Рішення від 20.11.2025 по справі 686/33766/25

Справа № 686/33766/25

Провадження № 2-а/686/683/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 листопада 2025 року Хмельницький міськрайонний суд

Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Козак О.В.,

при секретарі - Сташевській А.О.,

за участі: представника позивача - Мельничук О.Я.,

відповідача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Хмельницького справу за адміністративним позовом Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про продовження строку затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України,

встановив:

20 листопада 2025 року Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області звернулося до суду з адміністративним позовом до громадянина Російської Федерації ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ) про продовження строку затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України.

В обґрунтування позову позивач вказав, що у Чернігівському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України ДМС України з 26 травня 2025 року, на підставі рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області по справі №686/14757/25 перебуває громадянин російської федерації, ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 . Паспортний документ, який б надавав право покинути територію України у відповідача відсутній.

26.11.2025 завершується визначений судом термін тримання Відповідача у Чернігівському ПТПІ.

Так, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженого Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан з 24 лютого 2022 року. Статтею 3 цього Указу визначено, що у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені частиною першою статті 8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

У зв'язку з актом відкритої військової агресії російської федерації проти України та запровадженням правового режиму воєнного стану, дипломатичні відносини між Україною та російською федерацією розірвано, а діяльність посольства та консульських установа держави-агресора на території України припинена.

З огляду на зазначене, на даний час унеможливлено звернення до посольств та консульських установ країни громадянської належності відповідача для оформлення йому офіційних документів, які надають право на виїзд з території України.

Відповідач в 2018 році втратив паспорт громадянина російської федерації для виїзду за кордон. Жодних дій щодо відновлення паспортного документа не здійснював. Тривалий час проживав на території України незаконно та не вживав заходів щодо легалізації свого становища.

18.11.2025 Управлінням до Міжнародної організації з міграції (МОМ) було направлено лист з проханням у сприянні в документуванні свідоцтвом на повернення відповідача до країни громадянської приналежності. Відповідь на даний час не надійшла.

Враховуючи зазначене, вважають, що є усі підстави для продовження строку затримання відповідача.

У позивача відсутня можливість звернутися до належних установ російської федерації із оформлення документів, необхідних для ідентифікації та, які б надавали право на виїзд Відповідача з території України, а тому позивач змушений звертатися з цим позовом про продовження строку затримання особи з метою її ідентифікації та забезпечення примусового видворення, відповідно до законодавства України.

Відповідач на території України не має постійного офіційного місця проживання, не одружений, у нього відсутнє офіційне достатнє фінансове забезпечення для проживання на території України, а також для виїзду за межі України, крім того у відповідача відсутній паспортний документ який давав би право виїхати за межі території України.

З врахуванням наведеного позивач просить: продовжити строк затримання громадянина російської федерації ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, строком на шість місяців.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримала, просила його задоволити з підстав викладених у позовній заяві.

Відповідач в судовому засіданні проти заявлених вимог не заперечив, пояснивши, що бажає повернутись в країну походження та не має документів для виїзду за кордон.

Вислухавши пояснення представника позивача, відповідача, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що рішенням начальника відділу УДМС України у Хмельницькій області від 23.05.2025 року, яке затверджено заступником начальника Державної міграційної служби України в Хмельницькій області вирішено примусово видворити з України громадянина російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 26.05.2025 року у справі № 686/14757/25 ухвалено: затримати для ідентифікації та забезпечення примусового видворення строком на шість місяців з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, громадянина російської федерації ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1 ..

З метою забезпечення виконання рішення суду УДМС у Хмельницькій області проводилися заходи щодо примусового видворення останнього, зокрема щодо його ідентифікації та забезпечення примусового видворення.

18.11.2025 УДМС України у Хмельницькій області до Міжнародної організації з міграції (МОМ) було направлено лист з проханням у сприянні в документуванні свідоцтвом на повернення ОСОБА_4 до країни громадянської приналежності.

Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 4 статті 30 Закону України від 22.09.2011 року №3773-VI «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.

Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства визначені у статті 289 КАС України.

Відповідно до частини першої статті 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення або реадмісію, ухилятиметься від виконання рішення про його (її) примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик його (її) втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, стосовно якого (якої) прийнято рішення про примусове видворення, документа, що дає право на виїзд з України, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальний орган чи підрозділ, орган охорони державного кордону, орган Служби безпеки України подає до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням зазначених органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовну заяву про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів: 1) затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України; 2) затримання з метою забезпечення передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію; 3) взяття на поруки підприємством, установою чи організацією; 4) зобов'язання внести заставу.

Частинами 11-13 ст.289 КАС України встановлено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.

Про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення чи реадмісію або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.

Умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його (її) ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Як вбачається із матеріалів справи та пояснень самого відповідача в судовому засіданні в нього відсутній паспортний документ. Відповідач порушив законодавство України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, що підтверджується постановою від 23.05.2025р. про накладення на нього адміністративного стягнення за ч.2 ст.203 КУпАП.

Також відповідач не надав суду жодного доказу щодо наявності у нього законних підстав перебування на території України.

Станом на час розгляду справи відсутня інформація з країни громадянської належності відповідача, а також відсутні документи, необхідні для його ідентифікації, та які б надали право відповідачу на перетин кордону.

З урахуванням наведеного, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог та продовження строку затримання громадянина російської федерації ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, строком на шість місяців.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 9, 72-77, 268-272, 289 КАС України, Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», суд,-

УХВАЛИВ:

Позов задоволити.

Продовжити строк затримання громадянина російської федерації ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, строком на шість місяців.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого адміністративного апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: