19 листопада 2025 року
м. Київ
справа № 300/3262/24
адміністративне провадження № К/990/21427/25
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду:
судді-доповідача Кравчука В.М., суддів Єзерова А.А., Стеценка С.Г.,
розглянув у порядку письмового провадження
касаційну скаргу Болехівської міської ради Івано-Франківської області
на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року (суддя Чуприна О.В.) та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року (колегія у складі суддів Шавеля Р.М., Бруновської Н.В., Хобор Р.Б.)
у справі № 300/3262/24
за позовом Болехівської міської ради Івано-Франківської області
до Долинської міської ради Івано-Франківської області
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Комунального підприємства "Водоканал" Долинської міської ради Івано-Франківської області
про визнання протиправним і скасування п. 1, пп. 2.2, 2.3, 2.4 п. 2 рішення Долинської міської ради від 23.01.2024 за № 2540-43/2024.
І. РУХ СПРАВИ
1. Болехівська міська рада Івано-Франківської області (далі - Болехівська міська рада, позивач, скаржник) звернулася до суду з позовом до Долинської міської ради Івано-Франківської області (далі - Долинська міська рада, відповідач), в якому просила визнати протиправними і скасувати п. 1, пп. 2.2, 2.3, 2.4 п. 2 рішення Долинської міської ради Івано-Франківської області від 23.06.2024 за №2540-43/2024 "Про умови забезпечення централізованим водопостачанням населених пунктів за межами Долинської територіальної громади Івано-Франківської області" в частині, що стосується Болехівської міської ради.
II. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2. Судами попередніх інстанцій встановлено, що відповідно до рішення Долинської міської ради № 8-41/2020 від 23.12.2020 «Про безплатне прийняття Долинського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства до комунальної власності Долинської територіальної громади» Долинська міська рада прийняла безоплатно та увійшла до складу засновників Долинського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства, яке передано із спільної власності територіальної громад сіл, селища, міста Долинського району до комунальної власності Долинської територіальної громади в особі Долинської міської ради.
3. Рішенням Долинської міської ради № 276-9/2021 від 21.04.2021 «Про комунальне підприємство «Водоканал» Долинської міської ради» найменування «Комунальне підприємство «Долинське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» змінено на Комунальне підприємство «Водоканал» Долинської міської ради.
4. На підставі рішення Долинської міської ради № 799 від 31.10.2023 «Про встановлення контрольних вузлів обліку водопостачання» КП «Водоканал» у точках №№ 1, 2, 3, 4.1, 4.2 зазначених на карті в додатках №№ 1, 2, 3, 4 до зазначеного рішення встановлено вузли обліку води з метою контролю обсягів водоспоживання, що здійснюється групами споживачів за напрямками, які знаходяться в додатках №№ 1, 2, 3, 4 (т. 1а.с.70-74).
5. Комунальне підприємство «Водоканал» звернулося до міського голови Долинської міської ради з листом № 221 від 10.01.2024, яким проінформувало Долинську міську раду про те, що за результатами показників лічильників за грудень 2023 року отримано наступні результати:
- Вигодській об'єднаній територіальній громаді (ОТГ) подано 23936 м.куб. води, а реалізовано 5122 м.куб. води, що у відсотковому еквіваленті складає 21,4%;
- Болехівській ОТГ (включає м.Болехів та с.Гузіїв) подано 46122 м.куб. води, а реалізовано 8343 м.куб. води, що у відсотковому еквіваленті складає 18,08%;
- Моршинській ОТГ (Баня Лисовецька) подано 10681 м.куб. води, а реалізовано 1253 м.куб. води, що у відсотковому еквіваленті складає 11,7%.
6. Автор листа зазначив про збитки підприємства у зв'язку із водопостачанням споживачів м. Болехів, смт Вигода, с. Гузіїв, с. Лисовичі і м. Моршин. Допомогу на утримання та оновлення мереж водопостачання зі сторони органів місцевого самоврядування територіальних громад м.Болехіва, смт.Вигода, с.Гузіїв, с.Лисовичі і м.Моршин, КП «Водоканал» не отримує. З метою уникнення збитків запропоновано передати мережі, які перебувають на балансі КП «Водоканал», на баланс суб'єктів господарювання відповідних територіальних громад м.Болехів, смт Вигода, с. Гузіїв, с. Лисовичі і м. Моршин, які, в свою чергу, будуть самостійно здійснювати водопостачання кінцевим споживачам відповідної громади.
7. 23.01.2024 Долинська міська рада ухвалила рішення № 2540-43/2024 «Про умови забезпечення централізованим водопостачанням населених пунктів за межами Долинської територіальної громади Івано-Франківської області», в якому вирішила:
« 1. Передати безоплатно у комунальну власність Болехівській територіальній громаді Івано-Франківської області, Вигодській територіальній громаді Івано-Франківської області, Моршинській територіальній громаді Львівської області відповідну мережу водопроводів та обладнання на цій мережі, що перебувають на територіях цих громад, починаючи від точок розмежування, на яких встановлено вузли обліку води відповідно до рішення виконавчого комітету Долинської міської ради №799 від 31.10.2023.
2. Комунальному підприємству «Водоканал» Долинської міської ради (Яремків С.Л.):
2.1) до 01.03.2024 забезпечити проведення переговорів із представниками Болехівської міської ради, Вигодської селищної ради, Моршинської міської ради щодо реалізацій цього рішення;
2.2) до 01.03.2024 подати на затвердження виконавчому комітету Долинської міської ради розрахунок тарифу на централізоване водопостачання для споживачів, що є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання з метою забезпечення водою населених пунктів Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад, відповідно до пункту 25 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №869 від 01.06.2011;
2.3) не пізніше, ніж 01.05.2024 забезпечити подачу води до населених пунктів Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад з точок розмежування згідно пунктом 2 цього рішення лише шляхом її постачання єдиним суб'єктам господарювання, які безпосередньо забезпечуватимуть централізованим водопостачанням споживачів у відповідно на територіях Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад;
2.4) надання послуг централізованого водопостачання на територіях Болехівської, Вигодської тa Моршинської територіальних громад безпосередньо до споживачів цих послуг здійснювати до 30 квітня 2024 року. Надалі забезпечення водопостачанням цих населених пунктів здійснювати лише через укладення угоди про постачання води єдиним суб'єктам господарювання згідно підпунктом 3.3. пункту 3 цього рішення.».
8.11.07.2024 Долинська міської ради Івано-Франківської області прийняла рішення №2727-47/2024 «Про внесення змін до рішення міської ради від 23.01.2024 №2540-43/2024 «Про умови забезпечення централізованим водопостачанням населених пунктів за межами Долинської територіальної громади Івано-Франківської області», яким викладено в наступній редакції підпункти 2.2, 2.3 і 2.4 пункту 2 оскаржуваного рішення, зокрема:
« 2.2) до 01.08.2024 подати на затвердження виконавчому комітету Долинської міської ради розрахунок тарифу на централізоване водопостачання для споживачів, що є суб'єктами господарювання у сфері централізованого водопостачання з метою забезпечення водою населених пунктів Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад, відповідно до пункту 25 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання централізоване водовідведення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за №869 від 01.06.2011»;
« 2.3) не пізніше, ніж 01.09.2024 забезпечити подачу води до населених пунктів Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад з точок розмежування згідно пунктом 2 цього рішення лише шляхом її постачання єдиним суб'єктам господарювання, які безпосередньо забезпечуватимуть централізованим водопостачанням споживачів у відповідно на територіях Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад»;
« 2.4) надання послуг централізованого водопостачання на територія Болехівської, Вигодської тa Моршинської територіальних громад безпосередньо до споживачів цих послуг здійснювати до 31.08.2024. Надалі забезпечення водопостачанням цих населених пунктів здійснювати лише через укладення угоди про постачання води єдиним суб'єктам господарювання згідно підпунктом 2.3. пункту 2 цього рішення».
ІІІ. АРГУМЕНТИ СТОРІН
9. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Болехівська міська не входить до складу Долинської міської територіальної громади, а отже у Долинської міської ради, як органу місцевого самоврядування відсутні повноваження щодо визначення умов забезпечення централізованим водопостачанням на території Болехівської міської ради.
На переконання позивача, у статті 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII (далі - Закон №2189-VIII) чітко визначені повноваження органів місцевого самоврядування у сфері комунальних послуг, а тому Долинська міська рада як власник КП "Водоканал" не може ініціювати зміни в організації водопостачання на території Болехівської міської ради.
Відповідно до ст.ст. 1 та 5 Закону України "Про природні монополії" від 20.04.2000 за №1682-III (далі - Закон №1682-ІІІ) КП "Водоканал", як підприємство, що здійснює діяльність у сфері централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, належить до суб'єктів природних монополій. Згідно з ч. 2 ст. 10 Закону №1682-ІІІ суб'єкти природних монополій не можуть вчиняти дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів, щодо яких здійснюється регулювання відповідно до цього Закону, або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками.
Болехівська міська рада також звертала увагу на те, що Законом України "Про житлово-комунальні послуги" від 09.11.2017 №2189-VIII не визначено, хто є "Єдиним суб'єктом господарювання", який безпосередньо забезпечуватиме централізованим водопостачанням споживачів на території Болехівської міської ради. Відтак позивач переконаний, що така вимога рішення Долинської міської ради від 23.01.2024 за №2540-43/2024 не має жодного правового обґрунтування.
Окрім цього, Болехівська міська рада зазначила, що п. 1 та пп. 2.3, 2.4 п. 2 рішення Долинської міської ради від 23.06.2024 №2540-43/2024 є протиправними, оскільки, законодавство у сфері житлово-комунальних послуг не передбачає повноваження органів місцевого самоврядування щодо відключення послуг з централізованого водопостачання.
10. Заперечуючи щодо заявлених позовних вимог, Долинська міська рада зазначила, що згідно зі ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування" від 21.05.1997 за №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад віднесено забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води.
Відповідач звертає увагу, що статтею 13 Закону Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" від 10.01.2002 за №2918-III (далі - Закон №2918ІІІ) визначено повноваження органів місцевого самоврядування сфері питної води та питного водопостачання, перелік яких є невичерпним.
З метою дотримання законодавства та для надання можливості Болехівській міській раді самостійно вирішувати питання водопостачання на території Болехівської громади 23.01.2024 Долинською міською радою було прийнято рішення за №2540-43/2024 "Про умови забезпечення централізованим водопостачанням населених пунктів за межами Долинської територіальної громади Івано-Франківської області", згідно з яким Долинська міська рада готова до передачі усіх водопровідних мереж, що знаходяться на території міста Болехів, які забезпечують подачу води до абонентів від точки розмежування на яких встановлено вузли обліку.
На підставі рішення виконавчого комітету Долинської міської ради від 31.10.2023 №799 "Про встановлення контрольних точок вузлів обліку" встановлено вузли обліку з метою контролю обсягів споживання та реалізації води. За результатами показників лічильників КП "Водоканал" було встановлено суттєву відмінність між подачею обсягів води та її фактичною реалізацією. КП "Водоканал" не може утримувати мережу трубопроводів в належному стані м.Болехів, смт. Вигода, с. Гузіїв, с.Лисовичі, м.Моршин, а також об'єктивну спричиненою економічною складовою, що як наслідок може призвести до негативних наслідків у вигляді перебоїв водопостачання, а також відсутністю належного врегулювання утримання мережі водопроводу.
IV. ОЦІНКА СУДІВ ПЕРШОЇ ТА АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЙ
11. Івано-Франківський окружний адміністративний суд рішенням від 12.09.2024, залишеним без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24.02.2025, відмовив у задоволенні позову.
12. Суди дійшли висновку, що рішення, яке оскаржується, не призведе до неможливості виробництва (реалізації) товарів чи припинення водопостачання, заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками, оскільки в ньому не йдеться про створення/використання інших водозабірних споруд, забір води з інших джерел питного водопостачання, чи будь які інші обставини, які можуть свідчити про здійснення водопостачання питною водою з іншими споживчими характеристиками.
Болехівська міська рада не надала доказів виконання спірного рішення чи настання будь-яких негативних наслідків для відповідача.
Оскаржувана частина рішення Долинської міської ради не містить вказівки чи владно-управлінського розпорядчого рішення, яке б, в розумінні ч.2 ст.10 Закону № 1682-ІІІ, зобов'язувало чи визначало для КП «Водоканал» (як суб'єкта природної монополії) вчинення дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками.
Пункт 2 оскаржуваного рішення адресований КП «Водоканал» та передбачає виникнення певних обов'язків саме для цього суб'єкта господарювання.
V. ДОВОДИ КАСАЦІЙНОЇ СКАРГИ ТА ВІДЗИВІВ
13. 19.05.2025 до Верховного Суду надійшла касаційна скарга, в якій Болехівська міська рада просить скасувати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 19.12.2024 та постанову П'ятого апеляційного адміністративного суду від 06.05.2025, ухвалити нове про задоволення позовних вимог.
14. Як на підставу касаційного оскарження скаржник посилається на п. 3 ч. 4 ст. 328 КАС України, мотивуючи це неправильним застосуванням судами першої та апеляційної інстанцій норм ст. 42 Водного кодексу України, п. 5 ч. 1 ст. 30, ст. 52, 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (у взаємозв'язку зі ст.ст. 140, 144 Конституції України, ст.ст. 1, 4, 5, ч. 2 ст. 10 Закону України "Про природні монополії", ст.ст. 12, 17, 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції", ст. 13 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", а також норм Закону України "Про адміністративну процедуру") - за відсутності висновків Верховного Суду щодо їх правозастосування у подібних правовідносинах (а саме, це стосується: обсягу повноважень органу місцевого самоврядування у сфері регулювання діяльності комунальних суб'єктів природної монополії, що спрямована на задоволення потреб окремої територіальної громади після реформи децентралізації; наявності в органу місцевого самоврядування повноважень на вирішення питань місцевого значення (як-от надання базових послуг - послуг централізованого водопостачання), які виходять за межі його територіальної юрисдикції; визначення, чи вважається вторинний водокористувач (наприклад, окрема територіальна громада) в розумінні положень Водного кодексу України та постанови НКРЕКП від 10.03.2016 №302 єдиним суб'єктом господарювання, який надає послуги з централізованого водопостачання).
У взаємозв'язку з наведеним позивач зазначає, що суд апеляційної інстанції не надав оцінки низці мотивів апеляційної скарги, зокрема твердженню про те, що на території Болехівської територіальної громади відсутні суб'єкти господарювання, які забезпечують централізоване водопостачання абонентів (споживачів) цієї громади та мають у власності або користуванні мережі систем водопостачання та водовідведення, які проходять її територією.
15. Ухвалою від 02.07.2025 Верховний Суд відкрив провадження у справі.
16. 09.07.2025 надійшов відзив. Відповідач вважає, що оскаржуване рішення Долинської міської ради не містить вказівки чи владно-управлінського розпорядчого рішення, яке б зобов'язувало чи визначало для КП «Водоканал» (як суб'єкта природної монополії) вчинення дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками.
17. 11.07.2025 надійшов відзив третьої особи, в якому КП "Водоканал" покликалося на правомірність висновків судів попередніх інстанцій з огляду на те, що ч. 5 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» покладає на виконавчі органи місцевих рад вирішення питань водопостачання. Тому кінцеві споживачі Болехівської територіальної громади вправі розраховувати, що саме орган місцевого самоврядування є особою, яка забезпечує їх потреби у водопостачанні.
Підтвердженням того, що Болехівська міська рада чітко розуміє приписи ч.5 ст. 30 згаданого вище Закону є той факт, що вона вже провела ряд заходів, які підтверджують її намір забезпечувати водою своїх мешканців.
Рішенням Господарського суду Івано-Франківської області від 27.06.2025 року (справа №909/584/25) встановлено, що Болехівська міська рада зобов'язана самостійно забезпечувати водопостачання та водовідведення своєї громади відповідно до повноважень, визначених Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Покриття збитків від водопостачання Болехівської громади за рахунок бюджету Долинської громади є неприпустимим, суперечить принципам бюджетної самостійності. Умови договору закріплюють обов'язок Болехівської міської ради визначити суб'єкта для водопостачання, а також надають можливість прийняти водопровідні мережі, ці умови відповідають законодавству та спрямовані на усунення цієї бюджетної аномалії. Бездіяльність Болехівської ради призвела до загрози відключення води, але це не визнано тяжкими обставинами для визнання договору недійсним, оскільки це є наслідком її власної бездіяльності.
КП "Водоканал" має право припинити надання послуг за межами Долинської громади, в свою чергу Болехівська міська рада може створити власне підприємство для забезпечення водопостачання, щоб виконати свій обов'язок щодо водозабезпечення мешканців своєї територіальної громади.
18. Ухвалою від 28.07.2025 Верховний Суд задовольнив клопотання Болехівської міської ради Івано-Франківської області про розгляд справи за участі сторін і призначив справу до розгляду у судовому засіданні з викликом сторін.
19. Під час відкритого судового засідання 06.11.2025 Суд заслухав позиції учасників справи і за їх згодою вирішив продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.
VІ. ВИСНОВКИ ВЕРХОВНОГО СУДУ
20. Верховний Суд перевірив правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права у межах доводів касаційної скарги, відзиву на неї та дійшов такого висновку.
21. Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України №280/97-ВР від 21.05.1997 «Про місцеве самоврядування в Україні» (надалі - Закон №280/97-ВР) місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
22. Відповідно до ч.1 ст. 16 Закону №280/97-ВР органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону.
23. Частинами 1, 2 ст. 59 Закону №280/97-ВР передбачено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос
24. Згідно з п.п 5 п. а) ч.1 ст. 30 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать, зокрема забезпечення соціально-культурних закладів, які належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, а також населення паливом, електроенергією, газом та іншими енергоносіями; вирішення питань водопостачання, відведення та очищення стічних вод; здійснення контролю за якістю питної води.
25. Пунктом 1 резолютивної частини оскаржуваного рішення Долинської міської ради №2540-43/2024 від 23.01.2024 вирішено передати безоплатно у комунальну власність Болехівській територіальній громаді Івано-Франківської області, Вигодській територіальній громаді Івано-Франківської області, Моршинській територіальній громаді Львівської області відповідну мережу водопроводів та обладнання на цій мережі, що перебувають на територіях цих громад, починаючи від точок розмежування, на яких встановлено вузли обліку води відповідно до рішення виконавчого комітету Долинської міської ради № 799 від 31.10.2023.
26. Судами встановлено, що КП «Водоканал» обслуговувало місто Болехів та частину Болехівської громади через історичну єдину інженерну інфраструктуру водопостачання та водовідведення, яка склалася за радянських часів, коли обидва населені пункти перебували у складі Долинського району.
27. Постановою Верховної Ради України від 21.10.1993 №3540-XII місто Болехів Долинського району Івано-Франківської області було віднесене до категорії міст обласного підпорядкування від 21.10.1993 №3540-XII, після чого місто Болехів перестало входити до складу Долинського району.
28. Водночас комунальна інфраструктура залишилася спільною і послуги продовжувало надавати підприємство, розташоване в місті Долина.
29. У відповідності до ч.5 ст.16 Закону № 280/97-ВР від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
30. Згідно з ч.2 ст.60 Закону № 280/97-ВР підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом .
31. Судами попередніх інстанцій було встановлено, що відповідно до Статуту КП «Водоканал», затвердженого рішенням Долинської міської ради №276-9/2021 від 21.04.2021 (далі - Статут), підприємство засновано на комунальній власності Долинської територіальної громади. Власником є Долинська міська рада Івано-Франківської області.
Підприємство для виконання статутних завдань має майно, яке є комунальною власністю територіальної громади передане йому в господарське відання або за договором управління.
Відчуження майна підприємства здійснюється за погодженням з Долинською міською радою у порядку, що визначений чинним законодавством. Одержані в результаті відчуження зазначеного майна кошти спрямовуються до бюджету міста Долини, або за рішенням Власника інвестуються на розвиток Підприємства.
Вищим органом управління Підприємства є Власник. До його виключної компетенції належить, зокрема, надання дозволу на відчуження та передачу в оренду нерухомого майна.
32. Оскільки майно КП «Водоканал» є комунальною власністю Долинської територіальної громади, Долинська міська рада, як вищий орган управління цього підприємства, мала право прийняти рішення про передачу безоплатно у комунальну власність, зокрема Болехівської територіальної громади, мережі водопроводів та обладнання на цій мережі.
33. Оскаржуване рішення ради стосується саме КП «Водоканал», має організаційно-плановий характер, є правовою підставою для вчинення наступних дій КП «Водоканал» та врегулювання правовідносин з водопостачання, зокрема, з Болехівською територіальною громадою.
34. Вищенаведене спростовує доводи позивача про порушення відповідачем ст. 140 Конституції України.
35. Стосовно аргументів позивача про неправильне застосування судами попередніх інстанцій ст. 59 Водного кодексу України (далі - ВК України) Суд зазначає таке.
36. Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України №2918-III від 10.01.2002 «Про питну воду та питне водопостачання» (далі - Закон №2918-III) централізоване питне водопостачання - господарська діяльність із забезпечення споживачів питною водою за допомогою комплексу об'єктів, споруд, розподільних водопровідних мереж, пов'язаних єдиним технологічним процесом виробництва та транспортування питної води.
37. Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України № 2918-ІІІ суб'єктами відносин у сфері питної води, питного водопостачання є: органи державної влади, до сфери управління яких належать об'єкти питного водопостачання; органи місцевого самоврядування, до сфери управління яких належать об'єкти питного водопостачання; підприємства питного водопостачання; споживачі питної води.
38. Відповідно до ст. 42 ВК України водокористувачами в Україні можуть бути підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Водокористувачі можуть бути первинними і вторинними.
Первинні водокористувачі - це ті, які мають власні водозабірні споруди і відповідне обладнання для забору води, а також отримують воду з каналів зрошувальних і осушувальних систем, водосховищ, ставків, водогосподарських систем, каналів та водогонів (водопроводів) міжбасейнового та внутрішньобасейнового перерозподілу водних ресурсів.
Забір та використання води первинними водокористувачами з каналів зрошувальних і осушувальних систем, водосховищ, ставків, водогосподарських систем, каналів та водогонів (водопроводів) міжбасейнового та внутрішньобасейнового перерозподілу водних ресурсів здійснюються на платній основі на підставі договору з підприємствами, установами та організаціями, що забезпечують перерозподіл (перекидання) водних ресурсів, у тому числі в маловодні регіони, та за наявності дозволу на спеціальне водокористування. Укладення договору є обов'язковим.
Вторинні водокористувачі здійснюють скидання стічних вод у водні об'єкти на підставі дозволів на спеціальне водокористування.
39. Згідно із п.1 ч.1 ст. 43 ВК України водокористувачі мають право здійснювати загальне та спеціальне водокористування.
40. Відповідно до ч.ч.1 та 2 ст. 48 ВК України спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських (у тому числі для цілей аквакультури) та інших державних і громадських потреб.
41. Відповідно до ч. 1 ст. 59 ВК України під час здійснення спеціального водокористування для задоволення питних і побутових потреб населення в порядку централізованого водопостачання підприємства, установи та організації, у віданні яких перебувають питні та господарсько-побутові водопроводи, здійснюють забір води безпосередньо з водних об'єктів відповідно до затверджених у встановленому порядку проектів водозабірних споруд, нормативів якості води і дозволів на спеціальне водокористування.
42. Позивач покликається на те, що на території Болехівської територіальної громади відсутні водозабірні споруди, що відповідно до ст. 59 ВК України свідчить про неможливість задоволення потреб з централізованого водопостачання споживачів Болехівської територіальної громади
43. Суд бере до уваги, що оскаржуваним рішенням передбачено передати безоплатно у комунальну власність Болехівській територіальній громаді … відповідну мережу водопроводів та обладнання на цій мережі, що перебувають на територіях цих громад, починаючи від точок розмежування, на яких встановлено вузли обліку води відповідно до рішення виконавчого комітету Долинської міської ради №799 від 31.10.2023.
Отже, у разі виконання рішення, у віданні позивача перебуватиме мережа водопроводів та обладнання, яке здійснює забір води безпосередньо з водного об'єкта. Тому Суд не вбачає суперечностей між оскаржуваним рішенням та ст. 59 ВК України.
44. Крім того, під час судового засідання із пояснень учасників справи було з'ясовано, що 18.07.2025 Болехівська міська рада затвердила акт приймання-передачі відповідних мереж від 14.04.2025 та було укладено договір між КП «Водоканал та КП «Болехівський комбінат комунальних підприємств». За цією угодою КП «Водоканал» забезпечує подачу води до межі Болехівської громади, а подальше водопостачання споживачів здійснює Болехівський ККП.
45. Наведене свідчить про помилковість висновків позивача про неможливість задоволення потреб жителів з центрального водопостачання.
46. Відповідно до ч.ч.1-3 ст.12 Закону України № 2210-III від 11.01.2001 «Про захист економічної конкуренції» (надалі - Закон № 2210-ІІІ) суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо:
на цьому ринку у нього немає жодного конкурента;
не зазнає значної конкуренції внаслідок обмеженості можливостей доступу інших суб'єктів господарювання щодо закупівлі сировини, матеріалів та збуту товарів, наявності бар'єрів для доступу на ринок інших суб'єктів господарювання, наявності пільг чи інших обставин.
Монопольним (домінуючим) вважається становище суб'єкта господарювання, частка якого на ринку товару перевищує 35 відсотків, якщо він не доведе, що зазнає значної конкуренції.
Монопольним (домінуючим) також може бути визнане становище суб'єкта господарювання, якщо його частка на ринку товару становить 35 або менше відсотків, але він не зазнає значної конкуренції, зокрема внаслідок порівняно невеликого розміру часток ринку, які належать конкурентам.
47. Згідно з ч.1 ст.5 Закону України № 1682-III від 20.04.2000 «Про природні монополії» (далі - Закон № 1682-ІІІ) відповідно до цього Закону регулюється діяльність суб'єктів природних монополій зокрема у сфері централізованого водопостачання, централізованого водовідведення.
48. Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону № 1682-ІІІ природна монополія - стан товарного ринку, при якому задоволення попиту на цьому ринку є більш ефективним за умови відсутності конкуренції внаслідок технологічних особливостей виробництва (у зв'язку з істотним зменшенням витрат виробництва на одиницю товару в міру збільшення обсягів виробництва), а товари (послуги), що виробляються суб'єктами природних монополій, не можуть бути замінені у споживанні іншими товарами (послугами), у зв'язку з чим попит на цьому товарному ринку менше залежить від зміни цін на ці товари (послуги), ніж попит на інші товари (послуги).
49. Відповідно до п.3. ч. 1 ст.1 Закону № 1682-ІІІ суб'єкт природної монополії - суб'єкт господарювання (юридична особа) будь-якої форми власності, який виробляє (реалізує) товари на ринку, що перебуває у стані природної монополії.
50. Згідно з Реєстром суб'єктів природних монополій у сферах теплопостачання, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення КП «Водоканал» Долинської міської ради є суб'єктом природної монополії у сфері централізованого водопостачання та централізованого водовідведення.
51. Частиною 2 ст.10 Закону № 1682-ІІІ передбачено, що суб'єкти природних монополій не можуть вчиняти дії, які призводять або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів, щодо яких здійснюється регулювання відповідно до цього Закону, або до заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками.
52. Згідно із п.п.7 та 12 Правил надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України України № 690 від 05.07.2019 (далі - Правила № 690), виконавець забезпечує безпечне та безперервне постачання питної води споживачу, якість та тиск якої повинні відповідати вимогам законодавства та умовам договору. Послуги надаються споживачам безперервно, крім часу перерв, визначених частиною першою статті 16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
53. Згідно з ч.1 ст.16 Закону України № 2189-VIII від 09.11.2017 «Про житлово-комунальні послуги» надання комунальних послуг та надання послуги з управління багатоквартирним будинком здійснюються безперервно, крім часу перерв на:
1) проведення ремонтних і профілактичних робіт згідно з будівельними нормами і правилами, правилами технічної експлуатації і користування, положеннями про проведення поточного і капітального ремонтів та іншими нормативно-правовими актами;
2) міжопалювальний період для мереж (систем) опалення (теплопостачання) виходячи з кліматичних умов згідно з нормативно-правовими актами;
3) ліквідацію наслідків аварії.
54. Суд погоджується з висновком судів попередніх інстанцій про те, що законодавством передбачено можливість припинення або обмеження надання комунальних послуг виключно у випадках, передбачених законом.
55. В оскаржуваних пп.2.3 та 2.4 п.2 рішення Долинської міської ради № 2540-43/2024 від 23.01.2024 стосовно КП «Водоканал» йдеться про те, щоб:
не пізніше, ніж 01.05.2024 забезпечити подачу води до населених пунктів Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад з точок розмежування згідно пункту 2 цього рішення лише шляхом її постачання єдиним суб'єктам господарювання, які безпосередньо забезпечуватимуть централізованим водопостачанням споживачів у відповідно на територіях Болехівської, Вигодської та Моршинської територіальних громад;
надання послуг централізованого водопостачання на територія Болехівської, Вигодської тa Моршинської територіальних громад безпосередньо до споживачів цих послуг здійснювати до 30.04.2024. Надалі забезпечення водопостачанням цих населених пунктів здійснювати лише через укладення угоди про постачання води єдиним суб'єктам господарювання згідно пункту 3.3. пункту 3 цього рішення.
56. Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відсутність ознак дій відповідача, що призведуть або можуть призвести до неможливості виробництва (реалізації) товарів чи припинення водопостачання, заміни їх іншими товарами, не однаковими за споживчими характеристиками, оскільки в оскаржуваному рішенні не йдеться про створення/використання інших водозабірних споруд, забір води з інших джерел питного водопостачання, чи будь-які інші обставини, які можуть свідчити про здійснення водопостачання питною водою з іншими споживчими характеристиками.
57. Зважаючи на вище наведене, Суд дійшов висновку про те, що оскаржуване рішення прав позивача не порушує.
58. Позивач також покликається на рішення адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.04.2025 у справах №63/8-07-04-2025 та №63/8-02-05-2025 про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, якими:
- визнано дії Долинської міської ради в особі виконавчого комітету, які полягають у затвердженні рішенням виконавчого комітету Долинської міської ради від 98.05.2023 №651 «про затвердження редакції публічного договору (договору публічної оферти) зі споживачами про надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення» тексту договорів про надання послуг централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, якими визначено умови припинення договору шляхом його розірвання з ініціативи будь-якої сторони за умови попередження іншої сторони за один місяць до дати розірвання договору, що суперечить змісту типових договорів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 №85, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 7 ст. 50 та ст. 17 Закону України «Про захист економічної конкуренції»;
- зобов'язано Долинську міську раду припинити порушення;
- визнано дії Долинської міської ради, які полягають у встановленні в рішенні від 23.01.2024 за №2540-43/2024 «Про умови забезпечення централізованим водопостачанням населених пунктів за межами Долинської територіальної громади Івано-Франківської області» (із змінами внесеними рішеннями міської ради від 11.07.2024 за №2727-47/2024, від 15.08.2024 за №2812-47/2024, від 19.09.2024 за №2826-47/2024, від 21.11.2024 за №2976- 50/2024) умов щодо подальшого забезпечення послугою з централізованого водопостачання споживачів Болехівської та Вигодської територіальних громад та с. Баня Лисовицька Моршинської територіальної громади виключно у разі укладення договору з визначеним єдиним суб'єктом господарювання, за відсутності на території цих громад, крім КП «Водоканал», іншого суб'єкта господарювання, який має ліцензію на здійснення діяльності з централізованого водопостачання, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 7 ст.50 та ст. 17 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді антиконкурентних дій органу місцевого самоврядування шляхом створення умов для вчинення КП "Водоканал" Долинської міської ради порушення законодавства про захист економічної конкуренції, у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуги з централізованого водопостачання;
- визнано, що відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» КП «Водоканал» Долинської міської ради є суб'єктом господарювання, який у часовий період з січня 2023 по квітень 2025 займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуги з централізованого водопостачання на території низки населених пунктів;
- визнано дії КП «Водоканал» Долинської міської ради, які полягають в укладенні договорів про надання послуг з централізованого водопостачання, умовами якого визначено можливість припинення договору шляхом його розірвання з ініціативи будь-якої сторони за умови попередження іншої сторони за один місяць до дати розірвання договору, що не передбачено Типовими договорами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2022 №85; у достроковому розірванні договорів про надання послуг з централізованого водопостачання із споживачами Болехівської та Вигодської територіальних громад та с. Баня Лисовицька Моршинської територіальної громади та подальшому укладенні договорів на строк менше одного року, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим ч. 1 ст.13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції»
- визнано дії КП «Водоканал» Долинської міської ради, які полягають у повідомленні споживачів Болехівської та Вигодської територіальних громад щодо забезпечення послугою з централізованого водопостачання виключно у разі укладення договору з органом місцевого самоврядування або визначеним єдиним суб'єктом господарювання, за відсутності на території цих громад, крім КП «Водоканал», іншого суб'єкта господарювання, який має ліцензію а здійснення діяльності з централізованого водопостачання, та призупиненні у січні 2025 року надання послуги з централізованого водопостачання окремим споживачам Болехівської та Вигодської територіальних громад з не передбачених чинним законодавством підстав, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим п. 5 ч. 2ст.13, п. 2 ст. 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції», у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуги з централізованого водопостачання шляхом часткової відмови від придбання послуги з централізованого водопостачання, за відсутності альтернативних джерел придбання;
- накладено два штрафи на КП «Водоканал» Долинської міської ради у розмірі 68000 грн кожен.
59. Суд відхиляє покликання позивача на рішення адміністративної колегії Західного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 29.04.2025 у справах №63/8-07-04-2025 та №63/8-02-05-2025, оскільки зазначені рішення з'явилися вже після подання позову та ухвалення оскаржуваних рішень судів першої та апеляційної інстанції, а тому не можуть слугувати аргументами під час касаційного розгляду справи.
60. При цьому Суд звертає увагу на те, що ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.07.2025 було відмовлено у задоволенні заяви Болехівської міської ради Івано-Франківської області від 09.05.2025 за №206/02.1-29/25 про перегляд рішення від 12.09.2024 у справі №300/3262/24 за нововиявленими обставинами, адже Болехівська міська рада не довела наявність нововиявлених обставин, тобто істотних для справи обставин, що не були встановлені судом та не були і не могли бути йому відомі на час розгляду справи.
61. Огляду на викладене Суд не погоджується з покликаннями позивача на ст.ст. 1, 4, 5, ч. 2 ст. 10 Закону № 1682-ІІІ, ст.ст. 12, 17, 50 Закону України від 11.01.2001 № 2210-III «Про захист економічної конкуренції".
62. Згідно з положенням ч. 4 ст. 328 КАС України підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.
63. Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.
64. Відповідно до ст. 350 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо рішення, переглянуте в передбачених статтею 341 цього Кодексу межах, ухвалено з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Не може бути скасовано правильне по суті і законне судове рішення з мотивів порушення судом норм процесуального права, якщо це не призвело і не могло призвести до неправильного вирішення справи.
65. За вказаних обставин Верховний Суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення рішень судів першої та апеляційної інстанцій без змін.
Керуючись ст. 328, 341, 345, 349, 352, 355, 356, 359 КАС України, Суд -
Касаційну скаргу Болехівської міської ради Івано-Франківської області залишити без задоволення.
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12 вересня 2024 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у справі № 300/3262/24 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття є остаточною і не оскаржується.
Суддя В.М. Кравчук
Суддя А.А. Єзеров
Суддя С.Г. Стеценко