Постанова від 18.11.2025 по справі 908/2969/24

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.11.2025 року м. Дніпро Справа № 908/2969/24

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чередка А.Є. (доповідач)

суддів: Мороза В.Ф., Іванова О.Г.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Крокус ЛТД"

на рішення Господарського суду Запорізької області (суддя Ярешко О.В.) від 20.01.2025 р. у справі № 908/2969/24

за позовом Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105)

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крокус ЛТД" (вул. Фортечна, буд. 6, м. Запоріжжя, 69002)

про стягнення 286 562,90 грн, -

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2024 р. Запорізька міська рада звернулася до Господарського суду Запорізької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Крокус ЛТД" про стягнення 286 562,90 грн заборгованості за договорами оренди землі за період з 01.01.2021 по 31.12.2023.

Позов обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем грошових зобов'язань за договорами оренди землі № 201903000100107 від 27.06.2019 та № 202003000100322 від 17.11.2020.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 р. у справі № 908/2969/24:

- позов задоволено повністю;

- стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Крокус ЛТД" (вул. Фортечна, буд. 6, м. Запоріжжя, 69002; код ЄДРПОУ 13631363) на користь Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105; код ЄДРПОУ 04053915) 286 562 (двісті вісімдесят шість тисяч п'ятсот шістдесят дві) грн 90 коп. заборгованості за договорами оренди землі № 201903000100107 від 27.06.2019 та № 202003000100322 від 17.11.2020, за період з 01.01.2021 по 31.12.2023; 3 438 (три тисячі чотириста тридцять вісім) грн 75 коп. судового збору.

Не погодившись з цим рішенням господарського суду, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю "Крокус ЛТД", в якій просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 р. у справі № 908/2969/24 та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог позивача відмовити повністю.

Незаконність оскаржуваного рішення апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції не застосовано до спірних правовідносин положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України та не враховано, що вся територія Запорізького району була віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022. Так, апелянт вважає, що ТОВ "Крокус ЛТД" мало право у період з 12.03.2022 по 31.12.2022 не сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, яка розташована у м. Запоріжжя.

Апелянт стверджує, що ним подана податкова декларація з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) за 2022 рік (з урахуванням уточнень) з розрахунком суми земельного податку, яка прийнята та зареєстрована ГУ ДПС у Запорізькій області, зменшивши нарахування податкових зобов'язань за період березень - грудень 2022 року на оскаржувану суму.

Отже, посилаючись на те, що ТОВ "Крокус ЛТД" сплатив орендні платежі за 2022 рік у повному обсязі, за наявності у нього права у період з 01.03.2022 по 31.12.2022 не сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, яка розташована у місті Запоріжжя, апелянт вважає, що заборгованість з орендної плати за період 2023 - 2024 роки у нього відсутня, а позовні вимоги про стягнення з нього заборгованості за договору оренди задоволенню не підлягають.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 09.06.2025 р. поновлено строк подання апеляційної скарги та відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Крокус ЛТД" на рішення Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 р. у справі № 908/2969/24 у письмовому провадженні без виклику та повідомлення учасників справи, встановлено позивачу строк для подання відзиву на апеляційну скаргу.

Представником Запорізької міської ради подано до Центрального апеляційного господарського суду відзив на апеляційну скаргу, у відповідності до якого позивач просить залишити її без задоволення, а рішення Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 р. у справі № 908/2969/24 - без змін.

В обґрунтування своїх заперечень проти доводів апеляційної скарги позивач зазначає, що при обґрунтуванні своєї позиції апелянт не надає жодних доказів та відомостей, які спростовують правильність прийняття оскаржуваного рішення суду першої інстанції.

Натомість позивач стверджує, що відповідач не виконував свої зобов'язання у повному обсягу в частині сплати орендної плати, внаслідок чого у нього утворилась заборгованість за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 року (включно) у розмірі 286 562,90 грн. Розрахунок заборгованості з орендної плати відповідача наведено позивачем у додатку 1 до позовної заяви.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, судова колегія дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, 27.06.2019 між Запорізькою міською радою (позивач, орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крокус ЛТД" (відповідач, орендар) укладено договір оренди землі № 201903000100107.

Згідно з п.п. 1, 3 договору, орендодавець, відповідно до рішення 29 сесії 7 скликання Запорізької міської ради № 45/40 від 30.05.2018 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,4189 га, кадастровий номер 2310100000:03:040:0139, для розташування торговельного центру, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Новокузнецька, 12в.

Відповідно до п. 11, договір укладено до 30.05.2037 року.

Пунктом 6 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 12 862 617 грн 73 коп. в цінах 2019 року.

Відповідно до п. 12 договору, оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 385 878 грн 53 коп., що складає 3 % від нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2019 року.

Відповідно до п. 14, орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 13).

Орендар зобов'язався: своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату; самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством (підпункти 34.4, 34.6 договору).

Договір, згідно з п. 49, набирає чинності після підписання сторонами.

17.11.2020 між Запорізькою міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю "Крокус ЛТД" укладено договір оренди землі № 2020003000100322.

Згідно з п.п. 1, 3 договору, орендодавець, відповідно до рішення 29 сесії 7 скликання Запорізької міської ради № 45/40 від 30.05.2018 та 43 сесії 7 скликання Запорізької міської ради № 39/68 від 25.09.2019 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку загальною площею 0,2863 га, у тому числі: земельна ділянка (кадастровий номер 2310100000:03:040:0143 (площею 0,2215 га для розташування торговельного центру та гостьової стоянки для автотранспорту - поза межами «червоної» лінії вулиці; земельна ділянка (кадастровий номер 2310100000:03:040:0140 (площею 0,0648 га для розташування гостьової стоянки для автотранспорту - в межах «червоної» лінії вулиці, що знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Новокузнецька, 12в.

Відповідно до п. 11, договір укладено до 30.05.2023 року.

Пунктом 6 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 5 801 107 грн 15 коп. в цінах 2019 року.

Відповідно до п. 12, оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 224 946 грн 76 коп., з якої розмір орендної плати земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:040:0143 становить 174 033 грн 21 коп., з кадастровим номером 2310100000:03:040:0140 становить 50 913 грн 55 коп., що складає 3 % нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2020 року.

Відповідно до п. 14, орендна плата вноситься щомісячно рівними частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням їх цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії (п. 13).

Орендар зобов'язався: своєчасно та в повному обсязі вносити орендну плату; самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством ( підпункти 34.4, 34.6 договору).

Договір, згідно з п. 49, набирає чинності після підписання сторонами.

Власником вказаних земельних ділянок є територіальна громада міста Запоріжжя в особі Запорізької міської ради, що підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, інформаційні довідки № 372355189 від 02.04.2024, № 381487666 від 04.06.2024.

За відповідачем зареєстровано право оренди на вказані земельні ділянки.

Згідно з відомостями Державного реєстру речових прав, право власності на будівлю торговельного центру (літ А-2) загальною площею 1894,4 кв.м, що розташована у м. Запоріжжі по вул. Новокузнецькій, 12в, належить ТОВ "Крокус ЛТД".

Відповідно до повідомлення Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області від 07.05.2024 № 5954/5/08-01-04-07, ТОВ "Крокус ЛТД" сплачено всього орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, у т.ч. за кадастровим номером 2310100000:03:040:0139: 615 012,41 грн (01.01.2021 - 31.12.2021); 671 388,51 грн (01.01.2022 - 31.12.2022), 315 706,37 грн (01.01.2023 - 31.12.2023), 159 334,33 грн (01.01.2024 - 10.04.2024). Станом на 01.05.2024 згідно з ІКП заборгованість по орендній платі за всі земельні ділянки м. Запоріжжя відсутня.

Відповідно до листа від 12.01.2024 № 6-28.0-222-600/2-24 Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель становить за 2017-2020 роки - 1,0 щорічно; за 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); за 2022 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель i земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь)); за 2023 рік - 1,051. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

Судом першої інстанції досліджено, що позивач нарахував відповідачу заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 (включно) таким чином:

Розмір річної суми орендної плати для земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:040:0139 становить:

Сума річної орендної плати за 2020 становить: 12862617,73 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2019 року) * 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2019) = 12862617,73 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2020) * 3% (розмір орендної плати) = 385878,50 грн.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2020 рік складав 1,0. Таким чином, нарахування розміру річної орендної плати за 2021 було 385878,50 грн.

Сума річної орендної плати за 2022 становить: 12862617,73 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2021 року) * 1,1 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021) = 14148879,50 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022) * 3% (розмір орендної плати) = 424466,39 грн.

Сума річної орендної плати за 2023 становить: 14148879,50 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022) * 1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022) = 16271211,43 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2023) * 3% (розмір орендної плати) = 488136,34 грн.

Розмір річної суми орендної плати для земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:040:0140 становить:

Сума річної орендної плати за 2021 становить: 1697118,48 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2020 року) * 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2020) = 1697118,48 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2021) * 3% (розмір орендної плати) = 50913,55 грн.

Сума річної орендної плати за 2022 становить: 1697118,48 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2021) * 1,1 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021) = 1866830,33 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022) * 3% = 56004,91 грн.

Сума річної орендної плати з 01.01.2023 по 30.05.2023 (включно) становить: 1866830,33 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022) * 1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022) = 2146854,88 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2023) * 3% = 64405,65 грн.

Місячна орендна плата становить: 64405,65 грн/12 місяців = 5367,14 грн. Орендна плата за травень 2023: 5367,14 грн/31 * 30 = 5194,00 грн. Орендна плата за період з 01.01.2023 по 30.05.2023 становить: 5367,14 грн * 4 місяці = 21468,56 грн + 5194,00 грн = 26662,56 грн.

Загальна сума орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:040:0140 за період з 01.01.2021 по 30.05.2023 становить 133581,02 грн.

Розмір річної суми орендної плати для земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:040:0143 становить:

Сума річної орендної плати за 2021 становить: 5801107,15 грн (нормативна грошова оцінка земельної ділянки в цінах 2020 року) * 1,0 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2020) = 5801107,15 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2021) * 3% (розмір орендної плати) = 174033,21 грн.

Сума річної орендної плати за 2022 становить: 5801107,15 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2021) * 1,1 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2021) = 6381217,87 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022) * 3% = 191436,54 грн.

Сума річної орендної плати з 01.01.2023 по 30.05.2023 (включно) становить: 6381217,87 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2022) * 1,15 (коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 2022) = 7338400,55 грн (проіндексована нормативна грошова оцінка земельної ділянки у 2023) * 3% = 220152,02 грн.

Місячна орендна плата становить: 220152,02 грн/12 місяців = 18346,00 грн. Орендна плата за травень 2023: 18346,00 грн/31 * 30 = 17754,19 грн. Орендна плата за період з 01.01.2023 по 30.05.2023 становить: 18346,00 грн * 4 місяці = 73384,00 грн + 17754,19 грн = 91138,19 грн.

Загальна сума орендної плати за земельну ділянку з кадастровим номером 2310100000:03:040:0143 за період з 01.01.2021 по 30.05.2023 становить 456607,94 грн.

Таким чином, загальна сума орендної плати за двома договорами оренди землі (за трьома земельними ділянками) складає: 1298481,23 грн + 133581,02 грн + 456607,94 грн = 1888670,19 грн.

ТОВ "Крокус ЛТД" сплачено всього орендної плати за всі земельні ділянки м. Запоріжжя, у т.ч. за кадастровим номером 2310100000:03:040:0139: 615012,41 грн (01.01.2021 - 31.12.2021); 671388,51 грн (01.01.2022 - 31.12.2022), 315706,37 грн (01.01.2023 - 31.12.2023), 159334,33 грн (01.01.2024 - 10.04.2024).

Отже, судом першої інстанції встановлено, що заборгованість відповідача з орендної плати за загальний період з 01.01.2021 по 31.12.2023 становить: 1888670,19 грн (загальна сума орендної плати) - 615012,41 грн (оплата за період: 01.01.2021 - 31.12.2021) - 671388,51 грн (оплата за період: 01.01.2022 - 31.12.2022) - 315706,37 грн. (оплата за період: 01.01.2023 - 31.12.2023) = 286562,90 грн.

16.08.2024 позивач надіслав відповідачу листом з описом вкладення претензію від 16.08.2024 вих. № 01/02-11/1967 про сплату заборгованості з орендної плати за землю.

Відповідь на претензію в матеріалах справи відсутня.

Ухвалюючи оскаржуване рішення про задоволення позову, місцевий господарський суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджується заборгованість відповідача перед позивачем з орендної плати за договорами оренди землі в розмірі 286 562,90 грн за період з 01.01.2021 по 31.12.2023.

Проте, колегія суддів апеляційного суду не погоджується з такими висновками місцевого господарського суду, з огляду на наступне.

Так, предметом позову у цій справі є стягнення заборгованості по орендній платі за землю за договорами оренди землі № 201903000100107 від 27.06.2019 та № 202003000100322 від 17.11.2020.

Правовідносини сторін за договором оренди землі регулюються спеціальним Законом України “Про оренду землі», Земельним кодексом України, Податковим кодексом України та загальними нормами Цивільного кодексу України.

Відповідно до ст. 83 Земельного кодексу України землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.

Згідно з ч. 1 ст. 93 Земельного кодексу України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.

Статтею 206 ЗК України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України) (ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до п.п. 288.1, 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Пунктом 14.1.136 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - це обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Отже, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України "Про оренду землі", підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов'язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України).

Такий висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18.

Подвійна правова природа орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України "Про оренду землі", необхідно враховувати і вимоги ПК України (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).

Пунктом 286.2 статі 286 ПК України встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до пункту 287.3 статті 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який згодом було неодноразово продовжено.

Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", який набрав чинності 17 березня 2022 року, внесено зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема вказаний пункт доповнено підпунктом 69.14 відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно", який набрав чинності 06 травня 2023 року, внесені зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, зокрема абзац перший вказаного пункту встановлював наступне:

За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України в редакції чинній з 06 травня 2023 року свідчить про те, що тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.2024 у справі № 620/5747/23).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364 "Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією" установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022.

На підставі вищевказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 року за № 1668/39004.

З матеріалів справи вбачається, що згідно з договорами оренди землі № 201903000100107 від 27.06.2019 та № 202003000100322 від 17.11.2020 відповідач є орендодавцем земельних ділянок: площею 0,4189 га, кадастровий номер 2310100000:03:040:0139; площею 0,2215 га, кадастровий номер 2310100000:03:040:0143; площею 0,0648 га, кадастровий номер 2310100000:03:040:0140, що знаходяться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Новокузнецька, 12в.

Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350) станом на момент набрання чинності Законом України від 11 квітня 2023 року № 3050-IX віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.

Таким чином, враховуючи положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, судова колегія зауважує, що відповідач мав право у цей період не сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками, які розташовані в місті Запоріжжя.

Відповідно до правового висновку Касаційного адміністративного суду, викладеному в постанові від 22.11.2024 у справі № 280/325/24: "Аналіз вказаних положень підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин свідчить про те, що платники податків (плати за землю, орендної плати), які задекларували за 2022 та/або 2023 роки податкові зобов'язання з плати за землю за земельні ділянки, що розташовані на територіях, визначених цим підпунктом та орендної плати за земельні ділянки до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" (який набрав чинності 06.05.2023) мають право відкоригувати такі нараховані податкові зобов'язання за період 2022-2023 років шляхом подання в порядку, визначеному цим Кодексом, уточнюючих податкових декларацій".

Зазначене вище відповідає правовій позиції, що викладена у постанові Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 25.02.25 у справі № 908/929/24.

З матеріалів справи вбачається, що позивач нарахував відповідачу заборгованість з орендної плати за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 (включно).

Отже нарахування позивачем заборгованості з орендної плати включає період з 12.03.2022 по 31.12.2022, в який відповідач мав право не сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками, які розташовані в місті Запоріжжя, що залишилося поза увагою суду першої інстанції.

При цьому, з розрахунків позивача вбачається, що за 2022 рік відповідачу нарахована річна сума орендної плати у наступних розмірах:

- для земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:040:0139 - 424 466,39 грн;

- для земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:040:0140 - 56 004,91 грн;

- для земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:03:040:0143 - 191 436,54 грн.

Загальний розмір нарахованої позивачем орендної плати за 2022 рік за трьома земельними ділянками складає 671 907,84 грн.

Враховуючи вищенаведене, відповідач мав право не сплачувати орендну плату за користування земельними ділянками, які розташовані в місті Запоріжжя, за період з 12.03.2022 по 31.12.2022 у загальному розмірі 540 054,96 грн, із наступного розрахунку:

671 907,84 грн (розмір орендної плати за трьома земельними ділянками за весь 2022 рік) / 12 місяців = 55 992,32 грн (орендна плата за кожен місяць 2022 року)

55 992,32 грн Ч 9 місяців (квітень - грудень 2022 року) = 503 930,88 грн

55 992,32 грн / 31 день (березень місяць) Ч 20 днів березня = 36 124,08 грн

503 930,88 грн (9 місяців 2022 року) + 36 124,08 грн (20 днів березня 2022 року) = 540 054,96 грн.

При цьому, з урахуванням здійснених відповідачем платежів, зокрема й протягом 2022 року, загальний розмір заборгованості відповідача за загальний заявлений позивачем період з 01.01.2021 по 31.12.2023 становить 286 562,90 грн, що очевидно значно менше, ніж сума нарахувань за період з 12.03.2022 по 31.12.2022 (540 054,96 грн), в який відповідач мав право не сплачувати орендну плату за користування цими земельними ділянками.

Суд першої інстанції на вказане уваги не звернув, а отже дійшов помилкового висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача в частині стягнення орендної плати на суму 286 562,90 грн.

З огляду на викладене вище, вимоги позивача в частині стягнення з відповідача заборгованості за договорами оренди землі № 201903000100107 від 27.06.2019 та № 202003000100322 від 17.11.2020 за період з 01.01.2021 по 31.12.2023 у загальному розмірі 286 562,90 грн задоволенню не підлягають, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Відповідно до п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 277 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є не з'ясування обставин, що мають значення справи, невідповідність висновків, що викладені у рішенні, фактичним обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

З урахуванням усього вищенаведеного, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що доводи апеляційної скарги в частині не застосування судом першої інстанції до спірних правовідносин підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України та не врахування того, що вся територія Запорізького району була віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду, отже апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення - скасуванню з ухваленням нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Згідно зі ст. 129 ГПК України та враховуючи результати розгляду апеляційної скарги судові витрати по сплаті судового збору за подання позову та апеляційної скарги, слід покласти на позивача.

З підстав наведеного та керуючись ст.ст. 129, 269, 270, 275-284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Крокус ЛТД" на рішення Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 р. у справі № 908/2969/24 - задовольнити.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 20.01.2025 р. у справі № 908/2969/24 - скасувати.

Ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Судові витрати по сплаті судового збору за подання позову покласти на Запорізьку міську раду.

Стягнути з Запорізької міської ради на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Крокус ЛТД" витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги в розмірі 5 158,13 грн.

Видачу наказу, на виконання цієї постанови, у відповідності до ст. 327 ГПК України доручити Господарському суду Запорізької області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Право на касаційне оскарження постанови та строк оскарження встановлені ст.ст. 287, 288 ГПК України.

Головуючий суддя А.Є. Чередко

Суддя В.Ф. Мороз

Суддя О.Г. Іванов