Рішення від 18.11.2025 по справі 340/6137/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2025 року справа № 340/6137/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Брегея Р.І., розглянувши в м.Кропивницький в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в порядку письмового провадження) адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - Управління), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - Управління 2), Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (далі - Управління 3) про визнання протиправними і скасування рішень та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду зі заявою до відповідачів про визнання протиправними і скасування рішень від 08 січня, 05 березня і 13 травня 2025 року, якими відмовлено у достроковому призначенні пенсії за віком.

Також просив суд зобов'язати Управління 3 призначити пенсію за віком з 01 грудня 2024 року.

Пояснив, що надав належні і допустимі докази набуття статусу учасника бойових дій та величини мінімального страхового стажу.

Управління 2 заперечило щодо задоволення позову, подавши відзив на нього (а.с.80-84).

Пояснило, що відмовило у достроковому призначені пенсії за віком, оскільки працівники Державної служби надзвичайних ситуацій України не мають права на такий вид пенсії.

Управління і Управління 3 не подали відзиву на позов, будучи належним чином повідомленні про відкриття провадження у справі (а.с.61-67, 77-79).

06 жовтня 2025 року суд поновив строк звернення до суду в частині вимог до Управління і вцілому відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін (а.с.58-60).

Суд, дослідивши матеріали справи, зробив висновок про часткове задоволення позову з таких підстав.

Встановлені обставини і факти, що стали підставами звернення до суду.

Так, ОСОБА_1 народився ІНФОРМАЦІЯ_1 і проживає на території Кіровоградської області (а.с.13, 15).

55 років йому виповнилось 30 листопада 2024 року.

03 січня 2025 року звернувся зі заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області про дострокове призначення пенсії за віком, як учаснику бойових дій (а.с.18).

Заяву передали на розгляд Управління.

08 січня 2025 року Управління прийняло рішення, яким відмовило у призначенні пенсії (а.с.18).

Підстава - відсутня інформація про статус військовослужбовця, який став учасником бойових дій; не надано доказів проходження військової служби.

Управління встановило, що страховий стаж складає 36 років 01 місяць 22 днів (а.с.18).

25 лютого 2025 року позивач звернувся зі заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області про дострокове призначення пенсії за віком, як учаснику бойових дій (а.с.20).

Заяву передали на розгляд Управління 2.

05 березня 2025 року Управління 2 прийняло рішення, яким відмовило у призначенні пенсії (а.с.20).

Підстава - працівники Державної служби надзвичайних ситуацій України не мають права на такий вид пенсії.

Управління 2 встановило, що страховий стаж складає 36 років 06 місяців 14 днів (а.с.20).

05 травня 2025 року ОСОБА_1 звернувся зі заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області про дострокове призначення пенсії за віком, як учаснику бойових дій (а.с.22).

Заяву передали на розгляд Управління 3.

13 травня 2025 року Управління 3 прийняло рішення, яким відмовило у призначенні пенсії (а.с.22).

Підстава - працівники Державної служби надзвичайних ситуацій України не мають права на такий вид пенсії; посвідчення учасника бойових дій видали до проходження військової служби.

Управління 3 встановило, що страховий стаж складає 36 років 06 місяців 14 днів (а.с.22).

Правовий статус учасника бойових дій позивач набув у 2017 році (а.с.16).

Посвідчення видала Державна служба України з надзвичайних ситуацій.

Згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 з 26 січня 2016 року по 01 квітня 2020 року обіймав посаду голови лікарсько-експертної комісії Управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Кіровоградській області (далі - Управління 4) (а.с.28).

Правовий статус учасника бойових дій надали на підстави довідки Управління 4 про безпосередню участь в антитерористичній операції в районах її проведення, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України від 25 січня 2017 року №6 (а.с.31).

У довідці зазначено, що є підставою набуття згаданого правового статусу.

Довідку видали як службовцю.

У військовому квитку позивача зазначено, що з 25 лютого 2022 року по 11 вересня 2023 року проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 (далі - військова частина) (а.с.17 (на звороті)).

15 грудня 2022 року військова частина видала довідку №2147 про участь ОСОБА_1 у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів (а.с.32).

У довідці зазначено, що брав участь у вказаних заходах у період з 20 травня по 10 червня 2022 року, а вона є підставою набуття статусу учасника бойових дій.

Позов подано до суду 08 вересня 2025 року (а.с.36).

Юридична оцінка, встановлених судом, обставин і фактів справи.

Перш за все, приписами пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції на день першого звернення зі заявою про призначення пенсії (03 січня 2025 року)) встановлено, що право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, особи начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов'язків військової служби (службових обов'язків), або внаслідок захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, осіб начальницького і рядового складу Державного бюро розслідувань, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов'язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов'язків військової служби (службових обов'язків), захворювання, пов'язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов'язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів, військовозобов'язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім'ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п'ятого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 10-1 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов'язаних, - після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Отже, право на дострокову пенсію за віком мають військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції в районах її проведення не у статусі військовослужбовця, а у статусі службовця (а.с.31).

Тому події 2016 року не впливають на набуття права на дострокову пенсію за віком.

Позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення у статусі військовослужбовця.

Не існувало потреби на підставі довідки військової частини повторно отримати статус учасника бойових дій, так як набув його у 2017 році.

Тому події 2022 року впливають на набуття права на дострокову пенсію за віком.

На день першого звернення зі заявою при призначення пенсії ОСОБА_1 досяг віку 55 років, а страховий стаж - величини, що більша 25 років.

Отже, набув право на дострокову пенсію за віком.

Якщо відповідачі поставили під сумнів законність видачі довідки військовою частиною, то мали звернутися зі заявою до компетентного органу для проведення перевірки.

Підсумовуючи, суд зробив висновок про протиправність і скасування рішень відповідачів (порушення припису пункту 3 частини 2 статті 2 КАС України (необґрунтованість)).

Захист порушеного права полягає у визнанні протиправними і скасуванні рішень про відмову у призначенні пенсії і зобов'язанні повторно розглянути заяву про призначення пенсії, врахувавши правовий висновок суду.

Постає запитання: кого суд може зобов'язати повторно розглянути заяву?

Приписами пункту 4.2 Порядку подання і оформлення документів для визначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Порядок), який затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, встановлено, що після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Порядком не визначено, що після скасування судом рішення про відмову в призначенні пенсії і зобов'язанні повторно розглянути заяву мають повторно застосовувати приписи пункту 4.2 цього ж нормативно-правового акту.

Таке і неможливе, бо суд має визначити у рішенні кого зобов'язувати вчиняти дії.

Тому повторно розглянути заяву має той орган, який вперше встановлено на підставі приписів пункту 4.2 Порядку.

Ним є Управління.

Отже, позов належить задовільнити частково.

Сторони не понесли судових витрат (а.с.58-60).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.139, 243-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовільнити позов частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 08 січня 2025 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком на підставі заяви від 03 січня 2025 року.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 05 березня 2025 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком на підставі заяви від 25 лютого 2025 року.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 13 травня 2025 року, яким ОСОБА_1 відмовлено у призначенні дострокової пенсії за віком на підставі заяви від 05 травня 2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення дострокової пенсії за віком від 03 січня 2025 року на підставі приписів пункту 4 частини 1 статті 115 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», врахувавши правові висновки суду.

Відмовити у задоволенні позову в іншій частині вимог.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає Дніпропетровську, Запорізьку та Кіровоградську області, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Р.І. БРЕГЕЙ