про відкриття провадження в адміністративній справі
м. Вінниця
17 листопада 2025 р. Справа № 120/12382/25
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Заброцька Людмила Олександрівна, розглянувши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до: ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )
про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги мотивовані протиправністю дій відповідача щодо оголошення позивача у розшук.
Ухвалою суду від 08.09.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу 10-денний строк для усунення недоліків шляхом уточнення суб'єктного складу відповідачів відповідно до заявлених позовних вимог ( або уточнення самих позовних вимог ) або подання обґрунтованого клопотання з зазначенням підстав, на яких Головне управління Національної поліції у Вінницькій області необхідно залучити до участі в справі як третю особу та на чиїй стороні.
Ухвалою суду від 29.09.2025 продовжено позивачу процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви на 10 днів з дня отримання копії даної ухвали, шляхом надання уточненої позовної заяви.
У встановлений судом строк позивачем надано адміністративний позов в новій редакції та клопотання про залучення до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Головне управління Національної поліції у Вінницькій області.
Відповідно до статті 168 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції.
Ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї матеріалами, вважаю, що вона підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства, підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду, відповідає вимогам, передбаченим статтями 160, 161 КАС України; відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі.
Враховуючи викладене, доходжу висновку про наявність підстав для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження в адміністративній справі.
Пунктом 4 частини 9 ст. 171 КАС України передбачено, що про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 5 та ч. 4 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
На підставі викладеного вважаю, що справа підлягає розгляду за правилами адміністративного судочинства в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вирішуючи клопотання про залучення до участі в справі третьої особи, суд зазначає, що відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
Частиною четвертою даної норми визначено, що у заявах про залучення третіх осіб зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
В обґрунтування поданого клопотання позивач зазначив, що хоча внесення/видалення інформації до інформаційних баз здійснює Національна поліція України, проте саме районний територіальний центр комплектації та соціальної підтримки виступає ініціатором відповідних дій. Таким чином, позивач вважає, що Головне управління Національної поліції у Вінницькій області має бути залучене до участі в справі як третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача.
З приводу вищезазначених доводів позивача суд зазначає, що спірні правовідносини у цій справі виникли між ОСОБА_1 і ІНФОРМАЦІЯ_2 , на якого законом покладено обов'язок проводити мобілізацію та вчиняти дії щодо ініціювання питання про притягнення військовозобов'язаних до відповідальності за порушення законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію, в тому числі і звернення до органів Національної поліції щодо оголошення військовозобов'язаного в розшук. Таким чином, відносини між Хмільницьким РТЦК та Головним управлінням Національної поліції у Вінницькій області щодо внесення відомостей про зняття позивача з розшуку та видалення відповідних відомостей про розшук з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а також інформаційних баз Національної поліції України є правовідносинами, які виникають між Хмільницьким РТЦК та Головним управлінням Національної поліції у Вінницькій області як учасниками процесу стосовно реалізації своїх повноважень щодо належного виконання законодавства з питань мобілізації та які безпосередньо не стосуються спірних правовідносин і не впливають на виконання рішення суду за результатом розгляду цього спору.
Отже, суд дійшов висновку про відсутність підстав для залучення до участі у справі в якості третьої особи - Головне управління Національної поліції у Вінницькій області
Крім того, позивач у позовній заяві просить витребувати у відповідача належним чином завірену копію протоколу про адміністративне правопорушення складеного щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за ч. 1 ст. 210-1 КУпАП.
Так, положенням ч. 4 ст. 9 КАС України передбачено, що суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами.
Згідно з ч. 1 ст. 80 КАС України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 79 цього Кодексу. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.
Відповідно до ч. 3 ст. 80 КАС України, про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу.
Таким чином, з метою повного та всебічного дослідження всіх обставин у справі, доходжу висновку про наявність підстав для витребування у відповідача належним чином завіреної копії протоколу про адміністративне правопорушення, складеного щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за ч. 1 ст. 210-1 КУпАП, а також інші докази, на підставі яких у військово - обліковий документ ОСОБА_1 внесено відомості про порушення правил військового обліку.
Крім того, суд приходить до висновку про необхідність витребувати у позивача докази щодо оголошення його в розшук ( роздруківку з військово - облікового документу, сформованого в Резерв +, з відповідними відомостями ).
Керуючись ст.ст. 12, 160, 161, 171, 248, 256, 257, 262 КАС України, -
Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Відмовити в задоволенні клопотання позивача про залучення до участі в справів справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Національної поліції у Вінницькій області.
Розгляд справи здійснюватиметься суддею Заброцькою Людмилою Олександрівною одноособово, в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, за наявними у справі матеріалами.
Роз'яснити учасникам справи, що згідно з положеннями ч. 2 ст. 262 КАС України, розгляд справи по суті буде розпочато через 30 днів з дня відкриття провадження у справі. Справу буде розглянуто у межах 60 - денного строку з дня відкриття провадження у справі.
Роз'яснити учасникам справи їх право на звернення до суду із клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні із повідомленням (викликом) сторін, відповідно до вимог ч. 7 ст. 262 КАС України. Відповідачам роз'яснити їхнє право, передбачене ч.4 ст. 260 КАС України, подати протягом 5 днів, з дня отримання даної ухвали, заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Встановити відповідачам 15-денний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження для подання відзивів на позов із поясненнями по суті заявлених вимог та доданням підтверджуючих документів, а також документів, що підтверджують надіслання копії відзивів та доданих до них документів позивачу. У разі надходження відповіді на відзив, відповідачам подати свої заперечення у 3 - денний строк з дня отримання відповіді на відзив.
Роз'яснити відповідачам, що відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України, неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Запропонувати позивачу у 5-денний строк з дня отримання відзивів подати відповідь на відзиви, копії яких одночасно з поданням до суду повинні бути надіслані іншим учасникам справи.
Звернути увагу учасників справи, що заяви по суті справи повинні відповідати вимогам, передбаченим ст. ст.159, 162-165.
Витребувати:
- у відповідача: належним чином завірену копію протоколу про адміністративне правопорушення, складеного щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за ч. 1 ст. 210-1 КУпАП, а також інші докази, на підставі яких у військово - обліковий документ ОСОБА_1 внесено відомості про порушення правил військового обліку;
- у позивача: докази оголошення його в розшук ( роздруківку з військово - облікового документу, сформованого в Резерв +, з відповідними відомостями ).
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: «http://court.gov.ua/fair/».
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Суддя Заброцька Людмила Олександрівна