про відмову у задоволенні клопотання
19 листопада 2025 рокум. Ужгород№ 260/5035/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши заяву ОСОБА_1 подану в порядку статті 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (в порядку ст.382 КАС України),
У провадженні Закарпатського окружного адміністративного суду перебувала справа за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виноградівської міської ради Закарпатської області (90300, Закарпатська область, м.Виноградів, пл.Миру, буд.5, код ЄДРПОУ 04053677), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - Секретаріат Уповноваженого Верховної ради України (м.Київ, вул.Інститутська, 21/8, код ЄДРПОУ 21661566) про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Виноградівської міської ради Закарпатської області (90300, Закарпатська область, м.Виноградів, пл.Миру, буд.5, код ЄДРПОУ 04053677), третя особа, яка не заявляє самостійні вимоги на предмет спору на стороні позивача - Секретаріат Уповноваженого Верховної ради України (м.Київ, вул.Інститутська, 21/8, код ЄДРПОУ 21661566) про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправною бездіяльність Виноградівської міської ради Закарпатської області (90300, Закарпатська область, м.Виноградів, пл.Миру, буд.5, код ЄДРПОУ 04053677) щодо невиконання обов'язку в частині оприлюднення наборів даних у формі відкритих даних на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних (https://data.gov.ua/) передбаченого ст. 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» та постановою Кабінету Міністрів України № 835 від 21.10.2015.
Зобов'язано Виноградівську міську раду Закарпатської області (90300, Закарпатська область, м.Виноградів, пл.Миру, буд.5, код ЄДРПОУ 04053677) оприлюднити на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних (https://data.gov.ua/) набори даних у формі відкритих даних, передбачені постановою Кабінету Міністрів України №835 від 21.10.2015.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 копійок) грн. за рахунок асигнувань Виноградівської міської ради Закарпатської області (90300, Закарпатська область, м.Виноградів, пл.Миру, буд.5, код ЄДРПОУ 04053677).
10 листопада 2025 року до суду надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №260/5035/25, відповідно до якої просить:
1.Постановити ухвалу про зобов'язання Відповідача у встановлений строк подати звіт про виконання судового рішення.
2. У випадку проведення судового засідання прошу забезпечити мою участь за допомогою відеоконферензвязку з використанням власних технічних засобів
3. Вжити дієвих заходів щодо припинення правопорушення з сторони Відповідача та притягнути до Відповідальності правопорушника.
Подана заява обгрунтована тим, що як зазначається у матеріалах справи Відповідач зобов'язаний був надати заявнику доступ до публічної інформації шляхом публікації на веб-сайті: https://data.gov.ua/organization/vynohradivska-miska-rada-zakarpatskoyi-oblasti
Станом на 9 листопада на даному вебсайті є 21 набір даних, хоча чинне законодавство передбачає обов'язкову публікацію мінімум 75 наборів даних:
Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Отже, частиною першою статті 382 КАС України передбачено право суду встановити судовий контроль за виконанням рішення суду. Такий контроль здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту на виконання постанови суду, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту і накладенням штрафу. Одночасно, зазначені процесуальні дії є диспозитивним правом суду, яке може використовуватися в залежності від наявності об'єктивних обставин, які підтверджені належними і допустимими доказами (вказані висновки щодо застосування положень статті 382 КАС України викладені у постанові Верховного Суду від 23.06.2020 у справі № 802/357/17-а).
Крім того, у постанові Верховного Суду від 11.06.2020 у справі №640/13988/19 висловлено позицію, відповідно до якої адміністративним процесуальним законодавством регламентовано право суду застосовувати інститут судового контролю шляхом зобов'язання відповідача подати звіт про виконання рішення суду, визнання протиправними рішень, дій. Для застосування наведених процесуальних заходів мають бути наявні відповідні правові умови. У свою чергу, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати. У разі невиконання судового рішення, позивач має право вимагати вжиття спеціальних заходів впливу на боржника, передбачених законодавством про виконавче провадження. При цьому встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення є правом, а не обов'язком суду.
Суд зазначає, що позивачем не наведено жодних обґрунтувань необхідності встановлення судового контролю та доказів невиконання належним чином судового рішення.
Крім того, судом встановлено, що позивач не звертався із заявою про видачу виконавчого листа по даній адміністративній справі.
Суд наголошує, що рішення суду, яке набрало законної сили є обов'язковим для учасників справи. Це забезпечується, в першу чергу, через примусове виконання судових рішень відповідно до Закону України "Про виконавче провадження".
В даному ж випадку, судом не видано виконавчий лист у цій справі який може бути пред'явлений до примусового виконання.
Наведене свідчить про існування у позивача можливості отримати реальне виконання судового рішення у межах процедури виконавчого провадження, у тому числі шляхом застосування державним виконавцем примусових заходів, визначених Законом України "Про виконавче провадження".
Звертаючись із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду заявником не обґрунтовано та не наведено мотивів доцільності та необхідності застосування такого обраного виду судового контролю, як зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Суд зазначає, що наразі неможливо стверджувати, що примусове виконання цього рішення суду не дало очікуваних результатів, та, відповідно, про наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням цього судового рішення.
Відтак, ураховуючи вказані вище обставини, суд не вбачає фактичних та правових підстав для реалізації свого диспозитивного права покладення (в порядку частини першої статті 382 КАС України) на відповідача як суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, обов'язку подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, у зв'язку із чим у задоволенні заяви позивача належить відмовити.
Керуючись ст. 241, 243, 248, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
У задоволенні заяви ОСОБА_1 поданої в порядку статті 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (в порядку ст.382 КАС України) - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання.
Суддя Ю.Ю.Дору