19 листопада 2025 року м. Житомир справа № 240/10646/25
категорія 114000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Гуріна Д.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Заступника керівника Житомирської окружної прокуратури в інтересах держави до Тетерівської сільської радо Житомирського району Житомирської області, Відділу освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся Заступник керівника Житомирської окружної прокуратури в інтересах держави із позовом до Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, Відділу освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, в якому просить:
- визнати протиправною бездіяльність Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області та відділу освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської oблacтi щодо неоформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки закладів дошкільної освіти за адресами: вул.Воронкіна, 16, с.Висока Піч, Житомирського району Житомирської області; вул.Квіткова, 16, с.Покостівка Житомирського району Житомирської області; вул.Садова, 3, с.Дениші Житомирського району Житомирської області;
- зобов'язати Тетерівську сільську раду Житомирського району Житомирської області та відділ освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно закладів дошкільної освіти за адресами: вул.Воронкіна, 16, с.Висока Піч Житомирського району Житомирської області; вул.Квіткова, 16, с.Покостівка Житомирського району Житомирської області; вул.Садова, 3, с.Дениші Житомирського району Житомирської області.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав, що підставою звернення з даним позовом стала протиправна бездіяльність відповідачів щодо проведення державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна закладів дошкільної освіти, що знаходяться в межах адміністративної території Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області. Вказане, на переконання позивача, створює передумови для зловживань щодо розпорядження вказаним нерухомим майном.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 17.04.2025 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) учасників справи.
Відповідачі відзиви на позовну заяву не надали, про причини неподання відзивів не повідомили, тому суд, у відповідності до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України, вирішує справу за наявними матеріалами.
14.05.2025 на адресу суду від відповідача - Тетерівської сільської ради Житомирського району надійшло клопотання про зупинення провадження у справі до 31.07.2025 вх. №39607/25.
Ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 05.06.2025 у задоволенні клопотання Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області про зупинення провадження у справі від 14.05.2025 вх. №39607/25 - відмовлено.
Відповідно до положень частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до додатку 1 рішення Тетерівської сільської ради №33 від 12.01.2021 «Про передачу в оперативне управління комунального майна» в оперативне управління установам, зокрема, відділу освіти Тетерівської сільської ради, зокрема, приміщення дитячого садочка с.Тетерівка, приміщення дитячого садочка с.Дениші, будівлі дитячих садочків №1 та №2 в.Покостівка та будівля дитячого садочка с.Висока Піч.
Відповідно до п.1.14. Положення про відділ освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області, затвердженого рішенням Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області №17 від 19.11.2020 (далі - Положення) відділ освіти є самостійною юридичною особою; майно, яке знаходиться на балансі відділу освіти є комунальною власністю Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області та перебуває в оперативному управлінні відділу освіти (п.1.12. Положення). Відповідно до п.2 Положення на відділ освіти покладено, зокрема, наступні завдання; реалізація державної політики в галузі освіти з урахуванням особливостей соціально-культурного середовища території Тетерівської сільської ради; забезпечення розвитку системи освіти; створення в межах своїх повноважень умов для реалізації рівних прав громадян України на освіту, соціальний захист молоді, дітей дошкільного та шкільного віку, педагогічних та інших працівників закладів освіти, установ освіти; здійснення управління закладами освіти, що знаходяться в межах території Тетерівської сільської ради Житомирського району і належать до сфери управління Тетерівської сільської ради Житомирського району, та координація діяльності цих закладів тощо.
Згідно з п.1.3 Статуту Високопічського закладу дошкільної освіти «Сонечко» Житомирського району Житомирської області, затв. рішенням 5 сесії П скликання №45 Тетерівської сільської ради Житомирського району від 20.01.2021 засновником закладу є Тетерівська сільська рада Житомирського району Житомирської області. Засновник через уповноважений ним відділ освіти Тетерівської сільської ради (орган управління) здійснює фінансування дошкільного закладу, його матеріально-технічне забезпечення, надає необхідні будівлі з обладнанням та матеріали, організовує керівництво і ремонт приміщень, їх господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей. Пунктом 8.1 вказаного Статуту визначено, що управління закладом дошкільної освіти здійснюється органом управління майном - Тетерівською сільською радою Житомирського району, відповідним відділом освіти. Майно закладу дошкільної освіти є власністю Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області і закріплене за закладом дошкільної освіти. Орган управління майном закладу дошкільної освіти є засновник, юридична адреса закладу: 12427, Житомирська область. Житомирський район, с.Висока Піч, вул.Воронкіна, 16.
Відповідно до п.1.4 Статуту Денишівського закладу дошкільної освіти «Сонечко» Житомирського району Житомирської області, затв. рішенням 5 сесії II скликання № 45 Тетерівської сільської ради Житомирського району від 09.01.2021 засновником Закладу є Тетерівська сільська рада Житомирського району Житомирської області. Засновник через уповноважений ним орган управління - відділ освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області здійснює фінансування закладу дошкільної освіти, його матеріально-технічне забезпечення, організовує ремонт приміщень та господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей. Управління Закладом здійснюється засновником та уповноваженим ним органом управління освітою - відділом освіти (п.7.1). Пунктом 8.1 вказаного Статуту визначено, що Майно закладу є власністю засновника і закріплюється за закладом на праві оперативного управління, юридична адреса закладу: 12422, Житомирська область, Житомирський район, с.Дениші, вул.Садова.3.
Відповідно до п.1.4 Статуту Покостівського закладу дошкільної освіти «Ромашка» Житомирського району Житомирської області, затв. рішенцям 5 сесії II скликання №45 Тетерівської сільської ради Житомирського району від 20.01.2021 засновником Закладу є Тетерівська сільська рада Житомирського району Житомирської області. Засновник через уповноважений ним орган управління - відділ освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області здійснює фінансування закладу дошкільної освіти, його матеріально-технічне забезпечення, організовує ремонт приміщень та господарське обслуговування, харчування та медичне обслуговування дітей. Управління Закладом здійснюється засновником та уповноваженим ним органом управління освітою - відділом освіти (п.7.1). Пунктом 8.1 вказаного Статуту визначено, що Майно закладу є власністю засновника і закріплюється за закладом на праві оперативного управління, юридична адреса закладу: 12425, Житомирська область. Житомирський район, с.Покостівка, вул.Московська (Квіткова), 16.
07.02.2023 за №51-84-9638 вих-23 Житомирською окружною прокуратурою на адресу відділу освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району скеровувався письмовий запит про надання відомостей про стан оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки та нерухоме майно, закріплене за підпорядкованими закладами дошкільної та загальної освіти із проханням вказати обставини (причини) неоформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, будівлі та інше нерухоме майно, а також відомості про заходи, вжиті на усунення вказаних порушень. Зокрема, у даному листі наголошено на необхідність забезпечення дотримання вимог закону щодо оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно, в т.ч. земельні ділянки закладів освіти, оскільки їх відсутність створює передумови для зловживань щодо розпорядження цим майном, ризики для нормального функціонування закладів та освітнього процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
За результатами розгляду вищевказаного листа, 09.02.2023 за №23 відділом освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району скеровано на адресу окружної прокуратури відомості про нерухоме майно та земельні ділянки Тетерівської сільської ради, що використовуються без правовстановлюючих документів. Зокрема, із вказаної відповіді встановлено, що станом на 09.02.2023 залишились неоформленими правовстановлюючі документи, зокрема, на нерухоме майно наступних закладів освіти: Високопічський заклад дошкільної освіти «Сонечко» Житомирського району Житомирської області; Денишівський заклад дошкільної освіти «Сонечко» Житомирського району Житомирської області; Покостівський заклад дошкільної освіти «Ромашка» Житомирського району Житомирської області. У вказаному листі №23 від 09.02.2023 окружну прокуратуру повідомлено, що відділом освіти подано клопотання на чергову сесію Тетерівської сільської ради про виділення коштів на оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно, в тому числі вказаних закладів дошкільної освіти, що знаходяться в підпорядкуванні відділу освіти.
28.03.2023 за №51-84-2272 вих-23 Житомирською окружною прокуратурою повторно скеровано на адресу відділу освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району письмовий запит про надання відомостей щодо фінансування робіт з виготовлення документації з землеустрою в період з 2021 року (зокрема, чи закладались у 2021-2023 р.р. кошти на фінансування щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлі, споруди та земельні ділянки), а також відомості про результати розгляду клопотання відділу освіти про виділення грошових коштів, інформацію про подання якого надано до окружної прокуратури у листі №23 від 09.02.2023.
За результатами розгляду вищевказаного письмового запиту відділом освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району за №52 від 10.04.2023 надано відомості про те, що в 2021-2022 рр. кошти на фінансування щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлі, споруди та земельні ділянки Тетерівською сільської ради не виділялись. Також повідомлено, що 09.02.2023 відділом освіти подано клопотання про виділення коштів на оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно та земельні ділянки закладів освіти (зокрема, наступних закладів освіти: Високопічський заклад дошкільної освіти «Сонечко» Житомирського району Житомирської області; Денишівський заклад дошкільної освіти «Сонечко» Житомирського району Житомирської області; Покостівський заклад дошкільної освіти «Ромашка» Житомирського району Житомирської області), яке має бути розглянуто сесією Тетерівської сільської ради у травні 2023 року.
17.01.2025 за №51-85-11вих-25 Житомирською окружною прокуратурою повторно скеровано, зокрема, на адресу Тетерівської сільської ради Житомирського району письмовий запит про надання відомостей про стан оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно, закріплене за підпорядкованими закладами культури із проханням вказати обставини (причини) неоформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно, а також заходів, вжитих на усунення вказаних порушень.
За результатами розгляду вищевказаного листа Тетерівською сільською радою Житомирського району на адресу окружної прокуратури відповідь №71 від 29.01.2025 із якої встановлено, що земельні ділянки не сформовані та відсутні правовстановлюючі документи на земельні ділянки, зокрема, закладів дошкільної освіти:
- Високопічський ЗДО «Сонечко» (орієнтовною плошею 1,14 га, с.Висока Піч, вул.Воронкіна, 16);
- Денишівський ЗДО «Сонечко» (орієнтовною площею 0,25 га, вул.Садова, 3, с.Дениші);
- Покостівський ЗДО «Ромашка» (орієнтовною площею 1,25 га, вул.Квіткова, 16, с.Покостівка).
У вказаному листі також вказано про те, що у зв'язку з відсутністю коштів в бюджеті сільської ради землевпорядна документація на дані об'єкти не замовлялася, а також, що на чергову сесію сільської ради відділом освіти буде подано клопотання про виділення коштів на виготовлення землевпорядної документації на вище перераховані об'єкти.
Житомирською окружною прокуратурою 04.03.2025 за № 51-84-26вих-25 скеровано повторний запит до Тетерівської сільської ради з проханням, зокрема, надати відомості про те, чи надходили та чи виносились на розгляд Тетерівської сільської ради (в т.ч.47 сесії, що відбулась 27.02.2025) клопотання відділу освіти про виділення коштів на виготовлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки (із проханням в разі позитивної відповіді - надати завірені належним чином копії відповідних клопотань та рішення сесії ради, прийняті за результатами їх розгляду).
У відповідь на вищевказаний лист відділом освіти Тетерівської сільської ради у листі від 10.03.2025 №78 та Тетерівською сільською радою Житомирського району у листі за №186 від 11.03.2025 надано відповідь про те, що до сільської ради надійшло, зокрема, клопотання відділу освіти Тетерівської сільської ради №40 від 10.02.2025 щодо виділення коштів на виготовлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно та земельні ділянки. Проте, у поданих документах відсутні обґрунтовані розрахунки (зокрема, площа об'єктів та необхідні суми витрат), а також відповідні заходи не передбачені у діючих Програмах, що унеможливлює їх фінансування. Крім того, у листі від 11.03.2025 №186 повідомлено, що основною причиною неприйняття рішення про виділення про виділення коштів на 47-й сесії від 27.02.2025 є положення п.22-8 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, згідно з яким вільний залишок бюджетних коштів не може бути спрямований на зазначені заходи. Питання щодо виділення необхідного фінансування буде розглянуто на черговій сесії ради при внесенні змін до бюджету Тетерівської сільської ради на 2025 рік.
Тобто, в період з 12.01.2021 (момент передання закладів освіти в оперативне управління) до моменту звернення прокурора із цим позовом, ані відділом освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району, ані Тетерівською сільською радою Житомирського району до цього часу не вжито належних заходів та не оформлено правовстановлюючі документи на З земельні ділянки закладів дошкільної освіти. Земельні ділянки залишаються несформованими. землевпорядна документація не замовлена та не розроблена.
Жодних доказів, які б підтверджували своєчасне та належне вжиття заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки закладів дошкільної освіти - Високопічський заклад дошкільної освіти «Сонечко» Житомирського району Житомирської області, Денишівський заклад дошкільної освіти «Сонечко» Житомирського району Житомирської області, Покостівський заклад дошкільної освіти «Ромашка» Житомирського району Житомирської області - в період з 2021 року до цього часу окружній прокуратурі не надано, процедуру виготовлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно не розпочато. Отже має місце тривала бездіяльність відділу освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району та Тетерівської сільської ради з вказаного питання.
Таким чином, відділ освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області як орган управління та Тетерівська сільська рада Житомирського району Житомирської області як власник, всупереч вимог чинного законодавства з 2021 року по теперішній час не вжили належних та своєчасних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на вищевказане нерухоме майно, що перебуває в користуванні вищеперелічених закладів дошкільної освіти (незважаючи на скерування відповідних листів окружною прокуратурою, починаючи з 2023 року). Зазначений об'єкти нерухомого майна на даний час використовуються без проведення державної реєстрації права власності чи користування, не замовлено виготовлення відповідної землевпорядної документації.
Протиправна бездіяльність відповідачів, яка на думку позивача, порушує режим використання комунального майна, обліку майна і може призвести, у разі їх негайного не усунення, до настання тяжких наслідків, зокрема втрати цього нерухомого майна, протиправної приватизації, передачі у власність, проведення без погодження будівельних робіт, тощо.
Прокуратура, вважаючи протиправною бездіяльність відповідачів щодо невжиття заходів з оформлення правовстановлюючих документів на вказані земельні ділянки, звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 121 Конституції України на органи прокуратури покладено функції представництва інтересів громадян і держави в судах у випадках визначених законом.
Право на звернення прокурора або його заступника до адміністративного суду в інтересах держави передбачено статтею 24 Закону України "Про прокуратуру" та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.
Частиною 2 статті 23 Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що підставою представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно з частиною 4 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.
Частина 5 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що у разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.
Звертаючись до суду в інтересах держави, у позовній заяві заступник керівника Житомирської окружної прокуратури обґрунтував, в чому полягає порушення інтересів держави та необхідність їх захисту. Зокрема, звернення до суду з позовом спрямоване на дотримання встановлених Конституцією України принципів верховенства права та законності, а також задоволення суспільної потреби у дотриманні вимог чинного законодавства під час користування майном територіальної громади, а саме функціонування розгалуженої мережі закладів у сфері культури. При цьому, у зв'язку із відсутністю органу, уповноваженого державою звертатися до суду з позовом з цього питання, прокурор у цій справі набув статусу позивача.
Відповідно до пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до частини 2 статті 66 Закону України "Про освіту" районні, міські ради, крім іншого, засновують заклади освіти, а також реорганізовують, перепрофільовують (змінюють тип) та ліквідовують їх з урахуванням спеціальних законів; закріплюють за закладами початкової та базової середньої освіти територію обслуговування (крім випадків, встановлених спеціальними законами).
До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст, відповідно до частини першої статті 12 Земельного кодексу України, належить, зокрема: організація землеустрою; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Згідно з статтею 14 Конституції України земля є основним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до частини 1 статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Згідно з пунктом «а» частини 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Стаття 125 Земельного кодексу України передбачає, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Частинами 1, 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» встановлено, що державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Тобто, обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність правовстановлюючих документів на таку ділянку, оформлених у відповідності до вимог закону. При цьому, відсутність правовстановлюючих документів порушує передбачені державою принципи раціонального та ефективного використання, охорони земель і призводить до неефективного управління земельними ресурсами та землекористуванням.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи та не заперечується відповідачами, у користуванні: Високопічського ЗДО «Сонечко» перебуває земельна ділянка орієнтовною площею 1,14 га, за адресою: с.Висока Піч, вул.Воронкіна, 16, Житомирський район Житомирська область; Денишівського ЗДО «Сонечко» перебуває земельна ділянка орієнтовною площею 0,25 га, за адресою: вул.Садова, 3, с.Дениші, Житомирський район, Житомирська область; Покостівського ЗДО «Ромашка» перебуває земельна ділянка орієнтовною площею 1,25 га, за адресою: вул.Квіткова, 16, с.Покостівка, Житомирський район, Житомирська область.
Правовстановлюючі документи на вищевказані земельні ділянки, що перебувають у користуванні навчальних закладів, не виготовлені.
Відповідачі не заперечують факт відсутності правовстановлюючих документів на земельні ділянки вказаних навчальних закладів, як підставу такого неоформлення зазначає відсутність коштів у 2021-2023 роках та вказують, що докладають всіх зусиль для оформлення правовстановлюючих документів на зазначені земельні ділянки.
Зокрема, 09.02.2023 за №23 відділом освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району скеровано на адресу окружної прокуратури відомості про нерухоме майно та земельні ділянки Тетерівської сільської ради, що використовуються без правовстановлюючих документів. Зокрема, із вказаної відповіді встановлено, що станом на 09.02.2023 залишились неоформленими правовстановлюючі документи, зокрема, на нерухоме майно наступних закладів освіти: Високопічський заклад дошкільної освіти «Сонечко» Житомирського району Житомирської області; Денишівський заклад дошкільної освіти «Сонечко» Житомирського району Житомирської області; Покостівський заклад дошкільної освіти «Ромашка» Житомирського району Житомирської області. У вказаному листі №23 від 09.02.2023 окружну прокуратуру повідомлено, що відділом освіти подано клопотання на чергову сесію Тетерівської сільської ради про виділення коштів на оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно, в тому числі вказаних закладів дошкільної освіти, що знаходяться в підпорядкуванні відділу освіти.
Також, відділом освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району за №52 від 10.04.2023, на запит прокуратури, надано відомості про те, що в 2021-2022 рр. кошти на фінансування щодо оформлення правовстановлюючих документів на будівлі, споруди та земельні ділянки Тетерівською сільської ради не виділялись. Також повідомлено, що 09.02.2023 відділом освіти подано клопотання про виділення коштів на оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно та земельні ділянки закладів освіти (зокрема, наступних закладів освіти: Високопічський заклад дошкільної освіти «Сонечко» Житомирського району Житомирської області; Денишівський заклад дошкільної освіти «Сонечко» Житомирського району Житомирської області; Покостівський заклад дошкільної освіти «Ромашка» Житомирського району Житомирської області), яке має бути розглянуто сесією Тетерівської сільської ради у травні 2023 року.
Крім того, Тетерівською сільською радою Житомирського району на адресу окружної прокуратури надіслано відповідь №71 від 29.01.2025 із якої встановлено, що земельні ділянки не сформовані та відсутні правовстановлюючі документи на земельні ділянки, зокрема, закладів дошкільної освіти: Високопічський ЗДО «Сонечко» (орієнтовною плошею 1,14 га, с.Висока Піч, вул.Воронкіна, 16); Денишівський ЗДО «Сонечко» (орієнтовною площею 0,25 га, вул.Садова, 3, с.Дениші); Покостівський ЗДО «Ромашка» (орієнтовною площею 1,25 га, вул.Квіткова, 16, с.Покостівка). У вказаному листі також зазначено, що у зв'язку з відсутністю коштів в бюджеті сільської ради землевпорядна документація на дані об'єкти не замовлялася, а також, що на чергову сесію сільської ради відділом освіти буде подано клопотання про виділення коштів на виготовлення землевпорядної документації на вище перераховані об'єкти.
Також, у відповідь на лист прокуратури, відділом освіти Тетерівської сільської ради у листі від 10.03.2025 №78 та Тетерівською сільською радою Житомирського району у листі за №186 від 11.03.2025 надано відповідь про те, що до сільської ради надійшло, зокрема, клопотання відділу освіти Тетерівської сільської ради №40 від 10.02.2025 щодо виділення коштів на виготовлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно та земельні ділянки. Проте, у поданих документах відсутні обґрунтовані розрахунки (зокрема, площа об'єктів та необхідні суми витрат), а також відповідні заходи не передбачені у діючих Програмах, що унеможливлює їх фінансування. Крім того, у листі від 11.03.2025 №186 повідомлено, що основною причиною неприйняття рішення про виділення про виділення коштів на 47-й сесії від 27.02.2025 є положення п.22-8 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України, згідно з яким вільний залишок бюджетних коштів не може бути спрямований на зазначені заходи. Питання щодо виділення необхідного фінансування буде розглянуто на черговій сесії ради при внесенні змін до бюджету Тетерівської сільської ради на 2025 рік.
Суд при цьому зазначає, що відповідно до пункту 2 частини 1 статті 89 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з бюджетів об'єднаних територіальних громад, серед іншого, належать видатки на загальноосвітні навчальні заклади.
Згідно з пунктом 23 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування», виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання про розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього; затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.
Відповідно до частин 1, 2 статті 37 Закону України "Про дошкільну освіту" фінансово-господарська діяльність закладів дошкільної освіти здійснюється відповідно до Закону України "Про освіту", законів про бюджет, власність, місцеве самоврядування та інших нормативно-правових актів. Утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладів дошкільної освіти фінансуються за рахунок коштів засновника (засновників) цих закладів.
Згідно з частиною 1 статті 38 цього Закону матеріально-технічна база закладу дошкільної освіти включає будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, інвентар, обладнання, транспортні засоби, службове житло та інше. Майно закладу дошкільної освіти належить йому на правах, визначених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.
У статті 17 Закону України «Про місцеве самоврядування» визначено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Підпункт “а» статті 32 цього ж Закону визначає, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: управління закладами освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчими закладами, молодіжними центрами, які належать територіальним громадам або передані їм, молодіжними підлітковими закладами за місцем проживання, організація їх матеріально-технічного та фінансового забезпечення тощо.
Відповідно до частини 1 статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать серед іншого: б) делеговані повноваження: 1) здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, природних ресурсів загальнодержавного та місцевого значення, відтворенням лісів; 8) підготовка висновків щодо надання або вилучення в установленому законом порядку земельних ділянок, що проводиться органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування; 9) організація і здійснення землеустрою, погодження проектів землеустрою; 10) здійснення контролю за впровадженням заходів, передбачених документацією із землеустрою.
Суд вважає обґрунтованими доводи позивача, що згідно з чинним законодавством Відділ освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області та Тетерівська сільська рада Житомирського району Житомирської області, як засновник Високопічського ЗДО "Сонечко", Денишівського ЗДО "Сонечко" та Покостівського ЗДО "Ромашка", а також власник земельних ділянок повинні вжити вичерпних заходів щодо оформлення правовстановлюючих документів на зазначені земельні ділянки (надання дозволу на розробку проекту документації, укладення договору з землевпорядною організацією).
Наведені вище обставини свідчать про невжиття відповідачами належних заходів для оформлення правовстановлюючих документів на вказані земельні ділянки.
Суд акцентує увагу на тому, що бездіяльність - це триваюча пасивна поведінка суб'єкта, яка виражається у формі невчинення дії (дій), яку він зобов'язаний був і міг вчинити.
Таким чином, враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності та аналізуючи наведені положення законодавства, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
За відсутності доказів понесення позивачем витрат на залучення свідків та проведення експертиз, судові витрати з відповідача на користь позивача відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України не стягуються.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 243-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити позовні вимоги Заступника керівника Житомирської окружної прокуратури в інтересах держави (вул.Леха Качинського, 2, м.Житомир, 10014, код ЄДРПОУ 02909950) до Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (вул.Шевченка, 25, с.Тетерівка, Житомирський район, Житомирська область, 12420, код ЄДРПОУ 04348450), Відділу освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області (вул.Михайлівська, 51а, с.Тетерівка, Житомирський район, Житомирська область, 12422, код ЄДРПОУ 40240079) про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправною бездіяльність Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області та відділу освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської oблacтi щодо неоформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки закладів дошкільної освіти за адресами: вул.Воронкіна, 16, с.Висока Піч Житомирського району Житомирської області; вул.Квіткова, 16, с.Покостівка Житомирського району Житомирської області; АДРЕСА_1 .
Зобов'язати Тетерівську сільську раду Житомирського району Житомирської області та відділ освіти Тетерівської сільської ради Житомирського району Житомирської області вчинити дії щодо оформлення правовстановлюючих документів на нерухоме майно закладів дошкільної освіти за адресами: вул.Воронкіна, 16, с.Висока Піч Житомирського району Житомирської області; вул.Квіткова, 16, с.Покостівка Житомирського району Житомирської області; вул.Садова, 3, с.Дениші Житомирського району Житомирської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Д.М. Гурін
19.11.25