про відмову у задоволенні клопотання
19 листопада 2025 року ЛуцькСправа № 140/8882/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
розглянувши в порядку письмового провадження клопотання відповідача про залишення позову без розгляду, подану в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Генеральний штаб Збройних Сил України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся в суд з позовом до військової частини НОМЕР_1 (далі - в/ч НОМЕР_1 , відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - третя особа, Генштаб) про визнання протиправною бездіяльності щодо невиконання пункту 68 розпорядження начальника Генерального Штабу Збройних Сил України від 03.04.2025 №93 щодо переміщення до військової частини НОМЕР_2 ; зобов'язання виконати пункт 68 розпорядження начальника Генерального Штабу Збройних Сил України від 03.04.2025 №93 щодо переміщення до військової частини НОМЕР_2 шляхом видачі наказу командира військової частини НОМЕР_1 про виключення ОСОБА_1 зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 25.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
У відзиві та запереченні відповідач вказав на пропуск позивачем місячного строку звернення до суду та просив позов ОСОБА_1 залишити без розгляду. Свою позицію обґрунтував тим, що початок перебігу строку звернення до суду з цим позовом обчислюється з 03.05.2025, оскільки наказ Генштабу №93 щодо переміщення ОСОБА_1 датується 03.04.2025, а максимальний строк для здачі посади та виключення зі списків особового складу частини військовослужбовця встановлений тривалістю в один місяць.
Із цим позовом позивач звернувся до суду 11.08.2025, тобто із пропуском місячного строку звернення до суду, установленого частиною п'ятою статті 122 КАС України.
У відповіді на відзив позивач зазначив про дотримання строку звернення до суду з огляду на використання досудового порядку врегулювання спору, зокрема, шляхом направлення скарги до Центрального управління захисту прав військовослужбовців МО України від 03.06.2025.
Аналізуючи доводи, викладені у заявах по суті справи, а також матеріали справи, суд враховує наступне.
Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно з частиною третьою статті 122 КАС України для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Частиною п'ятою статті 122 КАС України передбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Зі змісту наведених норм слідує, що для звернення до адміністративного суду з позовом щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлено місячний строк і цей строк обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
При цьому, законодавець визнав строк в один місяць достатнім для того, щоб у справах цієї категорії особа, яка вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи чи інтереси, визначилася, чи звертатиметься вона до суду з позовом за їх захистом.
Як слідує з матеріалів справи, спірні правовідносини виникли у зв'язку з невиконанням відповідачем пункту 68 розпорядження Генштабу від 03.04.2025 №93 про переміщення старшого солдата ОСОБА_1 з в/ч НОМЕР_1 до в/ч НОМЕР_2 .
Таке розпорядження мало бути реалізоване в місячний строк, що передбачено пунктом 109 Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України затверджено Указом Президента України від 10.12.2008 №1153/2008.
Отже, з 04.05.2025 у позивача розпочався відлік місячного строку звернення до суду із заявленими позовними вимогами до військової частини НОМЕР_1 .
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що представник позивача - адвокат Патлачук А.С. зверталася до Центрального управління захисту прав військовослужбовців Міністерства оборони України із скаргою від 03.06.2025 про вжиття заходів щодо виконання в/ч НОМЕР_1 кадрового рішення про переміщення ОСОБА_1 до іншої військової частини, за результатами якої було проведено службове розслідування та видано наказ про його результати від 15.07.2025 №286.
Враховуючи звернення позивача до вищого керівництва в позасудовому порядку, суд вважає, що в даному випадку слід застосовувати правила частини четвертої статті 122 КАС України, згідно з якими якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Крім того, суд враховує, що ОСОБА_1 проходить військову службу та виконує бойові завдання в зоні бойових дій, що підтверджуються листом в/ч НОМЕР_1 від 19.08.2025 №4190 та випискою по рахунку позивача у АТ «Приватбанк», відповідно до якої позивач отримує додаткову винагороду за виконання бойових завдань в зоні бойових дій. Отже, вказана обставина позбавляє можливості своєчасного звернення до суду.
Оскільки позивач звернувся до суду з даним позовом 11.08.2025, тому суд приходить до висновку, що позов подано в межах строку, встановленого КАС України.
Отже, доводи відповідача про пропуск позивачем строку звернення до адміністративного суду є помилковими, а клопотання про залишення позовної заяви без розгляду - безпідставним та таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 122, 123, 166, 248 КАС України, суд
В задоволенні клопотання відповідача про залишення позову без розгляду відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та не може бути оскаржена.
Головуючий-суддя Н.Б.Плахтій