Постанова від 20.11.2025 по справі 683/3207/25

Справа № 683/3207/25

3/683/1056/2025

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року м. Старокостянтинів

Суддя Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області Цішковський В.А., розглянувши матеріали, які надійшли від Центрально-Західного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці (м. Житомир) про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, працюючого на посаді директора ТОВ «Альфа-газ», проживаючого по АДРЕСА_1 ,

за ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді директора ТОВ «Альфа-газ», в період з 01.03.2025 року по 10.10.2025 року вчинив порушення вимог законодавства про працю та про охорону праці, а саме: відносно 21 працівника ТОВ «Альфа-газ» допущено порушення законодавчо встановлених строків та періодичності виплати заробітної плати.

В ході здійснення заходу державного нагляду (контролю), відповідно до наданих керівництвом Товариства документів необхідних для здійснення заходу державного нагляду (контролю), а саме: кадрових наказів, штатних розписів, розрахункових листків щодо нарахування заробітної плати, відомостей на виплату заробітної плати за період з 01.03.2025 року по 10.10.2025 року, пояснень та інших документів встановлено таке.

Виплата заробітної плати працівникам ТОВ «АЛЬФА-ГАЗ» проводиться рідше ніж два рази на місяць, та пізніше семи днів після закінчення періоду за який проводиться оплата праці. Згідно відомостей нарахування заробітної плати (розрахункова відомість організацій) за період з 01.03.2025 року по 10.10.2025 року та наданих адміністрацією Товариства інформацій і довідок, загальна сума невиплаченої заробітної плати для 21 працівника Товариства становить 1 407 002,50 тис. грн, терміном 7 місяців, а саме: ОСОБА_2 - невиплачена заробітна плата в сумі 71 341,40 грн; ОСОБА_3 - невиплачена заробітна плата в сумі 85 469,40 грн; ОСОБА_4 - невиплачена заробітна плата в сумі 2 340,40 грн; ОСОБА_5 - невиплачена заробітна плата в сумі 42 751,60 грн; ОСОБА_6 - невиплачена заробітна плата в сумі 85 703,90 грн; ОСОБА_7 - невиплачена заробітна плата в сумі 84 157,90 грн; ОСОБА_8 - невиплачена заробітна плата в сумі 60 721,90 грн; ОСОБА_9 - невиплачена заробітна плата в сумі 75 628,30 грн; ОСОБА_10 - невиплачена заробітна плата в сумі 58 496,60 грн; ОСОБА_11 - невиплачена заробітна плата в сумі 84 012,50 грн; ОСОБА_12 - невиплачена заробітна плата в сумі 62 036,30 грн;

ОСОБА_13 - невиплачена заробітна плата в сумі 130 570,40 грн; ОСОБА_14 - невиплачена заробітна плата в сумі 67 705,60 грн; ОСОБА_15 - невиплачена заробітна плата в сумі 48 253,20 грн; ОСОБА_16 - невиплачена заробітна плата в сумі 26 889,10 грн; ОСОБА_1 - невиплачена заробітна плата в сумі 152 359,90 грн.; ОСОБА_17 - невиплачена заробітна плата в сумі 18 025,70 грн; ОСОБА_18 - невиплачена заробітна плата в сумі 83 900,80 грн; ОСОБА_19 - невиплачена заробітна плата в сумі 70 975 грн; ОСОБА_20 - невиплачена заробітна плата в сумі 46 743,10 грн; ОСОБА_21 - невиплачена заробітна плата в сумі 48 919,50 грн.

Динаміка заборгованості із виплати заробітної плати наступна: на 01.03.2025 - 1191,8 тис. грн; на 01.04.2025 - 1429,3 тис. грн; на 01.05.2025 - 1515,5 тис. грн; на 01.06.2025 - 1560,6 тис. грн; на 01.07.2025 - 887,1 тис. грн; на 01.08.2025 - 1148,4 тис. грн; на 01.09.2025 року - 1377,5 тис. грн; на 01.10.2025 - 1521,7 тис. грн; на 10.10.2025 - 1407 тис. грн.

Станом на час здійснення заходу державного нагляду (контролю) заборгованість перед звільненими працівниками Товариства відсутня.

Фактично відносно 21 працівника Товариства допущено порушення законодавче встановлених строків та періодичності виплати заробітної плати. За правилами ч. 1, 3 ст. 115 КЗпП України та ч. 1, 3 ст. 24 Закону України «Про оплату праці» заробітна плата має виплачуватись працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

Вище встановлені факти невиплати заробітної плати працівникам свідчать про порушення вимог ч.1 ст.10 Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» де вказано, що заробітна плата виплачується працівникам на умовах, визначених трудовим договором.

Згідно бухгалтерських документів про використання коштів наданих адміністрацією Товариства за період з 01.03.2025 року по 10.10.2025 року в Товариство поступили грошові кошти на загальну суму 5538,6 тис. грн. З них за вказаний період використано на виплату заробітної плати працівникам 1470,4 тис. грн, що складає 26,55 % від загальної суми надходжень. На інші видатки за вище вказаний період підприємством було використано: сплачено податків та інших обов'язкових платежів - 1055,9 тис. грн; на оплату енергоносіїв - 133 тис. грн; на придбання сировини та матеріалів для основного виробництва - 2771,5 тис. грн; на придбання канцтоварів - 1 тис. грн; на оплату послуг банківських та кредитних установ та на погашення кредитів - 19,2 тис. грн; на обслуговування програмного забезпечення - 27,7 тис. грн. Отже, в Товаристві не дотримано законодавче передбаченої вимоги щодо здійснення оплати праці працівників в першочерговому порядку та проведення всіх інших платежів після виконання зобов'язань щодо оплати праці, що є порушенням вимог ч. 5 ст. 97 КЗпП України.

Встановлене вище на основі наданих Товариством бухгалтерських документів щодо надходження та використання коштів свідчить про те, що роботодавцем не вживаються всі можливі заходи для забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання заробітної плати що є порушенням вимог ч. 2 ст. 10 Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Такими діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

ОСОБА_17 , який належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився. У відповідності до ч.1 ст.268 КУпАП суд розглядає справу за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Вина ОСОБА_17 у вчиненні даного адміністративного правопорушення підтверджується: протоколом про адміністративне правопорушення № ЦЗ/ХМ/20362/023926/П/ПТ від 13.10.2025 року; актом № ЦЗ/ХМ/20362/023926 від 13.10.2025 року про результати проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду; довідкою про стан заборгованості із виплати заробітної плати ТОВ «Альфа-газ» станом на 10.10.2025 року; довідкою про загальну суму заборгованості із виплати заробітної плати перед працівниками ТОВ «Альфа-газ» станом на 10.10.2025 року становить 1 407 002,50 грн; інформацією про Товариство з обмеженою відповідальністю «Альфа-газ»; довідкою про використання коштів підприємства за період з січня 2025 року по 10.10.2025 року.

Оцінюючи зібрані та досліджені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_17 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення доведена і його дії правильно кваліфіковані за ч. 1 ст. 41 КУпАП.

При накладенні стягнення за адміністративне правопорушення у відповідності до вимог статті 33 КУпАП враховується характер вчинених правопорушень, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, відсутність обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, а тому вважаю за необхідне застосувати до ОСОБА_17 адміністративне стягнення у виді штрафу.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб - 605 грн 60 коп.

Керуючись ст. 33, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави 605 грн 60 коп. судового збору.

Реквізити для сплати штрафу: отримувач ГУК у Хмел.обл/Старокост.мтг/21081100; код отримувача (ЄДРПОУ) 37971775; банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.); номер рахунку UA808999980313010106000022751; код класифікації доходів бюджету 21081100; призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.

Реквізити для сплати судового збору: отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Згідно ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Документ, що підтверджує сплату штрафу, не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого ч.1 ст.307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.

Згідно ст.308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч.1 ст.307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови до Хмельницького апеляційного суду через Старокостянтинівський районний суд Хмельницької області.

Суддя: