Рішення від 19.11.2025 по справі 460/16156/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 року м. Рівне №460/16156/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А., розглянувши за правилами письмового провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області

про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, в якому просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах один місяць за три періоди проходження військової служби з 01.05.2022 по 14.07.2022; з 20.07.2022 по 31.07.2022; з 04.11.2022 по 14.01.2023; з 27.01.2023 по 31.01.2023; з 15.05.2023 по 15.05.2023; з 02.11.2023 по 22.03.2024; з 11.04.2024 по 31.10.2024;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження військової служби 01.05.2022 по 14.07.2022; з 20.07.2022 по 31.07.2022; з 04.11.2022 по 14.01.2023; з 27.01.2023 по 31.01.2023; з 15.05.2023 по 15.05.2023; з 02.11.2023 по 22.03.2024; з 11.04.2024 по 03.11.2024; з 23.11.2024 по 27.03.2025; з 16.04.2025 по 06.06.2025 в розрахунку один місяць служби за три місяці стажу.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що за наявності підтверджуючих документів, відповідач повинен був зарахувати до його пільгової вислуги років з розрахунку один місяць служби за три місяці (у порядку п.3 Постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.02.1992) період, коли позивач брав безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Запорізькійапорі областях. Позивач вважаючи протиправну бездіяльність відповідача, звернувся до суду з позовною заявою.

Ухвалою суду від 08.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнав. На обґрунтування заперечень зазначив, що згідно наданими документами страховий стаж обчислено тривалістю 22 роки 7 місяців 23 дні. Позивачу до страхового стажу згідно поданих документів зараховані всі періоди.

Враховуючи, що розгляд справи здійснюється у порядку письмового провадження, то відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши позовну заяву, відзив на позов, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

04.08.2025 позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області з заявою про призначення дострокової пенсії за віком, серед доданих до заяви документів була, зокрема, довідка про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією рф проти України від 23.12.2024 №3570.

Однак, Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області розглянувши заяву позивача за принципом екстериторіальності, відмовило у призначенні пенсії, вказавши, що необхідний страховий стаж 25 років, страховий стаж становить 22 роки 7 місяців 23 дні. За доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди трудової діяльності, водночас відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного стажу.

Вважаючи дії пенсійного органу щодо не зарахування до страхового стажу на пільгових умовах один місяць за три періоди проходження військової служби, позивач звернувся до суду з позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову служб" час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Відповідно до частин 1-2, частини 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідну пункту "б" статті 12 Закону №2262-XII, пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Як вбачається з рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 11.08.2025 страховий стаж позивача становить 22 роки 7 місяців 23 дні.

Згідно із підпунктом 1 пунктом 2.3 розділу II Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей затвердженим Наказом Міністерства оборони України 14.08.2014 №530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу): один місяць служби за три місяці: - участь у бойових діях у воєнний час; - час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

Однак, у рішенні Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 11.08.2025 не було враховано положення законодавства, яке наводилось вище. Тобто, період військової служби був зарахований одинарно, а не кратно (один місяць служби за три місяці).

За змістом абзацу 2 частини 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб" від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок №393) в пункті 1 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б" - "д", "ж" статті 12 такого Закону, до вислуги років, зокрема, зараховуються: військова служба в Збройних Силах; служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до пп. "а" пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, зокрема: участь у бойових діях у воєнний час; час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції; період проходження служби у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів - один місяць служби за три місяці.

Вищевказані норми у їх взаємозв'язку із положеннями статті 57 Закону України "Про пенсійне забезпечення" дає підстави для висновку, що час проходження військової служби, протягом якого особа брала участь у бойових діях у воєнний час, в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів; час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Згідно довідки №3570 від 23.12.2024 про участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Закарпатській областях сержант ОСОБА_1 в період з 01.05.2022 по 14.07.2022; з 20.07.2022 по 31.07.2022; з 04.11.2022 по 14.01.2023; з 27.01.2023 по 31.01.2023; з 15.05.2023 по 15.05.2023; з 02.11.2023 по 22.03.2024; з 11.04.2024 по 31.10.2024 безпосередньо приймав (приймала) участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Запорізькій областях.

Згідно довідки №2629 від 29.08.2025 про участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Закарпатській областях сержант ОСОБА_1 в період з 01.05.2022 по 14.07.2022; з 20.07.2022 по 31.07.2022; з 04.11.2022 по 14.01.2023; з 27.01.2023 по 31.01.2023; з 15.05.2023 по 15.05.2023; з 02.11.2023 по 22.03.2024; з 11.04.2024 по 03.11.2024; з 23.11.2024 по 27.03.2025; з 16.04.2025 по 06.06.2025 безпосередньо приймав (приймала) участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф в Донецькій та Запорізькій областях.

Однак, в порушення діючого законодавства, пенсійним органом протиправно не зараховано до пільгової вислуги років період часу проходження служби, протягом якого позивач брав участь участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф у Донецькій та Закарпатській областях (один місяць служби за три місяці).

За наведених обставин, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах один місяць за три періоди проходження військової служби з 01.05.2022 по 14.07.2022; з 20.07.2022 по 31.07.2022; з 04.11.2022 по 14.01.2023; з 27.01.2023 по 31.01.2023; з 15.05.2023 по 15.05.2023; з 02.11.2023 по 22.03.2024; з 11.04.2024 по 31.10.2024 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження військової служби 01.05.2022 по 14.07.2022; з 20.07.2022 по 31.07.2022; з 04.11.2022 по 14.01.2023; з 27.01.2023 по 31.01.2023; з 15.05.2023 по 15.05.2023; з 02.11.2023 по 22.03.2024; з 11.04.2024 по 03.11.2024; з 23.11.2024 по 27.03.2025; з 16.04.2025 по 06.06.2025 в розрахунку один місяць служби за три місяці стажу.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати не підлягають розподілу.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо не зарахування ОСОБА_1 до страхового стажу на пільгових умовах один місяць за три періоди проходження військової служби з 01.05.2022 по 14.07.2022; з 20.07.2022 по 31.07.2022; з 04.11.2022 по 14.01.2023; з 27.01.2023 по 31.01.2023; з 15.05.2023 по 15.05.2023; з 02.11.2023 по 22.03.2024; з 11.04.2024 по 31.10.2024.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження військової служби 01.05.2022 по 14.07.2022; з 20.07.2022 по 31.07.2022; з 04.11.2022 по 14.01.2023; з 27.01.2023 по 31.01.2023; з 15.05.2023 по 15.05.2023; з 02.11.2023 по 22.03.2024; з 11.04.2024 по 03.11.2024; з 23.11.2024 по 27.03.2025; з 16.04.2025 по 06.06.2025 в розрахунку один місяць служби за три місяці стажу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 19 листопада 2025 року

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076) Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (площа Народна, буд. 4,м. Ужгород,Закарпатська обл.,88008, ЄДРПОУ/РНОКПП 20453063)

Суддя С.А. Борискін