Рішення від 18.11.2025 по справі 500/4663/25

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа №500/4663/25

18 листопада 2025 рокум. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Мартиць О.І. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) через представника адвоката Кметика Віталія Ярославовича звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якій просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 18 червня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію",

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 18 червня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти відповідне рішення,

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 оформити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізацію на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та, відповідно, видати Довідку за формою згідно із Постановою 560.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 18.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-ХІІ, так як має батька - ОСОБА_2 , який є інвалідом першої групи, та відсутністю у батька інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані його утримувати.

На підтвердження зазначених підстав для отримання відстрочки, позивачем надано ІНФОРМАЦІЯ_5 наступні документи: належним чином завірену копію паспорту громадянина України - ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданий Тернопільським МВ УМВС України у Тернопільській області 22.04.2009; належним чином завірену копію картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 ; належним чином завірену копію паспорту громадянина України - ОСОБА_2 , № НОМЕР_2 , виданий 03.06.2024, орган що видав 6132; належним чином завірену копію витягу з реєстру територіальної громади №2025/001241975 від 28.01.2025, про адресу проживання ОСОБА_2 ; належним чином завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серія НОМЕР_3 , видане 10.08.2001, у якому вказані батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 ; належним чином завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, серія MCE №027154 від 22.07.1996, відповідно до якої ОСОБА_2 , 1964 року народження, встановлено першу групу інвалідності - довічно; належним чином завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , серія НОМЕР_4 , видане 20.07.2001, у якому вказані батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 ; належним чином завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , серія НОМЕР_5 , у якому вказані батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 ; оригінал заяви ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , від 18.06.2025 за формною згідно із Додатком №15 до Порядку №560 від 16.05.2024, відповідно до якої обирає для свого утримання (догляду) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

У зв'язку із відсутністю будь-якої відповіді відповідача по заяві від 18.06.2025, 03.07.2025 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 було надіслано адвокатський запит, на який також відповідачем відповіді не надано.

Посилаючись на норми чинного законодавства позивач вважає, що відповідач належним чином не розглянув його заяву про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та не прийняв будь-яке рішення, що стало підставою для звернення до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 06.08.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи визначено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Відповідно до статей 162-164 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

Зобов'язано відповідача подати суду докази разом із поданням відзиву.

У поданому відзиві на позовну заяву ІНФОРМАЦІЯ_2 заперечує проти задоволення позову ОСОБА_1 та вказує, що 20.06.2025 комісія ІНФОРМАЦІЯ_5 за результатами розгляду заяви позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та поданих документів, перевіривши матеріали по реєстру - ДРАЦС встановила, що наявні інші особи, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (а саме ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_9 ).

Про прийняте рішення позивача проінформовано листом ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомленням від 21.06.2024 №6373.

21.08.2025 повторно надійшла заява про надання позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та документами, які підтверджують у нього таке право на підставі п.13 ч.1 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", де до документів було додано копію свідоцтва про смерть ОСОБА_6 , серія НОМЕР_6 від 04.10.1999.

21.08.2025 комісія ІНФОРМАЦІЯ_10 за результатами розгляду заяви та документів позивача встановила, що в наданих документах відсутній військово-обліковий документ.

Комісією прийнято рішення стосовно позивача про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період у зв'язку з недотриманням вимог абзацу 2 пункту 58 Порядку №560, де вказано що під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі).

Про прийняте рішення позивача проінформовано листом ІНФОРМАЦІЯ_5 у виді повідомлення від 22.08.2025 №8964.

Звертає увагу, що позивач не позбавлений права повторно звертатися до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 із заявою та документами про надання йому відстрочки в порядку визначеному Порядком №560.

Дослідивши докази та перевіривши доводи, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

18.06.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", надавши наступні документи: належним чином завірену копію паспорту громадянина України - ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданий Тернопільським МВ УМВС України у Тернопільській області 22.04.2009; належним чином завірену копію картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 ; належним чином завірену копію паспорту громадянина України - ОСОБА_2 , № НОМЕР_2 , виданий 03.06.2024, орган що видав 6132; належним чином завірену копію витягу з реєстру територіальної громади №2025/001241975 від 28.01.2025, про адресу проживання ОСОБА_2 ; належним чином завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серія НОМЕР_3 , видане 10.08.2001, у якому вказані батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 ; належним чином завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, серія MCE №027154 від 22.07.1996, відповідно до якої ОСОБА_2 , 1964 року народження, встановлено першу групу інвалідності - довічно; належним чином завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , серія НОМЕР_4 , видане 20.07.2001, у якому вказані батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 ; належним чином завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , серія НОМЕР_5 , у якому вказані батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 ; оригінал заяви ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , від 18.06.2025 за формною згідно із Додатком №15 до Порядку №560 від 16.05.2024, відповідно до якої обирає для свого утримання (догляду) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Як видно з повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.06.2025 №6373 за результатами розгляду поданої заяви та підтвердних документів протоколом від 20.06.2025 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_7 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, вказавши причину відмови наявність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати особу з інвалідністю ( ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_9 ).

В позовній заяві позивач стверджує, що у зв'язку із відсутністю будь-якої відповіді по заяві від 18.06.2025, яка отримана відповідачем 20.06.2025, 03.07.2025 за вихідним №831/1 на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 було надіслано адвокатський запит про надання інформації та документів, який отримано відповідачем 10.07.2025 та відповіді не надано.

Однак як слідує з матеріалів справи 21.08.2025 повторно надійшла заява позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та до документів було додано копію свідоцтва про смерть ОСОБА_6 , серія НОМЕР_6 від 04.10.1999.

Протоколом від 21.08.2025 №157 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період у зв'язку з недотриманням вимог пункту 58 Порядку №560, а саме під час особистого подання заяви на відстрочку військовозобов'язаний повинен пред'явити військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі), про що позивача проінформовано повідомленням від 22.08.2025 №8964.

Позивач вважає, що має право на відстрочку у відповідності до пункту 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі правові положення.

Розділом ІІ Конституції України передбачені основоположні права, свободи та обов'язки людини і громадянина, серед яких відповідно до статті 65 встановлено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Пунктом 20 частини першої статті 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.

У зв'язку з військовою агресією російською федерації проти України, Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 №2102-IX) введено в Україні воєнний стан із 05 год 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. В подальшому Указами Президента України воєнний стан продовжувався та триває на даний час.

Указом Президента України від 24.02.2022 №69/2022 "Про загальну мобілізацію" постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів встановлює Закон України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (в редакції на час виникнення спірних правовідносин).

18.05.2024 набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", яким, зокрема, були внесені зміни до статті 23 Закону №3543-XII, яка передбачає підстави для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації

Так, відповідно до пункту 13 частини першої статті 23 Закону №3543-XII не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані: які мають одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю I чи II групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю.

Пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до абзацу дев'ятого пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період визначається Кабінетом Міністрів України.

Цей порядок визначає, серед іншого, порядок надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

З 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, який визначає алгоритм отримання військовозобов'язаними особами відстрочки.

Відповідно до пунктів 56-57 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону №3543-XII.

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

За змістом пункту 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.

Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.

Пунктом 58-1 Порядку №560 зазначено, що військовозобов'язані, які відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зазначають у заяві (додаток 4) про відсутність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", а за умови наявності кількох військовозобов'язаних - додають заяву особи з інвалідністю I або II групи за формою згідно з додатком 15, в якій зазначається прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) особи, яку особа з інвалідністю обирає для здійснення свого утримання.

Районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ за місцем перебування на військовому обліку військовозобов'язаного, який відповідно до закону зобов'язаний утримувати осіб, зазначених у пункті 13 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", або здійснює постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", під час прийняття рішення про надання відстрочки від призову на військову службу за призовом під час мобілізації перевіряє перебування такого військовозобов'язаного на військовому обліку, родинні зв'язки військовозобов'язаного та особи, яку відповідно до законодавства зобов'язаний утримувати військовозобов'язаний або за якою здійснює постійний догляд, наявність інших осіб, місце проживання яких задекларовано/зареєстровано за адресою задекларованого/ зареєстрованого місця проживання військовозобов'язаного або особи, яка перебуває на утриманні або потребує постійного догляду, з використанням відомостей Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, Державного реєстру актів цивільного стану громадян, інших інформаційних систем, реєстрів та баз даних, у тому числі шляхом інформаційного обміну.

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Орган державної влади, інший державний орган здійснює розгляд відповідного запиту протягом п'яти робочих днів з дати його отримання.

Комісія зобов'язана розглянути отримані заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи календарних днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом дня, наступного за днем отримання інформації на запити до органів державної влади, інших державних органів.

На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.

Про прийняте комісією рішення заявникові повідомляється у спосіб, зазначений військовозобов'язаним у заяві про надання відстрочки, засобами телефонного, електронного або поштового зв'язку не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.

У разі позитивного рішення військовозобов'язаному видається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою згідно з додатком 6.

Про відмову у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляється письмово із зазначенням причини відмови за формою згідно з додатком 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України. У разі продовження строку проведення мобілізації відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язаному продовжується, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави на відстрочку.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, надана (оформлена) відповідно до пунктів 57-58-1 цього Порядку, у разі продовження строку проведення мобілізації продовжується районним (міським) територіальним центром комплектування та соціальної підтримки без повторного надання військовозобов'язаним документів, що підтверджують право на відстрочку, за наявності у нього законних підстав на відстрочку (відповідно до раніше поданих військовозобов'язаним документів для оформлення відстрочки) на строк, установлений Указом Президента України про продовження строку проведення мобілізації, але не більш як до настання обставин, за яких особа втрачає законні підстави для відстрочки, шляхом внесення до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про зміну дати закінчення дії відстрочки.

Перевірка підстав у військовозобов'язаного щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період (крім випадків, коли відстрочка від призову оформляється та надається автоматично відповідно до пункту 59 цього Порядку) здійснюється посадовими особами територіального центру комплектування та соціальної підтримки (Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) відповідно до їх функціональних обов'язків за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз (банків) даних.

Перевірка підстав у військовозобов'язаного на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період здійснюється протягом п'яти днів у разі:

подання військовозобов'язаним заяви про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

видання указу Президента України про проведення мобілізації (продовження строку проведення мобілізації);

надходження звернення органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування;

отримання офіційної інформації (повідомлення) про втрату особою законних підстав для відстрочки.

У разі виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період комісія при територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (комісія Центрального управління або регіонального органу СБУ чи відповідного підрозділу розвідувальних органів) скасовує таку відстрочку протягом семи днів з дати виявлення відсутності законних підстав у військовозобов'язаного для відстрочки.

Згідно з додатком 5 до Порядку №560, який визначає Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", у випадку подання заяви про відстрочку на підставі пункту 13 частини першої статті 23 Закону №3543-XII документами є: для батьків військовозобов'язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи або батьків дружини (чоловіка) військовозобов'язаного з числа осіб з інвалідністю I чи II групи - один із таких документів, що підтверджує інвалідність: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики; заява за формою згідно з додатком 15 (у разі потреби) із зазначенням прізвища, ім'я та по батькові (за наявності) особи, яку вона обирає для здійснення свого утримання;

для військовозобов'язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про народження);

для військовозобов'язаного, який має одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки (свідоцтво про народження дружини (чоловіка) та свідоцтво про шлюб);

для військовозобов'язаного, який має одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи, - один із таких документів, що підтверджує неможливість інших осіб, які не є військовозобов'язаними та зобов'язані за законом утримувати одного із своїх батьків з інвалідністю I чи II групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, або документ, що підтверджує перебування під арештом (крім домашнього арешту), або відбування покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі.

Як слідує з матеріалів справи та не заперечується сторонами ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , 18.06.2025 звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", надавши наступні документи: належним чином завірену копію паспорту громадянина України - ОСОБА_1 , серії НОМЕР_1 , виданий Тернопільським МВ УМВС України у Тернопільській області 22.04.2009; належним чином завірену копію картки фізичної особи - платника податків ОСОБА_1 ; належним чином завірену копію паспорту громадянина України - ОСОБА_2 , № НОМЕР_2 , виданий 03.06.2024, орган що видав 6132; належним чином завірену копію витягу з реєстру територіальної громади №2025/001241975 від 28.01.2025, про адресу проживання ОСОБА_2 ; належним чином завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , серія НОМЕР_3 , видане 10.08.2001, у якому вказані батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 ; належним чином завірену копію довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією, серія MCE №027154 від 22.07.1996, відповідно до якої ОСОБА_2 , 1964 року народження, встановлено першу групу інвалідності - довічно; належним чином завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , серія НОМЕР_4 , видане 20.07.2001, у якому вказані батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 ; належним чином завірену копію свідоцтва про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , серія НОМЕР_5 , у якому вказані батько - ОСОБА_2 , мати - ОСОБА_3 ; оригінал заяви ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , від 18.06.2025 за формною згідно із Додатком №15 до Порядку №560 від 16.05.2024, відповідно до якої обирає для свого утримання (догляду) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

В позовній заяві позивач посилається на відсутність будь-якої відповіді на вказану заяву від 18.06.2025, а також на адвокатський запит від 03.07.2025 та просить визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо не прийняття рішення за наслідком розгляду заяви ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 18 червня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , від 18 червня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" та прийняти відповідне рішення

Однак, як видно з повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.06.2025 №6373 за результатами розгляду поданої заяви від 18.06.2025 та поданих документів протоколом від 20.06.2025 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_7 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, вказавши причину відмови наявність інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані утримувати особу з інвалідністю ( ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_9 ).

21.08.2025 повторно надійшла заява позивача про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та до документів було додано копію свідоцтва про смерть ОСОБА_6 , серія НОМЕР_6 від 04.10.1999, що свідчить про ознайомлення позивачем з відповіддю відповідача від 21.06.2025 на заяву від 18.06.2025.

Крім того протоколом від 21.08.2025 №157 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні позивачу відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період у зв'язку з недотриманням вимог пункту 58 Порядку №560, а саме під час особистого подання заяви на відстрочку військовозобов'язаний повинен пред'явити військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі), про що позивача проінформовано повідомленням від 22.08.2025 №8964.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги в цій частині до задоволення не підлягають.

Щодо позовних вимог зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 оформити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відстрочку від призову на військову службу під час мобілізацію на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та, відповідно, видати Довідку за формою згідно із Постановою 560, судом враховано таке.

Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.

В силу пункту 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, відповідно, саме до компетенції відповідача належить прийняття рішення про надання особі відстрочки від призову на військову службу або відмову в наданні відстрочки.

Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи №R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною. Прикладом таких повноважень є повноваження, які закріплені у законодавстві із застосуванням слова "може".

У цій справі суд не надає оцінку наявності чи відсутності у позивача права на відстрочку від призову на військову службу, адже такі повноваження належать до ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім того суд зауважує, що позивач не оскаржує рішення комісії, оформленого протоколом про відмову йому у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.

При цьому суд вважає за можливе врахувати позицію Європейського суду з прав людини, яку він висловив у справі "Федорченко та Лозенко проти України" (заява №387/03, 20 вересня 2012 року, п.53), відповідно до якої суд при оцінці доказів керується критерієм доведення "поза розумним сумнівом", тобто, аргументи сторони мають бути достатньо вагомими, чіткими та узгодженими.

Одночасно суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану у справі "Серявін та інші проти України" (№4909/04), згідно з якою у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) №303-A, пункт 29).

Окрім того, відповідно до пункту 41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Залишаючи без оцінки окремі аргументи учасників справи, суд виходить з того, що такі обставини лише опосередковано стосуються суті і природи спору, а їх оцінка не має вирішального значення для його правильного вирішення.

Отже, враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Враховуючи положення статті 139 КАС України, позивач немає права на відшкодування понесених у цій справі судових витрат.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до частини першої статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Згідно із статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повне судове рішення складено 18 листопада 2025 року.

Реквізити учасників справи:

позивач:

- ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_7 );

відповідач:

- ІНФОРМАЦІЯ_4 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ: НОМЕР_8 ).

Головуючий суддя Мартиць О.І.