справа№ 380/12578/24
18 листопада 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А. розглянув заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення від 28.01.2025 у справі №380/12578/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
у провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 адміністративний позов задоволено повністю. Суд вирішив визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 17.11.2023 за №с/17722 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі № 380/18184/23, розміру надбавки за особливості проходження служби з 87,8% до 1% і премії з 274% до 10%; Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі № 380/18184/23 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) станом на 01.01.2023, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 87,8% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років за 2023 рік і премії - 274%.
02.06.2025 від позивача за вх. №45366 надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №380/12578/24. Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №380/12578/24.
Обґрунтовуючи подану заяву, позивач покликається на те, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №380/12578/24 відповідач видав довідку від 21.04.2025 № 1159/12/7759 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023, в якій зазначено наступні складові грошового забезпечення позивача: посадовий оклад (10 т.р.) (2684,00 * 1,85) - 4970,00 грн. оклад за військовим званням майор (2684,00 * 0,58) - 1560,00 грн. надбавка за вислугу років (45% ПО + ОВЗ) - 1926,00 грн. надбавка за особливості проходження служби (87,8% ПО + ОВЗ + НВР) - 5448,87 грн. премія (274% ПО) - 8932,40 грн. Із огляду на зазначені у вказаних довідках розміри складових вбачається, що розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення обчислені у неналежний спосіб. Таким чином, станом на 01.01.2023, виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених із застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2023, надбавка за вислугу років складає: (4970,00 + 1560,00) * 45% = 2 938,5 грн., надбавка за особливості проходження служби: 87,8% * (4970,00 + 1560,00 + 2938,5) = 8313,34 грн.; премія: 274% * 4970,00 = 13617,8 грн. Натомість при обчисленні розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, відповідач застосував розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, які обчислені із застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2018, який складав 1762,00 грн. Вказане свідчить, що рішення у цій справі не виконано у належний спосіб, та, як наслідок, порушення відповідачем норм Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших нормативно-правових актів в частині обов'язковості виконання судового рішення.
Вирішуючи заяву позивача, суд керується такими мотивами.
Частиною 1 ст. 129-1 Конституції України передбачено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно з ч. ч. 2-4 ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
При цьому, суд наголошує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, насамперед, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України «Про виконавче провадження».
Встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 адміністративний позов задоволено повністю. Суд вирішив визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зменшення ОСОБА_1 в довідці від 17.11.2023 за №с/17722 станом на 01.01.2023 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі № 380/18184/23, розміру надбавки за особливості проходження служби з 87,8% до 1% і премії з 274% до 10%; Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 05.09.2023 у справі № 380/18184/23 скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) станом на 01.01.2023, в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 № 260, вказати розміри: надбавки за особливості проходження служби - 87,8% посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років за 2023 рік і премії - 274%.
На виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №380/12578/24 відповідач видав довідку від 21.04.2025 № 1159/12/7759 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2023, в якій зазначено наступні складові грошового забезпечення позивача: посадовий оклад (10 т.р.) (2684,00 * 1,85) - 4970,00 грн оклад за військовим званням майор (2684,00 * 0,58) - 1560,00 грн. надбавка за вислугу років (45% ПО + ОВЗ) - 1926,00 грн. надбавка за особливості проходження служби (87,8% ПО + ОВЗ + НВР) - 5448,87 грн премія (274% ПО) - 8932,40 грн.
Таким чином, станом на 01.01.2023, виходячи з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, обчислених із застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2023, надбавка за вислугу років складає: (4970,00 + 1560,00) * 45% = 2938,5 грн., надбавка за особливості проходження служби: 87,8% * (4970,00 + 1560,00 + 2938,5) = 8313,34 грн; премія: 274% * 4970,00 = 13617,8 грн.
При обчисленні розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, відповідач застосував розміри посадового окладу та окладу за військовим званням, які обчислені із застосування прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що встановлений на 01.01.2018, який складав 1762,00 грн.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З аналізу викладених норм вбачається, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення є правом суду, а не його обов'язком.
Європейський Суд з прав людини звертав увагу, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (рішення у справі «Скордіно проти Італії» (Scordino v. Italy). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (рішення у справі «Сіка проти Словаччини» (Sika v. Slovaki), №2132/02, п. п. 24-27, від 13.06.2006, п. 18 рішення «Ліпісвіцька проти України»№11944/05 від 12.05.2011).
Крім того, у рішеннях Європейського Суду з прав людини у справах «Бурдов проти Росії» від 07.05.2002, «Ромашов проти України» від 27.07.2004, «Шаренок проти України» від 22.02.2004 зазначається, що право на судовий захист було б ілюзорним, якби правова система держави дозволяла щоб остаточне зобов'язувальне рішення залишалося бездієвим на шкоду одній із сторін; виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має вважатися невід'ємною частиною судового процесу.
Аналіз зазначених вище рішень Європейського Суду з прав людини свідчить про те, що з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві існує інститут судового контролю за виконанням судового рішення. Судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.
У рішенні від 30.06.2009 № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової.
З огляду на викладене, суд вправі вживати заходи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення строку для подання звіту щодо виконання рішення суду від 28.01.2025.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, відповідачем не виконано рішення суду у даній справі, чим порушено законні права позивача.
Доказів поважності не виконання рішення суду відповідачем не надано.
З огляду на викладене, а також те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 судове рішення, яке набрало законної сили, не виконане, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення місячного строку для подання звіту щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025.
З огляду на вищезазначене суд дійшов висновку, що заява позивача про встановлення строку для подачі звіту про виконання рішення суду відповідно до ст.382 КАС України підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 287, 370, 372, 373, 382, КАС України, суд
заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення від 28.01.2025 у справі №380/12578/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням ІНФОРМАЦІЯ_2 рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 в справі № 380/12578/24.
Встановити ІНФОРМАЦІЯ_1 строк для подання звіту про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.01.2025 у справі №380/12578/24 тривалістю 30 календарних днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Відповідно до ч. 2 ст. 256 КАС України ухвала набирає законної сили набирає законної сили з моменту її підписання. Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Потабенко В.А.