Постанова від 18.11.2025 по справі 908/3423/24

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.11.2025 року м. Дніпро Справа № 908/3423/24

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Чередка А.Є. (доповідач)

суддів: Мороза В.Ф., Паруснікова Ю.Б.,

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Запорізької міської ради

на рішення Господарського суду Запорізької області (суддя Корсун В.Л.) від 18.03.2025 р. у справі № 908/3423/24

за позовом Запорізької міської ради, 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206

до Товариства з обмеженою відповідальністю “Стара аптека», 69096, м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті, буд. 1

про стягнення 233 908,24 грн, -

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2024 р. Запорізька міська рада звернулася до Господарського суду Запорізької області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Стара аптека» про стягнення доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 01.01.2019 по 31.07.2024 в розмірі 233 908,24 грн.

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 18.03.2025 р. у справі № 908/3423/24:

- позов задоволено частково;

- стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Стара аптека» (69096, м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті (нова назва вул. Пам'ятна), буд. 1, код ЄДРПОУ 22133486) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, р/р UA318999980314090544000008479, отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м. Запоріжжя/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код класифікації доходів бюджету: 24060300, найменування коду класифікації доходів бюджету: інші надходження) дохід отриманий від безпідставно набутого майна за період з 01.01.19 по 31.07.24 у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим № 2310100000:04:025:0202 у розмірі 152 007 (сто п'ятдесят дві тисячі сім) грн 70 коп.;

- стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю “Стара аптека» (69096, м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті (нова назва вул. Пам'ятна), буд. 1, код ЄДРПОУ 22133486) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, р/р UA058201720344270024000034816, отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, код отримувача (ЄДРПОУ): 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ) 1 823 (одну тисячу вісімсот двадцять три) грн 92 коп. судового збору;

- в іншій частині позову відмовлено;

- задоволено частково заяву ТОВ “Стара аптека» (сформовану в системі Електронний суд 03.02.25) про розстрочення виконання рішення у справі № 908/3423/24;

- розстрочено виконання рішення Господарського суду Запорізької області від 18.03.25 у справі № 908/3423/24 в частині стягнення доходу отриманого від безпідставно набутого майна за період з 01.01.19 по 31.07.24 у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим № 2310100000:04:025:0202 у розмірі 152 007 (сто п'ятдесят дві тисячі сім) грн 70 коп. строком на 7 місяців, шляхом щомісячної сплати заборгованості наступним чином:

- квітень 2025 року 21 715,38 грн до 30.04.25;

- травень 2025 року 21 715,38 грн до 31.05.25;

- червень 2025 року 21 715,38 грн до 30.06.25;

- липень 2025 року 21 715,38 грн до 31.07.25;

- серпень 2025 року 21 715,38 грн до 31.08.25;

- вересень 2025 року 21 715,38 грн до 30.09.25;

- жовтень 2025 року 21 715,42 грн до 31.10.25.

Всього: 152 007,70 грн.

Не погодившись з цим рішенням господарського суду, до Центрального апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою звернулася Запорізька міська рада, в якій просить скасувати рішення Господарського суду Запорізької області від 18.03.2025 р. у справі № 908/3423/24 в частині відмови в задоволенні позовних вимог та ухвалити нове рішення у відповідній частині, яким позовні вимоги Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Стара аптека» про стягнення доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 12.03.22 по 31.12.22 у сумі 81 900,54 (вісімдесят одна тисяча дев'ятсот грн 54 коп.) задовольнити.

В обґрунтування апеляційної скарги апелянт, зокрема, зазначає наступне:

- вважає, що оскільки між Запорізькою міською радою та відповідачем не укладено договору оренди землі, то відповідач не є орендарем, а є фактичним користувачем земельної ділянки, що своєю чергою виключає можливість застосування до спірних правовідносин норм Податкового кодексу України, зокрема підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» цього Кодексу. На думку позивача, в цьому випадку, відповідач, не сплачуючи за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, збільшив вартість власного майна, а Запорізькою міською радою втрачено належне їй майно (кошти), на отримання яких позивач правомірно очікував. Використання земельної ділянки відповідачем без належного правового оформлення позбавило Запорізьку міську раду, як власника землі, права отримувати від цієї ділянки дохід, що зумовило звернення позивача до суду із позовом у цій справі саме на підставі статей 1212, 1214 Цивільного кодексу України;

- вказує на те, що судом першої інстанції застосовані до спірних правовідносин правові висновки, що містяться у постановах Касаційного адміністративного суду від 22.11.2024 у справі № 280/325/24 та постанові Верховного Суду у складі суддів Касаційного господарського суду від 25.02.2025 у справі № 908/929/24, які, на думку апелянта, не є подібними до справи № 908/3423/24;

- вважає хибними висновки суду першої інстанції про перебування міста Запоріжжя в зоні активних бойових дій. Так, апелянт зазначає, що загальновідомим є той факт, що на території міста Запоріжжя ніколи починаючи з 24.02.2022 не велися і не ведуться активні бойові дії, вона не є тимчасово окупованою.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 02.06.2025 р. відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Запорізької міської ради на рішення Господарського суду Запорізької області від 18.03.2025 р. у справі № 908/3423/24 у письмовому провадженні без виклику та повідомлення учасників справи, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на апеляційну скаргу.

Товариством з обмеженою відповідальністю “Стара аптека» подано до Центрального апеляційного господарського суду відзив на апеляційну скаргу, у відповідності до якого відповідач просить залишити її без задоволення, а рішення Господарського суду Запорізької області від 18.03.2025 р. у справі № 908/3423/24 - без змін.

В обґрунтування своїх заперечень проти доводів апеляційної скарги відповідач , зокрема, зазначає наступне:

- вказує на те, що висновки суду першої інстанції у справі № 908/3423/24 повністю узгоджуються з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 25.02.2025 р. по справі № 908/929/24;

- покликаючись на положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України, з урахуванням того, що згідно з переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, що затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309, уся територія Запорізького району включена до території активних бойових дій, відповідач стверджує, що будь-яка плата за користування належною відповідачу земельною ділянкою у період з 12.03.2022 р. по 31.12.2022 року нарахуванню та сплаті відповідачем фактично не підлягала;

- на переконання відповідача норми ПК України поширюються на всіх землекористувачів, в тому числі і на фактичних, які користуються землею і без укладення договору. Тому відповідач вважає такими, що не заслуговують на увагу посилання позивача на те, що особа, яка є фактичним користувачем земельної ділянки, використовуючи її без укладення договору оренди землі, не підпадає під правове регулювання норм ПК України.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, судова колегія дійшла висновку про наявність підстав для задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено місцевим господарським судом, 02.09.2004 між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та Закритим акціонерним товариством “Стара аптека» (Орендар) укладено договір оренди землі (Договір), у відповідності до якого (п. 1. Договору) Орендодавець, відповідно до рішення 16 сесії 24 скликання Запорізької міської ради № 35 від 31.03.2004 надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування аптеки, яка знаходиться: м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті, 1.

Відповідно до п. 2. Договору, в оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1204 га.

На земельній ділянці (п. 3. Договору) знаходяться об'єкти нерухомого майна: одноповерхова будівля аптеки, гараж та сарай.

Земельна ділянка передається в оренду разом з: одноповерховою будівлею аптеки, гаражом та сараєм (п. 4. Договору).

У відповідності до п. 8. Договору, договір укладається строком на 10 років.

Дія договору (п. 35. Договору) припиняється, зокрема, у разі: закінчення строку, на який його було укладено. …

Договір зареєстровано у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 02.09.2004 за № 1249.

Згідно з актом приймання-передачі земельної ділянки за договором оренди землі від 02.09.2004 № 1249, Запорізька міська рада передала земельну ділянку з кадастровим № 2310100000:04:025:0202 загальною площею 0,1204 га, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті, 1, а ЗАТ “Стара аптека» прийняла вищенаведену земельну ділянку в оренду (п. 1). Земельна ділянка знаходиться у стані придатному для розташування аптеки (п. 2). На земельній ділянці знаходиться: одноповерхова будівля аптеки, гараж та сарай (п. 3).

Рішенням Запорізької міської ради від 29.05.2019 № 57/30 «Про поновлення ТОВ “Стара аптека» договору оренди землі по вул. Пам'ятній, 1 для розташування аптеки»:

1. Поновлено ТОВ “Стара аптека» строком на 10 років договір оренди землі (кадастровий номер 2310100000:04:025:0202) площею 0,1204 га (землі житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови) по вул. Пам'ятній, 1 для розташування аптеки в межах, раніше затверджених рішенням виконавчого комітету міської ради від 09.03.2004 № 74/34 «Про передачу в оренду ЗАТ “Стара аптека» земельної ділянки по вул. Сакко і Ванцетті, 1 для розташування аптеки», за рахунок земель Запорізької міської ради.

2. Зобов'язано ТОВ “Стара аптека» (Турко О.В., м. Запоріжжя, вул. Пам'ятній, 1):

- після прийняття даного рішення у 4-місячний термін отримати витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі, укласти з Запорізькою міською радою відповідний договір оренди землі та здійснити державну реєстрацію права користування в установленому законодавством порядку (п. 2.1.); …

- надати у місячний термін після державної реєстрації права користування, копію договору оренди землі відповідному органу Державної фіскальної служби (п. 2.3.);

- після закінчення строку оренди землі, договір оренди землі поновити в установленому законом порядку (п. 2.4.). …

Листом за вих. № 03/03-32/03127 від 31.10.2019 «Про укладання договорів оренди» виконавчий комітет Запорізької МР повідомив ТОВ “Стара аптека», що (дослівно):

«Рішенням сесії Запорізької міської ради від 29.05,2019 №57/30 Вам поновлено договір оренди землі строком на 10 років для розташування аптеки площею 0,1204 га за адресою: м. Запоріжжя, вул. Пам'ятна, 1.

Зазначеним рішенням Вас зобов'язано після його прийняття у чотиримісячний термін укласти договір оренди землі, подати його на державну реєстрацію та одержати в установленому порядку. Після державної реєстрації договору оренди землі в п'ятиденний строк подати його копію до відповідного органу державної податкової служби. …

… На теперішній час Ви не виконали вимоги рішення Запорізької міської ради, а саме не уклали договір оренди вищеназваної земельної ділянки та не зареєстрували право оренди на неї. Таким чином, Ви не набули право користування даною земельною ділянкою, хоча фактично користуєтесь нею без наявності правовстановлюючих документів, що є порушенням норм чинного законодавства.

Крім того, сплата орендних платежів за користування землями територіальної громади є джерелом поповнення місцевого бюджету. У зв'язку з не укладенням Вами договору оренди землі, місцевий бюджет недоотримає суму орендних платежів за користування земельними ділянками.

На підставі вищевикладеного повідомляємо, що Вам необхідно укласти договір оренди, При цьому необхідно мати при собі витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки землі. …

… Також, у разі невиконання вимог, що містяться в даному листі стосовно укладання договору оренди землі, Запорізька міська рада розпочне процес стягнення з Вас збитків, що складаються з сум недоплаченої орендної плати, починаючи з наступного дня по закінченню терміну на його укладання, визначеного в рішеннях Запорізької міської ради про оформлення земельних ділянок в оренду.

Виходячи з вищевикладеного, інформацію про прийняття відповідних дій щодо укладання договору оренди землі просимо надіслати у місячний термін на адресу Управління з питань земельних відносин Запорізької міської ради (вул. Зелінського, 3, м. Запоріжжя, 69037).».

Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта від 17.10.2024 № 399714023, ТОВ “Стара аптека» належить на праві власності нежитлова будівля літ. А з реєстраційним № 1372013, загальною площею 302,6 кв. м., розташована на земельній ділянці за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті, 1, форма власності: колективна, з часткою власності 1/1. Державну реєстрацію права власності проведено 14.06.2003.

23.10.2024 департамент правового забезпечення Запорізької міської ради направив ТОВ “Стара аптека» вимогу за вих. № 01/02-11/2297 від 12.10.2024 про сплату плати за землю, в якій вимагав в останнього невідкладно сплатити належну суму безпідставно збереженої плати за землю (орендної плати), розмір якої становить 233 908,24 грн, за користування земельною ділянкою з кадастровим № 2310100000:04:025:0202 за період з 01.01.2019 по 31.01.2024.

У відповідності до листа департаменту фінансів та бюджетної політики Запорізької міської ради за вих. № 06.1-14/563 від 12.03.2025 «Про надання інформації», за наявними даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGICA» (далі - ІАС), через яку у відповідності до норм постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету, та органами місцевого самоврядування, ТОВ «Стара аптека» протягом 2023 року в цілому сплачено до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» 68 103,54 грн, протягом 2024 року - 97 191,50 грн.

На підставі рішень Запорізької міської ради № 7 від 30.06.2015 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», № 26 від 28.11.2018 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», міською радою було здійснено розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування ТОВ “Стара аптека» (ЄДРПОУ 22133486) земельною ділянкою площею 0,1204 га, розташованою за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті (нова назва Пам'ятна), 1 без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 01.01.2019 по 31.07.2024.

Відповідно до зазначеного розрахунку, загальний розмір безпідставно набутих (збережених) ТОВ “Стара аптека» коштів у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим № 2310100000:04:025:0202 площею 0,1204 га, розташованої за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті (нова назва Пам'ятна), 1, протягом періоду часу з 01.01.2019 по 31.07.2024 склав 233 908,24 грн.

Враховуючи те, що як стверджує позивач, ТОВ “Стара аптека» користувалось вказаною земельною ділянкою без достатньої правової підстави, Запорізька міська рада звернулась до суду з позовними вимогами у цій справі щодо відшкодування відповідачем позивачу безпідставно набутих (збережених) коштів у вигляді несплаченої орендної плати за землю у розмірі 233 908,24 грн у відповідності до положень ст.ст. 1212-1214 ЦК України.

Вирішуючи цей спір, суд першої інстанції частково погодився із доводами позивача стосовно того, що несплата відповідачем орендної плати за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору призвела до недоотримання позивачем належних йому грошових коштів у вигляді орендної плати в сумі 152 007,70 грн та дійшов висновку про задоволення позовних вимог в цій частині.

При цьому, місцевий господарський суд, розглянувши заяву відповідача про розстрочення виконання рішення суду, дійшов висновку про її часткове задоволення та розстрочив виконання рішення в частині стягнення суми доходів отриманих від безпідставно набутого майна в період з 01.01.2019 по 31.07.2024 у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки у розмірі 152 007,70 грн строком на 7 місяців, шляхом щомісячної сплати заборгованості.

Судова колегія відзначає, що рішення суду першої інстанції в частині часткового задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 01.01.2019 по 31.07.2024 у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим № 2310100000:04:025:0202 у розмірі 152 007,70 грн, а також в частині розстрочення виконання цього рішення суду, не є предметом апеляційного оскарження, отже, в силу положень ст. 269 ГПК України, оскаржуване рішення суду першої інстанції в цій частині не перевіряється судом апеляційної інстанції.

Водночас предметом апеляційного оскарження та, відповідно, апеляційного розгляду у цій справі є рішення місцевого господарського суду в частині відмови у задоволенні позовних вимог про стягнення з відповідача доходів отриманих від безпідставно набутого майна в період з 12.03.2022 по 31.12.2022 у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки у розмірі 81 900,54 грн.

Так, ухвалюючи оскаржуване рішення про відмову у задоволенні позову в частині стягнення з відповідача доходів отриманих від безпідставно набутого майна в період з 12.03.2022 по 31.12.2022 у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки у розмірі 81 900,54 грн, місцевий господарський суд дійшов висновку, що до правовідносин сторін в цій частині мають бути застосовані приписи підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Проте, колегія суддів апеляційного суду не погоджується з висновками місцевого господарського суду в цій частині, з огляду на наступне.

Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.

Відповідно до ст. 60 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.

Згідно зі ст. 83 Земельного кодексу України (далі ЗК України), землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

В ході розгляду справи № 908/3423/24 місцевим господарським судом встановлено і представниками сторін не заперечувалось, що власником земельної ділянки площею 0,1204 га з кадастровим № 2310100000:04:025:0202, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, Сакко і Ванцетті (нова назва Пам'ятна), 1 є Запорізька міська рада (код ЄДРПОУ 04053915).

Відповідно до ч. 3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок комунальної власності юридичним особам у разі розташування на цих ділянках об'єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у їх власності, здійснюється у порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.

Проєкт землеустрою щодо відведення земельних ділянок є різновидом документації із землеустрою (п. «ґ» ч. 2 ст. 25 Закону України «Про землеустрій»).

За змістом ч. 1 ст. 26 зазначеного Закону, замовниками документації із землеустрою можуть бути, зокрема, органи місцевого самоврядування, землевласники та землекористувачі, а також інші юридичні та фізичні особи.

Згідно зі ст. 79 ЗК України, земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, із визначеними щодо неї правами.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3, 4, 9 ст. 791 цього Кодексу, формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проєктами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проєктами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового №. Земельна ділянка може бути об'єктом цивільних прав виключно з моменту її формування (крім випадків суборенди, сервітуту щодо частин земельних ділянок) та державної реєстрації права власності на неї.

Законом України «Про Державний земельний кадастр» визначено правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру.

Так, згідно зі ст. 1 Закону України «Про Державний земельний кадастр», Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера. Кадастровий номер земельної ділянки - індивідуальна, що не повторюється на всій території України, послідовність цифр та знаків, яка присвоюється земельній ділянці під час її державної реєстрації і зберігається за нею протягом усього часу існування.

Внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (ч. 1 ст. 9 зазначеного Закону).

Частиною 1 ст. 11 Закону України «Про Державний земельний кадастр» унормовано, що відомості про об'єкти Державного земельного кадастру під час внесення їх до Державного земельного кадастру мають відповідати існуючим характеристикам об'єктів у натурі (на місцевості), визначеним з точністю відповідно до державних стандартів, норм та правил, технічних регламентів.

З матеріалів справи вбачається, що земельна ділянка площею 0,1204 га з кадастровим № 2310100000:04:025:0202, що знаходиться за адресою м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті (нова назва Пам'ятна), 1 відноситься до земель житлової та громадської забудови; для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови.

У відповідності до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта від 17.10.24 № 399714023, ТОВ “Стара аптека» належить на праві власності нежитлова будівля літ. А з реєстраційним № 1372013, загальною площею 302,6 кв. м., розташована на земельній ділянці за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті, 1, форма власності: колективна, з часткою власності 1/1. Державну реєстрацію права власності проведено 14.06.03.

Учасники в процесі розгляду цієї справи не заперечували, що нерухоме майно, яке належить на праві власності відповідачу, розташоване саме на вказаній земельній ділянці з кадастровим № 2310100000:04:025:0202.

Предметом позову у цій справі є вимога про стягнення з відповідача безпідставно збережених коштів - орендної плати за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим № 2310100000:04:025:0202, на якій знаходиться належний відповідачу об'єкт нерухомого майна.

Для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів орендної плати, згідно зі ст.ст. 1212-1214 ЦК України, за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, суду необхідно, насамперед, з'ясувати: а) чи наявні правові підстави для використання земельної ділянки; б) яка площа земельної ділянки та чи є вона сформованою відповідно до вимог земельного законодавства; в) в якому розмірі підлягають відшкодуванню доходи пов'язані із безпідставним збереженням майна розраховані відповідно до вимог земельного законодавства, а саме на підставі нормативної грошової оцінки землі.

Згідно зі ст. 125 ЗК України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Статтею 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка.

Відповідно до пп. 265.1.3 п. 265.1 ст. 265 Податкового кодексу України (далі по тексту ПК України), податок на майно складається з плати за землю.

У пп. 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 ПК України визначено, що податок на майно належить до місцевих податків.

Приписами п.п. 289.1, 289.2 ст. 289 ПК України унормовано, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у т.ч. право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.

Згідно з пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 % їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 % та не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки.

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України, плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

У відповідності до листа департаменту фінансів та бюджетної політики Запорізької міської ради за вих. № 06.1-14/563 від 12.03.2025 «Про надання інформації», за наявними даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGICA» (далі - ІАС), через яку у відповідності до норм постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.21 № 627 здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету, та органами місцевого самоврядування, ТОВ «Стара аптека» протягом 2023 року в цілому сплачено до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» 68 103,54 грн, протягом 2024 року - 97 191,50 грн.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Положення глави 83 ЦК України застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Згідно зі ст. 1212 ЦК України, передбачений нею вид позадоговірних зобов'язань виникає за таких умов: 1) набуття особою майна або його збереження за рахунок іншої особи; 2) відсутність для цього правових підстав або якщо вони відпали (постанови Великої Палати Верховного Суду від 13.02.19 у справі № 320/5877/17 (провадження № 14-32цс19), від 14.12.21 у справі № 643/21744/19 (провадження № 14-175цс21).

Статтею 1213 ЦК України встановлено, що набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.

Як вбачається з матеріалів цієї справи та встановлено місцевим господарським судом, термін дії договору оренди землі від 02.09.2004 (укладеного між Запорізькою міською радою (Орендодавець) та ЗАТ “Стара аптека» (Орендар), площею 0,1204 га, яка розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті, 1, діяв до 02.09.2014.

Доказів укладення нового договору оренди зазначеної земельної ділянки, або додаткової (вих) угоди (угод) про поновлення (продовження) терміну дії договору оренди землі від 02.09.2004 у визначеному чинним законодавством порядку станом на час ухвалення рішення у цій справі по суті спору суду не надано.

При цьому необхідно враховувати, що право оренди земельної ділянки виникає на підставі відповідного договору з моменту державної реєстрації цього права. Виникнення права власності на будинок, будівлю, споруду не є підставою для виникнення права оренди земельної ділянки, на якій вони розміщені і яка не була відведена в оренду попередньому власнику.

Проте, враховуючи приписи ч. 2 ст. 120 ЗК України, не є правопорушенням відсутність у власника будинку, будівлі, споруди зареєстрованого права оренди на земельну ділянку, яка має іншого власника і на якій ці будинок, будівля, споруда розташовані.

У цьому випадку відсутність документів, що посвідчують право користування земельною ділянкою у ТОВ “Стара аптека», не може бути визнане як її самовільне використання. Однак, не надає права на її безоплатне використання та не є підставою для звільнення ТОВ “Стара аптека» від обов'язку сплачувати орендну плату за користування сформованою земельною ділянкою.

Позивачем здійснено розрахунок недоотриманих доходів за фактичне користування відповідачем земельною ділянкою площею 0,1204 га, розташованою за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті (нова назва Пам'ятна), 1, без оформлення правовстановлюючого документу, що посвідчує право оренди (користування) за період з 01.01.19 по 31.07.24 у розмірі 233 908,24 грн, виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а саме розрахунок розміру недоотриманих доходів складає:

- за 2019 рік (з 01.01.19 по 31.12.19) - 23 360,44 грн;

- за 2020 рік (з 01.01.20 по 31.12.20) - 24 410,24 грн;

- за 2021 рік (з 01.01.21 по 31.12.21) - 26 630,44 грн;

- за 2022 рік (з 01.01.22 по 31.12.22) - 101 896,32 грн;

- за 2023 рік (з 01.01.23 по 31.12.23) - 33 687,51 грн;

- за 2024 рік (з 01.01.24 по 31.07.24) - 20 653,29 грн.

Як вже було зазначено вище, вирішуючи цей спір, суд першої інстанції дійшов висновку щодо часткового задоволення позовних вимог про стягнення з відповідача на користь позивача доходу, отриманого від безпідставно набутого майна за період з 01.01.19 по 31.07.24 у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим № 2310100000:04:025:0202 у розмірі 152 007,70 грн.

При цьому, ухвалюючи оскаржуване рішення, місцевий господарський суд дійшов висновку, що до правовідносин сторін мають бути застосовані приписи підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України, а тому в частині стягнення з відповідача доходів отриманих від безпідставно набутого майна в період з 12.03.2022 по 31.12.2022 у розмірі 81 900,54 грн має бути відмовлено, що й є предметом апеляційного оскарження, з приводу чого судова колегія зазначає наступне.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який згодом було неодноразово продовжено.

Законом України від 15.03.2022 № 2120-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17.03.2022, внесені зміни до пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зокрема вказаний пункт доповнено підпунктом 69.14 відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 11.04.23 року № 3050-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно», який набрав чинності 06.05.2023, внесені зміни до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, зокрема абз. 1 вказаного пункту встановлював наступне: «За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців».

Аналіз підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України в редакції чинній з 06.05.2023 свідчить про те, що тимчасово, на період з 01.03.2022 по 31.12.2022, не нараховується та не сплачується плата за землю (орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані, окрім іншого, на територіях активних бойових дій та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб-підприємців або юридичних осіб (схожий за змістом висновок щодо попередньої редакції пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України викладений у постанові Касаційного адміністративного суду від 29.10.24 у справі № 620/5747/23).

Постановою Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» установлено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (в подальшому - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій. Вказана постанова набрала чинності 25.12.2022.

На підставі вищевказаної постанови, наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 23.12.2022 за № 1668/39004).

Судом встановлено, що нерухоме майно ТОВ “Стара аптека», яке належить на праві власності відповідачу, розташоване саме земельній ділянці площею 0,12045 га з кадастровим № 2310100000:04:025:0202 на території міста Запоріжжя.

Відповідно до вказаного Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, вся територія Запорізького району (код UA23060000000070350), станом на момент набрання чинності Законом України від 11.04.2023 № 3050-IX, віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022.

При цьому у пункті 2.3. вказаного Переліку по коду UA23060000000070350 не міститься виключень щодо територіальних громад Запорізького району, а тому Запорізька територіальна громада (м. Запоріжжя) входить до території Запорізького району.

З огляду на вказане вище правове регулювання, положення підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України та той факт, що вся територія Запорізького району віднесена до території активних бойових дій з 12.03.2022 по 31.12.2022, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідач мав право у спірний період не сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, яка розташована в місті Запоріжжя.

Проте, судова колегія зауважує, що, відмовляючи у стягненні з відповідача доходів отриманих від безпідставно набутого майна за землю у період з 12.03.2022 по 31.12.2022 у розмірі 81 900,54 грн на підставі підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України, судом першої інстанції не враховані висновки Верховного Суду, викладені, зокрема у постановах від 27.04.2021 у справі № 922/2378/20, від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20.

Так, Верховний Суд у постанові від 27.04.2021 у справі № 922/2378/20, з урахуванням системного аналізу змісту п. 10.1.1 ст. 10, пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14, ст. ст. 40, 41, п. 265.1.3 ст. 265 ПК України, виснував, що: "власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і постійні землекористувачі є платниками земельного податку, а орендарі земель державної та комунальної власності - орендної плати за такі земельні ділянки, однак особа, яка є фактичним користувачем земельної ділянки, не маючи права власності або постійного користування на неї і використовуючи її без укладення договору оренди землі, не підпадає під правове регулювання наведених норм ПК України".

Беручи до уваги відсутність укладеного між Запорізькою міською радою та відповідачем договору оренди земельної ділянки з кадастровим № 2310100000:04:025:0202 та враховуючи зазначені вище висновки Верховного Суду, судова колегія констатує, що суд першої інстанції, правильно встановивши обставини відсутності на час розгляду цієї справи договірних відносин між сторонами щодо оренди землі, водночас дійшов помилкового висновку, що відповідач є суб'єктом, який має право на застосування пільг щодо звільнення від нарахування та сплати орендної плати за землю у період з 01.07.2022 по 31.12.2022, передбачених підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідних положень ПК України (щодо спірної суми - 81 900,54 грн).

Отже, висновок місцевого господарського суду про відсутність підстав для стягнення з відповідача на користь позивача доходів отриманих від безпідставно набутого майна в період з 12.03.2022 по 31.12.2022 у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки у розмірі 81 900,54 грн є помилковим, а оскаржуване рішення в цій частині підлягає скасуванню як таке, що ухвалене з порушенням статті 236 ГПК України, з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог у цій частині.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 275 ГПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.

Відповідно до п.п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 277 ГПК України підставами для скасування або зміни рішення місцевого господарського суду є не з'ясування обставин, що мають значення справи, невідповідність висновків, що викладені у рішенні, фактичним обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.

З урахуванням усього вищенаведеного, колегія суддів апеляційного господарського суду вважає, що доводи апеляційної скарги в частині безпідставного застосування судом першої інстанції до спірних правовідносин підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, знайшли своє підтвердження під час апеляційного перегляду, отже апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржуване рішення - скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог у відповідній частині.

Згідно зі ст. 129 ГПК України та враховуючи результати розгляду апеляційної скарги судові витрати по сплаті судового збору за подання позову та апеляційної скарги, слід покласти на відповідача.

З підстав наведеного та керуючись ст.ст. 129, 269, 270, 275-284 Господарського процесуального кодексу України, апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Запорізької міської ради на рішення Господарського суду Запорізької області від 18.03.2025 р. у справі № 908/3423/24 - задовольнити.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 18.03.2025 р. у справі № 908/3423/24 - скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог.

Ухвалити в цій частині нове рішення, яким позовні вимоги Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю “Стара аптека» про стягнення доходу, що отриманий від безпідставно набутого майна за період з 01.01.2019 по 31.07.2024 у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим № 2310100000:04:025:0202 у розмірі 81 900,54 грн - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Стара аптека» (69096, м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті (нова назва вул. Пам'ятна), буд. 1, код ЄДРПОУ 22133486) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, р/р UA318999980314090544000008479, отримувач: ГУК у Зап.обл/ТГ м. Запоріжжя/24060300, код отримувача (ЄДРПОУ): 37941997, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), код класифікації доходів бюджету: 24060300, найменування коду класифікації доходів бюджету: інші надходження) дохід отриманий від безпідставно набутого майна за період з 01.01.2019 по 31.07.2024 у вигляді орендної плати за використання земельної ділянки комунальної власності з кадастровим № 2310100000:04:025:0202 у розмірі 81 900 (вісімдесят одна тисяча дев'ятсот) грн 54 коп.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Стара аптека» (69096, м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті (нова назва вул. Пам'ятна), буд. 1, код ЄДРПОУ 22133486) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, р/р UA058201720344270024000034816, отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, код отримувача (ЄДРПОУ): 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ) 983 (дев'ятсот вісімдесят три) грн 06 коп. судового збору за подання позову.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю “Стара аптека» (69096, м. Запоріжжя, вул. Сакко і Ванцетті (нова назва вул. Пам'ятна), буд. 1, код ЄДРПОУ 22133486) на користь Запорізької міської ради (69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206, код ЄДРПОУ 04053915, р/р UA058201720344270024000034816, отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, код отримувача (ЄДРПОУ): 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ) 3 633,60грн. судового збору за подання апеляційної скарги.

Видачу наказу, на виконання цієї постанови, у відповідності до ст. 327 ГПК України доручити Господарському суду Запорізької області.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Право на касаційне оскарження постанови та строк оскарження встановлені ст.ст. 287, 288 ГПК України.

Головуючий суддя А.Є. Чередко

Суддя В.Ф. Мороз

Суддя Ю.Б. Парусніков