Постанова від 19.11.2025 по справі 280/1485/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року м. Дніпросправа № 280/1485/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 року (суддя Татаринов Д.В.) у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РОКСАНА 70» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «РОКСАНА 70» звернулося з позовом до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 року позов задоволено.

Суд вирішив визнати протиправними та скасувати рішення Комісії ГУ ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: від 11 лютого 2025 року №12488788/44085806 про відмову в реєстрації податкової накладної №22 від 30 листопада 2024 року; від 11 лютого 2025 року №12488787/44085806 про відмову в реєстрації податкової накладної №24 від 31 грудня 2024 року.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №22 від 30 листопада 2024 року, №24 від 31 грудня 2024 року фактичною датою їх подання на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Головним управлінням ДПС у Запорізькій області подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, в задоволенні позову відмовити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права, суд не врахував, що позивачем не було надано оборотно-сальдову відомість по рахунках 10,631,розрахунок собівартості робіт та/або калькуляцію наданих послуг, а також пояснення та документальне підтвердження, інвентаризаційні описи та інші бухгалтерські документи, що підтверджують залишки товарів та беруть участь у формуванні р. 21 декларації з ПДВ

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 3 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, з 24 березня 2021 року Товариство з обмеженою відповідальністю «РОКСАНА 70» зареєстровано в якості юридичної особи, номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за № 1001031070001050927 (ЄДРПОУ 44085806) за адресою: 69006, Запорізька область, місто Запоріжжя, проспект Соборний, будинок 234, квартира 102.

Основним видом діяльності позивача є надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів (КВЕД 77.11).

До додаткових видів діяльності позивача належать: вантажний автомобільний транспорт (КВЕД 49.41); надання послуг перевезення речей (переїзду) (КВЕД 49.42); купівля та продаж власного нерухомого майна (КВЕД 68.10); надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (КВЕД 68.20); надання в оренду вантажних автомобілів (КВЕД 77.12); надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у. (КВЕД 77.39).

01 січня 2024 року між ТОВ «РОКСАНА 70» та ТОВ «Запорізька пивна компанія» укладено договір оренди транспортного засобу.

Відповідно до пункту 1.1 договору ТОВ «РОКСАНА 70» передало, а ТОВ «Запорізька пивна компанія» прийняло у строкове платне користування наступний транспортний засіб: марки LAND ROVER, тип LW/S5LQ2/A5FA, комерційний опис RANGE ROVER SPORT, рік випуску 2021, ідентифікаційний номер транспортного засобу SALWA2BW9NA797394, реєстраційний номер НОМЕР_1 , свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , вид. ТСЦ 8047 01 червня 2021 року. Передача Позивачем зазначеного транспортного засобу в оренду ТОВ «Запорізька пивна компанія» також підтверджується актом приймання-передачі від 01 січня 2024 року до договору оренди від 01 січня 2024 року Відповідно до пункту 4.1. договору оренди транспортного засобу від 01 січня 2024 року транспортний засіб передається в оренду на дванадцять місяців, тобто з 01 січня 2024 року (перше січня дві тисячі двадцять четвертого року) по 31 грудня 2024 року (тридцять перше грудня дві тисячі двадцять четвертого року).

Пунктом 5.1. договору визначено, що розмір орендної плати за домовленістю сторін встановлюється в сумі 78 550,00 грн. (сімдесят вісім тисячі п'ятсот п'ятдесят грн. 00 коп.) з ПДВ за місяць. Також, 30 листопада 2024 року був складений та підписаний акт надання послуг №22, відповідно до якого позивачем надані ТОВ «Запорізька пивна компанія» послуги оренди легкового автомобіля за листопад 2024 року. Також, 31 грудня 2024 року складено та підписано акт надання послуг №24, відповідно до якого позивачем надані ТОВ «Запорізька пивна компанія» послуги оренди легкового автомобіля за грудень 2024 року. Орендна плата за листопад 2024 року за договором оренди транспортного засобу від 01 січня 2024 року сплачена ТОВ «Запорізька пивна компанія» 13 грудня 2024 року, що підтверджується платіжною інструкцією кредитового переказу коштів №1717055136 від 13 грудня 2024 року Орендна плата за грудень 2024 р. за договором оренди транспортного засобу від 01 січня 2024 року була сплачена ТОВ «Запорізька пивна компанія», що підтверджується платіжною інструкцією кредитового переказу коштів №1717055188 від 16 січня 2025 року.

Транспортний засіб, що передавався позивачем в оренду ТОВ «Запорізька пивна компанія» за договором, був придбаний позивачем за договором купівлі-продажу транспортного засобу №5621/2021/70 від 11 травня 2021 року. Факт придбання позивачем зазначеного транспортного засобу також підтверджується актом огляду реалізованого транспортного засобу №5621/21/000616 від 25 травня 2021 року, актом прийому-передачі автомобіля Land Rover від 26 травня 2021 року, видатковою накладною (автомобілі) №АПР0000067 від 26 травня 2021 року, свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 , вид. ТСЦ 8047 01 червня 2021 року.

Відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 ПК України, позивачем складено та направлено на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну №22 від 30 листопада 2024 року на суму 78550,00 грн. (з ПДВ).

Відповідно до квитанції з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України від 05 грудня 2024 року реєстрацію податкової накладної №22 від 30 листопада 2024 року зупинено з підстав: Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11. Грудня 2019 року №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 30 листопада 2024 року №22 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 77.11, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до приписів пункту 201.10 статті 201 ПК України, позивачем складено та направлено на реєстрацію до ЄРПН податкову накладну № 24 від 31 грудня 2024 року на суму 78 550,00 грн. (з ПДВ).

Відповідно до квитанції з Автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» ДПС України від 15 січня 2025 року реєстрацію податкової накладної № 24 від 31 грудня 2024 року зупинено з підстав: Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 11 грудня 2019 року №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 31 грудня 2024 року № 16 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 77.11, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних

30 січня 2025 року позивач сформував та подав в електронному вигляді повідомлення №01 від 30 січня 2025 року про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних №22 від 30 листопада 2024 року, №24 від 31 грудня 2024 року, реєстрацію яких зупинено, до якого додав пояснення та копії документів.

03 лютого 2025 року ГУ ДПС в Запорізькій області позивачу надіслані повідомлення №12451261/44085806, №12451262/44085806 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з вимогою надати оборотно-сальдову відомість по рахунках 10, 631, розрахунок собівартості робіт та/або калькуляцію вартості послуги, а також пояснення та документальне підтвердження, інвентаризаційні описи та інші бухгалтерські документи, що підтверджують залишки товарів та беруть участь у формуванні рядка 21 декларації з ПДВ.

06 лютого 2025 року позивач сформував та подав в електронному вигляді повідомлення №01 від 06 лютого 2025 року про надання додаткових пояснень та/або копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, до якого додав пояснення та копії документів.

ГУ ДПС у Запорізькій області прийнято рішення про реєстрацію/відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12488788/44085806 від 11 лютого 2025 року, №12488787/44085806 від 11 лютого 2025 року, якими відмовлено у реєстрації податкових накладних №22 від 30 листопада 2024 року, №24 від 31 грудня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно вищезазначених рішень підставою для відмови у реєстрації зазначених податкових накладних є ненадання/ часткове надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погодившись з такими рішеннями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскаржених рішень не було доведено.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

У відповідності до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, єдиний реєстр податкових накладних - реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України, Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року №1165, яка набула чинності з 01 лютого 2020 року, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів (далі - Порядок №1165, надалі, в редакції, чинній станом на дату подання спірних податкових накладних).

Відповідно до пункту 5 Порядку №1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно пункту 7 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку №1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 року №520.

Як встановлено судом першої інстанції, відповідно до отриманих позивачем квитанцій, реєстрація спірних накладних зупинена у зв'язку із її відповідністю пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Критерії ризиковості здійснення операцій є Додатком №3 до Порядку №1165.

Відповідно до пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій, одним із критеріїв ризиковості операції є те, що обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Відповідно до пункту 5 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року №520 (далі - Порядок №520), Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Згідно пункту 10 Порядку №520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Як було встановлено судом, оскаржуваним спірними рішеннями комісії ГУ ДПС у Запорізькій області відмовлено у реєстрації спірних податкових накладних, а підставою зазначених рішень зазначено неподання платником податку копій документів, при цьому рішення не містять підкреслень тих документів, які позивачем не надано.

Суд першої інстанції вірно врахував, що відповідачами ґрунтовних недоліків щодо поданих позивачем документів не встановлено та не виказано у відповідних рішеннях.

Не зазначено, яким чином відсутність оборотно-сальдової відомості по рахунках №№ 10,631, розрахунку собівартості робіт та/або калькуляцію наданих послуг, а також інвентаризаційних описів перешкоджає реєстрації податкових накладних сформованих за господарською операцією з надання в оренду обладнання.

Суд вірно врахувавачити, що всі сумніви та протиріччя контролюючого органу щодо дотримання позивачем вимог податкового законодавства України під час здійснення господарської діяльності повинні досліджуватися шляхом проведення перевірок такого платника податків, за умови наявності підстав для її проведення визначених ПК України, а не шляхом блокування реєстрації податкових накладних.

Колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що спірні рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Оскільки рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної підлягає скасуванню, відповідно пунктів 19-20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 29 грудня .2010 року №1246, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні №22 від 30 листопада 2024 року та № 24 від 31 грудня 2024 року в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

Доводи апеляційної скарги вказаного не спростовують.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05 травня 2025 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «РОКСАНА 70» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Постанова у повному обсязі складена 19 листопада 2025 року.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш