Справа № 188/3079/25
Провадження № 3/188/1742/2025
19 листопада 2025 року суддя Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області Місюра К.В., розглянувши матеріал адміністративної справи, який надійшов від ВП №3 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання : АДРЕСА_1
у вчиненні правопорушення , передбаченого ст. 164 КУпАП
В провадженні Петропавлівського районного суду Дніпропетровської області знаходиться матеріал, який надійшов з ВП №3 Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання : АДРЕСА_1 у вчиненні правопорушення , передбаченого ст. 164 КУпАП.
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення ВАД № 642077 від 12.08.2025 року о 15.22 год. гр.. ОСОБА_1 , керуючи транспортним засобом Форд транзит н.з. НОМЕР_1 , здійснював господарську діяльність з пасажирських та грузоперевезень, не будучи зареєстрований як суб'єкт господарювання.
Вищезазначений матеріал надійшов до Петропавлівського районного суду 01.09.2025 року. Слухання справи було призначено на 05.11.2025 р. та в подальшому призначалося на 11.11.2025р. та 19.11.2025р. Представник ОСОБА_1 надав суду клопотання про закриття справи про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до відповідальності. Однак суд наголошує, що слухання справи неодноразово відкладалося за клопотанням представника правопорушника .
Вивчивши матеріали справи, суд вважає , що матеріалами справи підтверджується причетність ОСОБА_1 до вчинення правопорушення , передбаченого ст. 164 КУпАП, але у зв'язку зі спливом строків накладення стягнення неможливе .
Згідно п. 7 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю якщо на момент розгляду справи про адміністративне закінчився строк накладення адміністративного стягнення, передбачений статтею 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Визначення на законодавчому рівні у статті 38 КУпАП тривалості строків накладення адміністративного стягнення безпосередньо пов'язано з можливістю реального впливу адміністративної відповідальності на суспільні відносини, поведінку суб'єктів, їхню правосвідомість тощо, тобто з можливістю реалізації функцій адміністративної відповідальності, яка втрачається з плином часу.
При вирішенні питання щодо закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення у зв'язку із закінченням на момент розгляду такої справи строків накладення адміністративного стягнення, визначених ст. 38 КУпАП, суд враховує положення ст. 6 Конституції України, згідно з якою органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
КУпАП чітко передбачає, що закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії.
Тобто, приписи 247 статті КУпАП є імперативними, і чітко вказують, що суд повинен лише закрити провадження, і не вирішувати при цьому жодних інших питань.
Отже, після виключення провадження унеможливлюється здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності. Це дає підстави вважати про відсутність у суду прав з'ясувати і встановлювати вину чи невинуватість особи в постанові про закриття провадження у справі.
Днем вчинення адміністративного правопорушення згідно матеріалів справи є 12 серпня 2025 року.
На час проведення судового засідання тримісячний термін накладення адміністративного стягнення, визначений КУпАП сплинув.
На думку суду, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За правилами ст. 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини.
Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Враховуючи те, що з дня вчинення правопорушення минуло більше ніж три місяці, тому в силу ч. 11 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення відносно ОСОБА_1 не може бути накладено, а адміністративна справа підлягає закриттю, у зв'язку з закриттям провадження, суд позбавлений встановити винність чи не винуватість ОСОБА_2 в скоєнні інкримінованого йому правопорушення.
На підставі зазначеного, керуючись статями 38, 247, 251, 252, 278 КУпАП, суд, -
Провадження у справі відносно ОСОБА_1 за ст. 164 КУпАП закрити на підставі п. 7 ст. 247 КупАП, у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладання адміністративного стягнення.
Постанова в частині закриття провадження у справі може бути оскаржена до Дніпровського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її отримання .
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя К. В. Місюра