справа №380/10816/24
провадження № П/380/10949/24
з питань продовження розгляду справи
17 листопада 2025 року
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Гулкевич І.З., розглянувши заяву про усунення недоліків позовної заяви у справі за позовом першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області до виконавчого комітету Моршинської міської ради Львівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача дочірнє підприємство “Санаторій “Моршинкурорт» приватного акціонерного товариства лікувально-оздоровчих закладів профспілок України “Урпрофоздоровниця», Товариство з обмеженою відповідальністю “Енергозбереження Львів» про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання до вчинення дій,-
встановив:
Перший заступник керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить :
визнати протиправною бездіяльність виконавчого комітету Моршинської міської ради Львівської області у нездійсненні заходів з демонтажу тимчасових споруд після закінчення строку дії Паспорта прив'язки тимчасової споруди від 16.09.2021 №2/2021, виданого відділом архітектури та містобудування Моршинської міської ради;
зобов'язати виконавчий комітет Моршинської міської ради вжити заходів щодо демонтажу тимчасових споруд для обслуговування котельні по вул. Паркова Площа, м. Моршин, Львівської області, розміщених на підставі Паспорта прив'язки тимчасових споруд на тимчасові споруди для обслуговування котельні по вул. Паркова Площа, м. Моршин, Львівської області від 16.09.2021 №2/2021, виданого відділом архітектури та містобудування Моршинської міської ради.
Ухвалою від 05.11.2025 залишено позов без руху після відкриття провадження у справі відповідно до вимог частини 13 статті 171 КАС України.
На виконання ухвали суду від прокурора надійшла заява про поновлення строку звернення до суду. Зазначає, що предметом судового розгляду у справі №380/10816/24 є публічно-правовий спір про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Триваюче правопорушення припиняється лише у випадку усунення стану за якого об'єктивно існує цей обов'язок, виконанням обов'язку відповідним суб'єктом або припиненням дії відповідної норми закону. На час звернення прокурора з адміністративним позовом до суду (21.05.2024) протиправна бездіяльність з боку Відповідача не припинялась, тому були визначені законом підстави звернення прокурора до суду з метою захисту інтересів держави.
Таким чином, причинами, що перешкоджали прокурору звернутись до суду з цим позовом раніше у період з жовтня 2023 року, була необхідність встановлення в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022142330000017 від 21.01.2022 обставини, чи є котельня капітальною спорудою, тобто нерухомим майном, чи тимчасовою спорудою, осіб, причетних до її встановлення та експлуатації, місця її розташування, площі. Також, у зв'язку з тим, що Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244, строк, протягом якого тимчасова споруда повинна бути демонтована після закінчення дії паспорта прив'язки, не визначено, підлягав встановленню факт саме тривалої бездіяльності відповідача. Враховуючи вищенаведене, прошу визнати поважними причини пропуску строку для звернення до адміністративного суду та поновити цей строк.
Суд, оцінивши доводи учасників справи та дослідивши надані на їх підтвердження докази, дійшов таких висновків.
Відповідно до пункту 3 статті 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка серед іншого, здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Згідно з частинами третьою - п'ятою статті 53 КАС України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Відповідно до частини першої статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У силу частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється тримісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення визначених законом вимог. Цим Кодексом та іншими законами можуть також встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень.
Як встановлено судом, у провадженні СВ Стрийського РУП ГУ НП у Львівській області перебуває кримінальне провадження №42022142330000017 від 21.01.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.197-1 КК України, за фактом здійснення самовільного будівництва блочно-модульної котельні на самовільно зайнятій земельній ділянці на території земель оздоровчого призначення за адресою: Львівська область, м. Моршин, вулиця Паркова Площа, 3.
В заяві про поновлення строку звернення до суду прокурор вказує, у період з жовтня 2023 року була необхідність встановлення в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022142330000017 від 21.01.2022 обставини, чи є котельня капітальною спорудою, тобто нерухомим майном, чи тимчасовою спорудою, осіб, причетних до її встановлення та експлуатації, місця її розташування, площі. Також, у зв'язку з тим, що Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженого Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244, строк, протягом якого тимчасова споруда повинна бути демонтована після закінчення дії паспорта прив'язки, не визначено.
Моршинська міська рада листом від 30.01.2024 №70 повідомила окружну прокуратуру, що тимчасові споруди, розміщені на підставі паспорта прив'язки тимчасових споруд на тимчасові споруди для обслуговування котельні по вул.Паркова Площа, м.Моршин, Львівської області від 16.09.2021 №2/2021, виданого відділом архітектури та містобудування Моршинської міської ради, на даний час не демонтовані і ДП “Санаторій “Моршинкурорт» ПрАТ “Укрпрофоздоровниця» з питань продовження строку дії Паспорта прив'язки тимчасових споруд від 16.09.2021 №2/2021 в Моршинську міську раду не зверталось. З 30.09.2023 по даний час відповідачем не скеровано припис (повідомлення) на адресу ДП “Санаторій “Моршинкурорт» ПрАТ “Урпрофоздоровниця» щодо необхідності демонтажу тимчасових споруд для обслуговування котельні по вул.Паркова Площа,3 м.Моршин, Львівської області. Згідно листів Моршинської міської ради від 19.01.2024 № 44, від 30.01.2024 №70 та від 09.02.2024 №92, отриманих на запити Стрийської окружної прокуратури, були встановлені підстави для представництва прокурором інтересів держави в суді, оскільки була встановлена тривала протиправна бездіяльність Виконавчого комітету Моршинської міської ради у нездійсненні заходів щодо демонтажу тимчасових споруд для обслуговування котельні по вул. Паркова Площа, м. Моршин, Львівської області.
Тобто Моршинською міською радою не вжито належних заходів з демонтажу тимчасових споруд після закінчення строку дії Паспорта прив'язки тимчасової споруди від 16.09.2021 №2/2021, виданого відділом архітектури та містобудування Моршинської міської ради.
Суд дійшов висновку, що звернувшись до суду з цим позовом 21.04.2024 прокурор дотримався строку звернення до суду, визначеного частиною другою статті 122 КАС України.
За наведених обставин, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні заяви Моршинської міської ради про залишення позовної заяви першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області без розгляду.
Відповідно до п. 14 ст. 171 КАС України якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, суд продовжує розгляд справи, про що постановляє ухвалу не пізніше наступного дня з дня отримання інформації про усунення недоліків.
Враховуючи усунення позивачем недоліків позовної заяви, суд вважає за необхідне продовжити розгляд справи.
Керуючись ст. ст. 160, 161, 171 КАС України, суд, -
постановив:
У задоволенні заяви Моршинської міської ради про залишення позовної заяви першого заступника керівника Стрийської окружної прокуратури Львівської області без розгляду - відмовити.
Продовжити розгляд справи № 380/10816/24 та призначити судове засідання на 01 грудня 2025 року 0 14 год 00 хв.
Копію ухвали направити особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Гулкевич І.З.