Провадження № 3/734/2799/25 Справа № 734/4853/25
іменем України
20 листопада 2025 року селище Козелець
Козелецький районний суд Чернігівської області у складі:
Головуючого судді Соловей В.В.,
секретар судових засідань Пахмутова О.Є.,
із участю прокурора Панченка В.В. та Музики Н.І., - особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, розглянувши у відкритому судовому засіданні об'єднану справу про адміністративні правопорушення, що надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Чернігівській області, щодо
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованої і жительки АДРЕСА_1 ,
у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Деснянської селищної ради Чернігівської області, і згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14 жовтня 2014 року є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 цього Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2023 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме - подала таку декларацію 20 жовтня 2025 року, хоча зобов'язана була подати до 31 березня 2024 року.
ОСОБА_1 , будучи депутатом 8-го скликання Деснянської селищної ради Чернігівської області, і згідно з п.п. «б» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» № 1700-VII від 14 жовтня 2014 року є суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 цього Закону несвоєчасно, без поважних причин, подала, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2024 рік, за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції, а саме - подала таку декларацію 02 квітня 2025 року, хоча зобов'язана була подати до 31 березня 2025 року.
ОСОБА_1 винуватою себе визнала у вчиненні адміністративних правопорушень і пояснила, що є депутатом Деснянської селищної ради, щорічні декларації за 2023 і 2024 роки подала невчасно.
Прокурор Панченко В.В. висловив позицію про необхідність накладення адміністративного стягнення щодо ОСОБА_1 , яка вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у виді штрафу.
Диспозицією ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , - особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, позицію прокурора Панченка В.В., дослідивши надані докази, суд вважає, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - несвоєчасні подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій місцевого самоврядування, що підтверджується доказами, перевіреними в судовому засіданні, - протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 437/2025 від 27 жовтня 2025 року, протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією № 438/2025 від 27 жовтня 2025 року, витягами із веб-сайту НАЗК, письмовими поясненнями від 27 жовтня 2025 року ОСОБА_1 , - особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
Враховуючи характер вчинених адміністративних правопорушень, особу правопорушника, ступінь вини, суд дійшов висновку про необхідність накладення щодо ОСОБА_1 , яка вчинила адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, адміністративного стягнення у виді штрафу.
На підставі ст. 40-1 КУпАП із ОСОБА_1 , - особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, необхідно стягнути у дохід держави судовий збір.
Керуючись ст.ст. 40-1, 283-285, 287-289 КУпАП, суд
визнати ОСОБА_1 винуватою у вчиненні адміністративних правопорушень, пов'язаних із корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що в грошовому виразі становить 850 (вісімсот п'ятдесяти) гривень 00 копійок, у дохід держави.
Стягнути з ОСОБА_1 у дохід держави грошові кошти в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору.
Згідно з ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений правопорушником не пізніше як через п'ятнадцять днів із дня вручення постанови про накладення адміністративного стягнення, а в разі оскарження такої постанови, - не пізніше як через п'ятнадцять днів із дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 цього Кодексу, постанова про накладення адміністративного стягнення надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби та у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Чернігівського апеляційного суду через Козелецький районний суд Чернігівської області протягом десяти днів із дня винесення.
Суддя