Ухвала від 19.11.2025 по справі 140/4869/21

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

за наслідками розгляду звіту про виконання судового рішення

19 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/4869/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Плахтій Н.Б.,

розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління ДФС у Волинській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Волинській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року у даній справі позов задоволено; визнано протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Волинській області щодо не проведення 22 листопада 2019 року з ОСОБА_1 повного розрахунку при звільненні; зобов'язано Головне управління ДФС у Волинській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 середній заробіток за час затримки розрахунку при звільненні з 23 листопада 2019 року по 14 квітня 2021 року в сумі 84390,93 грн (вісімдесят чотири тисячі триста дев'яносто грн 93 коп) без урахування податків та інших обов'язкових платежів; зобов'язано Головне управління ДФС у Волинській області провести нарахування та виплату ОСОБА_1 компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати за період з 22 листопада 2019 року по 14 квітня 2021 року; стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Волинській області судові витрати у сумі 908,00 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 15.01.2025 заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено, зобов'язано відповідача (боржника) Головне управління ДФС у Волинській області в строк тридцять днів з дня отримання цієї ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у справі №140/4869/21 разом з доказами надіслання копії звіту позивачу.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 06.03.2025 у прийнятті звіту ГУ ДФС у Волинській області від 24.02.2025 про виконання судового рішення відмовлено. Встановлено ГУ ДФС у Волинській області новий строк для подання до суду звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у справі №140/4869/21. Зобов'язано ГУ ДФС у Волинській області в строк два місяці з дня отримання зазначеної ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у справі №140/4869/21.

Копію вказаної ухвали відповідач отримав 05.09.2025, що підтверджується поштовим повідомленням про вручення (т.2, а.с.42).

06.11.2025 до суду надійшов звіт Головного управління ДФС у Волинській області про виконання рішення суду (т.2, а.с.45-46). У звіті зазначається, що ГУ ДФС у Волинській області перебуває у стані припинення та зважаючи на відсутність згідно з додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 05.04.2014 №85 «Деякі питання затвердження граничної чисельності працівників апарату та територіальних органів центральних органів виконавчої влади, інших державних органів» (зі змінами) визначеної чисельності працівників апарату та територіальних органів Державної фіскальної служби, у законах про Державний бюджет на 2022-2025 роки відсутні видатки на утримання Державної фіскальної служби та реалізацію заходів з її реорганізації (ліквідації). Для вирішення питань виділення асигнувань на виконання судових рішень Головне управління ДФС у Волинській області зверталося до комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України (лист від 28.05.2024 №161). Зазначене питання не вирішено: у серпні 2024 року Голова комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України Тітарчук М. звільнений з посади заступника Голови Державної податкової служби України та він не міг надалі виконувати обов'язки голови комісії з реорганізації. Після призначення новим головою комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України Шашенкова Я.О. Головне управління ДФС у Волинській області повторно 24.10.2025 звернулося щодо вирішення питання про виділення відповідних асигнувань на виконання вказаного судового рішення.

З урахуванням наведеного відповідач просив прийняти звіт, звільнити від сплати штрафу з огляду на здійснення всіх можливих заходів щодо виконання судового рішення.

Дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для відмови у прийнятті звіту з огляду на наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до статті 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Європейський суд з прав людини у своїй сталій практиці зазначає, що виконання судових рішень є невід'ємною частиною судового процесу, оскільки без цієї стадії судового процесу сам факт прийняття будь якого рішення суду втрачає сенс. Саме на цій стадії судового процесу завершується відновлення порушених прав особи.

Наведене означає, що учасник справи, якому належить виконати судовий акт, повинен здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.

З матеріалів справи слідує, що рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24.11.2021 у даній справі в частині нарахування та виплати ОСОБА_1 середнього заробітку за час затримки розрахунку при звільненні з 23.11.2019 по 14.04.2021 в сумі 84390,93 грн та компенсації втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати за період з 22.11.2019 по 14.04.2021 Головним управлінням ДФС у Волинській області не виконано.

У своєму звіті про виконання судового рішення Головне управління ДФС у Волинській області зазначає, що на даний час позбавлене можливості повного виконання судового рішення у зв'язку з відсутністю фінансування та неможливістю отримання коштів з інших джерел, окрім державного бюджету.

Головне управління ДФС у Волинській області зверталося до комісії з реорганізації ДФС України щодо вирішення питань виділення асигнувань на виконання судових рішень шляхом направлення 28.05.2024 листа №161 на адресу голови комісії з реорганізації ДФС України Михайла Тітарчука. Проте, оскільки ОСОБА_2 звільнено з посади заступника Голови ДПС України відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 23.08.2024 №786-р, він не може надалі виконувати обов'язки голови комісії з реорганізації ДФС України і вирішується питання щодо затвердження нового голови комісії з реорганізації ДФС України. Після призначення новим головою комісії з реорганізації Державної фіскальної служби України Шашенкова Я.О. Головне управління ДФС у Волинській області повторно 24.10.2025 звернулося щодо вирішення питання про виділення відповідних асигнувань на виконання вказаного судового рішення.

З наведених підстав відповідач (боржник) просить прийняти звіт про виконання судового рішення.

Згідно з частиною першою статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.

Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.

Частиною другою статті 382-3 КАС України передбачено, що суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

Аналізуючи долучені до звіту про виконання судового рішення докази, а саме лист Головного управління ДФС у Волинській області від 23.10.2025 №65, суд вважає, що вжиті боржником заходи для виконання рішення суду є недостатніми.

При цьому суд враховує, що з часу набрання рішенням суду законної сили (24.11.2021) останнє залишається не виконаним більше трьох років і за весь цей період відповідач (боржник) не вчиняв належних, достатніх та дієвих заходів з метою виплати позивачу присуджених коштів.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відмову у прийнятті звіту.

За правилами, наведеними у частинах третій - п'ятій статті 382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.

Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Отже, наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення є накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу, а також можливість встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення чи зміна способу і порядку його виконання.

У звіті про виконання судового рішення Головне управління ДФС у Волинській області просить звільнити від сплати штрафу, врахувавши здійснення всіх можливих заходів щодо виконання судового рішення.

При вирішенні питання накладення штрафу, суд враховує наступне.

У постанові Верховного Суду від 30.04.2020 у справі №804/2076/17 висловлена позиція, за змістом якої сам факт відсутності певного результату (виплати коштів за судовим рішенням) не може бути достатнім підтвердженням того, що суб'єкт владних повноважень допустив саме протиправну бездіяльність. Про протиправність може свідчити, зокрема, те, що суб'єкт владних повноважень бездіяв за обставин, коли мав реальну можливість реалізувати свої повноваження, повинен був це зробити, але не зробив (чи зробив несвоєчасно, з порушенням процедури чи інших вимог), що спричинило порушення прав та інтересів особи.

З пункту 21 Порядку здійснення заходів, пов'язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 №1074, слідує, що питання звільнення працівників і забезпечення своєчасного розрахунку з ними під час звільнення віднесено до повноважень голови комісії з припинення територіального органу.

Суд враховує, що Закон України від 19.11.2024 №4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік» не передбачає видатки на утримання Державної фіскальної служби України, територіальним органом якого є відповідач; відповідні асигнування та затверджений фонд оплати праці Головного управління ДФС у Волинській області відсутні.

Оскільки невиплата нарахованих сум (88705,60) має місце через відсутність коштів, необхідних для виконання рішення суду, то наразі відсутні підстави для застосування санкцій, передбачених статтею 382-3 КАС України, на голову комісії з припинення Головного управління ДФС у Волинській області. Водночас необхідно встановити новий строк для подання звіту стосовно вжиття відповідачем, якого представляє голова комісії з припинення Головного управління ДФС у Волинській області, дій на забезпечення виконання судового рішення у справі у повному обсязі з урахуванням того, що попередні дії не призвели до виплати нарахованих сум й були неефективними.

Беручи до уваги вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для накладення на керівника суб'єкта владних повноважень штрафу та водночас про необхідність встановлення нового строку для подання звіту.

Керуючись статтями 248, 382-3 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У прийнятті звіту Головного управління ДФС у Волинській області про виконання судового рішення відмовити.

Встановити Головному управління ДФС у Волинській області новий строк для подання до суду звіту про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року у справі №140/4869/21.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Волинській області в строк два місяці з дня отримання зазначеної ухвали подати до Волинського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 24 листопада 2021 року у справі №140/4869/21.

Роз'яснити, що звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має відповідати вимогам, встановленим частинами другою, третьою статті 382-2 КАС України.

Зобов'язати відповідача Головне управління ДФС у Волинській області у разі невиконання рішення суду у цій справі або неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, надати суду відомості про керівника (особу, відповідальну за виконання рішення суду): прізвище, ім'я, по батькові, посада, реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 256 КАС України, та може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з моменту її підписання.

Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій