Справа № 204/10880/25
Провадження № 3/204/2545/25
49006, м. Дніпро, проспект Лесі Українки 77-б тел. (056) 371 27 02, inbox@kg.dp.court.gov.ua
30 жовтня 2025 року суддя Чечелівського районного суду міста Дніпра Дубіжанська Т.О., розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, фізичної особи підприємця « ОСОБА_2 », проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 860608 від 19 вересня 2025 року приблизно о 18 год. 11 хв. ОСОБА_3 ухилилася від виконання батьківських обов'язків відносно свого малолітнього сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який 19 вересня 2025 року о 18 год. 11 хв. ходив по залізничних шляхах та залазив на вагони поїзду, чим наражав себе на небезпеку. Дії ОСОБА_3 кваліфіковано за ч. 1 ст. 184 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_3 провину визнала.
Вивчивши матеріали справи вважаю, що провадження в справі підлягає закриттю у відповідності до п. 1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу та події адміністративного правопорушення, виходячи з наступного.
Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи.
Відповідно до ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з ч. 1 ст. 184 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за ухилення батьків або осіб, які їх замінюють, від виконання передбачених законодавством обов'язків щодо забезпечення необхідних умов життя, навчання та виховання малолітніх та/або неповнолітніх дітей.
Як вбачається з матеріалів справи, протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_3 було складено за те, що остання допускає ухилення від батьківських обов'язків, що призвело до того, що її син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ходив по залізничних шляхах та залазив на вагони поїзду, чим наражав себе на небезпеку.
Однак, у протоколі про адміністративне правопорушення взагалі не розкрито об'єктивну сторону правопорушення, не зазначено в чому саме полягає невиконання батьківських обов'язків. Крім того, до протоколу про адміністративне правопорушення не додано жодного належного та допустимого доказу того, що саме внаслідок ухилення ОСОБА_3 від батьківських обов'язків відносно свого сина, останній ходив по вагонам потягу.
Згідно ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Таким чином, у судовому засіданні належних, допустимих, достовірних та достатніх доказів, того, що ОСОБА_3 допустила невиконання батьківських обов'язків чи ухилення від їх виконання, не було встановлено.
При цьому, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Враховуючи викладене, дослідивши повно та всебічно матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до переконливого висновку, що вина ОСОБА_3 є недоведеною, а факт вчинення даного правопорушення не знайшов свого підтвердження у судовому засіданні, у зв'язку з чим, враховуючи, що всі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачяться на її користь, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_3 відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 184 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки, в діях ОСОБА_3 відсутня подія і склад адміністративного правопорушення, то провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_3 підлягає закриттю.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 7, 9, 184, 245, 247, 283, 284, 290, 291 КУпАП, -
Адміністративну справу у відношенні ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 184 КУпАП, провадженням закрити у зв'язку із відсутністю складу і події адміністративного правопорушення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Дніпровського апеляційного суду через Чечелівський районний суд міста Дніпра.
Суддя Т.О. Дубіжанська