19 листопада 2025 року м. Житомир справа № 640/4407/21
категорія 108010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) справу за позовом Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення до Товариства з обмеженою відповідальністю "Телерадіокомпанія "112-ТВ" про зобов'язання вчинити певні дії,
установив:
Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення (далі - позивач, Національна рада) звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києві з позовом, в якому просить анулювати ліцензію на мовлення НР №00076-м від 22 липня 2013 року, видану Товариству з обмеженою відповідальністю «Телерадіокомпанія «112-ТВ» (далі - відповідач, ТОВ «Телерадіокомпанія «112-ТВ», м. Київ.
На обґрунтування позовних вимог зазначає, що уповноваженими особами Національної ради 28 січня 2021 було встановлено відмову ліцензіата у проведенні перевірки його діяльності. Такі дії відповідача кваліфіковані як відмова ліцензіата у проведенні перевірки, що обумовило прийняття 12 лютого 2021 року Національною радою рішення №133 про звернення до суду з позовом про анулювання ліцензії.
Ухвалою суду від 05 квітня 2021 року позов прийнято до провадження та призначено до судового розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 23 квітня 2021 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили рішенням в адміністративній справі №640/7297/21.
Зазначена справа надійшла до Житомирського окружного адміністративного суду у порядку, визначеному статтею 29 Кодексу адміністративного судочинства України, та згідно з протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями Житомирського окружного адміністративного суду для розгляду справи визначено головуючим суддею по справі Окис Т.О.
Ухвалою суду від 13 березня 2025 року справу прийнято до провадження, вирішено, що справа буде розглядатися за правилами спрощеного позовного провадження, поновлено провадження у справі та запропоновано сторонам протягом 10 (десяти) днів з моменту отримання цієї ухвали, подати суду з доказами направленні іншій стороні у справі, додаткові пояснення по суті спору.
28 березня 2025 року до суду надійшли пояснення, в яких позивач наполягає на задоволенні позову з викладених у ньому підставі.
Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористався.
22 жовтня 2025 року судом постановлено ухвалу, якою зобов'язано позивача надати суду, протягом 10 (десяти днів) з моменту отримання цієї ухвали, докази на підтвердження чинності ліцензії на мовлення НР №00076-м від 22 липня 2013 року, виданої ТОВ «Телерадіокомпанія « 112-ТВ», м. Київ.
На виконання вимог ухвали суду позивач подав заяву, в якій зазначає, що враховуючи рішення Ради національної безпеки та оборони України від 02 лютого 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», введене в дію Указом Президента України від 02 лютого 2021 року № 43/2021, та керуючись частиною 9 статті 50, частинами 3 та 4 статті 62, статтями 87, 90, пунктами 18, 24 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про медіа», Національна рада ухвалила рішення від 08 червня 2023 року №392 «Про анулювання ліцензії НР № 00076-м від 22.07.2013 суб'єкта у сфері медіа ТОВ «ТРК « 112-ТВ», м. Київ». Тим часом, Національна рада вважає, що припинення дії спірної ліценції не перешкоджає розгляду цієї справи по суті та не свідчить про втрату актуальності позовних вимог.
Ухвалою суду від 05 листопада 2025 року справу призначено до судового розгляду на 11 листопада 2025 року.
За результатами розгляду клопотання представника позивача ухвалою суду від 07 листопада 2025 року вирішено провести судове засідання в режимі відеоконференції.
У зв'язку з технічними проблемами системи відеоконференцзв'язку підсистеми «Електронний суд», судове засідання призначене на 11 листопада 2025 року провести не вдалося, про складено відповідну довідку.
З огляду на викладене суд дійшов висновку про необхідність продовження розгляду справи в порядку письмового провадження.
Розглядаючи спір по суті, суд, на підставі наявних у справі доказів, установив, що ТОВ «Телерадіокомпанія « 112-ТВ» є юридичною особою за законодавством України, якій Національна рада видала ліцензію на мовлення НP № 00076-м від 22 липня 2013.
Строк дії ліцензії: з 22 липня 2013 року до 22 липня 2023 року.
За результатами моніторингу мовлення ТОВ «Телерадіокомпанія « 112-ТВ», м. Київ (HP № 00076-м від 22 липня 2013 року, логотип: «112 УКРАЇНА»), за 27 липня 2020 року у часовому проміжку з 17.19 по 18.00 (з повтором 28 липня 2020 року у часовому проміжку з 03.16 по 03.57) зафіксовано трансляцію передачі «ПРАЙМ», в якій поширено висловлювання, що мають ознаки порушення ліцензіатом вимог абзацу 3 частини 2 статті 6, пунктів а) та в) частини 1 статті 59 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
У зв'язку з цим на засіданні Національної ради рішенням від 20 серпня 2020 року № 959 (із змінами, внесеними рішенням Національної ради від 23 грудня 2020 року № 1683) призначено позапланову безвиїзну перевірку ТОВ «Телерадіокомпанія « 112-ТВ».
Про проведення позапланової безвиїзної перевірки ТОВ «Телерадіокомпанія « 112-ТВ» Національною радою 28 грудня 2020 року направлено рекомендованою поштою лист №17/1808.
Відповідно до наказу голови Національної ради від 24 грудня 2020 року № 5а/267 уповноважені особи Національної ради мали здійснити у період з 14 по 28 січня 2021 року позапланову безвиїзну перевірку ТОВ «ТРК « 112-ТВ».
Відповідно до пункту 3 додатка до рішення Національної ради від 23 грудня 2020 року № 1683 ТОВ «ТРК « 112-ТВ», м. Київ, зобов'язано у термін до 18 січня 2021 року надати Національній раді шляхом надсилання на адресу: вул. Прорізна, 2, м. Київ, 01601, документи та матеріали, необхідні для проведення перевірки:
- фотокопію (ксерокопію) журналу обліку передач за 27 та 28 липня 2020 року, завірену підписом керівника та печаткою телерадіокомпанії;
- завірену керівником копію сітки мовлення за 27 та 28 липня 2020 року із розподілом передач відповідно до програмної концепції мовлення;
- завірену керівником копію редакційного статуту телерадіокомпанії.
На виконання пункту 3 додатка до рішення Національної ради від 23 грудня 2020 рроку № 1683 ТОВ «ТРК « 112-ТВ» листом (вх. № 16/117 від 18 січня 2021 року) надано такі документи для проведення перевірки:
- витяг з журналу обліку та реєстрації програм та передач за 27 та 28 липня 2020 року;
- завірена керівником копія редакційного статуту телерадіокомпанії.
Уповноваженими особами Національної ради зафіксовано факт відсутності копії сітки мовлення за 27 та 28 липня 2020 року. У листі ліцензіата зазначено: «у ТОВ «ТРК « 112-ТВ» не створюється та відсутня сітка мовлення, а тому надати її копію за 27 та 28 липня 2020 року об'єктивно неможливо».
Окрім того, пунктом 4 додатка до рішення Національної ради від 23 грудня 2020 року № 1683 ТОВ «ТРК « 112-ТВ», рекомендовано у термін до 18 січня 2021 року надати Національній раді письмові пояснення, які сприятимуть об'єктивній оцінці діяльності телерадіокомпанії, однак ліцензіат їх не надав.
Сітка мовлення ТОВ «ТРК « 112-ТВ» за 27 та 28 липня 2020 року була запитувана Національною радою для того, щоб порівняти її з результатами моніторингу, даними із журналу обліку передач та дати максимально об'єктивну оцінку щодо відповідності вимогам законодавства.
Ураховуючи той факт ненадання ТОВ «ТРК « 112-ТВ» необхідних документів, уповноваженими особами Національної ради зроблено висновки, що телерадіоорганізація мала змогу надати сітку мовлення, оскільки такі дані, як перелік, послідовність, назва, час виходу в ефір теле- чи радіопрограм, теле- чи радіопередач та основні напрями програмної концепції мовлення на конкретний період були достеменно відомі керівництву телерадіоорганізації.
Такі дії ТОВ «ТРК « 112-ТВ» розцінені як умисне ненадання у повному обсязі запитуваних документів, необхідних для проведення перевірки. Вказана обставина вважається відмовою ліцензіата у проведенні перевірки. У зв'язку з чим, уповноваженими особами Національної ради було складено акт про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізації від 28 січня 2021 року.
Відповідно до пункту 15 розділу III Інструкції про порядок здійснення перевірок телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги, оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення та про порушення законодавства про рекламу, затвердженої рішенням Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення від 08 лютого 2012 року № 115, з наступними змінами та доповненнями (далі- Інструкція), відмова ліцензіата у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства є підставою для звернення до суду про анулювання ліцензії відповідно до пункту «г» частини 5 статті 37 Закону України «Про телебачення і радіомовлення».
Розглянувши акт про відмову, керуючись пунктом г) частини 5 статті 37, частиною 1 статті 70, частинами 1, 2, 5, 6статті 72, частиною 1 статті 73, частиною 1 статті 74, частиною 1 статті 75 Закону України «Про телебачення і радіомовлення», пунктом 15 розділу III та пунктом 3 розділу VII Інструкції, статтею 13 та частиною 2 статті 24 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення», Національна рада прийняла рішення від 12 лютого 2021 року № 133, яким вирішила визнати факт відмови ліцензіата ТОВ «Телерадіокомпанія « 112-ТВ», у проведенні уповноваженими особами Національної ради перевірки його діяльності відповідно до вимог законодавства України; звернутись до суду з позовом про анулювання ліцензії на мовлення ТОВ «ТРК « 112-ТВ».
За результатами розгляду справи №640/7297/21 рішенням Київського окружного адміністративного суду від 12 липня 2024 року відмовлено в задоволенні позову ТОВ «ТРК « 112-ТВ» про визнання протиправним та скасування рішення від 12 лютого 2021 року №133 «Про результати позапланової безвиїзної перевірки ТОВ «ТРК « 112-ТВ».
На реалізацію зазначеного рішення подано розглядуваний позов.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для її розгляду і вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про Національну раду України з питань телебачення і радіомовлення» від 23 вересня 1997 року №538/97-ВРу редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України №538/97-ВР) Національна рада є конституційним, постійно діючим колегіальним органом, метою діяльності якого є нагляд за дотриманням законів України у сфері телерадіомовлення, а також здійснення регуляторних повноважень, передбачених цими законами.
Статтею 13 названого Закону передбачено, що Національна рада здійснює, зокрема, нагляд за дотриманням телерадіоорганізаціями та провайдерами програмної послуги вимог законодавства у галузі телерадіомовлення; нагляд за дотриманням ліцензіатами визначеного законодавством порядку мовлення під час проведення виборчих кампаній та референдумів; застосування в межах своїх повноважень санкцій відповідно до закону; офіційний моніторинг телерадіопрограм.
Відповідно до приписів статті 1 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» від 21 грудня 1993 року №3759-XII, який був чинним на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон України №3759-ХІІ) ліцензія на мовлення - документ державного зразка, який видається Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та засвідчує право ліцензіата відповідно до умов ліцензії здійснювати мовлення, використовувати канали мовлення, мережі мовлення, канали багатоканальних телемереж; ліцензіат (власник ліцензії) - юридична або фізична особа, якій Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення видала відповідну ліцензію.
Статтею 27 названого Закону передбачено, зокрема, що ліцензія на мовлення видається не пізніше ніж у десятиденний строк після прийняття Національною радою рішення про видачу ліцензії за умови сплати ліцензійного збору і є єдиною законною підставою на право мовлення. Визначені ліцензією на мовлення та додатками до ліцензії організаційні, технологічні та змістовні характеристики мовлення, а також організаційно-технічні, фінансові, інвестиційні зобов'язання ліцензіата становлять умови ліцензії на мовлення. Умови ліцензії визначаються Національною радою за погодженням з претендентами на отримання ліцензії в порядку, визначеному цим Законом, та затверджуються рішенням Національної ради. Ліцензіат зобов'язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону.
Згідно приписів частини 2 статті 18 Закону України №3759-XII ліцензія Національної ради на телерадіомовлення є єдиним і достатнім документом довільного характеру, що дає право ліцензіату вести телерадіомовлення.
Частинами 5 та 6 статті 27 Закону України №3759-XII передбачено, що визначені ліцензією на мовлення та додатками до ліцензії організаційні, технологічні та змістовні характеристики мовлення, а також організаційно-технічні, фінансові, інвестиційні зобов'язання ліцензіата становлять умови ліцензії на мовлення. Умови ліцензії визначаються Національною радою за погодженням з претендентами на отримання ліцензії в порядку, визначеному цим Законом, та затверджуються рішенням Національної ради.
За приписами частини 7 названої правової норми ліцензіат зобов'язаний виконувати умови ліцензії. Національна рада контролює виконання ліцензіатами умов ліцензій, а в разі їх порушення - застосовує штрафні санкції відповідно до вимог цього Закону.
Відповідно до пунктів «а», «б» частини 1 статті 59 Закону України №3759-XII телерадіоорганізація зобов'язана: дотримуватися законодавства України та вимог ліцензії; виконувати рішення Національної ради та судових органів.
Частиною 1 статті 71 Закону України №3759-XII передбачено, що відповідальність за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення несуть телерадіоорганізації, провайдери програмної послуги, їх керівники та працівники, інші суб'єкти господарської діяльності, посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Винні в порушеннях несуть цивільно-правову, адміністративну і кримінальну відповідальність згідно із законодавством України. Міру відповідальності та відповідні санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення встановлює суд. У визначених цим Законом випадках санкції за порушення законодавства про телебачення і радіомовлення встановлюються Національною радою.
Відповідно до частини 6 названої правової норми Національна рада може застосовувати до телерадіоорганізацій та провайдерів програмної послуги такі санкції: оголошення попередження; стягнення штрафу; анулювання ліцензії на підставі рішення суду за позовом Національної ради.
За результатами розгляду справи установлено, що внаслідок ненадання відповідачем визначених позивачем документів, уповноваженими особами Національної ради 28 січня 2021 року складений акт про відмову в проведенні перевірки телерадіоорганізації, а рішенням від 12 лютого 2021 року № 133 постановлено звернутись до суду з позовом про анулювання ліцензії на мовлення серії НР № 00076-м від 22 липня 2013 року ТОВ «Телерадіокомпанія « 112-ТВ», м. Київ.
Відтак, ураховуючи викладене, суд приходить до висновку про наявність підстав для звернення до суду з позовом про анулювання ліцензії на мовлення НР № 00076-м від 22 липня 2013 року, виданої відповідачу.
Проте, як установлено судом та про що зазначено вище, строк дії вищезазначеної ліцензії на мовлення НР № 00076-м від 22 липня 2013: з 22 липня 2013 року до 22 липня 2023 року.
Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, установлюється при розгляді справи по суті, та є самостійною і достатньою підставою для прийняття судом рішення про відмову в задоволенні позову.
Беручи до уваги те, що станом на момент винесення рішення у справі, строк дії ліцензії на мовлення НР № 00076-м від 22 липня 2013 року, виданої ТОВ «Телерадіокомпанія «112-ТВ», м. Київ, сплинув, суд уважає, що відсутнє порушене право чи інтерес позивача, що можуть бути захищені шляхом задоволення позову.
Відповідно до частини 1 статті 73 Кодексу адміністративного судочинства України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно із частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З огляду на ненадання позивачем доказів на обґрунтування наявності підстав для задоволення позову, суд уважає за необхідне відмовити в його задоволенні.
Оскільки позивачу у задоволенні позову відмовлено судові витрати зі сплати судового збору відшкодуванню не підлягають.
Керуючись положеннями статей 2, 9, 72-77, 139, 242-246, 251, 257, 292, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову Національній раді України з питань телебачення і радіомовлення відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене протягом 30 днів з дати його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Т.О. Окис
19.11.25