19 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 500/1309/25 пров. № А/857/25715/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Заверухи О.Б.,
суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.
розглянувши в електронній формі в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
суддя (судді) в суді першої інстанції - Юзьків М.І.,
час ухвалення рішення - не зазначено,
місце ухвалення рішення - м. Тернопіль,
дата складання повного тексту рішення - 15 травня 2025 року,
07 березня 2025 року ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області, в якому просила: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії з 01.03.2025 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки від 24.12.2019, № 322 на суму 2 299,82 крб, виданої Структурною одиницею Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» Підприємства робочого постачання «ЕНЕРГОТОРГ», та з урахуванням раніше виплачених сум; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2025 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням довідки від 24.12.2019, № 322 на суму 2 299,82 крб, виданої Структурною одиницею Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» Підприємства робочого постачання «ЕНЕРГОТОРГ», та з урахуванням раніше виплачених сум.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що перебуває на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію відповідно до статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». При проведенні перерахунку її пенсії, на виконання рішення суду, відповідачем виявлено, що з 01.01.2020 їй проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки Структурної одиниці Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» Підприємства робочого постачання «ЕНЕРГОТОРГ» № 322 від 24.12.2019, виданої на виконання рішення Новоайдарського районного суду Луганської області від 08.10.2019 у справі № 419/2080/19, оскільки вказаним рішенням суду не зобов'язано враховувати дану довідку та здійснювати перерахунок, відповідач з 01.03.2025 не бере її до уваги під час нарахування пенсії. Таким чином розмір пенсійної виплати позивачки значно зменшився.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року адміністративний позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області щодо непроведення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії з 01.03.2025 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки від 24.12.2019, № 322 на суму 2 299,82 крб, виданої Структурною одиницею Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» Підприємства робочого постачання «ЕНЕРГОТОРГ», та з урахуванням раніше виплачених сум. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2025 відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням довідки від 24.12.2019, № 322 на суму 2 299,82 крб, виданої Структурною одиницею Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» Підприємства робочого постачання «ЕНЕРГОТОРГ», та з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що Довідка Структурної одиниці ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" Підприємства робочого постачання "ЕНЕРГОТОРГ" № 322 від 24.12.2019 містить всі необхідні відомості, що передбачені наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.10.2012 за № 1808/22120. При цьому, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі. Водночас відповідачем не надано належних доказів в підтвердження недостовірності та неправдивості даних, що міститься у вказаній довідці. Суд першої інстанції прийшов до висновку про протиправність дій відповідача щодо непроведення позивачці перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з урахуванням довідки від 24.12.2019 № 322 на суму 2299,82 крб, виданої Структурною одиницею Публічного акціонерного товариства "ДОНБАСЕНЕРГО" Підприємства робочого постачання "ЕНЕРГОТОРГ", та з урахуванням раніше виплачених сум.
Не погодившись з прийнятим рішенням, Головне управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржуване рішення є незаконним та необґрунтованим, прийняте з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Зокрема, зазначає, що на даний час позивачу виплачується пенсія по інвалідності відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі відшкодування фактичних збитків. Під час повторного розгляду пенсійної справи виявлено, що з 01.01.2020 проведено перерахунок з урахуванням довідки Структурної одиниці ПАТ "ДОНБАСЕНЕРГО" Підприємства робочого постачання "ЕНЕРГОТОРГ" № 322 від 24.12.2019, виданої на виконання рішення Новоайдарського районного суду Луганської області від 08.10.2019 у справі № 419/2080/19. Однак, вказаним рішенням не зобов'язано враховувати дану довідку та здійснювати перерахунок. До 01.01.2020 індивідуальний коефіцієнт обчислювався відповідно до довідки про заробітну плату в зоні відчуження № 09-16 від 15.01.1998, виданої ДАЕК Донбасенерго "Донець". На даний час для врахування даної довідки немає підстав. Справу приведено у відповідність без врахування довідок № 322 від 24.12.2019 року та № 09-16 від 15.01.1998 з 01.01.2020
Суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження) (п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України).
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу з наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обгрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач є особою з інвалідністю ІІІ групи, внаслідок захворювання, пов'язаного з аварією на Чорнобильській АЕС, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим Тернопільською облдержадміністрацією 02.05.2019 (арк. справи 9 зворот).
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного Фонду України в Тернопільській області та отримує пенсію по інвалідності як особа з інвалідністю IІІ групи відповідно до статті 54 Закону України «Про статус та соціальний захист осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Рішенням Новоайдарського районного суду Луганської області від 08.10.2019 у справі № 419/2080/19 зобов'язано Структурну одиницю Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» Підприємство робочого постачання «ЕНЕРГОТОРГ» видати ОСОБА_1 довідку про заробітну плату за роботу в зоні відчуження за формою, затвердженою Листом Міністерства соціального захисту населення України від 27.02.1996 № 01-3/244-013-2 з врахуванням показника кратності « 3». В подальшому Структурною одиницею Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» Підприємства робочого постачання «ЕНЕРГОТОРГ» було виконано дане рішення суду, видано позивачу довідку № 322 від 24.12.2019 на суму 2 299,82 крб, яку відповідач прийняв до уваги та з 01.01.2020 враховував її під час нарахування пенсії.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 у справі № 500/2464/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Тернопільській області здійснити з 21.03.2024 нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 без обмеження розміру пенсії максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням виплачених сум.
На виконання вищезазначеного рішення суду листом від 25.02.2025 відповідач повідомив позивачу, що при повторному розгляді її пенсійної справи виявлено, що з 01.01.2020 їй проведено перерахунок пенсії з урахуванням довідки Структурної одиниці Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» Підприємства робочого постачання «ЕНЕРГОТОРГ» № 322 від 24.12.2019, виданої на виконання рішення Новоайдарського районного суду Луганської області від 08.10.2019 у справі № 419/2080/19, однак на думку відповідача оскільки вказаним рішенням суду не зобов'язано враховувати дану довідку та здійснювати перерахунок, відповідач з 01.03.2025 не бере її до уваги під час нарахування пенсії позивачці. Таким чином розмір пенсійної виплати позивачки значно зменшився.
Приймаючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції прийшов до висновку про обгрунтованість позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з обґрунтованістю такого висновку суду першої інстанції з наступних підстав.
Закон України «Про соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-ХІІ (далі - Закон № 796-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.
Як передбачено статтею 15 Закону № 796-ХІІ підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення, евакуацію, відселення, самостійне переселення - органами місцевого самоврядування.
Згідно з частиною першою статті 54 Закону № 796-ХІІ пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою.
У свою чергу, приписами статті 57 Закону № 796-ХІІ обумовлено, що визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за бажанням особи, яка звернулася за пенсією, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Якщо особа, яка звернулася за пенсією, пропрацювала на територіях радіоактивного забруднення:
менше 12 місяців, - заробітна плата (дохід) визначається шляхом поділу загальної суми заробітної плати (доходу) за календарні місяці роботи на кількість зазначених місяців;
не менше 30 календарних днів у двох місяцях, - заробітна плата (дохід) визначається за будь-які фактично відпрацьовані 30 календарних днів роботи;
менше місяця, - заробітна плата (дохід) визначається за відповідний календарний місяць з додаванням до заробітної плати (доходу) на основній роботі.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначений Порядком обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 (далі - Порядок № 1210).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 1210, пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1210, у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження:
1) з дня аварії не менш як 12 місяців підряд, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зазначеній зоні;
2) на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС не менш як 12 місяців у період з 26 квітня 1986 р. до 1 серпня 1987 р., за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи в зоні відчуження. Якщо така особа виводилася із зони Чорнобильської АЕС за медичними показниками у зв'язку з переопроміненням, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу) за будь-який повний календарний місяць роботи на промисловому майданчику Чорнобильської АЕС;
3) менш як 12 місяців підряд, пенсія обчислюється виходячи із заробітної плати (доходу) за повні календарні місяці підряд у зоні відчуження;
4) менше календарного місяця у 1986-1990 роках (в тому числі особа, яка захворіла на променеву хворобу), за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати (доходу), одержаної (одержаного) за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати (доходу) за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата (дохід) за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати (доходу) проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати (доходу).
Як встановлено судом першої інстанції, Головним управлінням Пенсійного фонду України у Тернопільській області з 01.01.2020 проведено перерахунок пенсії позивачки з урахуванням довідки про заробітну плату із зони відчуження Структурної одиниці ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» Підприємства робочого постачання «ЕНЕРГОТОРГ» № 322 від 24.12.2019, виданої на виконання рішення Новоайдарського районного суду Луганської області від 08.10.2019 у справі № 419/2080/19.
Однак за результатом повторного розгляду пенсійної справи відповідачем така довідка до уваги не взята, оскільки вказаним рішенням не зобов'язано враховувати дану довідку та здійснювати перерахунок.
Водночас до 01.01.2020 індивідуальний коефіцієнт обчислювався відповідно до довідки про заробітну плату в зоні відчуження № 09-16 від 15.01.1998, виданої ДАЕК Донбасенерго «Донець». Судом першої інстанції встановлено, що на даний час для врахування даної довідки немає підстав.
Справу приведено у відповідність без врахування довідок № 322 від 24.12.2019 та № 09-16 від 15.01.1998 з 01.01.2020.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про критичну оцінку таких доводів відповідача на підтвердження правомірності свого рішення, з огляду на таке.
Відповідно до пункту 2.10 розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі, не можуть бути підставою для відмови у призначенні/перерахунку пенсії.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 21.11.2018 у справі № 672/914/16-а.
Форма Довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 29.10.2012 за № 1808/22120.
Довідка Структурної одиниці ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» Підприємства робочого постачання «ЕНЕРГОТОРГ» № 322 від 24.12.2019 містить всі необхідні відомості, що передбачені наказом Міністерства соціальної політики України від 12.10.2012 № 644, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.10.2012 за № 1808/22120.
Так, право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об'єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
При цьому, орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб до оформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Водночас відповідачем не надано належних доказів в підтвердження недостовірності та неправдивості даних, що міститься у вказаній довідці.
Слід зазначити, що принцип обґрунтованості рішення суб'єкта владних повноважень,
Прийняття рішення, вчинення (не вчинення) дії вимагає від суб'єкта владних повноважень діяти добросовісно, тобто з щирим наміром щодо реалізації владних повноважень та досягнення поставлених цілей і справедливих результатів, з відданістю визначеним законом меті та завданням діяльності, передбачувано, без корисливих прагнень досягти персональної вигоди, привілеїв або переваг через прийняття рішення та вчинення дії.
Таким чином, висновки та рішення суб'єкта владних повноважень можуть ґрунтуватися виключно на належних, достатніх, а також тих доказах, які одержані з дотриманням закону.
Разом з тим, як встановлено в ході судового розгляду справи пенсійним органом зазначених вище принципів при прийнятті рішення дотримано не було.
За таких обставин, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що для належного захисту прав позивача слід визнати протиправними дії відповідача щодо непроведення позивачці перерахунку та виплати пенсії відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Постанови КМУ від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням довідки від 24.12.2019 № 322 на суму 2 299,82 крб, виданої Структурною одиницею Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» Підприємства робочого постачання «ЕНЕРГОТОРГ», та з урахуванням раніше виплачених сум.
Колегія суддів також враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення. При цьому, зазначений Висновок, крім іншого, акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до ч. 2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, а ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» передбачає, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Таким чином, доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.
За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржуване рішення слід залишити без змін.
Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, п. 1 ч. 1 ст. 315, ст. 316, ч. 1 ст. 321, ст. 322, ст. 325 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Тернопільській області залишити без задоволення, а рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 15 травня 2025 року у справі № 500/1309/25 - без змін.
Постанову разом із паперовими матеріалами справи надіслати до суду першої інстанції для приєднання до матеріалів справи.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя О. Б. Заверуха
судді О. М. Гінда
В. В. Ніколін