1 УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/11228/25 1-кс/335/3814/2025
18 листопада 2025 року м. Запоріжжя
Слідчий суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю заявника - ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні скаргу ОСОБА_3 на бездіяльність уповноваженої особи Запорізької обласної прокуратури щодо невнесення відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань,
12.11.2025 до суду надійшла вказана скарга в порядку ст. 303 КПК України, в якій порушується питання про покладення на уповноважену особу Запорізької обласної прокуратури внести до ЄРДР відомості за заявою ОСОБА_3 від 11.11.2025 про вчинення вказаними у заяві особами кримінальних правопорушень, передбачених ст. ст. 146, 149, 255, 371 КК України.
Скарга обґрунтована посиланням на те, що ОСОБА_3 подав 11.11.2025 до Запорізької обласної прокуратури заяву про кримінальне правопорушення за фактом викрадення його сина ОСОБА_4 , 1980 року народження, вчиненого 11.11.2025 співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_1 . При цьому ОСОБА_4 не було забезпечено право на правову допомогу, щодо нього не було дотримано належної правової процедури щодо встановлення його особи та відношення до військового обліку, відібрали телефон. Однак у строк, передбачений ст. 214 КПК України, уповноважена особа відомості до ЄРДР за вказаним зверненням не внесла.
В судовому засіданні ОСОБА_3 свою скаргу підтримав, пославшись на факти і норми права, викладені у ній.
Представник Запорізької обласної прокуратури в судове засідання не з'явився, подавши заяву про розгляд скарги без його участі. Надав відомості про те, що оскільки досудове розслідування щодо діянь, вчинених військовослужбовцями та поліцейськими, відповідно до вимог КПК України здійснюється слідчими підрозділами Державного бюро розслідувань, а процесуальне керівництво таким досудовим розслідуванням належить до компетенції спеціалізованим прокуратурам у сфері оборони, 12.11.2025 звернення ОСОБА_3 було невідкладно передано за належністю до Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону та Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі (з дислокацією у місті Запоріжжя) для прийняття відповідного процесуального рішення. Відтак, Запорізька обласна прокуратура не допустила бездіяльності у зв'язку із надходженням звернення ОСОБА_3 .
Заслухавши пояснення учасників кримінального провадження та матеріали скарги, слідчий суддя приходить до такого.
Положеннями статті 55 Конституції України кожному гарантовано право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
В офіційному тлумаченні частини 2 статті 55 Конституції України, викладеному в рішенні Конституційного Суду України, від 14 грудня 2011 року № 19-рп/2011, зазначено, що реалізація конституційного права на оскарження в суді будь-яких рішень, дій чи бездіяльності всіх органів влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб забезпечується в порядку, визначеному процесуальним законом.
Згідно із ч. 1 ст. 24 КПК України, кожному гарантується право на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності суду, слідчого судді, прокурора, слідчого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 303 КПК України, на досудовому провадженні можуть бути оскаржені бездіяльність слідчого, дізнавача, прокурора, яка полягає у невнесенні відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань після отримання заяви чи повідомлення про кримінальне правопорушення.
Кримінальний кодекс України має своїм завданням правове забезпечення охорони прав і свобод людини і громадянина, власності, громадського порядку та громадської безпеки, довкілля, конституційного устрою України від кримінально-протиправних посягань, забезпечення миру і безпеки людства, а також запобігання кримінальним правопорушенням (частина 1 статті 1 КК України).
Відповідно до ч. 2 ст. 1 КК України для здійснення цього завдання КК України визначає, які суспільно небезпечні діяння є кримінальними правопорушеннями та які покарання застосовуються до осіб, що їх вчинили.
Кримінальним правопорушенням є передбачене цим Кодексом суспільно небезпечне винне діяння (дія або бездіяльність), вчинене суб'єктом кримінального правопорушення (ч. 1 ст. 11 КК України).
Статтею 2 КПК України визначено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Стадія ініціювання кримінального провадження є важливою для виконання вказаних завдань і покликана, з одного боку, забезпечити рішуче оперативне реагування на кожне повідомлення про злочин, що є гарантією швидкого та повного його розкриття, притягнення винних до відповідальності, а з іншого - виключити незаконне і необґрунтоване залучення громадян до кримінального процесу, а також марне витрачання сил і засобів правоохоронних органів.
Чинним КПК України закріплено спрощену процедуру початку досудового розслідування (без проведення дослідчої перевірки).
Так, відповідно до ч. 1 та 2 ст. 214 КПК України слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до ЄРДР, розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР. Досудове розслідування розпочинається з моменту внесення відомостей до ЄРДР.
Проте, така спрощена процедура не означає, що взагалі відсутні критерії для внесення чи невнесення відповідних відомостей до ЄРДР. Її спрощеність виражається у тому, що для перевірки наявності зазначених вище критеріїв не потрібно проводити попередню перевірку викладених у заяві відомостей, а необхідно лише перевірити зміст самої заяви.
Так, до ЄРДР, серед іншого, вносяться відомості про: (1) короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; (2) попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність (п. 4 та 5 ч. 5 ст. 214 КПК України).
Отже, для внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР заявник у повідомленні про кримінальне правопорушення має зазначити конкретні, відомі йому обставини об'єктивної сторони такого правопорушення (яке саме кримінальне правопорушення відбулось, де, коли, в чому полягало, які особи, причетні до його скоєння тощо). Такі обставини можуть бути неповними (в силу недостатньої обізнаності заявника, неочевидності вчинення кримінального правопорушення, з огляду на початкову стадію сприйняття та дослідження цих подій чи з інших причин), але в той же час достатніми для попередньої кваліфікації реєстраторами ЄРДР такого діяння саме як кримінального правопорушення (кваліфікації за статтею, частиною статті КК України).
Суддею встановлено, що ОСОБА_3 подав 11.11.2025 до Запорізької обласної прокуратури заяву про кримінальне правопорушення за фактом викрадення його сина ОСОБА_4 , 1980 року народження, вчиненого 11.11.2025 співробітниками ІНФОРМАЦІЯ_1 . При цьому ОСОБА_4 не було забезпечено право на правову допомогу, щодо нього не було дотримано належної правової процедури щодо встановлення його особи та відношення до військового обліку, відібрали телефон..
Відповідно до положень ст. 218 КПК України, досудове розслідування здійснюється слідчим того органу досудового розслідування, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення.
Крім того, статтею 216 КПК України визначена підслідність органам досудового розслідування кримінальних правопорушень. Зокрема, передбачено, що досудове розслідування щодо діянь, вчинених військовослужбовцями та поліцейськими, відповідно до вимог КПК України здійснюється слідчими підрозділами Державного бюро розслідувань. Відповідно, процесуальне керівництво таким досудовим розслідуванням належить до компетенції спеціалізованим прокуратурам у сфері оборони.
Механізм реалізації цих положень кримінально-процесуального законодавства України передбачений наказом Генерального прокурора від 30.06.2020 року № 298 «Про затвердження Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань».
Також встановлено, що супровідним листом від 12.11.2025 з вихідним номером 27-6519-ВИХ-25 засобами електронного зв'язку звернення ОСОБА_3 було невідкладно передано за належністю до Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону та Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі (з дислокацією у місті Запоріжжя) для прийняття відповідного процесуального рішення.
Таким чином, направлення заяви для реєстрації кримінальних правопорушень шляхом внесення відповідних відомостей до ЄРДР слідчим, під юрисдикцією якого знаходиться місце вчинення кримінального правопорушення, з дотриманням вимог про підслідність не суперечить положенням ст. ст. 214, 216, 218 КПК України.
У зв'язку з викладеним, слідчий суддя приходить до висновку, що факту бездіяльності уповноважених осіб Запорізької обласної прокуратури в судовому засіданні не встановлено, а дії щодо направлення заяви про імовірне вчинення кримінальних правопорушень за належністю для розгляду та прийняття рішення в межах компетенції, з дотриманням вимог про підслідність, відповідають вищезазначеним положенням процесуального закону, а тому підстави для задоволення скарги відсутні.
Враховуючи вищенаведене, керуючись ст. ст. 303-307, 372, 376 Кримінального процесуального кодексу України, слідчий суддя
У задоволенні скарги ОСОБА_3 на бездіяльність уповноваженої особи Запорізької обласної прокуратури щодо невнесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення за заявою від 11.11.2025, - відмовити.
Роз'яснити ОСОБА_3 , що він має право звернутись з відповідною скаргою на бездіяльність уповноважених осіб Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону та (або) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Мелітополі (з дислокацією у місті Запоріжжя) відповідно до слідчого судді Олександрівського районного суду міста Запоріжжя та (або) Комунарського районного суду міста Запоріжжя у порядку та строки, визначені Кримінальним процесуальним кодексом України.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її постановлення.
Повний текст ухвали оголошений о 13 год. 00 хв. 19.11.2025.
Слідчий суддя ОСОБА_1