Справа № 640/25274/20
19 листопада 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «ЄВРОБУДГРУП»» до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «ЄВРОБУДГРУП»» до Головного управління ДПС у м.Києві, Державної податкової служби України в якій просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у м. Києві про відмову у реєстрації податкової накладної № 9 від 01.01.2020, № 14 від 29.01.2020, № 13 від 23.01.2020, № 12 від 16.01.2020;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну, складену ТОВ "Будівельна компанія "ЄВРОБУДГРУП" № 9 від 01.01.2020, № 14 від 29.01.2020, № 13 від 23.01.2020, № 12 від 16.01.2020.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.10.2020 року відкрито провадження в адміністративній справі.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 року №2825-IX Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону №2825-IX з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Згідно із п. 1 «Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва», затвердженого Наказом Державної судової адміністрації України 16 вересня 2024 року №399 цей Порядок розроблено на виконання вимог Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ» та визначає порядок передачі нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва адміністративних судових справ іншим окружним адміністративним судам України.
У відповідності до п. 4 Порядку №399 на розгляд та вирішення судам підлягають передачі судові справи, які нерозглянуті ОАСК та передані до КОАС, але до набрання чинності Законом, не розподілені між суддями.
На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», Порядку №399 скеровано дану справу до Одеського окружного адміністративного суду.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 21.02.2025 року справу №640/25274/20 передано на розгляд головуючому судді (судді-доповідачу): Вовченко О.А.
Відповідно до ч. 2, 3 ст. 30 КАС України адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
Ухвалою судді від 26.02.2025 року прийнято до провадження адміністративну справу № 640/25274/20, залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління ДПС у м. Києві (ВП 44116011), розпочати розгляд справи № 640/25274/20 спочатку.
В обґрунтування вимог в позовній заяві зазначено, що товариство веде фінансово-господарську діяльність на підставі Статуту, ліцензії, дозволів та інших дозвільних документів у сфері будівництва та надання послуг вантажного автотранспорту. Відповідно до приписів п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» на підставі проведених розрахунків з ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» по господарським договорам були складені податкові накладні № 9 від 01.01.2020р. № 14 від 29.01.2020р., № 13 від 23.01.2020р., № 12 від 16.01.2020р. та після підтвердження контрагентом направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Після чого до вказаних податкових накладних були отримані квитанції, згідно якої: «Документ прийнято. Реєстрація зупинена». Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК... в Єдиному реєстрі РН/РК відповідає вимогам пп.1.6, п.1 «Критерії ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття/рішення про реєстрацію податкової накладної. Ha виконання п.56.23 ст.56 ПК України ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» було направлено на адресу Керівника ДПІ у Печерському районі ГУ ДПС у м. Києві повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК. Рішеннями комісії ДПІ у Печерському районі ГУ ДПС у м. Києві було відмовлено у реєстрації податкових накладних № 9 від 01.01.2020р., 14 від 29.01.2020р., № 13 від 23.01.2020p., № 12 від 16.01.2020р. з причин «ненадання платником податку копій документів, а саме: «Первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні». В порядку п.56.23 ст.56 ПКУ, постанови КМУ № 1165 від 11.12.2019р. підприємство звернулося до Державної податкової служби України зі скаргами на рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Після чого було отримано рішення Комісії з питань розгляду скарг про залишення скарги без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін з підстав ненадання копій документів, що підтверджують факт придбання, виготовлення, або переробки ТМЦ/чи можливість надання послуг, виконання робіт. Однак, зазначені висновки є за своїм характером необґрунтованими як нормативно так і документально.
20 листопада 2020 року та на виконання ухвали суду від 26.02.2025 року від представника Головного управління ДПС у м. Києві, 21 травня 2025 року на адресу суду за вх. №ЕП/49956/25 надійшов відзив на позовну заяву, у якому зазначено, що ГУ ДПС у м. Києві, ознайомившись з позовними вимогами, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. За рішеннями комісії Головного управління ДПС у м. Києві № 1756540/40112982 від 22.07.2020, № 1721494/40112982 від 10.07.2020, № 1718086/40112982 від 09.07.2020, № 1718087/40112982 від 09.07.2020 відмовлено у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування № 9 від 01.01.2020, № 14 від 29.01.2020, № 13 від 23.01.2020, № 12 від 16.01.2020. Підставою для відмови є надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та / або не є достатніми для прийняття комісією контролюючого органу рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування. Комісія на момент прийняття оскаржуваного рішення керувалась положеннями Конституції України, Податкового кодексу України, вимогами Постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (далі - Постанова № 1165) та Наказом Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» від 12.12.2019 року №520. Комісією ГУ ДПС у м. Києві, в ході опрацювання документів, надісланих повідомленнями встановлено, що ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ЄВРОБУДГРУП»» виписано податкові накладні/розрахунки коригування. Однак, ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ЄВРОБУДГРУП»» не надано, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Контролюючим органом не було отримано достатніх доказів для визнання реальності господарської операції, а тому Головним управлінням ДПС у м. Києві було прийнято відповідне рішення , що відповідають чинному законодавству.
21 травня 2025 року вх. №ЕП/49996/25 від представника ДПС України надійшов відзив на позовну заяву де зазначено, що ДПС України, ознайомившись з позовними матеріалами не може погодитись з ними, вважає їх безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Представник відповідача посилаючись на постанови Верховного Суду від 03 жовтня 2019 року у справі № 826/15560/15 та від 21.05.2019 року у справі №0940/1240/18 зазначив, що позивач фактично просить суд перебрати на себе функції контролюючого органу в частині дослідження документів та визначення права позивача на складення податкової накладної, є неправомірною вигодою, яка не може бути задоволеною. У разі наявності у суб'єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов'язання судом суб'єкта прийняти рішення конкретного змісту є втручанням у дискреційні повноваження. Комісією ГУ ДПС у м. Києві, в ході аналізу документів, надісланих повідомленнями встановлено, що ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ЄВРОБУДГРУП»» виписано податкові накладні. Однак, ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ «ЄВРОБУДГРУП»» не надано, первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунківфактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних. Податкова служба діяла у межах та у спосіб визначений Податковим кодексом України, за для забезпечення адміністрування та справляння обов'язкових платежів на території України.
Ухвалою суду від 16 квітня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника Головного управління ДПС у м. Київ від 09.04.2025 року за вх.№ЕС/33466/25 про зобов'язання ТОВ «Будівельна компанія «ЄВРОБУДГРУП» уточнити позовні вимоги в частині оскаржуваних рішень.
Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, відзивами на позовну заяву представника відповідачів, дослідивши обставини, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення, та перевіривши їх наданими доказами, судом встановлено наступне.
Відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (а.с.178), товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «ЄВРОБУДГРУП»» (далі - ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП») зареєстровано як юридична особа 10.11.2015 року. Основним видом діяльності позивача за КВЕД є 42.99 Будівництво інших споруд, н.в.і.у. Інші: 23.61 Виготовлення виробів із бетону для будівництва 23.63 Виробництво бетонних розчинів, готових для використання 42.91 Будівництво водних споруд.
Згідно рішення Державно архітектурно-будівельної інспекції України від 18.04.2016 року №15-Л, товариство з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «ЄВРОБУДГРУП»» отримано ліцензію господарської діяльності з будівництва об'єктів IV і V категорії складності (а.с. 176-177).
З досліджених матеріалів справи судом встановлено наступне.
ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» (виконавець) та ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» (замовник) уклали договір №31/12/2019 від 31.12.2019 року (а.с.13-14). Предметом договору є надання виконавцем послуг спецтехніки.
На підтвердження реальності умов вказаного договору позивачем надано:
- рахунок на оплату № 237 від 31.12.2019 року на загальну суму 26242,02 грн. в т.ч. ПДВ 4373,67 грн. де зазначено послуги автокрана вінтажного КРАЗ 250; послуги зварювального поста3х2,(б/в) в компл; Випрямляч дугового зварювання; послуги зварювального поста3х2,(б/в) в компл; Випрямляч дугового зварювання (а.с.17);
- акт надання послуг № 251 від 31.12.2019 року на загальну суму 26242,02 грн., в т.ч. ПДВ 4373,67 грн. з зазначеним переліком послуг: послуги автокрана вінтажного КРАЗ 250; послуги зварювального поста3х2,(б/в) в компл; Випрямляч дугового зварювання; послуги зварювального поста3х2,(б/в) в компл; Випрямляч дугового зварювання (а.с. 18);
- виписку по рахунку позивача в АТ «ПУМБ» за 23.01.2020 року, де відображено перерахування коштів в суму 26242,02 грн. за послуги спец. Техніки та обладнання згідно договору №31122019 від 31.12.2019 (а.с.20);
- картки рахунку 104 та 105 за грудень 2019 січень 2020, де відображено наявність основних засобів, зокрема і: зварювальний пост 3х2,(б/в) в компл: Випрямляч дугового зварювання та автокран вінтажного КРАЗ 250 (а.с.22-23);
- картка рахунку 361 за грудень 2019 - січень 2020 року, де відображено обліковування в бухгалтерському обліку надходження коштів на рахунок позивача згідно договору №31122019 від 31.12.2019 за послуги спецтехніки в сумі 26242,02 грн (а.с. 19).
Також з матеріалів справи вбачається, що ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» направило до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 9 від 01.01.2020 року, яка виписана для отримувача (покупця) ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» за послуги автокрана та зварювального поста на суму 26242,02 грн., з яких сума податку на додану вартість 4373,67 грн. (а.с.15).
Згідно з квитанцією від 12.02.2020 року №9020433931 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.16) податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв'язку із тим, що «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 01.01.2020 №9 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
З метою подальшої реєстрації податкової накладної від 01.01.2020 року № 9, позивачем 16.07.2020 року до контролюючого органу були направлені пояснення (а.с. 37-38) та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено про підтвердження реальності здійснення операцій по вказаній податковій накладній, в яких надано пояснення з приводу реальності здійснення операції зазначеній у податковій накладній, (а.с. 35) про що отримано квитанцію квитанцію № 2 від 16.07.2020, відповідно до якої документ прийнято (а.с.36).
За результатами розгляду повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, комісією регіонального рівня прийнято рішення від 22.07.2020 року №1756540/40112982 про відмову в реєстрації податкової накладної від 01.01.2020 року № 9 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано не підкреслено) (а.с.40).
27.07.2020 року ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» подано до Державної податкової служби України скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1756540/40112982 від 22.07.2020 з додатками (а.с. 42).
Згідно з квитанцією від 28.07.2020 року №9178443488 скарга щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, документ прийнято та скарга зареєстрована за №9178443488 (а.с. 43).
За результатом розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято 04.08.2020 року рішення №39820/40112982/2, де відповідно до п. 56.23 ст. 56 ПК України скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін (а.с. 39).
ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» (перевізник) та ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» (замовник) уклали договір надання послуг перевезення №2612/2019 від 26.12.2019 року (а.с.44-45). Предметом договору є надання послуг з перевезення вантажу. Строк дії договору до 28.01.2020 року.
На підтвердження реальності умов вказаного договору позивачем надано:
- рахунок на оплату № 11 від 29.01.2020 року на загальну суму 20474,74 грн. в т.ч. ПДВ 3412,46 грн. де зазначено послуги перевезення вантажів (а.с.48);
- акт надання послуг № 11 від 29.01.2020 року на загальну суму 20474,74 грн., в т.ч. ПДВ 3412,46 грн. з зазначеним послуги перевезення вантажів (а.с. 49);
- розрахунок вартості послуг по перевезенню ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» наданих ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» в січні 2020 року на суму 20474,74 грн, де зазначено дати надання послуг марки транспортних засобів, маршрут, відстань, кількість перевезеного вантажу, витрати палива, вартість палива, заробітна плата водіїв та обов'язкові відрахування (а.с. 50);
- подорожні листи вантажного автомобіля та товарно-транспортні накладні за період з 13 січня 2020 року по 27 січня 2020 року де зазначено автомобільний перевізник «БК «ЄВРОБУДГРУП», а замовником та вантажоодержувачем ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» (а.с. 51-67);
- виписку по рахунку позивача в АТ «ПУМБ»: за 03.02.2020 року, де відображено перерахування позивачу коштів в суму 3000,00 грн. оплата за перевезення вантажу згідно договору №2612/2019 від 26.12.2019; за 04.02.2020 року, де відображено перерахування позивачу коштів в суму 17474,74 грн. оплата за перевезення вантажу згідно договору №2612/2019 від 26.12.2019 (а.с.69-71);
- договір поставки нафтопродуктів № 2 від 01 липня 2019 року укладений ТОВ «ВПК «ЕКОТЕХ» (постачальник) та ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» (покупець) (а.с. 73-76);
- рахунок на оплату № 25 від 23.01.2020 року від ТОВ «ВПК «ЕКОТЕХ» на суму 46966,50 грн. за дизельне пальне у кількості 2205 л. (а.с. 77);
- товарно-транспортна накладна на відпуск нафтопродуктів №0000-000030 від 23.01.2020 року про перевезення вантажоодержувачу - ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» дизельного палива 2205 л (а.с. 91);
- видаткова накладна від ТОВ «ВПК «ЕКОТЕХ» № 30 від 23.01.2020 на дизельне паливо у кількості 2205 л на суму 46966,50 грн. (а.с. 78);
- податкова накладна від ТОВ «ВПК «ЕКОТЕХ» №30 від 23.01.2020 на дизельне паливо на суму 46966,50 грн (а.с. 92);
- список працівників ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» станом на 31.01.2020 року де вказано, що в товаристві працювало 33 працівника (а.с 93).
- картки рахунку 105 за січень 2020, де відображено наявність основних засобів, зокрема і: вантажних транспортних засобів та причепів (а.с. 72);
- картка рахунку 361 за 01.01.2020-28.02.2020 року, де відображено обліковування в бухгалтерському обліку надходження коштів від ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» на рахунок позивача згідно договору №2612/2019 від 26.12.2019 за послуги перевезення вантажів в сумі 3000,00 грн та 17474,74 грн (а.с. 68).
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» направило до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 14 від 29.01.2020 року, яка виписана для отримувача (покупця) ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» за послуги перевезення вантажів на суму 20474,74 грн., з яких сума податку на додану вартість 3412,46 грн. (а.с.46).
Згідно з квитанцією від 12.02.2020 року №9020392085 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.47) податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв'язку із тим, що «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 29.01.2020 №14 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
З метою подальшої реєстрації податкової накладної від 29.01.2020 року №14, позивачем 06.07.2020 року до контролюючого органу були направлені пояснення (а.с. 79-81) та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено про підтвердження реальності здійснення операцій по вказаній податковій накладній, в яких надано пояснення з приводу реальності здійснення операції зазначеній у податковій накладній (а.с. 105).
За результатами розгляду повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, комісією регіонального рівня прийнято рішення від 10.07.2020 року №1721494/40112982 про відмову в реєстрації податкової накладної від 29.01.2020 року № 14 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано не підкреслено) (а.с.82-83).
14.07.2020 року ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» подано до Державної податкової служби України скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №1721494/40112982 від 10.07.2020 з додатками (а.с. 85).
Згідно з квитанцією від 14.07.2020 року №9165767132 скарга щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, документ прийнято та скарга зареєстрована за №9165767132 (а.с. 86).
За результатом розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято 22.07.2020 року рішення №36625/40112982/2, де відповідно до п. 56.23 ст. 56 ПК України скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін (а.с. 84).
ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» (орендодавець) та ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» (орендар) уклали договір №02/01/2020/1 від 02.01.2020 року (а.с.87-89). Предметом договору є строкове, платне використання майна, що належить орендодавцю: Бетонний вузол ВТ 750.
На підтвердження реальності умов вказаного договору позивачем надано:
- акт прийому-передачі № 1 до договору оренди обладнання №02/01/2020/1 від 02.01.2020 р. від 02 січня 2020 року про передачу в строкове платне використання Бетонний вузол ВТ 750 інвентарний номер 00172, що належить орендодавцю на праві власності. Первісна (балансова) вартість складає 870015,40 грн. (а.а. 90);
- розрахунок вартості оренди Бетонного вузол ВТ 750 січень - лютий 2020 року з визначеною вартістю оренди з ПДВ 471867,92 грн (а.с. 107);
- рахунок на оплату № 9 від 23.01.2020 року на загальну суму 222208,20 грн. в т.ч. ПДВ 37034,70 грн. де зазначено послуги з оренди РБУ (бетонний вузол ВТ 750) (а.с.110);
- акт надання послуг № 10 від 31.01.2020 року на загальну суму 222208,20 грн. в т.ч. ПДВ 37034,70 грн. з зазначеним послуги з оренди РБУ (бетонний вузол ВТ 750) (а.с. 111);
- картка рахунку 361 за січень 2020 року, де відображено обліковуваня в бухгалтерському обліку надходження коштів від ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» на рахунок позивача згідно договору оренди обладнання №02/01/2020/1 аванс в сумі 222208,20 грн. (а.с. 112).
- виписку по рахунку позивача в АТ «ПУМБ» за 23.01.2020 року, де відображено перерахування коштів в сумі 222208,20 грн. оплата за оренду РБУ згідно рахунку № 9 від 23.01.2020р. згідно договору №02/02020/1 від 02.01.2020 (а.с.113);
- картки рахунку 104 за січень 2020, де відображено наявність основних засобів, зокрема і:
Бетонний вузол ВТ 750 (а.с.115);
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» направило до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 13 від 23.01.2020 року, яка виписана для отримувача (покупця) ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» послуг з оренди РБУ (бетонний вузол ВТ 750) на суму 222208,20 грн., з яких сума податку на додану вартість 37034,70 грн. (а.с.108).
Згідно з квитанцією від 13.02.2020 року №9021913704 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.109) податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв'язку із тим, що «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 23.01.2020 №13 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
З метою подальшої реєстрації податкової накладної від 23.01.2020 року №13, позивачем 03.07.2020 року до контролюючого органу були направлені пояснення (а.с. 130-131) та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено про підтвердження реальності здійснення операцій по вказаній податковій накладній, в яких надано пояснення з приводу реальності здійснення операції зазначеній у податковій накладній (а.с. 125).
За результатами розгляду повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, комісією регіонального рівня прийнято рішення від 09.07.2020 року №1718086/40112982 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.01.2020 року № 13 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано не підкреслено) (а.с.127-128).
10.07.2020 року ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» подано до Державної податкової служби України скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №1718086/40112982 від 09.07.2020 з додатками (а.с. 129).
Згідно з квитанцією від 10.07.2020 року №9161191168 скарга щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, документ прийнято та скарга зареєстрована за №9161191168 (а.с. 133).
За результатом розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято 17.07.2020 року рішення №35527/40112982/2, де відповідно до п. 56.23 ст. 56 ПК України скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін (а.с. 132).
ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» (продавець) та ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» (покупець) уклали договір купівлі-продажу №09/08/2019 від 09.08.2019 року (а.с.134-136). Предметом договору є продаж товару на суму 37000 грн. з урахуванням ПДВ 20%.
На підтвердження реальності умов вказаного договору позивачем надано:
- рахунок на оплату № 10 від 16.01.2020 року на загальну суму 169802,62 грн. в т.ч. ПДВ 28300,44 грн. де визначено перелік товару: труба профільна, цемент, канат, мат зі скловолокна, стрічка поліпроп. Клейка, теплоізоляція, чв-теплоізоляція, балка, добавка комплексна (а.с.140);
- видаткова накладна № 9 від 24.01.2020 року виписана ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» згідно договору на продаж №09/08/2019 від 09.08.2019р. та рахунку № 10 від 16.01.2020 на товар: труба профільна, цемент, канат, мат зі скловолокна, стрічка поліпроп. Клейка, теплоізоляція, чв-теплоізоляція, балка, добавка комплексна на суму 169802,62 грн. в т.ч. ПДВ 28300,44 грн. (а.с. 141);
- виписку по рахунку позивача в АТ «ПУМБ» за 27.01.2020 року, де відображено перерахування коштів від ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» в сумі 169802,62 грн. в т.ч. ПДВ 28300,44 грн. оплата за матеріал згідно договору №09/08/2019 від 09.08.2019 (а.с.142-145);
- картка рахунку 361 за січень 2020 року, де відображено обліковуваня в бухгалтерському обліку надходження коштів від ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» на рахунок позивача згідно договору на продаж №09/02/2019 на суму 169802,62 грн. (а.с. 146);
- картки рахунку 205 за січень 2020 року де зазначено номенклатура облікованого у позивача товару (а.с. 147-152);
- список працівників ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» в січні 2020 року обліковано 33 працівника (а.с. 153).
З матеріалів справи вбачається, що ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» направило до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 12 від 16.01.2020 року, яка виписана для отримувача (покупця) ТОВ «ІНЖИНІРИНГ ПРОЕКТ ГРУП» товару на суму 169802,62 грн., з яких сума податку на додану вартість 28300,44 грн. (а.с.137-138).
Згідно з квитанцією від 14.02.2020 року №9024242658 про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (а.с.139) податкова накладна прийнята, реєстрація зупинена у зв'язку із тим, що «Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація ПН/РК від 16.01.2020 №12 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку. Пропонуємо надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
З метою подальшої реєстрації податкової накладної від 16.01.2020 року №12, позивачем 03.07.2020 року до контролюючого органу були направлені пояснення (а.с. 167-168) та копії документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено про підтвердження реальності здійснення операцій по вказаній податковій накладній, в яких надано пояснення з приводу реальності здійснення операції зазначеній у податковій накладній (а.с. 165).
За результатами розгляду повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, комісією регіонального рівня прийнято рішення від 09.07.2020 року №1718087/40112982 про відмову в реєстрації податкової накладної від 16.01.2020 року № 12 в Єдиному реєстрі податкових накладних з підстав ненадання платником податків копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано не підкреслено) (а.с.169-170).
10.07.2020 року ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП» подано до Державної податкової служби України скаргу щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних №1718087/40112982 від 09.07.2020 з додатками (а.с. 172).
Згідно з квитанцією від 10.07.2020 року №9161191404 скарга щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, документ прийнято та скарга зареєстрована за №9161191404 (а.с. 173).
За результатом розгляду скарги щодо рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято 17.07.2020 року рішення №35528/40112982/2, де відповідно до п. 56.23 ст. 56 ПК України скаргу залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін (а.с. 171).
Вважаючи протиправними рішення Головного управління ДПС у м. Києві про відмову у реєстрації податкової накладної № 9 від 01.01.2020, № 14 від 29.01.2020, № 13 від 23.01.2020, № 12 від 16.01.2020, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом свого порушеного права.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України; у чинній на момент виникнення спірних правовідносин редакції).
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII, внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.
Положеннями п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
На виконання вказаних вище норм законодавства позивачем сформовано податкові накладні та надіслано їх до ЄРПН.
Проте, реєстрація податкових накладних № 9 від 01.01.2020, № 14 від 29.01.2020, № 13 від 23.01.2020, № 12 від 16.01.2020 була зупинена контролюючим органом з посиланням на те, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку.
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений в Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 року № 341), (далі - Порядок № 1246).
Відповідно до п. 2 Порядку №1246, податкова накладна, це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно п.12 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
В п. 13 Порядку №1246 зазначено, що за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Відповідно до вимог п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання цієї норми Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11.12.2019 року №1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі - Порядок №1165).
Згідно з приписами пункту 4 Порядку №1165, у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку №1165 передбачено, що платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку, показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку. Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій.
Відповідно до вимог п. 6 Порядку №1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється. Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня. У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п.7 Порядку №1165).
Відповідно до п.10 Порядку №1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2)критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації (п.11 Порядку №1165).
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (п.25 Порядку № 1165).
Судом встановлено, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних: № 9 від 01.01.2020, № 14 від 29.01.2020, № 13 від 23.01.2020, № 12 від 16.01.2020, слугувало те, що платник податків відповідає вимогам пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податків.
На момент формування квитанцій, якими зупинено реєстрацію податкових накладних № 9 від 01.01.2020, № 14 від 29.01.2020, № 13 від 23.01.2020, № 12 від 16.01.2020, Критерії ризиковості здійснення операцій визначені додатком 3 до Порядку №1165.
У додатку № 1 до Порядку № 1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість, зокрема п. 8 «У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування».
В порушення норм 10-11 Порядку № 1165, в квитанціях про зупинення реєстрації податкової накладної не зазначено належної мотивації підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість. Доказів включення позивача до переліку ризикових не надано, як і не надано протоколу проведення засідання комісії регіонального рівня з вказаного питання та прийняття відповідного рішення.
Критерій, зазначений у п. 8 додатку 1 до Порядку № 1165 свідчить про те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.
У частині зазначення критерію ризиковості відповідач посилається лише на номер пункту та не конкретизує, про який саме ризик платника податку йдеться.
Окрім цього у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутня інформація, які саме документи слід було надати позивачем до контролюючого органу для реєстрації такої спірної податкової накладної, що фактично ставить платника податку у стан невизначеності у питанні документального спростування існуючих на думку відповідача ризиків.
Попри це, позивач намагався виконати вимоги щодо подання документів.
Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (далі - Порядок № 520).
Пунктом 2 вказаного порядку встановлено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3).
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі (п. 4).
Відповідно до п. 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та «Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами», затвердженого в установленому порядку (пункти 6, 7 Порядку №520).
Згідно з вимогами пунктів 9 та 10 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно з п. 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Відповідно до п. 12 вказаного Порядку № 520 рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Форма такого рішення передбачає, що у разі відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН через ненадання платником податку копій документів, документи, які не надано, повинні бути підкресленими, тобто конкретно вказані.
Суд зазначає, що загальними вимогами, які висуваються до акта індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.
Відтак, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 у справі №822/1817/18 (адміністративне провадження №К/9901/62472/18), від 21.05.2019 у справі №0940/1240/18 (адміністративне провадження №К/9901/7590/19), від 02.07.2019 у справі №140/2160/18 (адміністративне провадження №К/9901/13662/19).
При цьому, як зазначено у позовній заяві позивачем жодним чином не спростовано у відзиві на позов відповідачами, ТОВ «БК «ЄВРОБУДГРУП»» було надано разом з поясненнями до відповідача первинні документи.
Разом із тим, рішеннями №1756540/40112982 від 22.07.2020 року відмовлено у реєстрації податкової накладної № 9 від 01.01.2020; №1721494/40112982 від 10.07.2020 року відмовлено позивачу у реєстрації податкової накладної № 14 від 29.01.2020; №1718086/40112982 від 09.07.2020 року відмовлено у реєстрації податкової накладної № 13 від 23.01.2020; №1718087/40112982 від 09.07.2020 відмовлено у реєстрації податкової накладної № 12 від 16.01.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому, як свідчить зміст оскаржуваного рішення, підставою для його прийняття слугувало те, що платником податку до контролюючого органу не надано копій наступних документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, у тому числі рахунків - фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
Із наведеного слідує, що контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та не зазначено конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття.
При юридичній оцінці рішень про відмову в реєстрації податкової накладної суд враховує, що у квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних не було зазначено перелік документів, необхідних для їх реєстрації. З врахуванням цієї обставини невідповідність вимог контролюючого органу в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної щодо надання документів правовій визначеності виключала для контролюючого органу можливість прийняття негативного для позивача рішення з підстав невиконання ним вимог.
Можливість виконання платником податків обов'язку надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного переліку цих документів. Хоча перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН визначено Порядком № 520, конкретний перелік таких документів може залежати, зокрема від змісту операції з постачання, суб'єктного складу її учасників, їх податкової поведінки.
Загальними вимогами, яким повинен відповідати акт індивідуальної дії, як акт правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість. В разі не зазначення в індивідуальному акті підстав його прийняття (фактичних і юридичних), чітких та зрозумілих мотивів його прийняття такий акт не може вважатися правомірним.
З огляду на неконкретність вимог контролюючого органу про надання документів, рішення про відмову в реєстрації податкової накладної не відповідає критерію обґрунтованості.
Правова позиція такого ж змісту щодо застосування вище наведених норм матеріального права була висловлена Верховним Судом, зокрема у постановах від 16.04.2019 року у справі №826/10649/17, від 28.10.2019 року у справі №640/983/19.
Відповідно до вимог ч.2 ст.77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини. Так, у пункті 110 рішення від 23 липня 2002 року у справі "Компанія "Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції" Суд визначив, що "…адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління".
В даному випадку, під час розгляду справи відповідачі, як суб'єкти владних повноважень, не надали суду доказів, які спростовували б твердження позивача, та не навели обґрунтованих мотивів прийняття рішення: №1756540/40112982 від 22.07.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 9 від 01.01.2020; №1721494/40112982 від 10.07.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 14 від 29.01.2020; №1718086/40112982 від 09.07.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 13 від 23.01.2020; №1718087/40112982 від 09.07.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 12 від 16.01.2020.
В той же час, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентром, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, про що не заперечували відповідачі, суд приходить до висновку, що останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних № 9 від 01.01.2020, № 14 від 29.01.2020, № 13 від 23.01.2020, № 12 від 16.01.2020.
Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та необхідність задоволення позовної вимоги позивача з урахуванням приписів ч. 2 ст. 9 КАС України шляхом визнання протиправними та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: №1756540/40112982 від 22.07.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 9 від 01.01.2020; №1721494/40112982 від 10.07.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 14 від 29.01.2020; №1718086/40112982 від 09.07.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 13 від 23.01.2020; №1718087/40112982 від 09.07.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 12 від 16.01.2020.
Що ж до позовних вимог в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача № 9 від 01.01.2020, № 14 від 29.01.2020, № 13 від 23.01.2020, № 12 від 16.01.2020 то суд зазначає наступне.
Відповідно до вимог п.п. 201.1, 201.10 ст. 201 ПК України, реєстрацію податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних віднесено до обов'язків платника податків.
В той же час, наведені норми розраховані на відсутність спірних правовідносин, позаяк у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування механізм її подальшої реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є іншим.
Згідно з приписами пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
У разі надходження до ДПС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.
Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України.
В даному ж випадку, обставин, які б унеможливлювали реєстрацію податкових накладних № 9 від 01.01.2020, № 14 від 29.01.2020, № 13 від 23.01.2020, № 12 від 16.01.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних судом не встановлено.
Відповідно ч.3 ст.245 КАС України, у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Таким чином, з метою відновлення прав та інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду, та з метою дотримання судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні № 9 від 01.01.2020, № 14 від 29.01.2020, № 13 від 23.01.2020, № 12 від 16.01.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п. 58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (ст.90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Позивач у позовній заяві просить суд стягнути на його користь судові витрати.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, у зв'язку із повним задоволенням позову, судові витрати позивача по сплаті судового збору в розмірі 8408,00 грн. відповідно до платіжного доручення №360 від 13.10.2020 року (а.с.179) належить стягнути на його користь з Головного управління ДПСу м. Київ, оскільки саме Комісією регіонального рівня прийняте оскаржуване рішення про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в Реєстрі.
Керуючись ст.ст. 7, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 262, 295, КАС України, суд,-
Позовну заяву товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «ЄВРОБУДГРУП»» - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у м. Києві про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: №1756540/40112982 від 22.07.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 9 від 01.01.2020; №1721494/40112982 від 10.07.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 14 від 29.01.2020; №1718086/40112982 від 09.07.2020 року про відмову у реєстрації податкової накладної № 13 від 23.01.2020; №1718087/40112982 від 09.07.2020 про відмову у реєстрації податкової накладної № 12 від 16.01.2020.
Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 9 від 01.01.2020, № 14 від 29.01.2020, № 13 від 23.01.2020, № 12 від 16.01.2020.
Стягнути з Головного управління ДПС у м. Києві за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «ЄВРОБУДГРУП»» судовий збір у розмірі 8408,00 грн
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Позивач - товариства з обмеженою відповідальністю «Будівельна компанія «ЄВРОБУДГРУП»» (вул. Круглоуніверситетська, 7, оф. 26/1, м. Київ, 01024, код ЄДРПОУ 40112982).
Відповідачі:
- Головне управління ДПС у м. Києві (вул. Шолуденка, 33/19, м. Київ, 04116, код ЄДРПОУ 44116011);
- Державна податкова служба України (Львівська пл., буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393).
Суддя Вовченко О.А.