м.Чернівці
18 листопада 2025 року Справа № 926/3174/25
Суддя Господарського суду Чернівецької області Гушилик С., за участю помічника судді Петровської В., яка за дорученням судді виконує повноваження секретаря судового засідання, розглянувши справу №926/3174/25
За позовом Чернівецького обласного центру зайнятості (58000, м.Чернівці, вул.Університетська, 31)
До відповідача Фізичної особи-підприємця Семчука Олексія Олексійовича ( АДРЕСА_1 )
За участі третіх осіб, які не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: 1) Філія Чернівецького обласного управління акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" (58013, м.Чернівці, вул.Героїв Майдану, буд 244)
2) Акціонерне товариство "Державний ощадний банк України" (01001, м.Київ, вул.Госпітальна, 12-Г)
Про стягнення коштів в розмірі 250000,00 грн
За участі представників:
Від позивача: Струцинська К.С. - представник (згідно витягу ЄДР)
Від відповідача: не з'явився
Від третіх осіб: не з'явились
СУТЬ СПОРУ: Чернівецький обласний центр зайнятості звернувся до Господарського суду Чернівецької області з позовом до Фізичної особи-підприємця Семчука Олексія Олексійовича про стягнення коштів в розмірі 250000,00 грн за неналежне виконання умов договору про надання мікрогранту.
В обгрунтування позовних вимог, позивач посилається на те, що між 29.12.2023 року ФОП Семчуком О.О. та Державним центром зайнятості укладено договір про надання мікрогранту в розмірі 250000,00 грн, шляхом підписання заяви-приєднання, які надаються на створення або розвиток власного бізнесу. У зв'язку із неналежним виконанням умов договору, позивач звернувся до суду про стягнення коштів в розмірі 250000,00 грн.
22.09.2025 року відділом документального та інформаційного забезпечення суду зареєстровано матеріали позовної заяви за вх.№3174, яку відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями передано судді Гушилик С.
Ухвалою суду від 25.09.2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Філію Чернівецького обласного управління акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" та призначено судове засідання на 16.10.2025 року.
16.10.2025 року, від представника Акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" надійшла заява про вступ у справу як третьої особи (вх.№3491), в обгрунтування якої зазначає, що згідно інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань про філію - Чернівецьке обласне управління АТ "Державний ощадний банк України" є відокремленим підрозділом АТ "Державний ощадний банк України", що не має статусу юридичної особи, а відтак, філія юридичної особи не може бути учасником справи, у зв'язку із чим, з метою повного, всебічного та об'єктивного вирішення спору, варто залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача саме АТ "Державний ощадний банк України".
Ухвалою суду від 16.10.2025 року залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача - Акціонерне Товариство "Державний ощадний банк України" та відкладено судове засідання на 03.11.2025 року.
23.10.2025 року від АТ "Державний ощадний банк України" надійшли письмові пояснення у справі (вх.№4353), в яких підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив розглядати справу без його участі.
Від представника позивача надійшли заяви про долучення доказів (вх.№4416 від 28.10.2025р., вх.№4430 від 29.10.205р.).
В судовому засіданні 03.11.2025 року представниця позивача просила долучити до матеріалів справи додаткові докази (вх.№4496).
Ухвалою суду від 03.11.2025 року відкладено судове засідання у зв'язку із браком часу на 18.11.2025 року.
17.11.2025 року від представника позивача надійшло клопотання про долучення доказів (вх.№4770).
У судовому засіданні 18.11.2025 року представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
В свою чергу, відповідач явку свого уповноваженого представника у судове засідання повторно не забезпечив, причину неявки суд не повідомив, відзив на позов не подав, тим самим не скористався своїми правами. Представник третіх осіб у судове засідання не з'явились.
Суд зазначає про належне ним виконання обов'язку щодо повідомлення усіх учасників справи про час, дату та місце розгляду справи, зокрема відповідача повідомлено, шляхом надіслання ухвал суду на його юридичну адресу, яка міститься у витязі з ЄДР, а саме: 59413, Чернівецька обл., Чернівецький р-н, с.Звенячин, вул.Гагаріна, 9, вся судова кореспонденція по даній справі була надіслана за вищезазначеними адресами та повернулася до суду з відміткою “адресат відсутній за вказаною адресою».
Частиною 2 статті 17 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» визначено, що в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема, про місцезнаходження останньої.
Окрім того, у зв'язку з нез'явленням представника відповідача до суду, відповідача було повідомлено також через офіційний сайт Господарського суду Чернівецької області.
Частинами 2, 3 статті 120 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що суд повідомляє учасників справи про дату, час і місце судового засідання чи вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язковою. Виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень.
Відповідно до п.4 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за місцезнаходженням.
За загальними вимогами п.91 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 року №270, інформація про надходження реєстрованого поштового відправлення, поштового переказу, рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення, поштового переказу надсилається адресату у вигляді смс-повідомлення за номером мобільного телефону, зазначеним на поштовому відправленні, поштовому переказі, а у разі відсутності номера мобільного телефону - шляхом вкладення до абонентської поштової скриньки бланку повідомлення встановленого зразка.
Рекомендовані поштові відправлення підлягають доставці до дому (п.92 правил). Вручення рекомендованих листів з позначкою "Судова повістка" в об'єкті поштового зв'язку не передбачено (п.102 правил).
У разі неможливості вручення одержувачам поштові відправлення, внутрішні поштові перекази зберігаються об'єктом поштового зв'язку місця призначення протягом одного місяця з дня їх надходження, відправлення "EMS" - 14 календарних днів, міжнародні поштові перекази - відповідно до укладених угод. За письмовою заявою відправника/адресата строк зберігання поштових відправлень, внутрішніх поштових переказів може бути продовжений за додаткову плату до двох місяців з дня надходження до об'єкта поштового зв'язку місця призначення. У разі невручення рекомендованого листа з позначкою "Судова повістка" або "Адміністративна послуга" рекомендований лист разом з бланком повідомлення про вручення повертається за зворотною адресою у порядку, визначеному у пунктах 99, 99-1, 99-2, 99-3, 106 та 114 цих Правил, із зазначенням причини невручення (п.116 правил).
Здійснення зберігання рекомендованих листів із позначкою "Судова повістка", які не вручені під час доставки до дому із причин відсутності адресата, правилами не передбачено, а отже, повернення такого повідомлення із зазначенням причини невручення закінчення встановленого строку зберігання, суперечить вимогам правил, та фактично відповідає причині повернення у зв'язку з відсутністю адресата.
Аналізуючи зазначені вище положення правил надання послуг поштового зв'язку, слід дійти висновку, що повернення судових рішень із проставленням у поштовому повідомленні відмітки про закінчення строку зберігання поштового відправлення, є підтвердженням відсутності особи адресата за адресою, а отже, день проставлення такої відмітки в поштовому повідомленні, слід вважати днем вручення судового рішення в порядку п.5 ч.6 ст.242 Господарського процесуального кодексу України.
Сам лише факт неотримання стороною справи кореспонденції, якою суд, з дотриманням вимог процесуального закону, надсилав копії судових рішень за належною адресою та яка повернулася в суд у зв'язку з її неотриманням адресатом, не може вважатися поважною причиною пропуску строку на подання зокрема відзиву на позов, оскільки зумовлена не об'єктивними причинами, а суб'єктивною поведінкою сторони щодо отримання кореспонденції, яка надходила на його адресу.
Суд зазначає і аналогічну правову позицію викладено, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 25.04.2018 року у справі №800/547/17 (П/9901/87/18) (провадження №11-268заі18), а також Верховного Суду від 27.11.2019 року у справі №913/879/17, від 21.05.2020 року у справі №10/249-10/19, від 15.06.2020 року у справі №24/260-23/52-б та від 18.03.2021 року у справі №911/3142/19, що направлення листа рекомендованою кореспонденцією на дійсну адресу є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним, оскільки отримання зазначеного листа адресатом перебуває поза межами контролю відправника, а, у даному випадку, суду.
В той же час, відповідач не був позбавлений можливості скористатися вільним доступом до електронного реєстру судових рішень в Україні, в силу ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень" та ознайомитися з ухвалами Господарського суду Чернівецької області та визначеними у них датами та часом розгляду даної справи та забезпечити представництво його інтересів в судових засіданнях.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки. Неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею (ч.1, п.1 ч.3 ст.202 ГПК України).
Відповідно до ч.2 ст.178 ГПК України у разі ненаданням відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Стаття 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі - Конвенція) гарантує право на справедливий і публічний розгляд справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру. Розгляд, що гарантується статтею 6 Конвенції, має здійснюватися відповідно до норм закону, що передбачають наявність у сторін судового розгляду ефективного судового захисту з метою захисту їх цивільних прав (Beles and others v. the Czech Republic (Белеш та інші проти Чеської Республіки), § 49).
Судом враховується, що за приписами ст.129 Конституції України, ст.2 ГПК України одним із завдань судочинства є своєчасний розгляд справи, що відповідає положенням ст.6 Конвенції.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) неодноразово наголошував, що це роль національних судів організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (рішення ЄСПЛ у справі "Шульга проти України").
Національним судам належить функція керування провадженнями таким чином, щоб вони були швидкими та ефективними (рішення ЄСПЛ у справі "Скордіно проти Італії"). Держави-учасниці мають організувати правові системи таким чином, щоб їх суди могли гарантувати право кожного на отримання остаточного рішення у справах, що стосуються цивільних прав і обов'язків упродовж відповідного терміну (рішення ЄСПЛ у справах "Скордіно проти Італії", "Сюрмелі проти Німеччини").
У свою чергу суд зауважує, що відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні (ст.202 ГПК України).
Аналогічну правову позицію викладено, зокрема в постанові Верховного Суду від 26.05.2020 року у справі №922/1200/18 та від 04.06.2020 року у справі №914/6968/16.
З врахуванням наведеного, а також вжиття судом всіх передбачених чинним законодавством заходів повідомлення учасників справи про дату, час та місце розгляду спору по суті, суд приходить висновків про те, що відповідач був належним чином повідомлений судом про розгляд спору, а відтак, відсутні підстави для відкладення розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи сторін і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
19.11.2023 року Фізичною особою-підприємцем Семчуком Олексієм Олексійовичем (далі - отримувач) подано через електронний портал “ДІЯ» заяву №139ЕВТ на отримання гранту на власну справу, відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 року №738 “Деякі питання надання грантів бізнесу» (далі - Порядок).
Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 року №738 “Деякі питання надання грантів бізнесу», визначено процедуру надання фізичним особам, суб'єктам господарювання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, напрями витрат, на покриття яких використовується мікрогрант, розмір мікрогрантів, джерела фінансування, а також умови повернення отримувачем коштів.
Згідно з абз.4 п.1 Порядку, метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення.
Відповідно до п.4 Порядку, розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000,00 гривень та не перевищує:
- 150000,00 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника;
- 250000,00 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників.
Відповідно до абз.2, 3 п.9 Порядку, заява формується засобами Порталу “Дія» у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених п.п.10, 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Невід'ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки.
Відповідно до п.17 Порядку, рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
У разі коли отримувачем є суб'єкт господарювання, такий отримувач повинен протягом 20 робочих днів з дня отримання позитивного рішення про надання мікрогранту укласти договір мікрогранту та подати до уповноваженого банку пакет документів для відкриття рахунка. Уповноважений банк протягом двох робочих днів повинен відкрити рахунок отримувачу або повідомити отримувачу про відмову у відкритті такого рахунка (п.19 Порядку).
22.12.2023р. Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ) видано наказ№ 224 про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу отримувачу мікрогранту за заявою №139ЕВТ в розмірі 250000,00 грн.
Наказом Міністерства економіки України від 06.07.2022 року №1969 затверджено форму договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання у розумінні ст.634 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) і може бути укладений лише шляхом приєднання отримувача до всіх його умов в цілому шляхом надання Акціонерного Товариства "Ощадбанк" Заяви про приєднання до умов цього договору в порядку, передбаченому цим договором, який укладається між Державним центром зайнятості та суб'єктом господарювання, щодо якого прийнято рішення про надання мікрогранту.
29.12.2023 року укладено між ФОП Семчуком О.О. та Державним центром зайнятості укладено договір про надання мікрогранту (далі - договір) шляхом підписання заяви про приєднання
02.02.2024 року на спеціальний рахунок отримувача, відкритий в АТ “Ощадбанк», перераховано кошти мікрогранту в розмірі 250000,00 грн, обумовленому поданим бізнес-планом.
01.03.2024 року між сторонами укладено додаткову угоду до договору про надання мікрогранту щодо внесення змін до бізнес-плану, який є невід'ємним додатком до договору про надання мікрогранту, виклавши його в новій редакції.
Згідно з п.21 Порядку та п.4 розділу VI договору, Державний центр зайнятості має право через регіональні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади, здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) відповідно до Порядку, вимагати від отримувача необхідну інформацію та документи, зокрема, стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створених робочих місць, вимагати повернення мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами.
Відповідно до п.20 Порядку, у договорі мікрогранту обов'язково зазначаються обрані з переліку, визначеного п.5 цього Порядку, напрями витрат, на покриття яких використовується мікрогрант, а також умови, невиконання або неналежне виконання яких є підставою для повернення отримувачем коштів.
Обов'язковою умовою договору є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць та працевлаштування на них осіб на строк не менш, як на 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту (розділ V договору).
На основі актів №357 від 29.05.2024 року та №415 від 10.07.2024 року та доданих до них документів вбачається, що кошти мікрогранту в сумі 250000,00 грн використані на цілі, визначені у бізнес-плані, а саме: на обладнання у розмірі 100000,00 грн (два ноутбуки Apple MacBook Air M1 2020 на суму 75000,00 грн без ПДВ; планшет Apple Air 9Gen (MKGL2) на суму 15000,00 грн без ПДВ; Apple Air 6Gen (FRJN2L) на суму 10000,00 грн без ПДВ), на матеріали, що пов'язані із реалізацією бізнес-плану у розмірі 125000,00 грн. (гриль газовий SABER CAST 500 Black, 3B, 7кВт НА СУМУ 45000,00 грн; гриль газовий SABER SELECT 420 3b, 7.5кВт на суму 25000,00 грн; гриль вугільний CHAR-BROIL PERFORMANCE 580 8000,00 грн; гриль вугільний CHAR-BROIL KETTLEMAN на суму 8000,00 грн; гриль газовий SABER CAST 330 2B на суму 3900,00 грн) та 25000,00 грн на послуги реклами згідно договору №01/24 від 11.03.2024 року без ПДВ.
З метою реалізації Порядку для здійснення моніторингу та контролю виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача мікрогранту, 01.07.2025 року отримувачу надіслано повідомлення №315 щодо проведення перевірки протягом 10 календарних днів із проханням забезпечити надання документів, необхідних для проведення перевірки.
10.07.2025 року ФОП Семчукуа О.О. надіслано направлення №334 щодо проведення планової перевірки.
11.07.2025 року в ході супроводу, моніторингу та контролю за додержанням умов договору, що здійснювався фахівцями Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості, під час періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, виявлено, що за адресою: м.Чернівці, вул. Остапа Вільшина, 1-Д, господарська діяльність не здійснюється, магазин “Грілекс» зачинено.
Згідно даних Єдиної інформаційно-аналітичної системи Державної служби зайнятості встановлено, що працівників, яких прийнято на новостворені робочі місця звільнено, а саме: Будз О.С. працевлаштована 24.05.2024 року та звільнена згідно ч.1 ст.36 КЗпП України 20.12.2024 року та Сафтюк Т.Т. працевлаштована 10.07.2024 року та звільнена згідно ч.1 ст.36 КЗпП України 14.09.2024 року.
Фахівцями Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості, встановлено порушення абз.2 п.5 Порядку в частині неможливості перевірки наявності обладнання, придбаного отримувачем за кошти мікрогранту, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (фактичну господарську діяльність не здійснює) та абз.3 п.20 Порядку, а саме: невиконання обов'язкової умови договору про надання мікрогранту щодо працевлаштування осіб на новостворені робочі місця на строк не менше як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту (працівники, які прийняті на новостворені робочі місця звільнені та комплектування робочих місць новими працівниками не здійснено).
Вказані вище порушення зафіксовані в Акті перевірки дотримання умов договору мікрогранту від №286 від 11.07.2025 року, який підписано консультантами роботодавця відділу надання послуг роботодавцям Чернівецької філії Чернівецького обласного центру зайнятості Радевич Лілією та Руснак Тетяною.
Згідно наказу Чернівецького обласного центру зайнятості №336 від 18.07.2025 року, 31.07.2025 року відповідачу направлено претензію про повернення отриманих коштів мікрогранту №2150/24.06.02-25, та встановлено строк повернення коштів в розмірі 250000,00 грн протягом 30 календарних днів з дня отримання вимоги.
У зв'язку із неповерненням коштів мікрогранту, за неналежне виконання умов договору, Чернівецька філія Чернівецького обласного центру зайнятості звернулась до суду з вимогою про стягнення з Фізичної особи-підприємця Семчука О.О. зазначених коштів в сумі 250000,00 грн.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до ст.509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Зобов'язання мають виконуватися належним чином відповідно до умов закону, інших правових актів, договору, а за відсутністю таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться (ст.526 ЦК України).
Згідно з ч.1 ст.530 ЦК України якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Водночас, приписи ст.525 ЦК України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами ст.629 Цивільного кодексу України відносно обов'язковості договору для виконання сторонами.
Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" (далі - Закон) та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 року №738.
Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку (ч.2 ст.12 Закону).
Відповідно до ст.16 Закону, надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.
Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.
Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.
Пунктом 1 Порядку визначено, що метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки "Фонд підтримки малого та середнього бізнесу", відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті.
Надання передбачених цим Порядком мікрогрантів може здійснюватися разом з державною підтримкою, яка може надаватися відповідно до законодавства місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями на підставі регіональних та місцевих програм розвитку малого і середнього підприємництва за рахунок коштів місцевих бюджетів. З метою спільного надання державної підтримки, передбаченої цим Порядком і регіональними та місцевими програмами розвитку малого і середнього підприємництва, Державний центр зайнятості укладає договори про співробітництво з відповідними місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, військовими адміністраціями, в яких визначаються основні умови виконання зазначених регіональних та місцевих програм.
Головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.
Розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000,00 гривень та не перевищує: - 150000,00 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника; - 250000,00 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників. (п.4 Порядку).
Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ "Ощадбанк" (уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (п.6 Порядку).
Пунктом 9 Порядку передбачено, що заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача.
Заява формується засобами Порталу “Дія» у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених п.п.10, 11 цього Порядку.
Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.
Пунктом 17 Порядку передбачено, що рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості, та документальне підтвердження отримувачем відсутності даних щодо наявності судових справ, відкритих виконавчих проваджень, арешту/конфіскації майна (активів) у разі отримання таких даних з автоматизованих систем та відсутності податкового боргу станом на 1 число місяця, в якому подається заява. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію.
Відповідно до п.20 Порядку для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання. Обов'язковою умовою договору мікрогранту, крім надання мікрогранту отримувачам, визначеним абз.2 п.4 цього Порядку, є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль за виконанням умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абз.3 п.20 цього Порядку. (п.21 Порядку)
Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.
У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.
У разі несвоєчасного та/або неповного виконання п.20 цього Порядку і цього пункту сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.
Як було встановлено судом, ФОП Семчук О.О. отримав кошти мікрогранту в розмірі 250000,00 грн та мав виконувати умови договору, проте в порушення розділу 5 договору “Обов'язкова умова договору та допустимі витрати коштів мікрогранту», підприємець припинив трудові відносини з працівниками: Будз О.О. 20.12.2024 року та Сафтюк Т.Т. 14.09.2024 року. На місця звільнених працівників інші особи не були працевлаштовані.
За наведених обставин суд дійшов висновку про порушення відповідачем своїх зобов'язань на виконання вимог Порядку та договору про надання мікрогранту, що має наслідком повернення відповідачем отриманої суми мікрогранту на підставі розділу V договору на отримання мікрогранту та п.п.20, 21 Порядку, а відтак позовні вимоги є обгрунтованими.
Відповідно до ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
За приписами ст.ст.76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи. Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Враховуючи викладене, з'ясувавши повно і всебічно обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог, які відповідач не спростував, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, враховуючи положення ст.129 ГПК України, витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст.2, 4, 5, 12, 13, 42, 73, 74, 76, 77, 86, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 247-252 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1.Позовні вимоги Чернівецького обласного центру зайнятості (58000, м.Чернівці, вул.Університетська, 31) до Фізичної особи-підприємця Семчука Олексія Олексійовича ( АДРЕСА_1 ) про стягнення коштів в розмірі 250000,00 грн - задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Семчука Олексія Олексійовича ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) кошти в розмірі 250000,00 грн (на спеціальний рахунок АТ "Ощадбанк", код отримувача: 00032129, рахунок: НОМЕР_2 ). Стягувач Чернівецький обласний центр зайнятості (58000, м.Чернівці, вул.Університетська, 31, код 05392708).
3. Стягнути з Фізичної особи-підприємця Семчука Олексія Олексійовича ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) на користь Чернівецького обласного центру зайнятості (58000, м.Чернівці, вул.Університетська, 31, код 05392708) судовий збір в розмірі 3000,00 грн.
Відповідно до ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (ст.257 ГПК України).
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб - порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб - адресою: http://cv.arbitr.gov.ua/sud5027/.
Повне рішення складено та підписано року 20.11.2025 року
Суддя Світлана ГУШИЛИК