Рішення від 18.11.2025 по справі 947/16204/25

Справа № 947/16204/25

Провадження № 2/947/3258/25

РІШЕННЯ

Іменем України

18.11.2025 м. Одеса

Київський районний суд м. Одеси у складі головуючого судді Цирфи К.А., за участі:

- секретаря судового засідання Дімової Є.В.,

- позивача ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Каланчацької селищної ради Херсонської області в особі Відділу реєстрації виконавчого органу Каланчацької селищної ради, Державного реєстратора Відділу реєстрації виконавчого комітету Каланчацької селищної ради Херсонської області Білоброва Олександра Олеговича, Севастопольської міської державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження, скасування рішення про державну реєстрацію прав, скасування державної реєстрації права власності, визнання недійсним свідоцтва про реєстрацію права власності на нерухоме майно, припинення права власності на земельну ділянку,

ВСТАНОВИВ:

Позиції позивача та відповідача, інших учасників справи

У травні 2025 року до Київського районного суду м. Одеси з позовом звернувся ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Каланчацької селищної ради Херсонської області в особі Відділу реєстрації виконавчого органу Каланчацької селищної ради (далі також - відповідач-1), Державного реєстратора Відділу реєстрації виконавчого комітету Каланчацької селищної ради Херсонської області Білоброва Олександра Олеговича (далі також - відповідач-2), Севастопольської міської державної адміністрації (далі також - відповідач-3) про визнання незаконним та скасування розпорядження, скасування рішення про державну реєстрацію прав, скасування державної реєстрації права власності, визнання недійсним свідоцтва про реєстрацію права власності на нерухоме майно, припинення права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 8536300000:58:001:0617.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначила, що з інформації, яка міститься в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, йому стало відомо, що державний реєстратор Білобров О.О. прийняв рішення про державну реєстрацію за ним права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 8536300000:58:001:0617, загальною площею 0,1 га, цільове призначення - для індивідуального дачною будівництва, за адресою: АДРЕСА_1 . За результатами реєстраційних дій реєстраційною службою видано свідоцтво про право власності на нерухоме майно.

З цього приводу позивач зазначає, що ніколи не звертався до органів державної влади чи місцевого самоврядування з метою реєстрації за ним права на земельну ділянку з цільовим призначенням - для індивідуального дачного будівництва, а також не надавав жодних повноважень іншим особам щодо реєстрації за ним права на земельну ділянку.

Як наслідок, просить скасувати усі прийняті рішення за вказаним фактом.

Інших заяв по суті справи до суду не надходило.

Заяви та клопотання учасників справи

У судовому засіданні, 12.06.2025, позивач підтримав заявлене клопотання про витребування доказів з Відділу державної реєстрації громадських формувань в Одеській області Управління державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), а саме матеріалів реєстраційної справи, сформованої на означену земельну ділянку.

Ухвалою суду від 12.06.2025 вказане клопотання задоволено.

Процесуальні дії у справі

Ухвалою суду від 19.05.2025 справу призначено до розгляду в порядку загального позовного провадження. Підготовчі судові засідання призначалися на 12.06.2025, 08.07.2025, 23.07.2025.

Ухвалою суду від 23.07.2025, підготовче провадження закрито, справу призначено до судового розгляду на 16.10.2025, який неодноразово відкладався на 23.09.2025, 16.10.2025, 12.11.2025 з різних підстав.

У судовому засіданні, 12.11.2025, позивач свої вимоги підтримав у повному обсязі. Інші учасники справи, належним чином повідомлені, до суду не з'явилися, про причини неявки не повідомили.

Фактичні обставини справи

Дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази, суд доходить висновку про задоволення позову з таких підстав.

Згідно з відповіддю Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 19.11.2024 за № 111-463/0-0.212-672/69-24 встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 8536300000:58:001:0617 не зареєстрована у Державному земельному кадастрі.

На Публічній кадастровій карті також відсутні будь-які відомості про земельну ділянку з кадастровим номером 8536300000:58:001:0617.

З матеріалів реєстраційної справи на земельну ділянку з кадастровим номером 8536300000:58:001:0617, наданих в паперових копіях електронних документів Управлінням державної реєстрації Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) установлено, що оригінали матеріалів реєстраційної справи на вказану земельну ділянку з АР Крим на зберігання не надходили. В матеріалах реєстраційної справи міститься, зокрема, заява та рішення про державну реєстрацію № 12861448 від 06.05.2014 без відповідних підписів уповноважених осіб.

Розпорядженням Севастопольської міської державної адміністрації № 1250-р від 07.04.2010, яким затверджено комплексний проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок загальною площею 18,1348 га з встановленням меж в натурі (на місцевості) для дачного будівництва обслуговуючим кооперативом «Дачно-будівельний кооператив «Дружба-8», що розташовані в м. Севастополі в районі урочища Аязьма для передачі у власність громадянам (згідно з додатком); вирішено передати у приватну власність громадянам України - членам обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Дружба-8» земельні ділянки в межах їх безоплатної приватизації загальною площею 18,1348 га для дачного будівництва.

У додатку «Список громадян - членів обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельного кооперативу «Дружба-8»» до вказаного розпорядження визначено, окрім інших, що ОСОБА_1 має бути відведена земельна ділянка, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 .

Означене розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 1250-р від 07.04.2010 стало підставою для реєстрації за ОСОБА_1 права власності на спірну земельну ділянку та видачі свідоцтва про право власності.

Мотиви прийнятого рішення

Відповідно до ч. 1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів.

Згідно з ч. 6 ст. 118 ЗК України (в редакції, чинній на день прийняття розпорядження) громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідної районної, Київської чи Севастопольської міської державної адміністрації або сільської, селищної, міської ради за місцезнаходженням земельної ділянки.

У розпорядженні Севастопольської міської державної адміністрації № 1250-р від 07.04.2010 зазначено, що його прийняттю передувало подання членами обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Дружба-8», відповідних заяв.

Згідно з ч. 5 ст. 122 ЗК України (в редакції, чинній на дату прийняття розпорядження) Київська та Севастопольська міські державні адміністрації передають земельні ділянки із земель державної власності у власність або у користування у межах їх територій для всіх потреб, крім випадків, визначених частиною сьомою цієї статті.

Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 21 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (в редакції, чинній на дату прийняття розпорядження) місцева державна адміністрація розпоряджається землями державної власності відповідно до закону.

Частиною 1 ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (в редакції, чинній на дату прийняття розпорядження) на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники управлінь, відділів та інших структурних підрозділів - накази.

Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України Закону України «Про місцеві державні адміністрації» (в редакції, чинній на дату прийняття розпорядження) голови місцевих державних адміністрацій видають розпорядження одноособово і несуть за них відповідальність згідно із законодавством.

Так, Указом Президента України від 06.04.2010 № 509/2010 звільнено ОСОБА_2 з посади голови Севастопольської міської державної адміністрації.

У цей же день Указом Президента України від 06.04.2010 № 513/2010 призначено ОСОБА_3 головою Севастопольської міської державної адміністрації.

Однак, вказане розпорядження підписане саме ОСОБА_2 , тобто не уповноваженою особою, що вказує на його незаконний характер.

З цього приводу позивач зазначає, що він не звертався до Севастопольської міської державної адміністрації, або до будь-якого іншого публічного органу чи особи із заявою (клопотанням) про безоплатне одержання земельної ділянки у власність. Він ніколи не був членом обслуговуючого кооперативу «Дачно-будівельний кооператив «Дружба-8»в м. Севастополі.

Автономна Республіка Крим та місто Севастополь є тимчасово окупованими Російською Федерацією з 20.02.2014 (ч. 2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).

Відтак перевірити доводи позивача шляхом витребування документів з ОК «Дачно-будівельний кооператив «Дружба-8» (м. Севастополь) та Севастопольської міської державної адміністрації наразі не має можливості.

Далі, з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 141267761 від 15.10.2018 встановлено, що право власності на земельну ділянку кадастровий номер 8536300000:58:001:0617 зареєстровано за позивачем на підставі рішення державного реєстратора Білоброва О.О. про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 12861448 від 06.05.2014. Після проведення реєстраційних дій державний реєстратор Білобров О.О. видав свідоцтво про право власності на нерухоме майно від 06.05.2014 № 21301189.

З цього приводу позивач зазначає, що не звертався до державного реєстратора із заявою про вчинення реєстраційних дій. Також не уповноважував на це будь-яку іншу особу. Відповідно свідоцтво про право власності на земельну ділянку не отримував.

Так, п. 1 ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07. 2004 № 1952-IV (далі - Закон № 1952-IV, в редакції, чинній на дату прийняття рішення про реєстрацію) державна реєстрація прав та їх обтяжень починається з прийняття і перевірки документів. що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрації заяви.

Згідно з приписами ч. 1, 7, 11 ст. 16 Закону № 1952-IV (в редакції, чинній па дату прийняття рішення про реєстрацію) заява про державну реєстрацію прав та їх обтяжень подається до органу державної реєстрації прав у паперовій або електронній формі у випадках, передбачених цим Законом.

Державна реєстрація прав проводиться па підставі заяви власника, іншого правонабувача, сторони правочину, за яким виникло право уповноваженої ними особи або державного кадастрового реєстратора у випадках, передбачених цим Законом.

Під час подання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень у паперовій формі фізична особа повинна пред'явити документ, що посвідчує її особу, а у разі подання заяви представником фізичної чи юридичної особи також - документ, що підтверджує його повноваження діяти від імені таких осіб. У випадках, установлених законом, представник іноземної особи пред'являє документи, легалізовані в установленому нормативно-правовими актами порядку.

Згідно з п. 8-1 ч. 1 ст. 18 Закону № 1952-IV (в редакції, чинній на дату видачі свідоцтва) свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається: фізичним та юридичним особам у разі безоплатної передачі їм земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності за рішеннями органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.

Відповідно до п. 1, 2, 3 ч. 3 ст. 26 Закону № 1952-IV відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цілого Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасуванні документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом «а» пункту 2 частини шостої статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Матеріали наданої реєстраційної справи за ухвалою суду щодо реєстрації права власності на оспорювану земельну ділянку містять виключно паперові копії електронних документів без підписів уповноважених осіб. Відтак перевірити, чи подавав позивач заяву про вчинення реєстраційних дій, чи інша уповноважена особа, наразі не представляється за можливе.

Селище Каланчак Херсонської області перебуває під окупацією з 24.02.2022 з початку повномасштабного вторгнення РФ. Витребувати в оригіналах матеріали реєстраційної справи з Каланчацької селищної ради наразі не є можливим.

Висновки суду

Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (ч. 1 ст. 76 ЦПК України).

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників. Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до вимог ч. 3, 4 ст. 12, ч. 1, 2 ст. 13, ч. 1, 7 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, та несе ризик настання наслідків, пов'язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій. Суд розглядає справи в межах заявлених позовних вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у цивільних справах не є обов'язком суду.

Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, враховуючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ч. 1, 2 ст. 89 ЦПК України).

З урахуванням викладено, оскільки відповідачами не спростовано доводів позивача, суд уважає доведеним факт незаконності розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації № 1250-р від 07.04.2010, яке підлягає скасуванню в частині, що стосується позивача.

Оскільки подальші реєстраційні дії та видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно (земельну ділянку) є похідними від основоположного розпорядження Севастопольської РДА, відтак останні також підлягають скасуванню, а свідоцтво про вправо власності на нерухоме майно - визнанню недійсним. Як наслідок, право власності позивача на вказану земельну ділянку необхідно визнати припиненим.

Судові витрати

Згідно з ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

На підставі викладеного, керуючись ст. 258, 259, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Каланчацької селищної ради Херсонської області в особі Відділу реєстрації виконавчого органу Каланчацької селищної ради, Державного реєстратора Відділу реєстрації виконавчого комітету Каланчацької селищної ради Херсонської області Білоброва Олександра Олеговича, Севастопольської міської державної адміністрації про визнання незаконним та скасування розпорядження, скасування рішення про державну реєстрацію прав, скасування державної реєстрації права власності, визнання недійсним свідоцтва про реєстрацію права власності на нерухоме майно, припинення права власності на земельну ділянку - задовольнити.

2. Визнати незаконним та скасувати розпорядження Севастопольської міської державної адміністрації від 07.04.2010 № 1250-р в частині передання у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки, що розташована у АДРЕСА_1 , площею 0,1 га.

3. Скасувати рішення державного реєстратора прав па нерухоме майно Білоброва Олександра Олеговича про державну реєстрацію прав та їх обтяжень № 12861448 від 06.05.2014.

4. Скасувати державну реєстрацію права власності ОСОБА_1 на земельну ділянку, кадастровий номер 8536300000:58:001:0617, загальною площею 0,1 га, цільове призначення - для індивідуального дачного будівництва, адреса: АДРЕСА_1 , номер запису про право власності 5563113.

5. Визнати недійсним свідоцтво про право власності на нерухоме майно, номер НОМЕР_1 , видане 06.05.2014 реєстраційною службою Каланчацького районного управління юстиції Херсонської області.

6. Припинити право власності ОСОБА_1 на земельну ділянку кадастровий номер 8536300000:58:001:0617, загальною площею 0,1 га, цільове призначення - для індивідуального дачного будівництва, адреса: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення може бути оскаржене до Одеського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня складення тексту повного судового рішення.

Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя К. А. Цирфа