465/4243/25
3/465/3280/25
Іменем України
19.11.2025 м. Львів
Суддя Франківського районного суду м. Львова Чорний І.Я., розглянувши адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 4 ст. 140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
постановою Львівського апеляційного суду від 28.07.2025 справу №465/4243/25 про притягнення ОСОБА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 140 КУпАП, направлено на новий розгляд.
Згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.08.2025 вказана справа №465/4243/25 передана на розгляд судді Чорному І.Я.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 15.05.2025 серії ЕПР 1 № 330985, 30.03.2025 о 21:00 по вул. Городоцька, 179 у м. Львові, ОСОБА_1 будучи посадовою особою (майстер дільниці служби колії Львівелектротранс) відповідальною за експлуатаційний стан, не вжила заходи щодо ліквідації вибоїни на міжколійній частині проїзної частини вулиці розміром 11 х 50 х 70 см, чим порушила правила, норми та стандарти утримання автодоріг п. 5.2 ДСТУ 3587-2022, що стало супутньою причиною ДТП за участю автомобіля Renault Megane д.н.з. НОМЕР_1 , внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження, чим завдано матеріальних збитків. Своїми діями ОСОБА_1 порушила вимоги п.1.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність ч. 4 ст. 140 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, на адресу суду надіслала заяву у які вказує, що вину інкримінованому їй адміністративному правопорушенні не визнає, посилаючись на свої пояснення, подані 11.06.2025, відповідно до яких вважає складання протоколу, в якому вказується про порушення нею ч.4 ст. 140 КУпАП, неправомірним, оскільки він був оформлений некваліфіковано, з порушенням законодавства, а викладені у протоколі обставини не відповідають фактичним обставинам справи. Просить звернути увагу, що згідно умов її трудового договору на неї, як на майстра дільниці не покладено обов'язку щодо дотримання правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, який складає об'єктивну сторону правопорушення передбаченого ч.4 ст. 140 КУпАП.
Навіть, якщо припустити, що мали місце якісь недоліки в утриманні трамвайної колії і протокол склали б «відповідальну особу» ЛКП «Львівелектротранс» (яка є відповідальним за утримання трамвайник колій), то це було би порушенням ГСТУ 204.04.05.005-2004 Колії трамвайні. Система технічного обслуговування та ремонту, а діяння містило би об'єктивну сторону адміністративного правопорушення передбаченого ст.139 КУпАП, а не 140 КУпАП, оскільки об'єктом пошкодження згідно ст. 140 КУпАП є: автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди, інші дорожні споруди. Відтак, вважає, що у даному випадку недоліки в утриманні трамвайних рейок не підпадає ні під об'єкт пошкодження, ні під об'єктивну сторону діяння передбаченого ст. 140 КУпАП, просить справу про притягнення її до адміністративної відповідальності закрити у зв'язку з відсутністю у її діях складу адміністративного правопорушення, розгляд справи просить проводити у її відсутності.
Потерпілий ОСОБА_2 в судовому засіданні підтримав обставини, що описані в протоколі про адміністративне правопорушення серії від 15.05.2025 серії ЕПР 1 № 330985, пояснив що відповідно до Посадової інструкції майстра дільниці ЛКП «Львівелектротранс» саме ОСОБА_1 повинна нести відповідальність за вказану ділянку дороги.
Статтею ч.1 ст. 140 КУпАП передбачена відповідальність за порушення правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд, невжиття заходів щодо своєчасної заборони або обмеження руху при виникненні умов, які загрожують безпеці руху, або неприйняття своєчасних заходів до відновлення безпечних умов для руху.
Статтею ч.4 ст. 140 КУпАП передбачена відповідальність за порушення, передбачені частинами першою, другою або третьою цієї статті, що спричинили створення аварійної обстановки або пошкодження транспортних засобів, вантажів, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Відповідно до п.1.5 Правил дорожнього руху передбачено, дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. Особа, яка створила такі умови, зобов'язана негайно вжити заходів до забезпечення безпеки дорожнього руху на цій ділянці дороги та вжити всіх можливих заходів до усунення перешкод, а якщо це неможливо, попередити про них інших учасників дорожнього руху, повідомити уповноважений підрозділ Національної поліції, власника дороги або уповноважений ним орган.
Статтею 245 КУпАП передбачено, що одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом, а судове рішення згідно закону повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим.
При оцінці доказів суд керується принципом «поза розумним сумнівом», а саме, що доведення вини має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, суд доходить до висновку, що дії ОСОБА_1 , містять склад вказаного адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 КУпАП, що підтверджується дослідженими в ході розгляду справи протоколом про адміністративне порушення серії ЕПР1 № 330985 від 15.05.2025, схемою місця ДТП від 30.03.2025, на якій зображено розташування транспортного засобу у момент ДТП, поясненнями ОСОБА_2 , Посадовою інструкцією майстра дільниці ЛКП «Львівелектротранс».
Суд критично оцінює твердження ОСОБА_1 про те що умовами її трудового договору на неї, як на майстра дільниці не покладено обов'язку щодо дотримання правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху при утриманні автомобільних доріг і вулиць, залізничних переїздів, інших дорожніх споруд.
Відповідно до п. 2.5 Посадової інструкції майстра дільниці ЛКП «Львівелектротранс», майстер дільниці забезпечує утримання закріпленої дільниці колії в технічно справному стані. Згідно системи технічного обслуговування та ремонту і ПТЕ, проводить заміри і огляди трамвайної колії і спецчастин, складає плани проведення ремонтних робіт.
Твердження ОСОБА_1 про те, що протокол про адміністративне порушення повинен був бути складений на «відповідальну особу» ЛКП «Львівелектротранс» (яка є відповідальним за утримання трамвайник колій), та саме правопорушення повинно містити об'єктивну сторону адміністративного правопорушення передбаченого ст.139 КУпАП, а не 140 КУпАП, оскільки об'єктом пошкодження згідно ст. 140 КУпАП є: автомобільні дороги, вулиці, залізничні переїзди, інші дорожні споруди - не заслуговує на увагу суду, оскільки, відповідно до Правил дорожнього руху трамвайна колія буває двох видів: 1) відокремлена, та яка відокремлена від проїзної частини газоном або тротуаром; 2) трамвайна колія, яка розміщується безпосередньо в межах проїзної частини.
У протоколі про адміністративне порушення серії ЕПР1 № 330985 від 15.05.2025 зазначено «не вжила заходи щодо ліквідації вибоїни на міжколійній частині проїзної частини вулиці». Об'єктом правопорушення в даній ситуацій є «міжколійна частина», яка входить до складу «трамвайної колії» що розміщується безпосередньо на проїзній частині.
Відповідно до п. 5.1 Посадової інструкції майстра дільниці ЛКП «Львівелектротранс», майстер дільниці служби колії несе передбачену чинним законодавством України особисту відповідальність за несправний технічний стан колійного господарства на закріпленій дільниці.
ОСОБА_1 було допущено несправний технічний стан колійного господарства на закріпленій за нею дільниці, саме це стало причиною отримання автомобілем Renault Megane д.н.з. НОМЕР_1 механічних пошкоджень та матеріальних збитків, внаслідок в'їзду у вибоїну у міжколійній частині.
Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.140 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та порушення п. 1.5 Правил дорожнього руху - доведена повністю.
З представлених на розгляд матеріалів встановлено, подія, яка описана протоколі про адміністративне правопорушення від 15.05.2025 серії ЕПР1 № 330985 - мала місце 30.03.2025,
Постановою Львівського апеляційного суду від 28.07.2025 справу №465/4243/25 про притягнення ОСОБА_1 , за вчинення правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 140 КУпАП, направлено на новий розгляд, після чого 28.08.2025 матеріали вказаної справи передані судді для розгляду.
Тобто, трьохміснячний строк накладення адміністративного стягнення, сплив ще до моменту надходження вказаної справи в провадження судді Чорного І.Я.
Враховуючи вищенаведене, в зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення, строків, передбачених статтею 38 КУпАП, провадження в даній адміністративній справі підлягає закриттю.
Керуючись ст.8, ст.38, п.7 ст.247, ст.ст.283,284 КУпАП,-
провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за ч.4 ст.140 КУпАП закрити у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення, строків, передбачених статтею 38 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом десяти днів з дня проголошення.
Суддя І.Я. Чорний