Рішення від 18.11.2025 по справі 460/1526/25

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 року м. Рівне №460/1526/25

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді В.В. Щербакова, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 , як законного представника ОСОБА_2

доІНФОРМАЦІЯ_1

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ:

До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 , як законного представника ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 ), в якому Позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_3 , оформленого протоколом №22 від 27.02.2024 в частині взяття на військовий облік ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 .

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_5 виключити із військового обліку ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 .

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ОСОБА_2 з дитинства є дитиною-інвалідом підгрупи А, захворювання: розумова відсталість, синдром Дауна з ураженням ЦНС, що підтверджується корінцем медичного висновку №92А на дитину (підлітка) - інваліда з дитинства віком до 16 років від 26.02.2014 року. Згідно результатів приписки, оформленої протоколом від 27.02.2024 №22, психіатр вказав: синдром ОСОБА_3 , легка розумова відсталість за ст. 19а, що є підставою для виключення з військового обліку.

Всупереч зазначеному, відповідачем у військово-обліковому документі №290220249317413800014 від 25.09.2024 зазначено рішення військово-лікарської комісії (результати медичного огляду): пр. №22 від 27.02.2024 року рішення комісії з питань приписки визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний до військової служби у воєнний час за ст. 196, гр. 1 Наказу МОУ №402 від 2008 року.

Тому позивач вважає, що вказані розбіжності зумовили протиправне перебування її сина на військовому обліку.

Ухвалою суду від 26.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Відповідач подав до суду відзив, відповідно до якого заперечує щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування заперечень зазначає, що позивач згідно протоколу № 22 від 27.02.2024 рішенням комісії визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час за ст. 19б гр. І додатку 1 “Положення про ВЛК в ЗС України», затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 2008 року. Відповідач зазначає, що вся інформація підтверджується записами в особовій справі призовника. Вважає, що позивач не мав права на виключення з військового обліку, а тому твердження щодо бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_6 є безпідставними. Вищенаведене, на думку представника відповідача свідчить наявність підстав для відмови у задоволенні позову.

У відповіді на відзив позивачем викладено свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх відхилення

Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, встановив наступне.

ОСОБА_2 з дитинства є дитиною - інвалідом підгрупи А, захворювання: розумова відсталість, синдром Дауна з ураженням ЦНС, що підтверджується корінцем медичного висновку №92А на дитину (підлітка) - інваліда з дитинства віком до 16 років від 26.02.2014 року.

24.04.2024 року ІНФОРМАЦІЯ_7 було взято на військовий облік під час мобілізації.

25.09.2024 року видано військово-обліковий документ №290220249317413800014 y якому вказано рішення військово-лікарської комісії: пр. №22 від 27.02.2024 року рішення комісії з питань приписки визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний до військової служби у воєнний час за ст. 196, гр. 1 Наказу МОУ №402 від 2008 року.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо поставлення її сина, який є дитиною-інвалідом підгрупи А із синдромом Дауна з ураженням ЦНС на військовий облік, ОСОБА_1 звернулась до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.

Згідно з частиною десятою статті 1 Закону України від 20.12.1991 № 2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Згідно з положеннями статті 1 Закону України від 25.03.1992 № 2232-XII “Про військовий обов'язок і військову службу» (далі - Закон № 2232-ХІІ) захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає у тому числі проходження військової служби.

Відповідно до ч.3 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 1 Закону № 2232-XII).

Згідно з ч. 9 ст. 1 Закону № 2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Відповідно до положень ч.3-10 ст. 14 Закону № 2232-ХІІ щороку протягом січня - березня беруться на облік громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років.

Для взяття на військовий облік призовників громадяни України зобов'язані особисто прибути до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк, визначений у повістці, та подати необхідні документи, перелік яких установлюється Міністерством оборони України.

Для взяття на військовий облік у відповідних районних (міських) центрах комплектування та соціальної підтримки утворюються комісії з питань взяття на військовий облік у такому складі:

голова комісії - керівник відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки;

члени комісії:

представник районної державної адміністрації, виконавчого органу міської ради (структурного органу освіти);

представник уповноваженого підрозділу територіального органу Національної поліції України, який проводить роботу з неповнолітніми;

лікар, який організовує роботу медичних працівників з медичного огляду громадян України, які підлягають взяттю на військовий облік;

психолог відповідного державного (комунального) закладу, розташованого на території району (міста);

секретар комісії.

Персональний склад районної (міської) комісії з питань взяття на військовий облік (основний та резервний), персональний склад лікарів-спеціалістів, які залучаються для проведення медичного огляду допризовників (основний та резервний), порядок роботи комісії затверджуються щороку головою районної державної адміністрації (міським головою).

На районні (міські) комісії з питань взяття на військовий облік покладаються:

організація і проведення медичного огляду допризовників, які викликаються на комісію, визначення їх придатності для військової служби;

виявлення і попередній відбір кандидатів для направлення до вступу на навчання у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах або військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

направлення для медичного огляду до комісії з питань направлення для проходження базової військової служби Автономної Республіки Крим, обласних, Київської або Севастопольської міської комісій громадян України, яких визнано непридатними до військової служби за станом здоров'я, та таких, що виявили незгоду з результатами медичного огляду;

прикріплення до закладів охорони здоров'я за місцем проживання громадян України, яких визнано під час взяття на військовий облік тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я, та таких, що потребують обстеження або медичного нагляду. Відвідування закладів охорони здоров'я згідно з рішенням комісії з питань взяття на військовий облік для громадян є обов'язковим;

прикріплення до відповідних закладів освіти громадян України, які мають низьку освітню підготовку або не володіють чи недостатньо володіють державною мовою;

організація роботи з вивчення особистості призовників, їх морально-ділових якостей та сімейного стану;

направлення до відповідних правоохоронних органів матеріалів на громадян України, які ухиляються від взяття на військовий облік.

За результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань взяття на військовий облік може прийняти одне з таких рішень:

придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;

тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;

підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);

непридатний до військової служби;

направлення до відповідних правоохоронних органів матеріалів на громадян України, які ухиляються від взяття на військовий облік.

Так, порядок підготовки і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом, врегульовано Положенням, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21 березня 2002 р. № 352 (далі - Положення №352 в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин)

Положення №352 встановлює: механізм реалізації повноважень та взаємодію між державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності, органами військового управління та посадовими особами районних (об'єднаних районних), міських (об'єднаних міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (після їх утворення), районних (об'єднаних районних), міських (об'єднаних міських) військових комісаріатів (далі - районні (міські) військові комісаріати), територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя (після їх утворення), військових комісаріатів Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя (далі - обласні військові комісаріати) з підготовки громадян до військової служби, приписки їх до призовних дільниць, особливості ведення військового обліку призовників, підготовки та проведення призову громадян України (далі - громадян) на строкову військову службу;

основні вимоги до підготовки допризовників та призовників до військової служби;

порядок приписки громадян до призовних дільниць, особливості ведення військового обліку призовників та взаємодію між обласними і районними (міськими) військовими комісаріатами та державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від підпорядкування і форми власності з питань виконання громадянами правил військового обліку;

порядок призову громадян на строкову військову службу та відправлення їх до військових частин;

порядок роботи з відбору призовників для прийняття на військову службу за контрактом;

порядок роботи районних (міських) військових комісаріатів з вирішення питань, пов'язаних з направленням громадян для проходження альтернативної (невійськової) служби.

Відповідно до п.6 Положення №352 керівники обласних та районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідають за організацію та проведення приписки до призовних дільниць громадян, яким у рік приписки виповнюється 17 років, забезпечення ведення в повному обсязі військового обліку призовників, у тому числі шляхом наповнення Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних, організацію підготовки призовників з військово-технічних спеціальностей, здійснення контролю за проведенням та результатами допризовної підготовки, всебічне вивчення особистих якостей призовників, відбір кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом та кандидатів до вступу на навчання у вищих військових навчальних закладах, своєчасне проведення призову громадян на строкову військову службу та організоване відправлення їх до військових частин.

Розділ ІІІ Положення №352 про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу та прийняття призовників на військову службу за контрактом визначає організацію роботи з приписки громадян до призовних дільниць.

Відповідно до п.17 Положення для проведення приписки громадян до призовних дільниць у районних (міських) військових комісаріатах утворюються районні (міські) комісії з питань приписки (далі - комісії з питань приписки) у складі осіб, визначених частиною сьомою статті 14 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Приписка до призовних дільниць проводиться з метою взяття громадян на військовий облік, визначення їх кількості, ступеня придатності до військової служби, встановлення рівня освітньої підготовки, здобутої спеціальності і рівня фізичної підготовки. Крім того, у період приписки допризовників вивчаються їх ділові, індивідуально-психологічні та моральні якості.

Відомості про приписку до призовних дільниць у тому числі вносять до Єдиного державного реєстру військовозобов'язаних.

На підставі даних про приписку громадян до призовних дільниць комісіями з питань приписки проводиться попереднє призначення призовників до служби у Збройних Силах та інших військових формуваннях, виявляються кандидати для направлення до вступу на навчання у вищих військових навчальних закладах, здійснюється направлення призовників для проходження підготовки з військово-технічних спеціальностей у закладах освіти та вирішуються інші питання, пов'язані з підготовкою призовників до військової служби.

До призовних дільниць щороку протягом січня - березня приписуються громадяни, яким у рік приписки виповнюється 17 років. Приписка громадян, які підлягають військовому обліку призовників та своєчасно не пройшли приписки до призовних дільниць, здійснюється протягом року шляхом проведення додаткових засідань комісій.

Приписці до призовних дільниць підлягають усі допризовники, які проживають на території району (міста), крім осіб, що відбувають покарання в установах виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру.

Як вбачається з матеріалів справи, син позивачки у вересні 2024 року досягнув віку 17 років, прибув для проведення приписки до призовної дільниці.

Відповідно до вимог п.23 Положення №352, сина позивачки направлено для проходження медичного огляду та сформовано облікову картку призовника №М59/2007, копія якої знаходиться в матеріалах справи.

Так, відповідно до п.24 Положення №352 передбачено, що медичний огляд громадян, які приписуються до призовних дільниць, та визначення придатності їх до військової служби за станом здоров'я здійснюються відповідно до Порядку, який затверджується Міноборони за погодженням з МОЗ.

Громадяни, які приписуються до призовних дільниць, проходять рентгенівське обстеження органів грудної порожнини, лабораторне та в разі потреби інші види медичного обстеження.

Після закінчення медичного огляду кожний лікар вносить до облікової картки призовника та інших документів, передбачених Положенням про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженим Міноборони, дані про встановлений діагноз, висновок про придатність до військової служби, про обмеження призначення за видами (родами військ) Збройних Сил та іншими військовими формуваннями, дату проходження медичного огляду і засвідчує своїм підписом та скріплює особистою печаткою. Дані про медичний огляд та встановлений діагноз вносяться також у вкладний листок до медичної карти амбулаторного хворого.

В контексті положень п.17 Положення №352 для проведення медичного огляду громадян, які підлягають приписці, залучаються хірург, терапевт (лікар загальної практики - сімейний лікар), невропатолог, психіатр, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, а в разі потреби - лікар-ортопед-травматолог та лікарі інших спеціальностей. Персональний склад лікарів затверджується розпорядженням голови райдержадміністрації (міського голови). Лікар, який організує роботу медичного персоналу з медичного огляду громадян, які підлягають приписці, призначається, як правило, з числа лікарів вищої кваліфікаційної категорії, які мають необхідні знання і досвід у галузі військово-лікарської експертизи.

Відповідно до облікової карти призовника ОСОБА_2 внесені відомості про результати приписки, дата проходження 27.02.2024.

Зокрема, серед іншого, лікар психіатр вказав діагноз: синдром Дауна, легка розумова відсталість за ст. 19а та ст. 74а Наказу МОУ №402 від 2008 року.

З огляду на зазначений висновок лікаря, ОСОБА_2 згідно з п. «і» визнано непридатним до військової служби із виключенням з обліку на підставі ст 19а Наказу МОУ №402 від 2008 року.

Відповідно до положень п.31 Положенням №352, призовна комісія Автономної Республіки Крим, обласні та Київська міська призовні комісії (далі - комісія вищого рівня) відповідно до ч.7 статті 16 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» організовують медичний огляд громадян, яких визнано районними (міськими) комісіями з питань приписки непридатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я, та громадян, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду чи рішеннями районних (міських) комісій з питань приписки.

Так, 13.03.2024 лікарем психіатром ОВЛК, проставлено відмітку в обліковій картці сина позивачки про не погодження результатів приписки та визначено, що встановлений діагноз відповідає статті 19 "б" Наказу МОУ №402 від 2008 року.

У графі «результати призову» з огляду на встановлений діагноз, ОСОБА_2 визнано "непридатним до військової служби у мирний час, обмежено придатний у військовий час".

Згідно абз. 5 ч. 10 ст. 14 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» ОСОБА_2 був знятий з військового обліку призовників та взятий на військовий облік військовозобов'язаних, що підтверджується витягом з книги протоколів засідань комісії з питань приписки при ІНФОРМАЦІЯ_8

25.09.2024 Позивач відповідно до положень п. 17 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа (затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №559 отримав військово-обліковий документ, де в графі 6 Рішення військово-лікарської комісії зазначено: Протокол №22 від 27.02.2024 рішенням комісії визнаний непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатним у воєнний час за ст. 19б гр. І додатку 1 «Положення про ВЛК в ЗС України», затвердженого наказом Міністерства оборони України №402 від 2008 року.

Водночас, позивач зауважує, що наявність у Мікеліні Вітторіо-Ніколай з дитинства захворювання: розумова відсталість, синдром Дауна відповідає саме ст. 19а Наказу МОЗ, що є підставою для виключення з військового обліку.

З даного приводу суд зауважує наступне.

Відповідно до частини десятої статті 2 Закону №2232-XII та з метою якісного проведення призову громадян на строкову військову службу за станом здоров'я, прийняття громадян на військову службу за контрактом, проведення медичного огляду військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів для визначення ступеня придатності до військової служби та визначення ступеня придатності льотного складу до льотної роботи наказом Міністра оборони України 14.08.2008 № 402 затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення № 402).

Згідно з пунктами 1.1, 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності, зокрема, військовослужбовців до військової служби.

Постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3).

Статтями 14-19 додатку 1 до Положення №402 «Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві» визначено розлади психіки та поведінки (F00-F090), їх наслідки.

Відповідно до статті 19 додатку 1 Положення №402 включено: розумова відсталість F70-F79 (легкого, помірного, тяжкого ступеня, глибока розумова відсталість, інші форми розумової відсталості):

а) глибока та тяжка розумова відсталість; розумова відсталість помірного ступеня - непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку;

б) розумова відсталість легкого ступеня - придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦК та СП, ВВНЗ, навчальних центрах, закладах (установах), медичних підрозділах, підрозділах логістики, зв'язку, оперативного забезпечення, охорони.

Як зазначалось вище судом, ВЛК діагностовано у сина позивачки легку розумову недостатність. При цьому, позивач не погоджується з таким діагнозом.

Суд зауважує, що згідно з усталеною судовою практикою суд не може здійснювати власну оцінку підставності прийняття певного висновку та наявності певної хвороби на момент медичного обстеження особи, оскільки суди не є спеціалізованими установами в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку ВЛК виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права.

Приписами Положення №402 передбачено, що перевірка рішень позаштатних ВЛК на предмет того, чи дотримані всі умови та критерії, передбачені при проведенні медичного огляду військовозобов'язаного, належить до функцій ВЛК регіону чи ЦВЛК.

Відповідно до підпункту 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення №402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, відміняти, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Доказів оскарження висновків ВЛК до Регіональної військово-лікарської комісії / Центральної військово-лікарської комісії позивачем не надано..

При цьому, суд наголошує, що питання визначення наявності або відсутності певного діагнозу у позивача та його придатності (непридатності) до військової служби за результатами медичних обстежень є дискреційними повноваженнями ВЛК, а тому суд не вправі перебирати на себе повноваження цього органу.

Надання оцінки діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає він під дію конкретних статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, виходить за межі судового розгляду.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправними дій відповідача щодо постановлення сина позивача на військовий облік та наявність правових підстав для виключення останнього з військового, суд зауважує наступне.

Відповідно до положень статті 10 Закону №2232-ХІІ за результатами медичного огляду громадянина України і з урахуванням рівня його освітньої підготовки, особистих якостей, роду діяльності та спеціальності комісія з питань приписки може прийняти одне з таких рішень:

придатний для військової служби та попередньо призначений до служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;

тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування;

підлягає направленню на додаткове медичне обстеження та проведення повторного медичного огляду (із зазначенням дати проведення);

непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час, підлягає взяттю на облік військовозобов'язаних;

непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, підлягає виключенню з військового обліку;

підлягає взяттю на військовий облік військовозобов'язаних як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі, обмеження волі, арешту, виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання;

підлягає виключенню з військового обліку як такий, що був раніше засуджений до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.

В контексті даного правового регулювання, з урахуванням наведених норм законодавства, що регулюють спірні правовідносини та встановлених фактичних обставин справи, суд дійшов висновку про правомірність рішення ІНФОРМАЦІЯ_6 , оформленого протоколом №22 від 27.02.2024 в частині взяття на військовий облік Мікеліні Вітторіо-Ніколая.

Відтак, позовній вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.

Порядок взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього регламентовано положеннями статті 37 Закону №2232-ХІІ.

Відповідно до ч.6 статті 37 виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які:

1) призвані чи прийняті на військову службу;

2) проходять військову службу (навчання) у закладах фахової передвищої військової освіти, вищих військових навчальних закладах та військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти;

3) визнані військово-лікарськими комісіями непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку;

4) досягли граничного віку перебування в запасі;

5) припинили громадянство України;

6) були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину;

7) направлені для відбування покарання до установ виконання покарань або до яких застосовано примусові заходи медичного характеру;

8) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими.

Отже, у зв'язку з визнанням сина позивача непридатним до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час за станом здоров'я, без переогляду зі встановленням іншого медичного діагнозу за яким особу визнано військово-лікарськими комісіями непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку, у відповідача були відсутні правові підстави для виключення позивача з військового обліку.

Відтак. позовні вимоги в цій частині також є безпідставними та необґрунтованими.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відтак, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачами, суд дійшов висновку, що за наведених у позовній заяві мотивів і підстав позовні вимоги не підлягають задоволенню.

Підстави для застосування положень ст.139 КАС України у суду також відсутні, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а доказів понесення інших судових витрат учасниками справи суду не надано.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складений 18 листопада 2025 року.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 , як законний пердставник ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 )

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_9 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 )

Суддя В.В. Щербаков