17 листопада 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/6319/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагуна А.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління пенсійного фонду України у Донецькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернулась до суду з позовом в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області за № 111450003979 від 13.06.2025 про відмову в призначенні ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) пенсії за віком;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ: 13486010) , площа Соборна, 3, місто Слов'янськ 84122) зарахувати: період роботи відповідно до архівної довідки №10 від 29.03.2023р. з 1984 по 1999 рік до загального страхового стажу ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ), та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 06.06.2025.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з рішенням відповідача про відмову в призначенні пенсії не погоджується. Неможливість підтвердження трудового стажу через відсутність необхідного акту-перевірки довідки №10 від 29.03.2023 не може позбавляти позивача права на пенсійне забезпечення. Відповідач мав врахувати надані позивачем документи у сукупності для призначення пенсійного забезпечення, та зарахувати до стажу роботу позивача. Позивач просить позов задовольнити.
Представником відповідача подано відзив (а.с.35-39), відповідно до якого проти задоволення позовних вимог заперечував з підстав правомірності спірного рішення, оскільки у позивача відсутній необхідний стаж на посадах, які дають право на пенсію за вислугу років. Так, матеріалах пенсійної справи відсутні Акти перевірки довідки № 10 (тільки вона містить інформацію про стаж, норми та кількість відпрацьованих трудоднів) також відсутнє Рішення Комісії з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії при Головному управлінні Пенсійного фонду за місцем обліку позивачки - Кіровоградська область.
У період з 03.11.2025 по 17.11.2025 суддя Сагун А.В. тимчасово не здійснював правосуддя у зв'язку з перебуванням у відпустці.
Фактичні обставини справи, встановлені судом.
Позивач, звернулася із заявою від 06.06.2025 про призначення пенсії за віком згідно з пунктом 5 частини 2 статтею 114 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Заяву позивача про призначення пенсії за віком згідно з пунктом 5 частини 2 статтею 114 Закону №1058-IV було розглянуто за принципом екстериторіальності спеціалістами Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області за № 111450003979 від 13.06.2025 відмовлено в призначенні позивачу пенсії за віком ( а.с.11,71).
Так, вік заявниці на момент звернення 56 років.
При поданні документів при призначенні пенсії позивачкою трудова книжка не надана.
Згідно наданих документів та Довідок та індивідуальних відомостей страховий стаж заявника на дату звернення становить - 08 років 07 місяців 08 днів.
За доданими документами до страхового та пільгового стажу не зараховано період роботи відповідно до архівної довідки №10 від 29.03.2023 ( а.с.70) з 1984 по 1999 рік, оскільки цей період роботи підлягає розгляду комісії по підтвердженню стажу відповідно до пункту 20 Постанови 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», а також відповідно до Постанови правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 №18-1 «Про затвердження порядку підтвердження періодів роботи, що зараховується до стажу при призначенні пенсії», оскільки колгосп «Свердлова» є ліквідованим, документи зберігаються в архіві.
Заявниця не працює.
Вищезазначений період не врахований до страхового стажу оскільки відсутній необхідний акт-перевірки довідки №10 від 29.03.2023.
Позивач вважає рішення про відмову в призначенні пенсії за віком протиправним, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.
Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі-Закон №1058-IV)на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених посадах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацом третім- тринадцятим пункту 2 частини 2 цієї статті.
Частиною 1 статті 24 Закону № 1058 встановлено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (частина 2 статті 24 Закону № 1058).
Згідно з частиною 4 статті 24 Закону № 1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Статтею 62 Закону України “Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ від 05.11.1991 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок № 637).
Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи;
первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
У разі відсутності правонаступника, а також у разі знищення архівів у зв'язку з воєнними (бойовими) діями підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи, а також до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням із Мінсоцполітики та Мінфіном.
Процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника встановлено Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу для призначення пенсії, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 10.11.2006 № 18-1 (далі - Порядок № 18-1).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 18-1 цей Порядок визначає процедуру підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи: для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлену для окремої категорії працівників, у разі ліквідації підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;
до 01 січня 2004 року, якщо в трудовій книжці є записи з виправленнями або недостовірні чи неточні записи про періоди роботи на підприємствах, в установах, організаціях (їх правонаступниках), розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим та місті Севастополі (далі - підприємства, які розташовані на тимчасово окупованій території).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 18-1 дія цього Порядку № 18-1 поширюється на осіб, які працювали: на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України; на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Пунктом 3 Порядку № 18-1 визначено, що підтвердження періодів роботи, що зараховуються до стажу роботи для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та періодів роботи на підприємствах, які розташовані на тимчасово окупованій території, здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи, що дає право на призначення пенсії (далі - Комісії).
Комісії створюються при головних управліннях Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких обов'язково включаються представники органів соціального захисту населення, органів Пенсійного фонду України, Державної служби України з питань праці.
До складу Комісії за згодою включаються представники профспілок та організацій Спільного представницького органу репрезентативних всеукраїнських об'єднань профспілок на національному рівні та регіональних організацій роботодавців та їх об'єднань (пункт 4 Порядку № 18-1).
Приписами пункту 6 Порядку № 18-1 закріплено, що основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи.
Згідно з пунктом 14 Порядку № 18-1 комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п'яти робочих днів з дня його прийняття повідомляють заявника про прийняте рішення.
Щодо відсутності акту-перевірки довідки №10 від 29.03.2023, як підстави у не зарахуванні до страхового стажу періодів роботи позивача, суд зазначає наступне.
Як вбачається з матеріалів справи комісією з питань підтвердження стажу роботи рішення про підтвердження стажу роботи не приймалось.
Суд вважає, що відповідач зобов'язаний був повідомити позивача про необхідність звернення із заявою про підтвердження стажу до комісії з питань підтвердження стажу, до прийняття рішення про відмову у призначенні пенсії за віком.
Так, відповідно п.3 ст. 44 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно із пунктом 1.7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1, у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Отже, з наведених норм чинного законодавства вбачається, що Пенсійний фонд, під час вирішення питання щодо призначення пенсії, зобов'язаний збирати, перевіряти певні обставини та відомості, які необхідні для вирішення питання щодо призначення пенсії, для чого останньому надається тримісячний термін.
Таким чином, суд приходить до висновку, що відповідач, при вирішення питання про призначення пенсії позивачу, не дотримався справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, оскільки не використав надані законом повноваження для з'ясування тих чи інших обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.
Враховуючи вищевикладене, для ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області за № 111450003979 від 13.06.2025 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком.
Щодо позовних вимог в частині зарахування періоду роботи відповідно до архівної довідки №10 від 29.03.2023р. з 1984 по 1999 рік до загального страхового стажу позивача суд зазначає, що у спірному рішенні відповідач взагалі не дослідив вказаний період роботи позивача, тому вимоги в цій частині є передчасними.
Враховуючи викладене, з метою ефективного захисту прав та законних інтересів позивача, суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 06.06.2025, дослідивши періоди роботи, зазначені в архівній довідці №10 від 29.03.2023р. з 1984 по 1999 рік, з урахуванням висновків суду в даній справі.
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню.
Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, але даний спір виник внаслідок неправомірної поведінки відповідача, суд на підставі норми ч. 8 ст. 139 КАС України стягує з відповідача судовий збір у повному обсязі в сумі 1 211,20 грн ( а.с.1).
Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , адреса для листування - АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління пенсійного фонду України у Донецькій області (площа Соборна, 3, м. Слов'янськ, 84122, ЄДРПОУ 13486010), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7А, м. Кропивницький, 25009, ЄДРПОУ 20632802) про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області за № 111450003979 від 13.06.2025 про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 06.06.2025, дослідивши періоди роботи, зазначені в архівній довідці №10 від 29.03.2023р. з 1984 по 1999 рік, з урахуванням висновків суду в даній справі.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 )судові витрати на оплату судового збору в сумі 1 211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління пенсійного фонду України у Донецькій області (ЄДРПОУ 13486010).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду А.В. САГУН