Рішення від 20.11.2025 по справі 917/1553/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.11.2025 Справа № 917/1553/25

Суддя Мацко О.С. , розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін матеріали справи

за позовною заявою Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" вул. Козака, 2-а, м.Полтава,Полтавська область,36000

до Релігійної громади Полтавської церкви Христової м. Полтава (Полтавська церква Христова) вул.Володимира Івасюка, 4, кв.315, м.Полтава,Полтавська область,36000

про стягнення грошових коштів

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою від 11.08.2025р. відкрито провадження у справі, встановлено процесуальні строки для подання заяв по суті спору. Відповідач 03.10.2025р. надав до суду заяву про надання часу для досудового врегулювання спору та відтермінування початку судового провадження. Суд зазначає, що після відкриття провадження у справі досудове врегулювання спору не проводиться; натомість сторони не були позбавлені права скористатися інститутом врегулювання спору за участю судді (глава 4 ГПК України), однак відповідних заяв від обох учасників спору з цього приводу до суду не надходило. Натомість позивач надав до суду відповідні заперечення від 09.10.2025р., у яких, окрема, повідомив, що відповідач не звертався до нього з будь-якими пропозиціями стосовно мирного врегулювання спору.

24.10.2025р. (поза межами встановлених строків) до суду надійшов відзив на позовну заяву, який було повернуто без розгляду за ухвалою від 03.11.2025р.

У процесі розгляду справи судом встановлено, що позовну заяву було подано без додержання вимог, викладених у ст. 162 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з чим ухвалою від 06.11.2025 р. залишено позовну заяву без руху на підставі ч. 11 ст. 176 ГПК України, встановлено позивачеві строк на усунення недоліків позовної заяви (протягом трьох днів з дня вручення ухвали суду) . У встановлений судом строк від позивача до суду надійшла заява з доказами усунення зазначених недоліків позовної заяви, у зв'язку з чим розгляд справи продовжено, про що постановлено ухвалу від 18.11.2025р.

13.11.2025р. від відповідача повторно надійшов відзив на позовну заяву, який ухвалою від 19.11.2025р. залишений без розгляду. Позивач подавав до суду клопотання про залишення без розгляду відзиву відповідача від 24.10.2025р. та письмові заперечення на заяву відповідача про поновлення процесуального строку на подання відзиву (була викладена в тексті відзиву), які були враховані судом при постановленні відповідних ухвал.

Обставини справи, встановлені судом:

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем як споживачем природного газу допущено несанкціоноване втручання в роботу лічильника природного газу «Самгаз» G-4 заводський номер 3934625, про що на підставі висновку експертизи №352 від 26.09.2024р. складено Акт про порушення №352 від 29.06.2024р. За здійсненим розрахунком позивача (акт-розрахунок №44/24/5 від 01.10.2024р.) вартість не облікованого (донарахованого) об"єму природного газу визначена в розмірі 277 312,17 грн. У зв"язку з несплатою рахунку №У0000000372 від 01.10.2024р. відповідачем, позивач звернувся до суду з даним позовом; крім того, до суми позову позивач включив 1106,17 грн витрат, пов"язаних з проведенням експертизи ЗВТ.

Так, судом встановлено, що відповідач - Релігійна громада Полтавської Церкви Христової м.Полтава є непобутовим споживачем природного газу, якому в установленому порядку присвоєно персональний код ідентифікації споживача (ЕІС-код 56XS000110BOM6005). Також між сторонами укладено договір розподілу природного газу від 01.02.2019р. (договір та заява-приєднання від 01.02.2019р. з додатками- в матер.справи).

Як вказує позивач, під час перевірки об"єкту відповідача (м.Полтава, вул..Миру,18а) було демонтовано лічильник газу «Самгаз» G-4 заводський номер 3934625; знятий лічильник було запечатано в поліетиленовий пакет, опломбовано пломбою №101019982 для направлення на експертизу за ініціативою оператора ГРМ, що підтверджується протоколом про направлення на експертизу від 24.09.2024р. (арк..справи 15). 26.09.2024р., у присутності представника споживача, було здійснено експертизу лічильника газу, результати якої зафіксовано в Акті експертизи лічильника газу №352 від 26.09.2024р., згідно якого:

1.1.Цілісність заводської пломби та повірочного тавра - пломба заводу виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника пошкоджені, на їх місце встановлено предмети невідомого походження схожі на пломби; 1.2.Цілісність відлікового механізму - сколи цифрових барабанів відлікового механізму (суматора) лічильника, що впливають на роботу відлікового механізму; 1.3.Механічне пошкодження та інш - клей в місцях встановлення пломбуючих глушок заводу-виробника, механічні пошкодження скла відлікового механізму (суматора) лічильника (тріщина), сторонній металевий предмет на цифровому барабані останнього коліщатка, конструкції суматорі лічильника не відповідає ТУ заводу-виробника; 1.4.Вплив на відліковий механізм спрямованого магнітного поля - при дії спрямованого магнітного поля відліковий механізм зупиняється. Відповідно до висновків членів комісії встановлено несанкціоноване втручання, шляхом здійснення прихованих заходів споживачем чи іншою особою (вплив дії спрямованого магнітного поля) внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавством) використання природного газу, що призвело до викривлення даних обліку природного газу та шляхом пошкодження пломб заводу виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника. Метрологічні характеристики не відповідають вимогам ДСТУ 9035:2020. Лічильник не відповідає вимогам ДСТУ 9035:23020. На підставі висновку експертизи № 352 від 26.09.2024 року, складено акт про порушення № 352 від 26.09.2024, в зв'язку з виявленням несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу «Самгаз» G-4 заводський номер 3934625. Вказаний акт засвідчений особистими підписами членів Комісії та підписаний споживачем, із зазначенням про час проведення Комісії Оператора ГРМ (10- 00 год. 01.10.2024 року).

01.10.2024 на засіданні Комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) АТ «Полтавагаз» акт про порушення № 352 від 26.09.2024 розглянуто та задоволено, прийнято рішення про складання Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

За наслідками задоволення акту складено акт-розрахунок № 44/24/5 від 01.10.2024 необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості Релігійній громаді Полтавської Церкви Христової м. Полтави, ЄДРПОУ 36396798, ЕІС - код 56XS00010BOM6005 (юридична адреса: 36004, м. Полтава, вул. Володимира Івасюка, буд. 4, кв. 315) фактична адреса: м. Полтава, вул. Миру, 18а з 29.11.2023 по 24.09.2024 року. На підставі акту-розрахунку № 44/24/5 від 01.10.2024 вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу визначена в рахунку № У0000000372 від 01.10.2024 на суму 277 312,17 грн. Крім того, споживачу направлено рахунок № У0000000373 від 01.10.2024 про відшкодування витрат, пов'язаних з проведенням експертизи ЗВТ на суму 1 106,17 грн. (арк..справи 19-24).

У зв"язку з несплатою добровільно вказаних рахунків, позивач звернувся до суду з даним позовом.

При прийнятті рішення суд виходить з наступного:

Як видно із наявних у справі копій документів, 01.02.2019 року Релігійна громада Полтавської Церкви Христової м.Полтава (Споживач) заявою-приєднання № 2246 Р приєдналася до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).

Згідно з додатками до договору, адреса об'єкта -м.Полтава, просп. Миру, 18а; перелік комерційнх вузлів обліку природного газу та газоспоживаючого обладнання : плита газова 1 шт, котел «Wolf» 1 шт, режим роботи газового обладнання цілодобово в опал.сезон, встановлено лічильник "Самгаз" 2011р.в. №3934625.

Відповідно до п. 1.1 договору розподілу природного газу, цей Типовий договір розподілу природного газу (далі - Договір) є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної доставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об'єктів споживачів, а також правові засади санкціонованого відбору природного газу з газорозподільної системи.

Умови цього договору однакові для всіх споживачів України та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494 (п.1.2 типового договору).

За умовами п. 2.1 договору за цим договором Оператор ГРМ зобов'язується надати Споживачу послугу з розподілу природного газу, а Споживач зобов'язується прийняти зазначену послугу та сплатити її вартість у розмірі, строки та порядку, визначені цим договором.

Обов'язковою умовою надання Споживачу послуги з розподілу природного газу є наявність у Споживача об'єкта, підключеного в установленому порядку до газорозподільної системи Оператора ГРМ (п. 2.2 договору).

Згідно із п. 3.2 договору за наявності підтвердженого обсягу природного газу Споживача та відсутності простроченої заборгованості за цим договором Оператор ГРМ забезпечує розподіл природного газу, що належить Споживачу, до межі балансової належності його об'єкта з дотриманням належного рівня надійності, безпеки, якості та величини тиску природного газу.

Облік (у тому числі приладовий) природного газу, що передається Оператором ГРМ та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу газорозподільних систем (п. 5.1 договору).

Як зазначено вище, 24.09.2024р. року працівниками позивача на об'єкті відповідача було візуально виявлено порушення (механічні пошкодження пломб) та знято у зв"язку з цим лічильник для проведення експертизи (протокол про направлення лічильника газу на експертизу - а.с.15). У присутності представника споживача 26.09.2024р. проведено експертизу лічильника газу комісією по проведення експертизи у складі заступника начальника служби ПРППЛГ АТ «Потавагаз», майстра служби ПРППЛГ АТ «Полтавагаз», юрисконсульта юридичного відділу, начальника сектору ТТВ ДП «Полтавастандартметрологія». За висновками експертизи, мало місце несанкціоноване втручання шляхом здійснення прихованих заходів споживачем чи іншою особою (вплив дії спрямованого магнітного поля), внаслідок яких здійснюється недообліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, що призвело до викривлення даних обліку природного газу та шляхом пошкодження пломб заводу виробника на відліковому механізмі (суматорі) лічильника.

26.09.2025р. складено відповідний Акт про порушення №352 (а.с.352), з яким, згідно підпису у відповідній графі Акту, ознайомлений представник споживача. У акті вказано і місце та час проведення засідання комісії оператора ГРМ з розгляду цього Акта.

Акт про порушення від 26.09.2025р. №352 у відповідності до положень глави 5 Розділу ХІ Кодексу ГРС розглянуто та задоволено комісією АТ «Полтавагаз» з розгляду актів про порушення, про що свідчить витяг з протоколу №44/24 засідання комісії з розгляду актів про порушення (а.с.18).

Норми права та мотиви, якими керується суд при прийняття рішення:

Згідно з частиною 2 статті 11 Цивільного кодексу України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з врахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (стаття 627 Цивільного кодексу України).

Спір між сторонами виник з приводу порушення умов та вимог спеціального законодавства в сфері газопостачання щодо втручання в роботу комерційного ЗВТ та, як наслідок, несанкціонованого споживання природного газу.

Правове регулювання взаємовідносин оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу, а також визначення правових, технічних, організаційних та економічних засад функціонування газорозподільних систем здійснюється Кодексом газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2494, типовим договором, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498, а також положеннями Закону України "Про ринок природного газу", Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

Статтею 40 Закону України "Про ринок природного газу" визначено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов'язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов'язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Згідно з частинами 1, 2 статті 59 Закону України "Про ринок природного газу" суб'єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу, зокрема є: несанкціонований відбір природного газу, самовільне під'єднання до системи, зривання або пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра, заглушок тощо, що впливає на безпеку постачання природного газу або результати вимірювання.

Абзацом 37 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ визначено, що несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу - втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Приховані заходи - несанкціоновані заходи, здійснені споживачем чи іншою особою, внаслідок яких здійснюється необліковане (обліковане частково чи з порушенням законодавства) використання природного газу, які не можливо виявити без використання спеціальних технічних засобів, проведення земельних робіт, демонтажу будівельних конструкцій чи оздоблювальних матеріалів, часткового чи повного демонтажу ЗВТ або дактилоскопічної експертизи чи перевірки метрологічних характеристик ЗВТ (абзац 68 пункту 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ).

Відповідно до пункту 1 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ власник комерційного ВОГ або суб'єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).

Згідно з пунктом 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРМ за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.

У відповідності до пункту 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу належить, зокрема, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).

Главою 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ визначено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 цього Кодексу.

У відповідності до абзаців 1,2 пункту 11 Глави 5 Розділу XI Кодексу ГРМ за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості, що і було зроблено оператором (а.с.19).

При цьому, здійснюючи відповідний розрахунок, позивач виходив з того, що відповідно до п.1 глави 4 розд.9 Кодексу ГРМ у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ розрахунок об'єму не облікованого природного газу здійснюється за номінальною потужністю газового обладнання споживача (номінальна потужність газового обладнання - сумарна об'ємна витрата (споживання) природного газу всього встановленого газового обладнання/устаткування, яке згідно з паспортними даними відповідає номінальному режиму роботи цього обладнання) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більш ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення. Якщо несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ здійснено шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається об"єм не облікованого природного газу, визначається з дня встановлення відповідного ЗВТ та/або пломби, які виявилися пошкодженими (їх встановлення повинно підтверджуватися відповідним актом про їх встановлення), але не більше 12 місяців. Позивачем враховано, що пуск газу споживачеві здійснено 28.11.2023р., що підтверджується Актом №2811/11.2 на зняття пломби та відновлення газопостачання, тому нарахування проводилося з початку контрактної доби та години по 24.09.2024р. (направлення лічильника на експертизу). Доказів оспорювання та скасування Акту про порушення чи доказів помилкового здійснення розрахунку вартості не облікованого природного газу відповідачем не подано.

Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (ст. 13 ГПК України). Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст.79 ГПК України).

Відповідно до частини 5 статті 236 Господарського процесуального кодексу України обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Крім того, згідно зі ст. 161 ГПК України при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом.

Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.

Також у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Трофимчук проти України» від 28.10.2010 р. № 4241/03 Європейським судом з прав людини зазначено, що хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід сторін.

Відповідно до ч. 23 рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006 у справі «Проніна проти України» за заявою № 63566/00 суд нагадує, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення.

У даному випадку, дослідивши та оцінивши докази, наявні у матеріалах справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог про стягнення вартості необлікованого газу в повному обсязі.

Вирішуючи питання розподілу судових витрат, суд виходив із наступного. Згідно ст.123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи, зокрема, пов'язаних із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи. Відтак, позивачем до суми позову помилково включено витрати, пов"язані з проведенням експертизи ЗВТ, оскільки ці витрати відносяться до судових витрат та підлягають розподілу між сторонами за згальними правилами розподілу судових витрат.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача;

З огляду на викладене, судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 3 327,75 грн (222 312,17*1.5%*0.8 =3 327,75 ) покладаються на відповідача. Суд також задовольняє і заявлені до стягнення витрати, пов"язані з проведенням експертизи ЗВТ, оскільки факт їх понесення позивачем підтверджується матеріалами справи, а відповідний висновок прийнято судом в якості належдного і допустимого доказу та покладено в основу даного рішення.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст.129,233-234,238-240 ГПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити.

2. Стягнути з Релігійної громади Полтавської Церкви Христової м. Полтава

( вул.Володимира Івасюка, 4, кв.315, м.Полтава,Полтавська область,36000) на користь Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Полтавагаз" ( вул. Козака, 2-а, м.Полтава,Полтавська область,36000) 277 312,17 грн вартості необлікованого об"єму природного газу, 1 106,17 грн витрат на проведення експертизи, 3327,75 грн судового збору.

3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.1,2 ст.241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку та строки, встановлені ГПК України (ст.ст.256,257 ГПК України).

Повне рішення складено 20.11.2025р.

Суддя О.С.Мацко