Рішення від 18.11.2025 по справі 460/15838/24

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 року м. Рівне №460/15838/24

Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Поліщук О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшли матеріали позовної заяви ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - відповідач) про:

визнання протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" позивачу, від 23.10.2024 № 172850023776;

зобов'язання відповідача прийняти рішення про призначення позивачу дострокової пенсії за віком відповідно пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" як учаснику бойових дій, у зв'язку із досягнення 55-річного віку, з 23.10.2024 з урахуванням висновків суду.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН.

За змістом позовної заяви вимоги позивача ґрунтуються на тому, що у листопаді 2023 року він звернувся до відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій на підставі пункту 4 частини першої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". За наслідками розгляду вказаної заяви відповідач прийняв рішення про відмову в призначенні пенсії, яка була оскаржена позивачем в судовому порядку. Так, рішенням суду в справі № 460/43/24 визнано протиправним та скасовано рішення відповідача від 14.11.2023 №172850023776 про відмову в призначенні позивачу пенсії, а також зобов'язано пенсійний орган зарахувати до страхового стажу позивача період участі в бойових діях на території Республіки Афганістану з 11.05.1987 по 12.08.1988 на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три місяці. Також, на виконання рішення суду у справі № 460/43/24 відповідачем повторно розглянуто заяву позивача про призначення пенсії та прийнято рішення від 23.10.2024 № 172850023776, яким повторно відмовлено в задоволені відповідної заяви у зв'язку з ненаданням довідки про безпосередню участь в бойових діях. Позивач не погоджується з таким рішенням та вважає його протиправним, оскільки пункту 4 частини першої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пов'язують набуття права на дострокове призначення пенсії за віком, зокрема, з наявність статусу учасника бойових дій, а не тривалістю участі в бойових діях. У свою чергу, наявність в позивача статусу учасника бойових дій стверджується наявністю в позивача відповідного посвідчення, яке надавалося відповідачу разом з заявою про призначення пенсії. З наведених мотивів, позивач просить позов задовольнити в повному обсязі.

16.01.2025 через відділ документального забезпечення (канцелярію) суду надійшов відзив на позовну заяву, у якому відповідач заперечує щодо задоволення позовних вимог. На обґрунтування заперечень проти позову відповідач зазначає, що до нього для виконання надійшло рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 460/43/24, яким пенсійний орган зобов'язано зарахувати до страхового стажу позивача період участі в бойових діях на території Республіки Афганістан з 11.05.1987 по 12.08.1988 на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три місяці. Відтак, за результатами розгляду наданих позивачем документів, з урахуванням рішення суду, до страхового стажу останнього зарахований період з 11.05.1987 по 12.08.1988 із розрахунку один місяць за три місяці. Разом з тим, в матеріалах пенсійної справи відсутня довідка, передбачена Додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, про безпосередню участь заявника в бойових діях під час виконання інтернаціонального обов'язку на території Республіки Афганістан, на підставі якої було видано посвідчення учасника бойових дій. З огляду на вказане, відповідачем повторно прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії у зв'язку з недотриманням позивачем вимог підпункту 6 пункту 2.1 розділу 2 Порядку подання та оформлення документів про призначення (перерахунок) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1. Таким чином, відповідач стверджує, що у спірних правовідносинах діяв у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, у зв'язку з чим просить відмовити в задоволенні позову повністю.

ЗАЯВИ, КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

Інших заяв та клопотань, які мають значення для вирішення спору до суду не надходило.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Ухвалою суду від 31.12.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ ТА ЗМІСТ ПРАВОВІДНОСИН.

Розглянувши матеріали, повно та всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, надавши оцінку всім аргументам учасників справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) має статус учасника бойових дій, що стверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.07.2000.

08.11.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій, за наслідками розгляду якої відповідачем прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 14.11.2023 №172850023776. Вказані обставини не заперечуються сторонами за змістом заяв по суті спору.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 21.03.2024 у справі № 460/43/24 (https://reyestr.court.gov.ua/Review/117856230), яке набрало законної сили, задоволено повністю позовну заяву ОСОБА_1 , а саме:

визнано протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області від 14.11.2023 № 172850023776 щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком;

зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 період участі в бойових діях на території Республіки Афганістану з 11.05.1987 по 12.08.1988 на пільгових умовах із розрахунку один місяць служби за три місяці.

На виконання рішення суду в справі № 460/43/24, відповідачем прийнято рішення від 23.10.2024 № 172850023776, яким позивачу відмовлено в призначенні дострокової пенсії за віком згідно з пункту 4 частини першої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на підставі його заяви від 08.11.2023. Підставою для прийняття пенсійним органом такого рішення слугувало те, що в матеріалах пенсійної справи відсутня довідка, передбачена Додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, про безпосередню участь заявника в бойових діях під час виконання інтернаціонального обов'язку на території Республіки Афганістан, на підставі якої було видано посвідчення учасника бойових дій. При цьому, в оскаржуваному рішенні відповідачем констатовано, що на дату звернення вік заявника становив 55 років 00 місяців 02 дні, а набутий страховий стаж - 34 роки 09 місяців 13 днів.

Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача про відмову в призначенні пенсії та вважаючи таке рішення протиправним, звернувся до суду з цим позовом.

ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН ТА ВИСНОВКИ СУДУ.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписами пунктів 1, 6 частини першої статті 92 Конституції України права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

З 01.01.2004 набрав чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV). Згідно з Преамбулою, цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV, право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно з частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV, відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

З аналізу пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV слідує, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають, зокрема військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

В свою чергу, питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій регулюються Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Підпунктом 6 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи, які підтверджують право на призначення дострокової пенсії за віком, зокрема:

довідка згідно з додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу або документи про безпосередню участь в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації;

посвідчення учасника бойових дій (у разі відсутності в посвідченні учасника бойових дій пункту і статті Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", відповідно до якого надано статус, такі відомості підтверджуються органом, що видав посвідчення, або додаються документи, які підтверджують безпосередню участь цих осіб в АТО/ООС, передбачені Порядком надання та позбавлення статусу учасника бойових дій, або документи військових частин (органів, підрозділів), підприємств, установ та організацій про безпосередню участь в обороні України у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації). Особами з числа резервістів і військовозобов'язаних, особами, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, додаються документи, які підтверджують їх належність до таких осіб (незалежно від наявності в посвідченні зазначених вище відомостей) (при призначенні пенсії учасникам бойових дій згідно з пунктом 4 частини першої статті 115 Закону).

Аналізуючи положення підпункту 6 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 у взаємозв'язку з приписами пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV, суд приходить до висновку про те, що довідка згідно з Додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, надається при призначенні дострокової пенсії за віком військовослужбовцям, які брали участь в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Натомість, військовослужбовцям, які брали участь в бойових діях, в силу вимог підпункту 6 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 для призначення дострокової пенсії за віком необхідно надати посвідчення учасника бойових дій.

З огляду на вказане вище, суд відхиляє як безпідставне та необґрунтоване твердження відповідача про необхідність надання позивачем довідки згідно з Додатком 2 до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637, для призначення дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій.

Судом встановлено, що позивач має статус учасника бойових дій, що стверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 05.07.2000.

Належність позивача до особи, яка має статус учасника бойових дій учасниками справи не оспорюється, вказане вище посвідчення не визнано недійсним та не скасовано у встановленому Законом порядку, - доказів на підтвердження протилежного суду не надано.

Відтак, позивач має право на користування пільгами, встановленими Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зокрема, пільгами щодо призначення дострокової пенсії.

На виконання вимог Порядку № 22-1, позивач разом із заявою про призначення пенсії надав відповідачу посвідчення учасника бойових дій серії НОМЕР_1 від 05.07.2000. При цьому, згідно з оскаржуваним рішенням від 23.10.2024 № 172850023776, на день звернення за призначенням пенсії вік позивача становив 55 років 00 місяців 02 дні, а набутий страховий стаж - 34 роки 09 місяців 13 днів, чого з огляду на приписи пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV та підпункту 6 пункту 2.1 розділу II Порядку № 22-1 було достатньо для позитивного вирішення питання щодо призначення позивачу дострокової пенсії за віком.

За наведених обставин суд приходить до висновку про те, що рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу від 23.10.2024 № 172850023776, прийняте відповідачем всупереч вимогам чинного законодавства, а тому є протиправним та підлягає скасуванню судом.

Відповідно до пункту 1 частини першою статті 45 Закону № 1058-IV, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Пенсійного віку (55 років) позивач досягнув ІНФОРМАЦІЯ_2 , а із заявою про призначення пенсії, за наслідками розгляду якої було ухвалено спірне рішення від 23.10.2024 № 172850023776, звернувся 08.11.2023, тобто в межах трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку.

Відтак, з метою поновлення порушених прав позивача та забезпечення належного (ефективного) способу захисту, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне вийти за межі заявлених позовних вимог та ухвалити рішення про зобов'язання відповідача призначити позивачу дострокову пенсію за віком пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV з 07.11.2023, а не з 23.10.2024 як про це просить позивач у позовній заяві.

Частинами першою, другою статті 9 КАС України передбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

За приписами частини першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своєї бездіяльності та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, позовну заяву належить задовольнити повністю.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Підстави для вирішення судом питання про розподіл судових витрат між сторонами у відповідності до статті 139 КАС України відсутні, оскільки позивач був звільнений від сплати судового збору за подання цього позову до суду на підставі пункту 13 частини першої статті 5 Закону України "Про судовий збір", а доказів понесення інших судових витрат учасниками справи суду не надано.

Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, - задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про відмову у призначенні пенсії від 23.10.2024 № 172850023776 на виконання рішення суду від 21.03.2024 по справі № 460/43/24 (вих. № 24959/03-16 від 24.10.2024).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області призначити ОСОБА_1 дострокову пенсію за віком як учаснику бойових дій на підставі пункту 4 частини першої статті 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 07.11.2023.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 18.11.2025.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 );

відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Олександра Борисенка, буд. 7, м. Рівне, Рівненська обл., 33028; код ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076).

Суддя Ольга ПОЛІЩУК