номер провадження справи 9/150/25
20.11.2025 Справа № 908/2621/25
м.Запоріжжя
За позовом: Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Бердянської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Бердянського морського порту)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛФІ СВІТ ЛАЙФ 22»
про стягнення суми 66070,00 грн.
Суддя Боєва О.С.
Без повідомлення (виклику) сторін
До Господарського суду Запорізької області через систему «Електронний суд» надійшла позовна заява Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» в особі Бердянської філії Державного підприємства «Адміністрація морських портів України» (адміністрація Бердянського морського порту) про стягнення з відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛФІ СВІТ ЛАЙФ 22» збитків у розмірі 66070,00 грн.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу від 26.08.2025 здійснено автоматизований розподіл судової справи між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/2621/25 та визначено до розгляду судді Боєвій О.С.
Ухвалою суду від 01.09.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 908/2621/25, присвоєно справі номер провадження 9/150/25. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Предметом розгляду є позовні вимоги, викладені у повній заяві. Підставою для звернення з позовом до суду зазначено невиконання відповідачем належним чином в порушення пунктів 6.3.5 Договорів поставки № 16-В-АМПУ-21 від 22.03.2021, № 35-В-АМПУ-21 від 28.03.2021 та вимог п. 201.10 ст. 201 ПК України зобов'язання щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН по господарським операціям з постачання товару, внаслідок чого позивач втратив право на включення суми податку на додану вартість у загальному розмірі 66070,00 грн до податкового кредиту, у зв'язку з чим позивачу спричинені збитки у зазначеній сумі. В обґрунтування подання позовної заяви до Господарського суду Запорізької області позивач посилається на положення ч.ч. 3, 5 ст. 29 ГПК України та п. 5.1 Договорів поставки № 16-В-АМПУ-21 від 22.03.2021, № 35-В-АМПУ-21 від 28.03.2021.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався, відзив не подав. Заяви/клопотання з процесуальних питань від відповідача до суду не надходили.
Про відкриття провадження у справі та її розгляд судом відповідач повідомлений належним чином.
Так, в частині 5 ст. 176 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Згідно з ч.ч. 3, 7 ст. 120 ГПК України, виклики і повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень. Учасники судового процесу зобов'язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи. У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв'язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.
Відповідно до ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є: 1) день вручення судового рішення під розписку; 2) день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про вручення судового рішення; 4) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; 5) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.
З положень ч. 4 ст. 89 ЦК України слідує, що до єдиного державного реєстру, зокрема, вносяться відомості про місцезнаходження юридичної особи.
Згідно з частиною 1 ст. 7 та ст. 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою.
Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на день відкриття провадження у даній справі, адресою місцезнаходження Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛФІ СВІТ ЛАЙФ 22» (код ЄДРПОУ 41829696) є: 65069, м. Одеса, вул. Героїв оборони Одеси, буд. 90.
У зв'язку з відсутністю зареєстрованого електронного кабінету у ТОВ «АЛФІ СВІТ ЛАЙФ 22», ухвала суду від 01.09.2025 про відкриття провадження у даній справі була направлена відповідачу на вищезазначену адресу. Разом з тим, 07.10.2025 ухвала про відкриття провадження у справі була повернута підприємством поштового зв'язку до господарського суду без вручення адресату, з відміткою: «за закінченням терміну зберігання».
Суд зазначає, що відповідач у даній справі є юридичною особою, на яку відповідно до положень статті 4, частини 1, пункту 10 частини 2 статті 9 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань» покладено обов'язок зазначати достовірні дані щодо місцезнаходження юридичної особи та які відповідно до положень статті 10 зазначеного Закону вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Для отримання поштових відправлень юридична особа повинна забезпечити створення умов доставки та вручення поштових відправлень відповідно до вимог Закону України «Про поштовий зв'язок» та Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 №270. Зазначений правовий висновок викладено в постанові Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 916/939/15-г.
Відповідно до змісту постанови Верховного Суду від 14.08.2020 у справі №904/2584/19, Касаційний господарський суд, здійснивши аналіз статей 120, 242 ГПК України, пунктів 11, 17, 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв'язку, дійшов висновку, що у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії або судове рішення направлено судом рекомендованим листом за належною поштовою адресою, яка була надана суду відповідною стороною, і судовий акт повернуто підприємством зв'язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то необхідно вважати, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії або про прийняття певного судового рішення у справі.
Верховний Суд у вищевказаній постанові також зазначив, що встановлений порядок надання послуг поштового зв'язку, доставки та вручення рекомендованих поштових відправлень, строк зберігання поштового відправлення забезпечує адресату можливість вжити заходів для отримання такого поштового відправлення та, відповідно, ознайомлення з судовим рішенням.
День невдалої спроби вручення поштового відправлення за адресою місцезнаходження відповідача, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, вважається днем вручення відповідачу ухвал суду (зазначений висновок викладено у постанові Верховного Суду від 07.06.2022 у справі № 910/4430/21).
З положень ч. 9 ст. 165 ГПК України слідує, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку про вирішення справи за наявними в ній матеріалами.
Розглянувши матеріали справи, суд
22.03.2021 між Державним підприємством «Адміністрація морських портів України» (Покупець, позивач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю «КРЕЙН ЕНЕРДЖІ» (Постачальник) (на даний час змінено назву на Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛФІ СВІТ ЛАЙФ 22» (відповідач у даній справі)) укладений Договір поставки № 16-В-АМПУ-21.
28.05.2021 між Державним підприємством «Адміністрація морських портів України» (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «КРЕЙН ЕНЕРДЖІ» (Постачальник) (на даний час змінено назву на Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛФІ СВІТ ЛАЙФ 22» (відповідач у даній справі)) укладено Договір поставки № 35-В-АМПУ-21.
За змістом пунктів 1.1., 1.2 вищезазначених Договорів, Постачальник зобов'язався поставляти Покупцю товар: за кодом ДК 021:201509130000-9, «Нафта і дистиляти» (Дизельне паливо/Бензин у талонах або картках (бланках-дозволах)) (далі-Товар), а Покупець - прийняти і оплатити такий Товар в порядку та на умовах, визначених договором. Найменування, асортимент кількість та ціна Товару, що поставляється, визначені у Специфікації (Додаток № 1 до Договору), яка є невід'ємною частиною Договору.
В пунктах 1.4, 12.14 Договорів зокрема визначено, що Покупець розподіляє кількість товару, зазначену у Специфікації, між відокремленими підрозділами (філіями) Покупця, перелік яких визначений у Додатку № 2 до Договору, який є невід'ємною частиною Договору, в межах загальної кількості відповідного найменування Товару, шляхом зазначення у замовленні кількості Товару, необхідної до постачання. Всі права та обов'язки Покупця (в тому числі проведення розрахунків, підписання первинних документів та ведення бухгалтерського обліку, прийняття Товару (партії Товару) за кількістю і якістю тощо), які передбачені Договором, виконуються філіями Покупця, перелік яких наданий у Додатку № 2 до цього Договору.
Відповідно до розділу IV «Порядок здійснення оплати» вказаних Договорів поставки, сторони обумовили, що:
- оплата за партію Товару здійснюється Покупцем у національній валюті України шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Постачальника, вказаний в цьому Договорі (п.4.1);
- розрахунки проводяться Покупцем через Філію, яка фактично отримала Товар, протягом 10 (десяти) банківських днів з дати отримання Філією оригіналу належним чином оформленого рахунку на оплату партії Товару, за умови наявності підписаної Сторонами видаткової накладної на поставку (передачу) талонів або карток (бланків-дозволів) на отримання відповідної партії Товару (п.4.2).
В абз.1 п. 5.1. Договорів встановлено, що поставка (передача) талонів або карток (бланків-дозволів) на отримання Товару здійснюється Постачальником за власний рахунок, на умовах DDP відповідно до Інкотермс 2010 за місцями поставки (передачі) талонів або карток (бланків-дозволів), викладених у Додатку №2 до Договору, який є його невід'ємною частиною.
В Додатку №2 Договорів визначений перелік найменувань відокремлених підрозділів/філій Покупця, в т.ч.: Бердянська філія ДП «АМПУ», місце поставки: 71112, Запорізька область, місто Бердянськ, вул. Горького, буд. 6.
У пп. 6.3.5. п. 3 Договорів встановлено, що Постачальний зобов'язаний надати Покупцю належним чином оформлену податкову накладну/розрахунок коригування податкової накладної, складену(і) в електронній формі та зареєстровану(і) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) в порядку та строки, визначені законодавством України.
Згідно з пп. 6.2.7 п. 6.2 Договорів, Покупець має право на відшкодування завданих йому прямих, документально підтверджених збитків, відповідно до чинного законодавства України та умовам Договору.
У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором, сторони несуть відповідальність, передбачену законодавством України та цим Договором (пункт 7.1 Договорів).
Матеріали справи свідчать, що згідно з умовами вищезазначених Договорів поставки, на підставі відповідних замовлень Покупця (позивача) (арк.с. 31, 32, 34), ТОВ «КРЕЙН ЕНЕРДЖІ» здійснило поставку товару на адресу місцезнаходження Бердянської філії ДП «АМПУ», що підтверджується видатковими накладними (копії додані до позову), які підписані обома сторонами та скріплені їх печатками, а саме:
- видаткові накладні № 72 від 26.03.2021 (дизельне паливо у кількості 7200 л) на суму 174528,00 грн, в т.ч. ПДВ - 29088,00 грн та № 118 від 21.04.2021 (дизельне паливо у кількості 7000 л) на суму 169680,00 грн, в т.ч. ПДВ - 28280,00 грн (Договір № 16-В-АМПУ-21 від 22.03.2021);
- видаткова накладна № 194 від 02.06.2021 (бензин А-95 Євро в кількості 1900 л) на суму 52212,00 грн, в т.ч. ПДВ - 8702,00 грн (Договір №35-В-АМПУ-21 від 28.05.2021).
За платіжними дорученнями № 378 від 05.04.2021 на суму 174528,00 грн, № 499 від 27.04.2021 на суму 169680,00 грн, № 729 від 14.06.2021 на суму 52212,00 грн БФ ДП АМПУ (адміністрація Бердянського МП) було повністю оплачено отриманий Товар.
Згідно з квитанціями про реєстрацію податкових накладних № 35 від 26.03.2021, №52 від 21.04.2021, № 14 від 02.06.2021 (копії додані до позову), реєстрація цих податкових накладних була зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України.
Як вказує позивач, відповідачем не виконано належним чином зобов'язання щодо реєстрації податкових накладних. Відсутність факту реєстрації відповідачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних позбавила позивача права на включення суми податку на додану вартість в розмірі 60 070,00 грн до податкового кредиту та, відповідно, призвело до спричинення позивачу збитків у вказаному розмірі.
На підтвердження факту не реєстрації відповідачем податкових накладних позивач надав копії знімків екрану (скріншоти) з відомостями електронного кабінету платника податків - ДП «Адміністрація морських портів», зроблених 21.11.2024, з яких вбачається, що податкові накладні за № 35 від 26.03.2021 на суму 174528,00 грн (сума ПДВ 29088,00 грн), № 52 від 21.04.2021 на суму 169680,00 грн (сума ПДВ 28280,00 грн), № 14 від 02.06.2021 на суму 52212,00 грн (сума ПДВ 8702,00 грн) мають встановлений статус «реєстрація зупинена» (арк.с. 47 з обох боків).
Позивачем на адресу ТОВ «АЛФІ СВІТ ЛАЙФ 22» направлений лист № 1042/15-01-01Вих від 10.04.2023 з вимогою про сплату штрафу за зупиненими податковими накладними, в т.ч. податковими накладними № 35 від 26.03.2021, № 52 від 21.04.2021, № 14 від 02.06.2021, у розмірі сум ПДВ (арк.с. 44-45), однак, як зазначив позивач, вимога залишена без відповіді та реагування з боку відповідача.
Вищезазначене стало підставою для звернення позивача з позовом до суду, за яким відкрито провадження у даній справі № 908/2621/25.
Проаналізувавши фактичні обставини справи, оцінивши представлені докази, суд дійшов до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог виходячи з наступного.
З положень з ч.ч. 1-3 ст. 11 Цивільного кодексу України слідує, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ч.1 ст. 509 ЦК України).
Пунктом 4 ч. 1 ст. 611 ЦК України передбачено такий правовий наслідок порушення зобов'язання як відшкодування збитків.
Частиною 1 ст. 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно з п. 8 ч. 2 ст. 16 ЦК України, одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів є відшкодування збитків.
Відповідно до частин 1, 2 статті 22 Цивільного кодексу України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками є: 1) витрати, яких особа зазнала у зв'язку із знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки); 2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).
Згідно з ч.ч. 1, 2 статті 623 ЦК України, боржник, який порушив зобов'язання, має відшкодувати кредиторові завдані цим збитки. Розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доказується кредитором.
Особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання (ч.ч. 1, 2 ст. 614 ЦК України).
Збитки - це об'єктивне зменшення будь-яких майнових благ сторони, що обмежує її інтереси як учасника певних господарських відносин і проявляється у витратах, зроблених кредитором, втраті або пошкодженні майна, а також у неодержаних кредитором доходах, які б він одержав, якби зобов'язання було виконано боржником (правовий висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14.04.2020 у справі №925/1196/18).
Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу на те, що обов'язок продавця зареєструвати податкову накладну є обов'язком платника податку у публічно-правових відносинах, а не обов'язком перед покупцем, хоча невиконання цього обов'язку може завдати покупцю збитків. Належним способом захисту для покупця може бути звернення до продавця з позовом про відшкодування збитків, завданих порушенням його обов'язку щодо складення та реєстрації податкових накладних.
Для застосування такого заходу відповідальності як стягнення збитків, необхідна наявність усіх елементів складу господарського правопорушення: 1) протиправної поведінки (дії чи бездіяльності) особи; 2) шкідливого результату такої поведінки - збитків; 3) причинного зв'язку між протиправною поведінкою та збитками; 4) вини особи, яка заподіяла шкоду. Відсутність хоча б одного із вище перелічених елементів, утворюючих склад цивільного правопорушення, звільняє боржника від відповідальності за порушення у сфері господарської діяльності, оскільки його поведінка не може бути кваліфікована, як правопорушення.
Важливим елементом доказування наявності збитків є встановлення причинно-наслідкового зв'язку між протиправною поведінкою заподіювача та збитками потерпілої сторони. Протиправна поведінка особи тільки тоді є причиною збитків, коли вона прямо (безпосередньо) пов'язана зі збитками. Причинний зв'язок як обов'язковий елемент відповідальності за заподіяні збитки полягає в тому, що шкода повинна бути об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди, отже, доведенню підлягає те, що протиправні дії заподіювана є причиною, а збитки є наслідком такої протиправної поведінки.
В абз.1 пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (тут та надалі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Зі змісту п. 187.1 ст. 187 ПК України слідує, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається, зокрема, дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Пунктом 201.7 статті 201 ПК України передбачено, що податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
За змістом пункту 201.10 статті 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.
У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв'язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.
Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.
Відповідно до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
В пункті 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246, в реакції на час виникнення спірних правовідносин), зокрема, визначено, що податкова накладна є електронним документом, який складається платником податку на додану вартість (далі платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Зі змісту пункту 12 Порядку № 1246 слідує, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, зокрема щодо наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС (п.п. 13, 14 Порядку № 1246).
Постановою Кабінету Міністрів України №1165 від 11.12.2019 затверджений, зокрема, Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).
Згідно з п.п. 10, 11 Порядку №1165 (в редакції на момент спірних правовідносин), у
разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
В Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який затвердженому Наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (далі - Порядок №520), визначено механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (Реєстр), реєстрацію яких відповідно до п. 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (п. 1 Порядку №520).
Відповідно до п. 4 Порядку № 520 (тут і далі в редакції на час спірних правовідносин), у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
В п. 5 Порядку №520 встановлено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.
Згідно з п. 6 Порядку №520, письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
В пунктах 9, 10 Порядку № 520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня. Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Згідно з п. 11 Порядку №520, Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення (п. 12 Порядку № 520).
Як встановлено судом вище, відповідач - ТОВ «АЛФІ СВІТ ЛАЙФ 22» (раніше - ТОВ «КРЕЙН ЕНЕРДЖІ») на виконання умов Договорів поставки № 16-В-АМПУ-21 від 22.03.2021 та №35-В-АМПУ-21 від 28.05.2021 здійснило поставку товару позивачу за видатковими накладними № 72 від 26.03.2021 на суму 174528,00 грн (в т.ч. 29088,00 грн ПДВ), № 118 від 21.04.2021 на суму 169680,00 грн (в т.ч. 28280,00 грн ПДВ), № 194 від 02.06.2021 на суму 52212,00 грн (в т.ч. 8702,00 грн ПДВ).
Згідно платіжними дорученнями № 378 від 05.04.2021 на суму 174528,00 грн, № 499 від 27.04.2021 на суму 169680,00 грн, № 729 від 14.06.2021 на суму 52212,00 грн позивачем повністю оплачено отриманий товар, в т.ч. суми ПДВ.
ТОВ «КРЕЙН ЕНЕРДЖІ», як продавцем, були складені та подані на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних в електронній формі податкові накладні за № 35 від 26.03.2021 на суму 174528,00 грн (сума ПДВ 29088,00 грн), № 52 від 21.04.2021 на суму 169680,00 грн (сума ПДВ 28280,00 грн), № 14 від 02.06.2021 на суму 52212,00 грн (сума ПДВ 8702,00 грн), про що свідчать квитанції про реєстрацію податкових накладних із зафіксованими у них датами, часом подання, часом та номерами їх реєстрації в ЄРПН (арк.с. 50-52).
Зазначеним спростовуються доводи позивача про те, що відповідач не зареєстрував в ЄРПН податкові накладні за господарськими операціями з поставки товару за вказаними вище видатковими накладними.
Згідно з відомостями, вказаними в графі «Результат обробки» квитанцій про реєстрацію податкових накладних № 35 від 26.03.2021, № 52 від 21.04.202 та № 14 від 02.06.2021: Документ доставлено в ДПС України. Документ прийнято. Реєстрація зупинена - відповідно до п.201.16 ст. 201 Податкового кодексу України. Вказано, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризикованості платника податків. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН для розгляду питання рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За змістом вищенаведених п.п. 4 та 6 Порядку №520 (в редакції на час спірних правовідносин), факт зупинення реєстрації податкової накладної зумовлює виникнення у відповідача права (а не обов'язку) подати письмові пояснення та копії документів до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у відповідній податковій накладній.
Невикористання (ігнорування) ТОВ «АЛФІ СВІТ ЛАЙФ 22» (раніше - ТОВ «КРЕЙН ЕНЕРДЖІ») свого права на подання таких пояснень та копій документів протягом визначеного законодавством строку передбачає відповідні правові наслідки у вигляді можливості відмови у реєстрації податкових накладних.
Між тим, відповідних доказів відмови контролюючого органу в реєстрації цих податкових накладних матеріали справи не містять.
З доданих позивачем до позовної заяви копій знімків екрану (скріншоту) з відомостями електронного кабінету ДП «Адміністрація морських портів» (станом на 21.11.2024) про перегляд інформації щодо податкових накладних, складених ТОВ «КРЕЙН ЕНЕРДЖІ», вбачається, що усі вищезгадані податкові накладні складені та зареєстровані продавцем товару в ЄРПН: податкова накладна № 35 від 26.03.2021 (дата реєстрації 16.06.2021, реєстраційний номер 9161971677), податкова накладна № 52 від 21.04.2021 (дата реєстрації 16.06.2021, реєстраційний номер 9162006255), податкова накладна № 14 від 02.06.2021 (дата реєстрації 30.06.2021, реєстраційний номер 9176120429) та мають встановлений статус «реєстрація зупинена».
Позивач у позові звертав увагу на те, що починаючи з дати зупинення реєстрації податкових накладних по день підготовки позовної заяви, інформація з електронного кабінету платника ПДВ щодо зупинки реєстрації вищевказаних податкових накладних не змінилася.
У висновках, викладених в постанові Верховного Суду від 07.06.2023 у справі №916/334/22 зазначено, що факт відсутності реєстрації податкових накладних у ЄРПН через нездійснення контрагентом за договором відповідних дій або через відмову податкового органу у їх реєстрації є достатнім доказом протиправної поведінки відповідача, порушення ним господарського зобов'язання - наданої ним гарантії того, що контрагент за договором матиме право на користування податковим кредитом у розмірі суми ПДВ, який визначено договором у складі ціни.
Із досліджених доказів, які містяться в матеріалах даної справи, судом встановлено: 1)відповідач виконав свій обов'язок зі складення та реєстрації податкових накладних № 35 від 26.03.2021, № 52 від 21.04.2021, № 14 від 02.06.2021 за господарськими операціями з поставки товару за видатковими накладними № 72 від 26.03.2021, № 118 від 21.04.2021 та № 194 від 02.06.2021 у встановлені строки; 2) реєстрація цих податкових накладних була зупинена контролюючим органом; 3) докази відмови у реєстрації податкових накладних відсутні.
Враховуючи вищевикладене, протиправності дій/бездіяльності відповідача позивачем не доведено.
Стосовно тверджень позивача про позбавлення його права включити сплачені ним суми податку на додану вартість до податкового кредиту, суд зазначає наступне.
Згідно з підпунктом 14.1.181 пункту 14.1 статті 14 ПК України, податковий кредит - це сума, на яку платник податку на додану вартість має право зменшити податкове зобов'язання звітного (податкового) періоду, визначена згідно з розділом V цього Кодексу.
За змістом пп. «а» п.198.1 ст. 198 ПК України, до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Відповідно до абз. 1-3 п. 198.2 ст. 198 ПК України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг.
В пункті 198.6 статті 198 ПК України (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) встановлено зокрема наступне.
Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями (тимчасовими, додатковими та іншими видами митних декларацій, за якими сплачуються суми податку до бюджету при ввезенні товарів на митну територію України), іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу.
Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування.
Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних.
01.01.2022 набрав чинності Закон України № 1914-IX від 30.11.2021 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень», яким внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України, Зокрема:
- у пункті 198.6 статті 198 в абзацах четвертому - шостому цифри « 1095» замінено цифрами « 365»;
- після абзацу шостого доповнити новим абзацом такого змісту:
«У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу перебіг строків, зазначених у цьому пункті, переривається на період зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Підрозділ 2 розділу ХХ «Перехідні положення» доповнено пунктом 80 такого змісту:
«Суми податку на додану вартість, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, які зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних та які до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» протягом 1095 календарних днів з дати їх складення не були включені до податкового кредиту, включаються до податкового кредиту протягом 365 календарних днів з дати набрання чинності зазначеним Законом, але не пізніше 1095 календарних днів з дати складення таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних…
У разі зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зазначених в абзаці першому цього пункту, в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу перебіг строку 365 календарних днів зупиняється на період зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних».
Отже, формування податкового кредиту за господарськими операціями з поставки відповідачем товару, зазначеного у податкових накладних: №35 від 26.03.2021 (реєстрація зупинена 16.06.2021); № 52 від 21.04.2021 (реєстрація зупинена 16.06.2021); № 14 від 02.06.2021 (реєстрація зупинена 30.06.2021), зберігається за позивачем протягом 1095 календарних днів з дати складення та реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
При цьому, з моменту зупинення реєстрації вказаних податкових накладних перебіг строків, визначених в п.198.6 ст. 198 ПК України для включення позивачем до податкового кредиту суми податку на додану вартість у загальному розмірі 66070,00 грн, сплаченого ним у зв'язку з придбанням товару, перервався на період зупинення реєстрації податкових накладних.
Сам факт зупинення реєстрації податкових накладних №35 від 26.03.2021, № 52 від 21.04.2021, № 14 від 02.06.2021, за відсутності рішення контролюючого органу про відмову в їх реєстрації, не свідчить про втрату позивачем права на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту.
Отже й збитки позивача у вказаному вище розмірі, як одна із складових правопорушення, відсутні.
Щодо зазначення позивачем про наявність права на відшкодування збитків в разі зупинення реєстрації податкової накладної, з посиланням на висновки, що викладені у постановах Верховного Суду від 10.01.2022 у справі № 910/3338/21, від 22.01.2024 у справі №906/267/23, то за наведеними у вказаних постановах обставинами мав місце факт прийняття контролюючим органом рішення про відмову в реєстрації податкових накладних.
На підставі усього вищевикладеного, судом відмовляється у задоволенні позову про стягнення з відповідача збитків у розмірі 66070,00 грн у зв'язку з їх необґрунтованістю з огляду на відсутність повного складу цивільного правопорушення.
Витрати зі сплати судового збору згідно з положеннями статті 129 ГПК України покладаються на позивача.
Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241, 247, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволенні позову відмовити.
Рішення складено та підписано 20.11.2025.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено впродовж двадцяти днів з дня складання повного судового рішення у порядку, встановленому ст. 257 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя О.С. Боєва