Рішення від 19.11.2025 по справі 520/16146/25

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Харків

19 листопада 2025 р. справа № 520/16146/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Олексія Котеньова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить суд:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 , код ЕДРПОУ НОМЕР_2 , адреса місцезнаходження: АДРЕСА_3 , які полягають у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 правил військового обліку.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що відповідачем протиправно внесено відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про порушення позивачем правил військового обліку з підстав неявки по повістці, оскільки позивач не перебуває на обліку у відповідача.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 23.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 11.11.2025 витребувано у ОСОБА_1 : належним чином засвідчені копії військово-облікових документів (військовий квиток, приписне посвідчення тощо); документи, що підтверджують його місце проживання (реєстрацію) у період з 2022 року по теперішній час; інші документи, які підтверджують або спростовують факт перебування його на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 : належні та допустимі докази, що підтверджують перебування ОСОБА_1 з 2022 року на військовому обліку у зазначеному відділі; копії документів, які стали підставою для взяття його на військовий облік; докази направлення повістки №1153874 від 13.11.2024 року (копія конверта, опис вкладення, повідомлення про вручення або повернення поштового відправлення); копію електронного звернення №Е-518260 від 03.12.2024 до ВП №2 Шепетівського РУП ГУНП у Хмельницькій області; інші документи, що підтверджують дії відповідача щодо забезпечення дотримання правил військового обліку позивачем.

12 листопада 2025 року на виконання ухвали суду позивачем надано витребувані документи.

Відповідачем надано до суду відзив на позовну заяву, в якому останні зазначив, що 21 березня 2022 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 було взято на облік у ІНФОРМАЦІЯ_7 (Ізяслав) на підставі статті 37 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу", як військовозобов'язаний, який прибув з іншої місцевості (адміністративно-територіальної одиниці) України або з-за кордону на нове місце проживання. 13.11.2024 року сформована та відправлена, за задекларованою адресою , а саме АДРЕСА_1 , повістка № 1153874, щодо необхідності прибуття 23.11.2025 року о 09:00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_8 для уточнення даних. Вказана повістка, направлялась засобами поштового зв'язку через АТ «Укрпошта» рекомендованим поштовим відправленням №06110206392765. Повістка повернута до ІНФОРМАЦІЯ_8 з позначкою «адресат відсутній за вказаною адресою». Внаслідок не прибуття ОСОБА_1 на вказаний час та дату до ІНФОРМАЦІЯ_8 , відомості про останнього було внесено до АІТС «ОБЕРІГ», як особу, яка порушила правила військового обліку.

Інші заяви по суті справи сторони до суду не подавали.

Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.

Дослідивши доводи позову, відзиву, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 , що підтверджується копією паспорту НОМЕР_3 .

10 березня 2025 року позивач звернувся до Голови Національної поліції України із запитом, у якому просив надати інформацію про те, чи вносили працівники Національної поліції України до ІІПС «АРМОР» відомості щодо нього про оголошення в розшук або здійснення приводу до ІНФОРМАЦІЯ_2 як особи, яка вчинила правопорушення, пов'язане з ухиленням від призову на військову службу під час мобілізації.

Листом Національна поліції України №43495-2025 від 24.03.2025 повідомила позивача, що за даними системи ІПНП 03.12.2024 до відділу поліцейської діяльності № 2 (м. Ізяслав) Шепетівського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області (далі - ВПД № 2 Шепетівського РУН ГУНП в Хмельницькій області), відповідно до вимог Порядку електронної інформаційної взаємодії Міністерства оборони України (далі - МОУ), Міністерства внутрішніх справ України та центральних органів виконавчої влади, діяльність яких спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України, затвердженого спільним Наказом Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України від 18 травня 2023 року № 290/411, надійшло електронне звернення ІНФОРМАЦІЯ_9 від 03.12.2024 № Е518260, у вигляді набору даних, щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію. Вказане звернення зареєстровано ВПД № 2 Шепетівського РУП ГУНП в Хмельницькій області до єдиного обліку заяв та повідомлень про вчинені кримінальні правопорушення та інші події з використанням системи ІПНП від 03.12.2024 за № 5702. Разом з цим повідомлено, що згідно з даними бази даних «Розшук» системи ІПНП Ви у державному розшуку не перебували та станом на 23.03.2025 не перебуваєте.

07 червня 2025 року позивач звернувся до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 із запитом, в якому просив: повідомити чи складалися (виносилися) уповноваженими особами ІНФОРМАЦІЯ_10 будь-які постанови або протоколи по справі про адміністративне правопорушення за ст. 210 та або ст. 210-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 з приводу начебто порушення військового обліку; Якщо так, просив надати копії таких постанов/протоколів; Якщо протокол про вчинення адміністративного правопорушення відносно ОСОБА_1 не складався, то на підставі якого нормативно-правового документу, керівництво ІНФОРМАЦІЯ_2 звернулося до органів поліції з заявою про порушення мною законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію; Негайно привести у відповідність дані у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів відносно ОСОБА_1 шляхом виключення з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку ОСОБА_1 .

Листом від 10.06.2025 №3/3027 відповідач повідомив позивача, що з метою уточнення облікових даних, ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку через АТ «Укрпошта» було направлено повістку № 1153874 від 13.11.2024 р. за адресою АДРЕСА_4 для прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_8 23.11.2025.

Оскільки у визначені в повістці дату і час. гр. ОСОБА_1 не з'явився, про поважність причин неприбуття у встановленому законом порядку не повідомляв, ІНФОРМАЦІЯ_8 було скеровано електронне звернення № Е 518260 від 03.12.2024 до ВП № 2 Шепетівського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області про розшук ОСОБА_1 , доставляння його до ТЦК та СП для складання матеріалів про адміністративне правопорушення.

Зазначено, що повістка засобами поштового зв'язку була надіслана за адресом АДРЕСА_4 для прибуття до ІНФОРМАЦІЯ_11 оскільки позивач перебуваєте з 21.03.2022 на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_11 згідно п. 1 ч. 1 ст. 37 взято на військовий облік які прибули з іншої місцевості ( адміністративно територіальних одиниць ) України або з - за кордону на нове місце проживання.

Відповідно до облікової картки штрих-код НОМЕР_4 ОСОБА_1 21.03.2022 взято на облік у ІНФОРМАЦІЯ_7 (Ізяслав) на підставі статті 37 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу", як військовозобов'язаний, який прибув з іншої місцевості (адміністративно-територіальної одиниці) України або з-за кордону на нове місце проживання.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі норми права.

Згідно із положеннями ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Відповідно до ст.65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 року №2232-ХІІ (далі - Закон №2232-ХІІ).

Згідно з ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Відповідно до частини 1 статті 27 Закону України Про військовий обов'язок і військову службу у запас Збройних Сил України та інших військових формувань зараховуються громадяни України, які придатні за станом здоров'я до проходження військової служби в мирний або воєнний час і не досягли граничного віку перебування в запасі.

Вони перебувають на військовому обліку в відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки та відповідних органах інших військових формувань.

Положеннями ст. 1 Закону України «Про оборону України» визначено, що особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Указом Президента України № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено на всій території України воєнний стан, який триває і по теперішній час.

З метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, Указом Президента України від 24.02.2022 №65/2022 "Про загальну мобілізацію" на всій території України оголошено проведення загальної мобілізації.

Статтею 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Згідно з ч.5 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту). Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі по тексту Порядок №560) визначає: механізм реалізації повноважень та взаємодію між місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління, органами та підрозділами, що входять до системи поліції, та посадовими особами територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з організації проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період; процедуру оповіщення військовозобов'язаних та резервістів, їх прибуття до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, військових частин Збройних Сил, інших військових формувань, Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів; процедуру перевірки військово-облікових документів громадян, уточнення персональних даних військовозобов'язаних та резервістів та внесення відповідних змін у військово-облікові документи; процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення; організацію медичного огляду військовозобов'язаних та резервістів для визначення придатності до військової служби; процедуру оформлення призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; механізм відправлення військовозобов'язаних та резервістів до місць проходження військової служби.

Згідно з пунктом 21 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року, за викликом районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувальних органів) резервісти та військовозобов'язані зобов'язані з'являтися у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік, уточнення своїх персональних даних, даних військово-облікового документа з військово-обліковими даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних, резервістів (територіального центру комплектування та соціальної підтримки), проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.

Відповідно до пункту 41 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 року, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов'язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку:

- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;

- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.

Відповідно до пункту 82 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 (далі - Правила № 270) рекомендовані листи з позначкою «Повістка ТЦК» під час доставки за зазначеною адресою вручаються особисто адресату (одержувачу). У разі відсутності адресата (одержувача) за зазначеною на рекомендованому листі адресою працівник об'єкта поштового зв'язку інформує адресата (одержувача) за наявним номером телефону та/або вкладає до абонентської поштової скриньки повідомлення про надходження рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК».

Якщо протягом трьох робочих днів після інформування відділенням поштового зв'язку адресат (одержувач) не з'явився для одержання рекомендованого листа з позначкою «Повістка ТЦК», працівник об'єкта поштового зв'язку робить позначку «адресат відсутній за зазначеною адресою», яка засвідчується його підписом з проставленням відбитка поштового пристрою, порядок використання якого встановлюється призначеним оператором поштового зв'язку, і не пізніше ніж протягом наступного робочого дня повертає такий лист до відправника.

Для притягнення особи до адміністративної відповідальності за неявку до ТЦК необхідна сукупність обставин: 1) направлення судової повістки за адресою, повідомленою військовозобов'язаним під час оновлення даних чи адресою реєстрації військовозобов'язаного, та 2) відомості про спробу вручити таку повістку особі, що матиме наслідком або вручення повістки без подальшої явки, або не вручення з причин відмови отримати повістку, або з причин відсутності адресата за такою адресою.

Як зазначено Великою Палатою Верховного Суду у справі №800/547/17 від 25.04.2018: «направлення листів рекомендованою кореспонденцією на дійсні адреси є достатнім для того, щоб вважати повідомлення належним».

В ході судового розгляду судом встановлено, що 21 березня 2022 року ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 було взято на облік у ІНФОРМАЦІЯ_7 (Ізяслав) на підставі статті 37 Закону України від 25.03.1992 №2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу", як військовозобов'язаний, який прибув з іншої місцевості (адміністративно-територіальної одиниці) України або з-за кордону на нове місце проживання, що підтверджується обліковую карткою штрих-код НОМЕР_4 .

13 листопада 2024 року відповідачем сформована та відправлена, за адресою: АДРЕСА_1 , повістка № НОМЕР_5 , щодо необхідності прибуття 23.11.2024 року о 09:00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_8 для уточнення даних. Вказана повістка, направлялась засобами поштового зв'язку через АТ «Укрпошта» рекомендованим поштовим відправленням №06110206392765. Повістка повернута до ІНФОРМАЦІЯ_8 з позначкою «адресат відсутній за вказаною адресою».

Внаслідок не прибуття ОСОБА_1 на вказаний час та дату до ІНФОРМАЦІЯ_8 , відомості про останнього було внесено до АІТС «ОБЕРІГ», як особу, яка порушила правила військового обліку.

Відповідно абз.3 п.1 ч. 1 ст. 37 призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік.

У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України).

Разом з тим, сам по собі факт перебування позивача у місті Харкові протягом листопада 2024 року - лютого 2025 року, що підтверджується наданими ним виписками із застосунку «ПриватБанк», не спростовує встановленої судом обставини взяття його на військовий облік у ІНФОРМАЦІЯ_8 21.03.2022 та існування відповідних записів в АІТС «Оберіг».

Поданий позивачем акт обстеження житлово-побутових умов від 29.08.2025 року складений після виникнення спірних правовідносин і не може бути використаний для підтвердження відсутності його обов'язку з'явитися за повісткою або для спростування факту належного оповіщення.

Суд звертає увагу, що відповідно до пункту 5 частини першої статті 37 Закону №2232-XII, у період мобілізації та/або воєнного стану призовники і військовозобов'язані зобов'язані повідомити ТЦК та СП про зміну місця проживання у семиденний строк.

Позивач доказів виконання цього обов'язку суду не надав.

З наданих суду доказів убачається, що рекомендоване відправлення № 06110206392765, яким направлялась повістка №1153874, повернуте з позначкою «адресат відсутній за вказаною адресою», що відповідає вимогам п. 41 Порядку №560.

Таким чином, суд вважає, що позивача було належним чином оповіщено про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

У зв'язку із неявкою позивача 23.11.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_8 та відсутністю повідомлення ним про поважні причини неприбуття, відповідач діяв у межах своїх повноважень та у спосіб, визначений законом, направивши електронне звернення №Е518260 від 03.12.2024 року до органів Національної поліції для встановлення місцезнаходження позивача та доставлення його до ТЦК та СП з метою складання матеріалів про адміністративне правопорушення.

Суд наголошує, що чинне законодавство зобов'язувало позивача з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для уточнення своїх персональних даних.

При цьому, держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається на військовозобов'язаного, яким є позивач.

Відповідно до п. 2 Положення №154 від 23.02.2022 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням.

Правові та організаційні засади створення, функціонування Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, регулює відносини у сфері державної реєстрації громадян України, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави, та осіб, приписаних до призовних дільниць (далі -призовники, військовозобов'язані та резервісти) визначає Закон України 16.03.2017 № 1951-VIII (далі - Закон № 1951-VIII).

Відповідно до положень ст. 1 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - автоматизована інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

З положень ст. 2 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, випливає, що одним з основних завдань Реєстру є ведення військового обліку громадян України.

Статтею 16 вказаного Закону, внесено зміни в Закон України Про військовий обов'язок та військову службу, а саме частину першу статті 34 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" викладено в такій редакції: "1. Персонально-якісний облік призовників і військовозобов'язаних передбачає облік відомостей (біографічні дані, стан здоров'я, результати співбесід тощо) щодо призовників і військовозобов'язаних, які узагальнюються в особових справах призовників або в облікових картках військовозобов'язаних та реєструються в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних. Ведення персонально-якісного обліку покладається на районні (міські) військові комісаріати".

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України (ч. 8 ст. 5 ЗУ Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, ).

Відповідно до п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку" установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію": громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Стаття 9 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначає, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право:

1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;

2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Із процитованого видно, що за заявою військовозобов'язаного вносяться відповідні відомості (виправлення) до Реєстру.

Стаття 14 Закону України Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає, що ведення Реєстру включає:

1) внесення запису про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до бази даних Реєстру для взяття на облік або при відновленні на військовому обліку з перевіркою відповідності персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів існуючим обліковим даним;

2) внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, резервістів на підставі відомостей органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності, а також відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами;

3) знищення повторного запису Реєстру в разі його виявлення.

У разі якщо відомості про призовника, військовозобов'язаного, резервіста вносяться до Реєстру вперше, автоматично формується окремий номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка здійснила запис (у електронній формі).

Актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Отже, ведення реєстру включає внесення змін до персональних та службових даних призовників, військовозобов'язаних, зокрема на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру призовниками, військовозобов'язаними, резервістами. Актуалізація ж бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Відтак, оскільки в ході розгляду справи позивачем не спростовано порушення правил військового обліку, що полягає в неявці по повістці №1153874 23.11.2024 о 09:00 для уточнення військово-облікових даних, а тому суд приходить до висновку, що автоматичне внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «Оберіг») інформацію про порушення позивачем правил військового обліку та перебування в розшуку є обґрунтованим.

Статтею 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про не обґрунтованість позовних вимог.

Судові витрати щодо судового збору підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст.ст.4-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 262, 236 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення у повному обсязі виготовлено 19 листопада 2025 року.

Суддя Олексій КОТЕНЬОВ