Рішення від 19.11.2025 по справі 160/23765/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 листопада 2025 рокуСправа №160/23765/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

19 серпня 2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в обчисленні розміру пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та не зарахуванні періоду роботи з 01.01.2011р. по 11.09.2024р. до пільгового стажу роботи по списку № 1 (підземні) відповідно до постанови КМУ № 202 від 31.03.1994р.;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посаді "сестри медичної підземної з повним робочим днем під землею" в період роботи з 01.01.2011 року по 07.04.2024 рік до списку № 1 (підземні відповідно до постанови КМУ № 202 від 31.03.1994р.) та обчислити розмір пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", здійснити перерахунок пенсії з 12.09.2024 року та виплати недоотриману пенсію.

В обґрунтування позову зазначено, що 12.09.2024 позивач звернулась до Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області з метою призначення пенсії за віком за Списком № 1. Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 046350017281 від 19.09.2024 позивачу відмовлено в призначенні пенсії у зв'язку з недосягненням пенсійного віку - 50 років. Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року у справі № 160/25798/24 позовні вимоги було задоволено, та, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити з 12.09.2024 позивачу пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-5/2018 (746/15) від 23.01.2020 №1-р/2020. Пенсію позивачу за віком на пільгових умовах призначено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-5/2018 (746/15) від 23.01.2020 №1-р/2020 на виконання рішення суду у справі № 160/25798/24 без врахування норм частини 1 абзацу 3 статті 28 Закону №1058-IV. Позивач вказує, що період роботи з 01.01.2011 по 07.04.2024 відповідно довідок № 1- 4/1372 від 22.05.2024, № 363 від 09.09.2024, за професією сестра медична підземна здравпункту, яка виконує обслуговування підземних робітників, повний робочий день під землею, не включено відповідачем до пільгового стажу роботи по Списку № 1 - підземні, відповідно до Постанови КМУ № 202 від 31.03.1994, що на думку позивача, порушує її право на застосування статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" від 02.09.2008 №345-VI (далі - Закон №345-VI).

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.08.2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи ухвалено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

09.09.2025 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову. Вказав, що ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління з 12.09.2024 та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058) на підставі рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 по справі № 160/25798/24.

Рішення судів у справах щодо пенсійного забезпечення, які набрали законної сили, виконуються органами Пенсійного фонду України в межах покладених судом зобов'язань, з урахуванням повноважень, наданих чинним законодавством.

На виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області здійснено призначення пільгової пенсії з 12.09.2024 року до досягнення позивачем 50-річного віку (на день звернення за призначенням пенсії вік заявниці складав 45 років).

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058 мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Питання щодо обчислення розміру пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" судом не розглядалося.

Зважаючи на викладене, покладені судом зобов'язання вчинити дії виконані Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області в повному обсязі.

Також відповідачем вказано, що Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області не розглядало заяву позивача про призначення та про перерахунок пенсії по суті та не приймало рішення про відмову в призначенні та про призначення пенсії, не виконувало рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі № 160/25798/24, отже, вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області вчинити певні дії протирічать нормам чинного законодавства та обставинам справи.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 12.09.2024 року у віці 45 років 0 місяців 17 днів звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, яка відповідно до принципу екстериторіальності направлена на розгляд до ГУ ПФУ в Сумській області.

Рішенням Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області від 19.09.2024 року №046350017281 позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1, у зв'язку з не досягненням пенсійного віку - 50 років.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 року у справі № 160/25798/24 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області №046350017281 від 19.09.2024 про відмову в призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №1.

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити з 12.09.2024 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1-5/2018 (746/15) від 23.01.2020 №1-р/2020.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн.

На виконання вказаного рішення, позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до Закону №1058-IV на підставі заяви від 12.09.2024.

24.07.2025 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 11.08.2025 року № 35787-28598/Ш-01/8-0400/25 позивача повідомлено, що рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21 квітня 2025 року по справі № 160/25798/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити з 12.09.2024 пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до пункту "а" частини 1 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням Рішення Конституційного Суду України № 1- 5/2018 (746/15) від 23.01.2020 № 1-р/2020.

На виконання рішення суду здійснено призначення позивачу пільгової пенсії з 12.09.2024 року до досягнення ОСОБА_1 50-річного віку (на день звернення за призначенням пенсії вік позивача складав 45 років)

Крім того, зазначеним рішенням суду не було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області проводити розрахунок розміру пенсії позивача відповідно до статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-УІ "Про підвищення престижності шахтарської праці".

Позивач, не погодившись з відмовою відповідача у здійсненні перерахунку пенсії, звернулась до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон №1058-IV.

Відповідно до частини статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

На підставі частини 2 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-XII від 05.11.1991 року (далі Закон № 1788-XII) передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 "Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (далі Порядок №637) визначено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

В трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 містяться такі записи, зокрема, (мовою оригіналу):

ВАТ "ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ"

№6: 01.09.2008 - прийнята на посаду сестри медичної 1 категорії пункту охорони здоров'я ВСП "Шахта "Тернівська" департаменту з медичного обслуговування дирекції з охорони праці порядком переведення з ВСП "Шахта "Тернівська" ВАТ "ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ";

№7: з 01.12.2010 - переведена на посаду сестри медичної вищої категорії пункту охорони здоров'я ВСП "Шахта "Тернівська" департаменту з медичного обслуговування дирекції з охорони праці;

№8: 01.01.2011 - переведена на посаду сестри медичної підземної вищої категорії пункту охорони здоров'я ВСП "Шахта "Тернівська" департаменту з медичного обслуговування дирекції з охорони праці з повним робочим днем у шахті;

№9: Відкрите акціонерне товариство "ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" перейменовано в Публічне акціонерне товариство "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ";

№10: 14.03.2013 - звільнена порядком переведення до ТОВ "ДТЕК СЕРВІС", п. 5 ст. 36 КЗпП України";

ООО "ДТЭК СЕРВИС"

№11: 15.03.2013 - принята по переводу из ПАО "ДТЭК ПАВЛОГРАДУГОЛЬ" сестрой медицинской подземной высшей категории здравпункта №1 медицинского центра департамента по медицине труда с полным рабочим днем в шахте "Терновская";

№12: 07.04.2015 - переведена в Киевский филиал ООО "ДТЭК СЕРВИС" сестрой медицинской подземной высшей категории здравпункта №1 медицинского центра департамента по медицине труда с полным рабочим днем в шахте;

№13: 01.08.2015 - переведена в ООО "ДТЭК СЕРВИС" сестрой медицинской подземной высшей категории здравпункта №1 медицинского центра департамента по медицине труда с полным рабочим днем в шахте;

№14: 15.03.2025 - підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (Розділ 1) виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КУМ від 24.06.2016 № 461 (п.1 розд. 1 Списку № 1);

№15: 04.05.2019 - підтверджено право на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 (Розділ 1) виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим постановою КУМ від 24.06.2016 № 461 (п.1 розд. 1 Списку № 1);

№16: 08.04.2024 - переведено на посаду сестри медичної вищої категорії здоровпункта №1 медичного центру служби заступника директора з сервісних функцій.

Отже, записами трудової книжки позивача підтверджується, що ОСОБА_1 у період з 01.01.2011 по 07.04.2024 була зайнятий повний робочий день на підземних роботах.

Така ж інформація зазначена і в довідках про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній:

- ПАТ "ДТЕК ПАВЛОГРАДВУГІЛЛЯ" від 22.05.2024 №1-4/1372 щодо періоду з 01.01.2011 по 14.03.2013;

- ТОВ "ДТЕК СЕРВІС" від 09.09.2024 №363 щодо періоду з 15.03.2013 по 07.04.2024.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 від 18.11.2005 р. затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).

Пунктом 3 Порядку № 383 встановлено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

Додатковими критеріями, згідно з якими призначається пенсія на пільгових умовах та застосовуються Списки № 1 і № 2, є: відповідність записів у трудовій книжці позивача та найменування Списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення; документальне підтвердження виконання роботи на протязі повного робочого дня, що є необхідною умовою для призначення пенсії на пільгових умовах; документальне підтвердження отримання пільг, доплат, додаткової відпустки за шкідливі умови праці.

Професія "сестра медична" передбачена:

- постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 16.01.2003 № 36 розділу Гірничі роботи підрозділ 1 позиції 1.1е е) всі працівники, зайняті повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених вище робітників і службовців (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я);

- постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 24.06.2016 №461 розділу Гірничі роботи підрозділ 1: працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров'я).

Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років" №202 від 31.03.1994 (далі - Постанова №202) затверджено Список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років.

Згідно з пунктом 1 "Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт" Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов?язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, затвердженого Постановою №202, правом на призначення пенсії користуються всі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю).

Як вбачається з довідки форми РС-право, яка міститься в матеріалах справи:

- період з 01.01.2011 по 14.03.2013 зарахований до пільгового стажу позивача за Списком №1;

- період з 15.03.2013 по 06.05.2013 не зарахований ані до пільгового стажу за Списком №1, ані до стажу на підземних роботах;

- період з 07.05.2013 по 07.04.2024 зарахований до пільгового стажу позивача за Списком №1.

Стаж роботи позивача за Списком №1 становить 13 років 0 місяців 0 днів.

Таким чином, досліджені судом докази та наведені правові норми підтверджують, що періоди роботи ОСОБА_1 :

- з 15.03.2013 по 06.05.2013 мають бути зараховані до пільгового стажу позивача за Списком №1 та до стажу на підземних роботах;

- з 01.01.2011 по 14.03.2013 та з 07.05.2013 по 07.04.2024 мають бути зараховані до стажу на підземних роботах.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання відповідача обчислити розмір пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 27 Закону №1058-IV розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп х Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.

За унормуванням частини 1 статті 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону №345-VI, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до частин 4, 6 статті 28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою-третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.

Різниця між розміром пенсії, обчисленим відповідно до абзаців першого і третього частини першої, частини третьої цієї статті, та розміром пенсії, обчисленим відповідно до статті 27 цього Закону, фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.

Статтею 1 Закону №345-VI передбачено, що дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

У статті 8 Закону №345-VI передбачені особливості пенсійного забезпечення. Відповідно до цієї норми мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Отже, Законом №345-VI передбачено особливості обрахування розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям, зокрема такий розмір встановлено у 80 відсотків заробітної плати (доходу), але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Тобто мінімальний розмір пенсії таких осіб повинен складати не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Ці положення поширюються на працівників, зазначених у Списку №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.

Така правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду України від 28 січня 2014 року у справі № 21-455а13, від 24 червня 2014 року у справі № 21-236а14.

Умовою виплати пенсії за нормами статті 8 Закону №345-VI і абзацу 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV є призначення пенсії за віком, у тому числі на пільгових умовах, які передбачають зменшення пенсійного віку, встановленого абзацом 1 статті 26 цього Закону №1058-IV.

Зазначений висновок викладений у постанові Верховного Суду від 26 травня 2020 року у справі № 205/8712/16-а.

З матеріалів справи вбачається, що страховий стаж позивача становить 25 років 0 місяців 0 днів, із них пільговий стаж за Списком №1 на підземних роботах, з урахуванням зарахованих у цій справі періодів - більше 7,5 років.

З огляду на встановлені обставини є підстави для віднесення позивача до кола осіб, на яких поширюється дія Закону №345-VI.

Отже, оскільки позивач відпрацювала на підземних роботах за Списком № 1 понад 7,5 років, то вона має право на обчислення її пенсії за віком з урахуванням особливостей, передбачених статтею 8 Закону №345-VI, абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону №1058-IV щодо мінімального розміру пенсії пенсіонерам-шахтарям.

Таким чином, відповідач протиправно відмовив позивачу в обчисленні розміру її пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням статті 8 Закону № 345-VI та абзацу третього частини першої статті 28 Закону № 1058-IV.

Судом встановлено, що документи для призначення пенсії подані до пенсійного органу позивачем разом з заявою від 12.09.2024 року.

Згідно з пунктом 1.8. Порядку №22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Якщо наявних документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини 2 статті 87 Закону №1788-XII суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.

Оскільки при призначенні позивачу пенсії незарахування до її пільгового стажу за Списком №1 на підземних роботах відбулось з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, що призвело до зменшення розміру пенсії позивача, слід зобов'язати Головне управління ПФУ в Дніпропетровській області здійснити перерахунок пенсії позивача з дати призначення їй пенсії, а саме, з 12.09.2024.

В частині позовних вимог про виплату позивачу недоотриманої пенсії, суд зазначає, що ці вимогі є передчасними. Висновки про виплату позивачу недоотриманої пенсії мають бути зроблені відповідачем після зарахування спірних періодів до відповідного стажу.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною 1 ст. 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову в розмірі 968,96 грн.

Враховуючи викладене та задоволення адміністративного позову в основній частині вимог, сплачений позивачем судовий збір за подачу позову до суду в сумі 968,96 грн., підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

На підстав наведеного, керуючись ст. ст. 2, 6, 8-9, 19-20, 22, 25-26, 72-78, 90, 139, 241-246, 255, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в обчисленні розміру пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та не зарахуванні періоду роботи з 15.03.2013 по 06.05.2013 до пільгового стажу позивача за Списком №1 та до стажу на підземних роботах, з 01.01.2011 по 14.03.2013 та з 07.05.2013 по 07.04.2024 до стажу на підземних роботах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років" №202 від 31.03.1994.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи на посаді "сестри медичної підземної з повним робочим днем під землею" з 15.03.2013 по 06.05.2013 до пільгового стажу позивача за Списком №1 та до стажу на підземних роботах, з 01.01.2011 по 14.03.2013 та з 07.05.2013 по 07.04.2024 до стажу на підземних роботах відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років" №202 від 31.03.1994.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обчислити розмір пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та здійснити перерахунок пенсії з 12.09.2024 року.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати з оплати судового збору у розмірі 968,96 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник