Рішення від 18.11.2025 по справі 380/17195/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 рокусправа № 380/17195/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Брильовського Р.М. розглянувши у письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області, у якій просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області № 134350005955 від 24.07.2025 про відмову ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати з 09.04.2024 пенсії за віком відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII на підставі наданих довідок про складові заробітної плати від 08.04.2024 №53/04-10 та від 08.04.2024 №54/04- 10 виданих Червоноградською РДА Львівської області відповідно до поданої заяви від 17.07.2025;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 09.04.2024 пенсії за віком відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII на підставі довідок про складові заробітної плати від 08.04.2024 №53/04-10 та від 08.04.2024 №54/04-10 виданих Червоноградською РДА Львівської області відповідно до поданої заяви від17.07.2025р, з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 ( далі - позивач) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 у справі № 380/25471/24 позов задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення ГУ ПФУ в Житомирській області від 16.04.2024 № 134350005955 про відмову у переведенні ОСОБА_1 на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII. Зобов'язано відповідача перевести та виплачувати позивачу пенсію з 09.04.2024 з урахуванням стажу державної служби за період з 19.05.1999 по 01.05.2016, здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням уже виплачених сум. Рішення суду не було оскаржене та набрало законної сили 11.04.2025. 17.07.2025 позивач звернувся до Радехівського відділення ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок і виплату пенсії на підставі оновлених довідок про заробітну плату. Рішенням ГУ ПФУ в Запорізькій області від 24.07.2025 № 134350005955 у проведенні перерахунку відмовлено, мотивуючи відсутністю підстав та посилаючись на межі зобов'язань, визначених рішенням суду від 11.03.2025. Вважаючи таке рішення протиправним , позивач звернувся із цим позовом до суду.

Ухвалою судді від 22 серпня 2025 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Ухвалою суду від 18 листопада 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання про залучення у справі співвідповідача.

Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (далі - відповідач) подало до суду відзив на позовну заяву, в якому з наведеними позивачем у позовній заяві обставинами та вимогами не погоджується повністю. Зазначає про те, що позивач отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» №889-VIII від 10.12.2015, призначену на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 у справі №380/25471/24. При зверненні із заявою від 17.07.2025 позивач надав довідки про заробітну плату, видані 08.04.2024 Червоноградською районною державною адміністрацією, які оформлено за формою, що втратила чинність, та не відповідають вимогам постанови Кабінету Міністрів України №823 від 12.07.2024, якою внесено зміни до Порядку №622. Враховуючи зазначене, відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії. Таким чином, рішення Головного управління ПФУ в Запорізькій області прийнято на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, добросовісно і з урахуванням усіх обставин, що мають значення для справи.

Суд дослідив матеріали справи, всебічно і повно з'ясував усі фактичні обставини, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті та встановив таке.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсії за віком відповідно до Закону України від 9 липня 2003 року № 1058- IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2025 року в справі № 380/25471/24 позов задоволено повністю. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести та виплачувати з 09.04.2024 ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, із зарахуванням до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, періоду роботи з 19.05.1999 по 01.05.2016 на посадах Радехівської районної державної адміністрації та здійснити перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 11 березня 2025 року в справі № 380/25471/24 набрало законної сили 11 квітня 2025року.

17.07.2025 позивач звернувся до Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок його пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону №889, надавши довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №53/04-10 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і, яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №54/04-10, які видані Червоноградською районною державною адміністрацією 08.04.2024.

Рішенням Головного управління Пенсійного Фонду України в Запорізькій області № 134350005955 від 24.07.2025 відмовлено в проведенні перерахунку пенсії. Зазначено про те, що до заяви про перерахунок пенсії ОСОБА_1 подано довідку про складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) № 53/04-10 станом на 01.04.2024 та довідку № 54/04-10 від 08.04.2024 про заробітну плату для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, та на момент виходу на пенсію не перебуває на державній службі. За результатами розгляду матеріалів пенсійної справи встановлено, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 11.03.2025 у справі № 380/25471/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області перевести та виплачувати ОСОБА_1 пенсію за віком відповідно до п. 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII, із зарахуванням до стажу роботи на посадах державної служби періоду роботи з 19.05.1999 по 01.05.2016 та здійснити перерахунок і виплату пенсії з урахуванням виплачених сум. Інші обов'язки щодо визначення розміру пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням наданих довідок судом не встановлено. Надані довідки № 53/04-10 та № 54/04-10 від 08.04.2024 не відповідають вимогам додатків 4- 6 до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 (у редакції постанови КМУ від 12.07.2024 № 823). У зв'язку з відсутністю правових підстав прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за заявою від 17.07.2025.

Вважаючи вказані дії та рішення протиправними, позивач звернулася до суду із зазначеним позовом.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Порядок призначення пенсій згідно з Законом № 889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».

Постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2024 №823 внесено зміни до Порядку призначення пенсій деяким категорія осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.20216 №622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб» .

Ця постанова набрала чинності з дня її опублікування та застосовується з січня 2024 року.

Згідно з пунктом 4 Постанови №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Пункт 4 постанови №622 доповнено підпунктами 4-1 та 4-2 Постановою №823.

Відповідно до підпункту 4-2 для державних службовців, які працювали в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, та яких не було переведено на посади, передбачені штатним розписом, форму якого затверджено наказом Мінфіну від 28 січня 2002 № 57 (з урахуванням змін, внесених наказом Мінфіну від 27 листопада 2023 № 661), або які звільнилися до 1 січня 2024 з таких органів, визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям здійснюється з урахуванням пункту 4 цього Порядку. При цьому, посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на 31 грудня 2023, а розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв, але не пізніше 31 грудня 2023 року. Для призначення пенсії державного службовця таким особам та особам, які працювали у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби, подаються довідки про: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 4; розміри виплат, зазначених в абзацах третьому - п'ятому пункту 4 цього Порядку, за останнім місцем роботи на державній службі за формою згідно з додатком 5; розміри виплат, зазначених в абзаці шостому пункту 4 цього Порядку, за формою згідно з додатком 6.

Суд встановив, що позивач при зверненні із заявою від 17.07.2025 надав довідки Червоноградською районною державною адміністрацією від 08.04.2024: №53/04-10 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку №54/04-10про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і, яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

Суд зазначає, що надані позивачем разом із заявою від 17.07.2025 довідки, видані 08.04.2024 з урахуванням вимог постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3, яка на момент звернення за перерахунком пенсії, втратила чинність на підставі Постанови Пенсійного фонду №30-1 від 18.09.2024.

Зокрема, довідка про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) №53/04-10 видана із зазначенням складових заробітної плати станом на 01.04.2024.

Відтак суд зазначає про, те що видані Червоноградською районною державною адміністрацією Львівської області довідки про складові заробітної плати від 08.04.2024 № 53/04-10 та № 54/04-10, складені станом на 1 квітня 2024 року, не відповідають вимогам чинного законодавства, що регулює порядок визначення заробітної плати для призначення пенсії державним службовцям.

Відповідно до пункту 42 Порядку № 622 у редакції Постанови Кабінету Міністрів України № 823 від 12.07.2024 для осіб, яким пенсія призначається відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», посадовий оклад, надбавки за ранг і вислугу років мають враховуватися виключно в розмірах, установлених станом на 31 грудня 2023 року, а інші виплати - за будь-які 60 календарних місяців роботи поспіль, але також не пізніше 31 грудня 2023 року.

Отже, законодавець установив чітку граничну дату, після якої показники заробітної плати не можуть бути використані для визначення розміру пенсії державного службовця. У цьому контексті довідки, сформовані станом на 1 квітня 2024 року, містять дані за період, що не підлягає врахуванню для цілей призначення пенсії відповідно до Порядку № 622.

Таким чином, зазначені довідки, хоч і видані уповноваженим органом, не відповідають нормативно визначеним вимогам щодо періоду, з якого мають братися розрахункові показники, а відтак не можуть правомірно використовуватися для призначення пенсії державного службовця.

Отже, позивачу необхідно було надати довідку з урахуванням вимог постанови №823 із зазначенням посадового окладу, надбавки за ранг та вислугу років, установлених на 31 грудня 2023, так як він звільнився до 1 січня 2024.

Відповідно до ч.4 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Суд зазначає, що позивач для перерахунку пенсії надав довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 8.04.2024 №53/04-10 та довідку від 8.04.2024 №54/04-10 про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби і, яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

В той же час ОСОБА_1 до органів Пенсійного фонду України із заявою про перерахунок його пенсії за віком звернувся лише 17.07.2025.

Суд зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється з моменту звернення за перерахунком.

Суд дійшов висновку, що вимога позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату з 09.04.2024 пенсії за віком відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 № 889-VIII на підставі довідок про складові заробітної плати від 08.04.2024 №53/04-10 та від 08.04.2024 №54/04-10 виданих Червоноградською РДА Львівської області відповідно до поданої заяви від17.07.2025р, з урахуванням виплачених сум, не підлягає до задоволення.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що у задоволенні позов слід відмовити повністю.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Керуючись ст.ст.6-10, 14, 72-77, 90, 132, 159, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяБрильовський Роман Михайлович