Справа № 632/1973/25
провадження №3/632/733/25
20 листопада 2025 року м.Златопіль
Суддя Златопільського міськрайонного суду Харківської області Босняк М.М., розглянувши справу, яка надійшла з ВП № 1 Лозівського РВП ГУНП в Харківській області, про притягнення до адмінвідповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Олійники Сахновщанського району Харківської області, жительки АДРЕСА_1 , громадянки України, яка працює продавцем магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », раніше до адміністративної відповідальності не притягувалася,
за ч.1 ст. 156 КУпАП,
Вдень 16.10.2025, близько 1620 години, ОСОБА_1 , працюючи продавцем в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташований по АДРЕСА_2 , належить ФОП ОСОБА_2 , яка має ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами № 492 від 18.07.2025 (дата початку ліцензії 04.08.2025), здійснила продаж пачки тютюнових виробів без марок акцизного податку, а саме однієї пачки сигарет марки «MONTEKARLO» за 80 гривень, в порушення ст. 65 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального».
У судовому засіданні ОСОБА_1 було роз'яснено права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні адміністративного правопорушення за обставин, вказаних в протоколі, остання визнала, пояснила, що вказівки власника магазину на продаж тютюнових виробів без марок акцизного податку не отримувала. Вирішили сама підзаробити.
Суд, дослідивши протокол та додані до нього письмові докази, дійшов наступного.
Відповідно вимог ст.ст. 245, 251, 252, 280 КУпАП, суд зобов'язаний повно, всебічно та об'єктивно з'ясувати всі обставини справи, встановити чи було вчинене адміністративне правопорушення та чи винна особа у його вчиненні, дослідивши наявні у справі докази, дати їм належну правову оцінку і в залежності від встановленого прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване рішення.
Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Разом з цим, відповідно до ст. 252 КУпАП, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. При цьому, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів.
Оскільки протокол є важливим процесуальним документом, який засвідчує факт неправомірних дій, за які передбачена адміністративна відповідальність, такий та його невід'ємні складові повинні бути оформлені належним чином, містити в собі всі дані, необхідні для своєчасного та об'єктивного вирішення питання про наявність в діях особи складу адміністративного правопорушення.
При цьому, суть адміністративного правопорушення повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП або нормах інших нормативно-правових актах (якщо норма є банкетною), якими передбачена відповідальність за вчинення чітко визначених протиправних дій та їх наслідки.
Згідно з п. 51 ст. 1 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» місце роздрібної торгівлі - місце реалізації товарів (продукції), у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, в якому проводяться розрахункові операції, або місце реалізації товарів (продукції), з якого здійснюється їх відвантаження для подальшої доставки до кінцевих споживачів. Проведення розрахункових операцій у такому місці роздрібної торгівлі здійснюється через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, програмні реєстратори розрахункових операцій із створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у передбачених законодавством випадках - із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок, в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, незалежно від того, чи оформлюється через них продаж інших товарів.
Відповідно до ст. 23 цього ж закону роздрібну торгівлю тютюновими виробами та/або рідинами, що використовуються в електронних сигаретах, здійснюють суб'єкти господарювання за наявності у них однієї з таких ліцензій: на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами, на право роздрібної торгівлі рідинами, що використовуються в електронних сигаретах , яка згідно п. 53 ч. 1 цього закону, надається суб'єкту господарювання на право провадження певного виду (кількох видів) господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про надання ліцензії на право провадження певного виду (кількох видів) господарської діяльності та внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію до Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, або Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, а в передбачених цим Законом випадках - також шляхом набуття такого права автоматично.
Стаття 65 закону, про який йшлося вище, передбачає необхідну інформацію та вимоги щодо маркування тютюнових виробів та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, серед яких у п.п. 9, 10 зазначено, що тютюнові вироби та рідини, що використовуються в електронних сигаретах, які виробляються в Україні, а також ті, що ввозяться на митну територію України, позначаються марками акцизного податку чи графічними елементами електронних марок акцизного податку в порядку, визначеному законами України.
Частино 1 ст. 55 Господарського кодексу України визначено, що суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Згідно з ч. 2 ст. 55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Системне тлумачення вказаних вище норм Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та ГПК України дає підстави дійти висновку, що роздрібна торгівля тютюновими виробами та горілчаними виробами дозволяється лише суб'єкту господарювання і за наявності у суб'єкта господарювання ліцензії на роздрібну торгівлю тютюновими виробами.
З огляду на викладене, суб'єктом адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, можуть бути лише громадяни - суб'єкт господарювання (підприємницької діяльності в цих галузях), та працівники торгівлі, громадського харчування та сфери послуг.
Об'єктом правопорушень, передбачених вище зазначеною статтею, є суспільні відносини у сфері торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами, а також у сфері охорони здоров'я населення. Зазначені відносини регулюються законами « Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров'я населення», постановою Кабінету Міністрів України «Про запровадження марок акцизного збору нового зразка з голографічними захисними елементами для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 27.12.2010 № 1251 та іншими нормативно-правовими актами.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ч. 1 коментованої статті, полягає у здійсненні роздрібної або оптової, зокрема, імпорт або експорт, торгівлі спиртом етиловим, коньячним або плодовим або роздрібної торгівлі алкогольними напоями чи тютюновими виробами без наявності ліцензії або без марок акцизного збору чи з підробленими марками цього збору.
Обставини вчинення правопорушення, окрім визнання вини особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, підтверджуються сукупністю даних протоколу про адміністративне правопорушення від 16.10.2025, рапортом про надходження інформації ДОП О.Борщова, рапортом про отримання та реєстрацію рапорта співробітника поліції, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , які за своїм змістом відповідають викладеному протоколі, письмовими поясненнями ОСОБА_3 , який підтвердив покупку пачки сигарет без марки акцизного податку в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та того, що після покупки сигарет до нього підійшли працівники поліції та попросили показати цю пачку, де не було марок акцизного податку, наказом № 11 від 07.11.2022 про прийняття на роботу ФОП « ОСОБА_4 » з 08.11.2022 продавця продовольчих товарів ОСОБА_1 , витягом з Єдиного реєстру ліцензіаті з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, з якого вбачається, що ФОП ОСОБА_2 має ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами № 492 від 18.07.2025 (дата початку ліцензії 04.08.2025), реєстраційний номер ліцензії 20400320202500158, за адресою: АДРЕСА_2 , описом вилучених 16.10.2025 в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » тютюнових виробів, особистими документами ФОП ОСОБА_2 та ОСОБА_1 .
Дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, вірно кваліфіковані за ч.1 ст. 156 КУпАП.
При вирішенні питання про визначення виду та міри стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, характеризуючі дані щодо особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, ступінь вини, а також те, що особа раніше не притягувалася до адміністративної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, з метою виховання і запобігання вчиненню нових правопорушень, вважаю за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу з конфіскацією предметів торгівлі, що є достатньою мірою відповідальності за вчинене адміністративне правопорушення.
Виручка від продажу товарів не вилучалася.
Долю речових доказів у справі вирішити відповідно до ст. 265 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 401, 265, 283, 284, 307, 308 КУпАП,
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 156 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення - штраф у розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 3400 гривень в прибуток Держави з конфіскацією предметів торгівлі.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення в розмірі 605,6 гривень.
Речові докази - 20 пачок сигарет Прима класична, 8 пачок сигарет Marshal de Luxe, 6 пачок сигарет Winston Blue, 4 пачки сигарет Monte Carlo Blue, які були вилучені в магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 » 16.10.2025, і які є предметом торгівлі, - конфіскувати.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
У разі несплати штрафу у встановлений строк стягнути суму штрафу у порядку примусового виконання постанови у подвійному розмірі.
Постанова про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня винесення постанови через Златопільський міськрайонний суд Харківської області.
Суддя:М. М. Босняк