Справа № 686/33467/25
Провадження № 2-а/686/679/25
19 листопада 2025 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі: головуючого - судді Продана Б.Г., за участю секретаря судового засідання - Боднар А.П., представника позивача Мельничук О.Я., перекладача Алжадан Рахіл, відповідача ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Хмельницькому справу №686/33467/25 за адміністративним позовом Управління ДМС України в Хмельницькій області до ОСОБА_1
про продовження строку затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України,
18 листопада 2025 року Управління ДМС України в Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про продовження строку затримання іноземця або особи без громадянства для ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України.
На обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідач, громадянин Королівства Марокко, на підставі рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області по справі 686/15191/25 перебуває у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України. 28.11.2025 завершується визначений судом термін тримання відповідача у Волинському ПТПІ. Відповідач на території України не має постійного місця проживання, у нього відсутнє достатнє фінансове забезпечення для проживання на території України, а також для виїзду за межі України, крім того у відповідача відсутній паспортний документ який давав би право виїхати за межі території України. Враховуючи, що станом на день подання позовної заяви не можливо отримати будь-яку інформацію з країни громадянської належності відповідача, а також відсутні документи які б надали право відповідачу на перетин кордону, просить продовжити строк затримання.
В судовому засіданні представник позивача адміністративний позов підтримала та просила позов задовольнити.
В судовому засіданні відповідач пояснив суду, що дійсно перебуває на території України без належних документів, проти позову заперечував.
Заслухавши думку учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити.
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов'язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.
Відповідно до частини 1 стаття 9 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в'їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.
Згідно до п. 14 статті 1 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.
Абзацом 1 статті 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» зазначено, що в'їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Статтею 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без 1 громадянства» передбачено виключні підстави для перебування іноземців та осіб без громадянства на території України.
У відповідача відсутні законні підстави для перебування на території України.
Так, з 28 травня 2025 року, на підставі рішення Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області по справі №686/15191/25, у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України, перебуває громадянин Королівства ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Як було встановлено рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області у даній справі, відповідача було виявлено працівниками УДМС у Хмельницькій області, який перебував на території України з порушенням міграційного законодавства, без документів які б надавали право на виїзд (в'їзд) з України, а також без документів які підтверджують законність перебування на території України.
18.06.2025, 12.09.2025 та 31.10.2025 позивачем було направлено листи до Посольства Королівства Марокко в Україні з проханням підтвердження належності відповідача до громадянства Королівства Марокко та сприяння у видачі візи (транзитної візи) для відповідача з метою перетину кордону. Відповіді на запити на час не надійшли.
Судом також встановлено, що відповідач не має офіційного місця проживання на території України та офіційно не працевлаштований, а також відсутній документ який би давав право на виїзд за межі території України.
Відповідно до частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Частиною 11 статті 289 КАС України передбачено, що строк затримання іноземців та осіб без громадянства у пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, або особою без громадянства, такий строк може бути продовжено, але загальний строк затримання не повинен перевищувати вісімнадцять місяців.
Частиною 12 статті 289 КАС України визначено, що про продовження строку затримання не пізніш як за п'ять днів до його закінчення орган (підрозділ), за клопотанням якого затримано іноземця або особу без громадянства, кожні шість місяців подає відповідний адміністративний позов. У такому позові зазначаються дії або заходи, що вживалися органом (підрозділом) для ідентифікації іноземця або особи без громадянства, забезпечення виконання рішення про примусове видворення чи реадмісію або для розгляду заяви про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні.
28.11.2025 року завершується визначений судом термін тримання відповідача у Волинському ПТПІ.
Відповідач на території України не має постійного місця проживання, у нього відсутнє достатнє фінансове забезпечення для проживання на території України, а також для виїзду за межі України, крім того у відповідача відсутній паспортний документ який давав би право виїхати за межі території України.
Відповідно до частини 13 статті 289 КАС України умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є: 1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його (її) ідентифікації; 2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
З системного аналізу наведених правових норм слідує, що у випадку відсутності співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації та неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи, строк затримання такої особи може бути продовжено шляхом подання відповідного адміністративного позову, який подається кожні шість місяців.
Таким чином, враховуючи, що станом на день подання позовної заяви не можливо отримати будь-яку інформацію з країни громадянської належності відповідача, а також відсутні документи які б надали право відповідачу на перетин кордону, суд приходить до висновку, що є усі підстави для продовження строку затримання.
Керуючись ст. ст. 2,6,77, 242-246, 288-289, 371 КАС України, суд,
Адміністративний позов Управління Державної міграційної служби України в Хмельницькій області - задовольнити.
Продовжити строк затримання громадянина Королівства ОСОБА_2 у Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні ДМС України, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення, строком на шість місяців.
Рішення звернути до негайного виконання.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів із дня його проголошення.
Суддя