з питань зупинення провадження у справі
19 листопада 2025 року м. Рівне №460/11744/25
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дорошенко Н.О., розглянувши в порядку письмового провадження окреме процесуальне питання у адміністративній справі за позовом:
ОСОБА_1
доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області
про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії відповідача щодо застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" при нарахуванні та виплаті позивачу пенсії та щодо обмеження пенсії максимальним розміром і невиплати у зв'язку з цим проіндексованого розміру моєї пенсії з 01.03.2025 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209;
зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії за вислугу років з 01.01.2025 без обмеження її максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахуванням індексації пенсійної виплати з 01.03.2025 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209, із врахуванням раніше проведених виплат.
Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
30.07.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надійшло клопотання (вх.№51756/25) про зупинення провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням у справі №320/2229/25.
Крім того, 30.07.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області надійшло клопотання (вх.№51757/25) про залучення до участі у справі Міністерство соціальної політики України в якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
При вирішенні клопотання про зупинення провадження у справі суд виходить з такого.
Суд встановив, що ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 30.01.2025 у справі №320/2229/25 відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Кабінету Міністрів України про визнання нечинним та протиправним з моменту прийняття абзацу першого пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 “Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» в частині застосування до осіб, яким пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» коефіцієнтів до відповідних сум перевищення пенсії, розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 у справі №320/2229/25 позов задоволено.
На час вирішення клопотання про зупинення провадження у справі вказане судове рішення не набрало законної сили.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі у разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
Разом з тим, відповідачем у клопотанні про зупинення провадження у справі не наведено обґрунтування об'єктивної неможливості розгляду цієї судової справи до вирішення Київським окружним адміністративним судом справи №320/2229/25.
Відповідно до частини третьої статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Згідно з частиною другою статті 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
З урахуванням наведеного, судом не встановлено підстав для зупинення провадження у справі №460/11744/25 до набрання законної сили судовим рішенням Київського окружного адміністративного суду у справі №320/2229/25, а тому клопотання відповідача задоволенню не підлягає.
Вирішуючи клопотання про залучення до участі у справі третьої особи, суд врахував таке.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.
За змістом частин четвертої, п'ятої статті 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі. Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі.
Суд вважає, що рішення у цій справі не матиме безпосереднього впливу на права та обов'язки Міністерства соціальної політики України. Та обставина, що надалі Міністерство соціальної політики України вступить у відповідні правовідносини зі сторонами, не змінює характеру тих правовідносин, які є предметом судового розгляду у цій судовій справі, і не має на них жодного впливу.
Суд зауважує, що у разі ухвалення рішення про задоволення позовних вимог у цій судовій справі, реальне виконання залежатиме від дій Міністерства соціальної політики України, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері, зокрема, соціальної політики, загальнообов'язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, та є головним розпорядником коштів. Однак відсутні будь-які підстави вважати, що у такого органу за наслідками розгляду цієї справи виникнуть нові обов'язки, крім тих, що покладені на нього чинним законодавством.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що підстави для залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі як третьої особи відсутні.
Враховуючи викладене, клопотання задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 49, 166-167, 236, 241, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про зупинення провадження у справі №460/11744/25 та про залучення до участі у справі третьої особи залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо не оскаржується.
Суддя Н.О. Дорошенко