Провадження № 3/734/2890/25 Справа № 734/5016/25
19 листопада 2025 року селище Козелець
Суддя Козелецького районного суду Чернігівської області Бузунко О.А., розглянувши матеріали, які надійшли від військової частини в/ч НОМЕР_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , проживаючого за адресою розташування АДРЕСА_1 ,
за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП,
До Козелецького районного суду Чернігівської надійшла справа про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 172-20 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення А1414 № 85 від 13 листопада 2025 року, ОСОБА_1 , молодший сержант, 12 листопада 2025 року о 16 години 00 хвилин умисно, перебував на території військової частини НОМЕР_1 , який розміщений у АДРЕСА_1 , в нетверезому стані, в умовах особливого періоду чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. Від проходження обстеження для визначення стану сп'яніння у відмовився.
Згідно з ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтею 245 КУпАП визначено, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються:дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до вимог закону формулювання суті правопорушення повинно бути чітким і конкретним, із зазначенням місця, часу, способу вчинення, його мотивів і форми вини.
Однак, службовою особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, зазначені вимоги у повній мірі дотримані не були.
Частина 1 ст. 172-20КУпАП встановлює відповідальність за розпивання алкогольних, слабоалкогольних напоїв або вживання наркотичних засобів, психотропних речовин чи їх аналогів військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів на території військових частин, військових об'єктів, або поява таких осіб на території військової частини в нетверезому стані,у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, у стані наркотичного чи іншого сп'яніння, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння; а ч. 3 за дії, передбачені частинами першою або другою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі самі порушення, або в умовах особливого періоду.
Таким чином, ст. 172-20 КУпАП передбачає самостійні склади адміністративного правопорушення: перебування в нетверезому стані на території військової частини та відмову від проходження огляду на виявлення стану алкогольного сп'яніння.
Як зазначено вище, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення 13 листопада 2025 року, ОСОБА_1 , молодший сержант, 12 листопада 2025 року о 16 години 00 хвилин умисно, перебував на території військової частини НОМЕР_1 , який розміщений у АДРЕСА_1 , в нетверезому стані, чим вчинив правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП. В подальшому у відповідній графі вказано, що стан алкогольного сп'яніння в проміле виявити не вдалося у зв'язку з відмовою від тестування, який підтверджується актом огляду медичного обстеження на стан алкогольного сп'яніння № 4268 від 12.11.2025 (вказаний акт додано до протоколу).
Як вбачається зі змісту ст.172-20 КУпАП поява військовослужбовця на території військової частини в нетверезому стані або виконання ними обов'язків військової служби в нетверезому стані, а також відмова таких осіб від проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння є окремими складами адміністративного правопорушення.
За таких обставин протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню до в/ч НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) для належного оформлення (оскільки в проколі вказані дві взаємовиключні склади адміністративного правопорушення) та подальшого скерування до суду в межах строків, передбачених ст. 38 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 255, 278, 283 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 172-20 КУпАП, стосовно ОСОБА_1 повернути до в/ч НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Олена БУЗУНКО