Постанова від 18.11.2025 по справі 644/9141/25

Справа № 644/9141/25

Провадження № 3/644/2076/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

18 листопада 2025 р. м.Харків

Індустріальний районний суд м. Харкова в складі судді Маркосян М.В.,

за участі секретаря судового засідання Скорик Ю.С.,

прокурора Сологуб Е.С.,

особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,

розглянувши матеріали про адміністративне правопорушення, що надійшли з Департаменту внутрішньої безпеки Харківського управління Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який обіймав посаду завідувача складу групи зберігання відділення технічного забезпечення в/ч НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

До Індустріального районного суду м. Харкова надійшли матеріали про притягнення ОСОБА_1 , до адміністративної відповідальності за ч.1 ст. 172-6 КУпАП:

справа № 644/9141/25, провадження № 3/644/2076/25;

справа № 644/9145/25, провадження № 3/644/2077/25;

справа № 644/9147/25, провадження № 3/644/2078/25.

З протоколу про адміністративне правопорушення № 191/25 від 27.09.2025 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи звільненим 15.05.2022 з посади завідувача складу групи зберігання відділення технічного забезпечення в/ч НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , несвоєчасно, а саме, 14.08.2025 о 20 годині 51 хвилина без поважних причин подав щорічну декларацію за 2021 рік, тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

З протоколу про адміністративне правопорушення № 192/25 від 27.09.2025 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи звільненим 15.05.2022 з посади завідувача складу групи зберігання відділення технічного забезпечення в/ч НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , несвоєчасно, а саме, 14.08.2025 о 19 годині 37 хвилин без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (декларація при звільненні), тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

З протоколу про адміністративне правопорушення № 193/25 від 27.09.2025 вбачається, що ОСОБА_1 , будучи звільненим 15.05.2022 з посади завідувача складу групи зберігання відділення технічного забезпечення в/ч НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 , несвоєчасно, а саме, 27.09.2025 о 10 годині 42 хвилини без поважних причин подав щорічну декларацію за 2022 рік, тобто вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Постановою суду від 14.10.2025 вказані матеріали про адміністративне правопорушення об'єднані в одне провадження.

ОСОБА_1 в судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення не визнав, просив закрити провадження у справі на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, вказав, що не міг вчасно подати декларації за станом здоров'я, оскільки перебував на стаціонарному лікуванні, надав виписки з медичних документів на підтвердження вказаного факту.

Прокурор вважала, що у діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і правопорушник підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.

Заслухавши прокурора, пояснення ОСОБА_1 , вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні докази, суд зазначає про таке.

Згідно ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Статтею 9 КУпАП передбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 1ст. 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне, без поважної причини, подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, при цьому суб'єктом правопорушень за цією статтею є особи, передбачені зокрема п/п. «и» п. 1 ч. 1ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», які відповідно до ч. 1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Відповідно до ст. 1 Положення про Адміністрацію Державної прикордонної служби України, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2024 № 533 Адміністрація Державної прикордонної служби України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ, який реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та охорони суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні».

Статтями 2, 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що кожен громадянин України, вступаючи на військову службу до Збройних Сил України, бере офіційне зобов'язання неухильно додержуватися Конституції України, цього закону, Законів України «Про Збройні Сили України», «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», інших законів України, а також прийнятих відповідно до них указів Президента України та інших нормативно-правових актів щодо забезпечення військової служби, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України та сумлінно виконувати обов'язки військової служби.

Відповідно ч. 1 ст. 14 Закону України «Про державну прикордонну службу України» до особового складу Державної прикордонної служби України входять військовослужбовці та працівники Державної прикордонної служби України.

Згідно зі статтею 6 розділу II Закону України «Про Державну прикордонну службу України», Державна прикордонна служба України є правоохоронним органом спеціального призначення.

Відповідно до п. п. «и» п. 1 ч. 1 ст. З Закону посадові та службові особи інших державних органів, у тому числі Пенсійного фонду, органів влади Автономної Республіки Крим є суб'єктами, на яких поширюється дія Закону.

Згідно з роз'ясненнями Національного агентства з питань запобігання корупції, під «посадовими та службовими особами інших державних органів» слід розуміти працівників державних органів, які здійснюють функції представників влади або обіймають посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій. Так, адміністративно-господарські функції (обов'язки) - це обов'язки з управління або розпорядження державним, комунальним майном (установлення порядку його зберігання, переробки, реалізації забезпечення контролю за цими операціями тощо). Такі повноваження в тому чи іншому обсязі є у начальників планово-господарських, постачальницьких, фінансових відділів і служб, завідуючих складами, магазинами, майстернями, ательє, їх заступників, керівників відділів підприємств, відомчих ревізорів та контролерів тощо. Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів, їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт.

З листа НОМЕР_2 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 03.09.2025 № 12/17324-25-Вих вбачається, що посада завідувача складу групи зберігання відділення технічного забезпечення передбачала виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Зокрема, до посадових обов'язків входило організація роботи складу, контроль за збереження матеріальних цінностей, ведення обліку, звітності, а також розпорядження майном, яке перебувало на зберіганні.

Відповідно до підпункту «и» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України Про запобігання корупції, посада завідувача складу групи зберігання відділення технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 віднесена до суб'єктів, на яких поширюється дія цього Закону, який він зобов'язаний виконувати, в тому числі вимоги зазначені у ст. 45 Закону.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 від 05.08.2020 № 51-ОС ОСОБА_1 переведено на посаду завідувача складу групи зберігання відділення технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Кваліфікуючою ознакою адміністративного правопорушення за частиною 1 ст. 172-6 КУпАП є відсутність поважної причини несвоєчасного подання декларації.

ОСОБА_1 надано суду пояснення про те, що він не міг подати декларації вчасно, оскільки брав участь у бойових діях, знаходився на території, де був відсутній інтернет-зв'язок, потім отримав поранення, не міг самостійно пересуватись, користуватись руками, нормально говорити, має розлади пам'яті та когнітивні порушення, погано розуміє що взагалі відбувається. Йому подзвонили, та сказали, що після звільнення з роботи він не подав щорічну декларацію та декларацію після звільнення, коли він про це дізнався, відразу подав декларації, але тоді вже проходив лікування та мав інтернет та можливість це зробити. Також, ОСОБА_1 надав суду копії медичної документації з якої вбачається, що він перебував на стаціонарному лікуванні у зв'язку з бойовим пораненням з 05.12.2022 по 18.14.2023., а також постійно проходить лікування у медичних закладах.

Крім того, як свідчить довідка ІНФОРМАЦІЯ_3 від 26.03.2024 № 219 ОСОБА_1 в період з 08.03.2022 по 27.02.2024 проходив службу у Збройних Силах, в/ч НОМЕР_1 , в/ч НОМЕР_3 , в/ч НОМЕР_4 .

До матеріалів справи долучено консультативний висновок спеціаліста № 11870, з якого вбачається, що у ОСОБА_1 з 04.12.2022 спостерігаються посттравматичні розлади різного ступеню, які, як він пояснив в судовому засіданні заважають вести нормальний спосіб життя. Рекомендоване медикаментозне лікування та реабілітація. Також, надана виписка з медичної карти стаціонарного хворого №4668, з якої вбачається, що ОСОБА_1 у жовтні 2025 року стаціонарне лікування наслідків поранень.

Надані ОСОБА_1 медичні та військові документи свідчать про його тривалий хворобливий стан, що об'єктивно робило неможливим йому подати щорічну декларацію за 2023 рік у період до 01.04.2024. Більш того, його стан здоров'я свідчить про необхідність тривалого лікування та реабілітації після тяжкого захворювання.

Суд визнає поважними такі причини пропуску строку подання декларацій, а тому у даному випадку відсутня ознака складу адміністративного правопорушення за частиною 1ст. 172-6 КУпАП, як несвоєчасне, без поважної причини, подання декларації, що виключає склад адміністративного правопорушення у бездіяльності ОСОБА_1 .

Згідно п. 1ст. 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю у разі відсутності складу адміністративного правопорушення.

На підставі вищевикладеного суд вважає за необхідне провадження по справі закрити.

Керуючись статтями 172-6, 247,289 КУпАП, суд-

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 закрити за відсутності в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя: М.В. Маркосян