18.11.2025м. СумиСправа № 920/145/25
Господарський суд Сумської області у складі судді Короленко В.Л., при секретарі судового засідання Виходцевій О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду клопотання Сумської міської ради про залучення третьої особи (вх №6009 від 18.11.2025) у справі №920/145/25
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Котельня північного промислового вузла» (вул. Ковпака, буд. 6, м. Суми, 40020; код за ЄДРПОУ 44360724),
до відповідача: Комунального некомерційного підприємства “Клінічна лікарня №4» Сумської міської ради (вул. Хворостянка, буд. 3, м. Суми, 40004; код за ЄДРПОУ 02000300),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:
Сумська міська рада (майдан Незалежності, буд. 2, м. Суми, 40030; код за ЄДРПОУ 23823253),
про стягнення 2152934,00 грн
за участі представників:
від позивача: Грицик Г.О.
від відповідача: Кравцов Д.В., Пошутило В.М.,
від третьої особи: Грибенко Ю.В.,
справа розглядається в порядку загального позовного провадження,
установив:
Справа перебуває у провадженні судді Короленко В.Л.
18.11.2025 третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача подала пояснення третьої особи (вх №5748/25) в яких звалене клопотання про залучення до участі у справі Сумської міської військової адміністрації третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача (вх №6009 від 18.11.2025).
У підготовчому судовому засіданні 18.11.2025 представник третьої особи підтримав заявлене клопотання, просив дане клопотання задовольнити. Представники сторін не заперечували щодо задоволення зазначеного клопотання.
Клопотання про залучення третьої особи заявник обґрунтовує тим, що відповідно до Статуту комунальне некомерційне підприємство «Клінічна лікарня № 4» Сумської міської ради є закладом охорони здоров'я - комунальним унітарним некомерційним підприємством, що надає послуги вторинної/спеціалізованої медичної допомоги населенню в порядку та на умовах, встановлених законодавством України та цим Статутом. Майно КНП «Клінічна лікарня № 4» СМР є комунальною власністю Сумської міської територіальної громади. Засновником, Власником та органом управління майном КНП «Клінічна лікарня № 4» СМР є Сумська міська територіальна громада в особі Сумської міської ради.
Комунальне некомерційне підприємство «Клінічна лікарня № 4» Сумської міської ради, відповідно до Статуту, фінансується за рахунок: коштів, отриманих за договорами з органом, що реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення; коштів місцевого бюджету; коштів від надання платних послуг. Основним джерелом формування коштів КНП «Клінічна лікарня № 4» СМР є кошти отримані за договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій з Національною службою здоров'я України. Використання даних коштів повинно бути доцільне та мати безпосередній зв'язок з наданням у повному обсязі якісної медичної допомоги пацієнтам. Кошти на оплату комунальних послуг виділяються КНП «Клінічна лікарня № 4» СМР з бюджету Сумської міської територіальної громади.
Разом з тим, відповідно до указу Президента України від 31.10.2023 № 720/2023 утворено Сумську міську військову адміністрацію Сумського району Сумської області.
27.01.2025 видано розпорядження Сумської міської військової адміністрації № 20-ОД «Про затвердження Положення про Сумську міську військову адміністрацію Сумського району Сумської області» (далі - Положення).
Згідно з розділом 3 Положення до повноважень Сумської міської військової адміністрації, зокрема, належить складання та затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання місцевого бюджету (п. 5), управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності територіальної громади, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню (п. 10), а також здійснення управління майном, що перебуває в комунальній власності територіальної громади (12), управління закладами охорони здоров'я, організації їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення тощо.
З огляду на зазначене, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, забезпечення виконання місцевого бюджету та інші питання розподілу місцевого бюджету належить до повноважень Сумської міської військової адміністрації.
Таким чином, Сумська міська рада просить залучити до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Сумську міську військову адміністрацію.
Відповідно до ч. 2-6 ст. 50 ГПК України якщо суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення господарського суду може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Треті особи, які не заявляють самостійних вимог, мають процесуальні права та обов'язки, встановлені статтею 42 цього Кодексу. Вступ у справу третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, не тягне за собою розгляду справи спочатку.
Суд дійшов висновку, що Сумською міською радою, як заявником клопотання про залучення третьої особи, доведено, що рішення у даній справі може вплинути на права та/або обов'язки Сумської міської військової адміністрації, а відтак зазначена юридична особа відповідно до ст. 50 ГПК України підлягає залученню до участі у справі третьою особою, яка не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, у зв'язку з чим суд задовольняє клопотання Сумської міської ради про залучення третьої особи (вх №6009 від 18.11.2025).
Отже, суд залучає до участі у справі Сумську міську військову адміністрацію Сумського району Сумської області (40000, м. Суми, майдан Незалежності, 2; e-mail: smva@sumycma.gov.ua, код за ЄДРПОУ 45171796) третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
Як наслідок, суд зобов'язує позивача виконати обов'язок щодо направлення копії позову з додатками залученій третій особі відповідно до ч. 2 ст. 172 ГПК України з дотриманням вимог ч. 1 ст. 172 ГПК України.
Керуючись статтями 6, 12, 32, 42, 46, 50, 172, 177-183, 233-235, 255 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1. Задовольнити клопотання представника Сумської міської ради про залучення третьої особи (вх №6009 від 18.11.2025).
2. Залучити до участі у справі Сумську міську військову адміністрацію Сумського району Сумської області (40000, м. Суми, майдан Незалежності, 2; e-mail: smva@sumycma.gov.ua, код за ЄДРПОУ 45171796) третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача.
3. Зобов'язати позивача надіслати залученій третій особі копію позовної заяви з додатками. Відповідні докази надати суду.
4. Запропонувати залученій третій особі у строк до 27.11.2025 надати суду правову позицію щодо предмета спору.
5. Копію ухвали надіслати учасникам справи відповідно до вимог частин 6-7 статті 6 ГПК України з урахуванням положень частини 7 статті 242 ГПК України.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її оголошення. Ухвала оскарженню окремо від судового рішення не підлягає.
Інформацію у справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному вебпорталі судової влади України в мережі “Інтернет» за вебадресою: https://su.arbitr.gov.ua/sud5021/.
До уваги учасників справи, копії письмових доказів, які подаються до суду, оформити відповідно до вимог ст. 91 ГПК України та п. 5.27 Національного стандарту України ДСТУ 4163-2003 "Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації", затвердженого Наказом Держспоживстандарту України № 55 від 07.04.2003.
Повну ухвалу складено та підписано 20.11.2025.
Суддя В.Л. Короленко