Постанова від 19.11.2025 по справі 340/8275/21

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 340/8275/21

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),

суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області

на ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року

у справі №340/8275/21

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 у цій справі, яке набрало законної сили 17.02.2022, задоволено адміністративний позов, пред'явлений ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо не проведення перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» №8065 від 19.05.2021.

Зобов'язано здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Державної установи «Територіальне медичне об'єднання МВС України по Кіровоградській області» №8065 від 19.05.2021 з 01.12.2019, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання зазначеного рішення позивачу 22.12.2022 видано виконавчий лист №340/8275/21, який пред'явлено для примусового виконання до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

Постановою державного виконавця від 21.01.2025 відкрито виконавче провадження №76826776 з примусового виконання виконавчого листа №340/8275/21, виданого 22.12.2022.

01.04.2025 Державним виконавцем до Кіровоградського окружного адміністративного суду подана заява про зміну способу і порядку виконання рішення суду, на підставі якого видано виконавчий лист №340/8275/21 від 22.12.2022 Кіровоградським окружним адміністративним судом, шляхом стягнення з пенсійного органу на користь ОСОБА_1 коштів у сумі 140047,54 грн.

Заява мотивована тим, що у відділі на виконанні перебуває виконавчий лист №340/8275/21, виданий 22.12.2022 Кіровоградським окружним адміністративним судом. До відділу надійшов лист від ГУ ПФУ у Кіровоградській області від 29.01.2025, в якому зазначено, що пенсійним органом на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , загальна сума доплати склала 140047,54 грн., виплата якої здійснюватиметься після надходження коштів з Державного бюджету.

За таких обставин державний виконавець вважає, що оскільки боржником судове рішення виконано в частині проведення перерахунку пенсії, то зміна способу і порядку виконання рішення можлива шляхом зміни зобов'язання здійснити виплати на стягнення цих виплат.

Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року заяву Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про зміну способу і порядку виконання рішення суду - задоволено.

Змінено спосіб і порядок виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2022 року у справі №340/8275/21 шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 нараховану та невиплачену пенсію у розмірі 140047,54 грн.

Суд першої інстанції виходив з діючої норми ч.3 ст. 378 КАС України і встановлених обставин, що відповідач/боржник, який є суб'єктом владних повноважень, протягом двох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду у цій справі, не виконав судове рішення в частині виплати доплати до пенсії, донарахованої в сумі 140047,54 грн.

Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить ухвалу суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні заяви відмовити.

Скаржник вказує, що рішення суду у цій справі виконано в межах функціональних повноважень головного управління, тому твердження заявника, що рішення не виконане є безпідставним та не підтверджується доказами. Зауважує, що рішення суду, що набрало законної сили, стає незмінним, втім, заявник фактично просить змінити та розширити резолютивну частину рішення. Скаржник наполягає на тому, що невиконання пенсійним органом судового зобов'язання в частині виплати коштів обумовлено відсутністю у пенсійного органу відповідних бюджетних призначень, а це в розумінні ч.3 ст.378 КАС України не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку виконання рішення, оскільки виплата буде виконана при надходження коштів із Державного бюджету України.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.

Перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що виданий 22.12.2022 Кіровоградським окружним адміністративним судом у цій справі виконавчий лист №340/8275/21 пред'явлено для примусового виконання до відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса).

В межах відкритого виконавчого провадження ВП№76826776 з примусового виконання виконавчого листа №340/8275/21 ГУ ПФУ в Кіровоградській області листом від 29.01.2025 повідомило відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду пенсійним органом здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Загальна сума доплати склала 140047,54 грн. Виплата донарахованої суми здійснюватиметься за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету та питання виплати відноситься до компетенції Пенсійного фонду України.

Як зазначає скаржник з посиланням на ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата донарахованої суми забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація на виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсії, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.

Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.

Згідно з п. 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.

Таким чином, боржник вважає, що невиконання судового рішення в частині виплати коштів через відсутність у боржника відповідних бюджетних призначень в розумінні ч.3 ст.378 КАС України не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана при надходженні коштів із Державного бюджету України.

Суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про помилковість таких доводів скаржника, зазначає таке.

Відповідно до абз.1 ч.1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Відповідно до ч.3 ст.378 КАС України в редакції на час звернення Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Вирішуючи питання щодо зміни способу і порядку виконання рішення суду у цій справі, слід виходити з того, що стягнення присуджених позивачеві коштів може відбутись лише за рахунок коштів Державного бюджету України, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату поточних платежів. При цьому, зобов'язання виплатити кошти і стягнення коштів є способами захисту одного і того ж порушеного права і цим правом є право особи на отримання коштів.

Суд також враховує, що відповідно до статті 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.

У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.

Виходячи з наведених норм, таке звернення до суду є обов'язком державного виконавця і цей обов'язок у державного виконавця виникає через два місяці з дня відкриття виконавчого провадження за умови, що рішення суду не виконане, а стягувач не чинить перешкоди провадженню виконавчих дій. Виконання такого обов'язку не пов'язане з наявністю інших причин.

У даному випадку нараховані позивачу суми пенсії підпадають під поняття «майно», рішення суду, яке виконував державний виконавець, носить зобов'язальний характер стосовно державного органу і на час звернення державної виконавчої служби до суду це рішення суду в частині виплати сум пенсії не виконано.

За наведеного вище правового регулювання, встановлені у справі обставини, враховуючи факт невиконання судового рішення протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили, є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення шляхом стягнення з суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відповідних сум.

Твердження відповідача, що вимоги в заяві державного виконавця про зміну способу і порядку виконання судового рішення фактично спрямовані на зміну та розширення резолютивної частини рішення, зміну самого судового рішення, суд апеляційної інстанції вважає помилковими, оскільки з 19.12.2024 у зв'язку з внесенням змін до ст.378 КАС України Законом України від 21.11.2024 № 4094-IX встановлені нові підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб'єктом владних повноважень протягом двох місяців з набрання законної сили судового рішення, зокрема, щодо виплати соціальних виплат, шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

В новій редакції статті 378 КАС України фактично законодавець, маючи на меті якнайшвидше виконання рішення суду в даній категорії справ за допомогою зміни способу і порядку виконання цього рішення, запровадив і надав можливість стягувачеві і державному виконавцю «монетизації» рішення суду. Таким чином, у випадку тривалого невиконання боржником рішення суду щодо вчинення певних дій через брак коштів на законодавчому рівні запроваджено альтернативний спосіб його виконання, який значно сприяє його виконанню, шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.

Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі №340/8275/21.

Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування судового рішення та задоволення апеляційної скарги відсутні.

Керуючись ст.311, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградської області залишити без задоволення.

Ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року у справі №340/8275/21 - залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.

Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк

суддя Я.В. Семененко

суддя А.В. Суховаров