справа № 361/5040/23
головуючий у суді І інстанції Радзівіл А.Г.
провадження № 22-ц/824/7992/2025
суддя-доповідач у суді ІІ інстанції Мостова Г.І.
Іменем України
01 жовтня 2025 року м. Київ
Київський апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
головуючого судді: Мостової Г.І.,
суддів: Березовенко Р.В., Лапчевської О.Ф.,
за участі секретаря судового засідання Лазоренко Л.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 17 грудня 2024 року
у справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області про визнання незаконним та скасування рішення про зняття з квартирного обліку та про поновлення на квартирному обліку, -
У червні 2023 року ОСОБА_1 звернувся до Броварського міськрайонного суду Київської області з позовом, у якому просив суд:
визнати незаконним та скасувати рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 07 березня 2023 року № 154 в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 ;
зобов'язати виконавчий комітет Броварської міської ради Броварського району Київської області поновити (взяти) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, на загальній черзі на квартирному обліку у виконкомі Броварської міської ради Броварського району Київської області з 14 листопада 1983 року та у списку на одержання житла у першу чергу як члена сім'ї ОСОБА_2 , з 10 вересня 1984 року.
Позов обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 перебував як член сім'ї разом з матір'ю ОСОБА_2 на загальній черзі квартирному обліку у виконкомі Броварської міської ради Броварського району Київської області з 14 листопада 1983 року (рішення виконкому від 11 листопада 1983 року № 439) та у списку на одержання житла у першу чергу як член сім'ї разом з матір'ю ОСОБА_2 , яка знаходилася у черзі як одинока матір з 10 вересня 1984 року (рішення виконкому від 10 січня 2012 року № 06).
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 17 грудня 2024 року відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 .
Рішення суду першої інстанції мотивоване тим, що із набуттям ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у власність нерухомого майна їх житлові умови були поліпшені та відпали підстави для надання іншого жилого приміщення, які існували на момент взяття на квартирний облік, а тому підстави для скасування рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 07 березня 2023 року за № 154 відсутні.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції, ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 17 грудня 2024 року та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції при розгляді справи не було задоволено (при цьому не були наведені мотиви та причини відмови в їх задоволенні) декілька клопотань позивача, задоволення яких мало б істотне значення для справедливого рішення у справі, а саме: клопотання про виклик свідка, клопотання про зобов'язання комісії з житлових питань провести обстеження моїх житлових умов, що передбачено пунктом 19 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській PCP, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470 (надалі по тексту - Правила).
Вказує, що судом першої інстанції не було враховано та не була надана обґрунтована правова оцінка відсутності у позивача на теперішній час власного житла, яке придатне для проживання, у зв'язку з чим він вимушений орендувати житло.
Оскільки фактично поліпшення житлових умов не відбулося, то комісія з житлових питань не мала права знімати позивача з квартирного обліку.
Суд першої інстанції не дослідив та не надав належної оцінки тому факту, що комісією з житлових питань порушено приписи статей 4, 7,16,19, 26 Правил обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень.
Від Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області надійшов відзив на апеляційну скаргу, у якому він просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без мін.
Відзив обґрунтовано тим, що наразі апелянт та його матір забезпечені житлом понад норми, які встановлені житловим законодавством та не потребують поліпшення житлових умов. На праві власності їм належать:
житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 54,5 м/ та житловою площею 40,8 кв.м, згідно договору дарування від 18 жовтня 2013 року, разом із земельними ділянками 0,1 га та 0,1432 га (власник ОСОБА_1 );
житловий будинок АДРЕСА_2 , загальною площею 154,7 кв.м, житловою площею 74,0 кв.м, разом із земельною ділянкою 0,1 га (власник ОСОБА_2 ).
Отже, відповідно до норм пункту 1 частини 2 статті 40 ЖК України, рішенням виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області № 154 від 07 березня 2023 року сім?ю ОСОБА_2 (у складі двох осіб - вона та син ОСОБА_1 ) знято з квартирного обліку у зв'язку з поліпшенням житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання їм іншого житлового приміщення.
Від ОСОБА_1 надійшли пояснення, у яких підтримує вимоги апеляційної скарги та просить її задовольнити.
Представник ОСОБА_1 - ОСОБА_2 у судовому засіданні підтримала вимоги апеляційної скарги та просила їх задовольнити.
Інші учасники справи у судове засідання не з'явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Виходячи з положень статті 13 ЦПК України кожна сторона розпоряджається своїми правами на власний розсуд, у т. ч. правом визначити свою участь в судовому засіданні, а з огляду на положення статті 372 ЦПК України явка до суду апеляційної інстанції не є обов'язковою.
Зважаючи на вимоги частини 9 статті 128, частини 5 статті 130, частини 2 статті 372 ЦПК України колегія суддів визнала повідомлення належним, а неявку такою, що не перешкоджає апеляційному розгляду справи.
Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість ухваленого рішення, дійшла висновку про таке.
Судом встановлено, що згідно з довідкою № 54 від 05 вересня 2022 року, виданої Виконавчим комітетом Броварської міської ради Броварського району Київської області, ОСОБА_2 перебуває на квартирному обліку у виконкомі міської ради з 14 листопада 1983 року та внесена до Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
На квартирному обліку перебувають 2 особи: вона та син ОСОБА_1 .
У списках першочергового надання житла як одинока мати з 10 вересня 1984 року (рішення виконкому від 10 січня 2012 року № 06) (а.с. 9).
Відповідно до довідки № 129 від 08 листопада 2011 року, виданої Виконавчим комітетом Броварської міської ради Броварського району Київської області, ОСОБА_2 перебуває на квартирному обліку у виконкомі міської ради з 14 листопада 1983 року та внесена до Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
На квартирному обліку перебувають 2 особи: вона та син ОСОБА_1 .
У списках першочергового надання житла як учитель з 12 квітня 1984 року (рішення виконкому від 12 липня 2005 року № 280) (а.с. 10).
Відповідно до витягу з рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 07 березня 2023 року № 154 за результатами інвентаризації квартирної черги знято з квартобліку у зв'язку з поліпшенням житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення: ОСОБА_2 , склад сім'ї - 2 чол., перебуваючу на квартобліку по загальній черзі з 14 листопада 1983 року та у списку для одержання житла у першу чергу як одинока мати з 10 вересня 1984 року (рішення виконавчого комітету від 10 січня 2012 року №06). На підставі договору купівлі-продажу № 1319 від 26 жовтня 2021 року, виданого приватним нотаріусом Обухівського районного нотаріального округу Київської області Іванковой I.О., їй належить житловий будинок АДРЕСА_2 , житлова площа якого - 74,0 кв.м. Сину на підставі договору дарування №2751 від 18 жовтня 2013 року, виданого приватним нотаріусом Броварського міського нотаріального округу Київської області Кутовою Т.А., належить житловий будинок АДРЕСА_1 , житлова площа якого - 40,8 кв.м. (а.с. 11).
За прийняте рішення проголосували одноголосно, що підтверджується витягом з протоколу засідання комісії з житлових питань при виконавчому комітеті Броварської міської ради Броварського району Київської області від 24 лютого 2023 року № 02 (а.с. 12-13).
Листом Носівської міської ради Чернігівської області №10-11/175 від 07 квітня 2023 року повідомлено ОСОБА_2 про те, що 23 березня 2023 року працівниками Носівської міської ради здійснено комісійний огляд житлового будинку АДРЕСА_1 (а.с. 14).
До листа доданий Акт результатів загального огляду будівель, споруд та конструкцій від 23 березня 2023 року за адресою АДРЕСА_1 , у якому зазначено, що фундамент має задовільний стан, стіни мають задовільний стан, підлога перебуває в задовільному стані, покрівля у стані не задовільному, перегородки стан задовільний, стеля стан незадовільний, вікна і двері стан задовільний, прилегла територія стан не задовільний (а.с. 15-16).
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 322631687 від 13 лютого 2023 року ОСОБА_1 є власником
земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, кадастровий номер 7423887000:01:001:1675, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , з 05 серпня 2015 року;
земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), кадастровий номер 7423887000:01:001:1569, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , з 12 червня 2014 року;
житлового будинку на підставі договору дарування за адресою АДРЕСА_1 , з 18 жовтня 2013 року;
1/3 частини квартири за адресою: АДРЕСА_3 , на підставі свідоцтва про право власності б/н від 03 квітня 1995 року (а.с. 33-34).
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта № 322631236 від 13 лютого 2023 року, ОСОБА_2 є власником:
земельної ділянки кадастровий номер 3210700000:10:013:0028 на підставі договору купівлі-продажу від 26 жовтня 2021 року;
житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , на підставі договору купівлі-продажу житлового будинку від 26 жовтня 2021 року (а.с. 35-39).
Статтею 47 Конституції України встановлено, що кожен має право на житло. Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду. Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону.
Питання взяття на облік та зняття з обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, врегульовано ЖК УРСР та Правилах обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджені постановою Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 11 грудня 1984 року № 470 (надалі - Правила).
Пунктом 55 Правил визначено, що жиле приміщення надається громадянинові на всіх членів сім'ї, які перебувають разом з ним на квартирному обліку, а також на дітей, що народилися після взяття його на облік, і на дружину (чоловіка), яка пізніше вселилася на жилу площу, зайняту подружжям, що перебуває на обліку.
ОСОБА_1 був взятий на два квартирні обліки як син ОСОБА_2 , а після досягнення повноліття набув самостійне право на одержання житла.
Обставини, за яких особа може бути знята з квартирного обліку передбачені у статті 40 ЖК УРСР і у пункті 26 Правил, який є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає, зокрема громадяни знімаються з обліку потребуючих поліпшення житлових умов у випадках: поліпшення житлових умов, внаслідок якого відпали підстави для надання іншого жилого приміщення.
Відповідно до пункту 27 Правил громадяни виключаються із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, якщо вони були необґрунтовано включені до цих списків або втратили вказане право.
Зняття з квартирного обліку та виключення із списків осіб, які користуються правом першочергового одержання жилих приміщень, провадиться органами, які винесли або затвердили рішення про взяття громадянина на облік (включення до вказаного списку) (пункт 28 Правил).
Статтею 34 ЖК УРСР передбачено, що потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни: забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в порядку, встановленому Радою Міністрів Української РСР в Українською республіканською радою професійних спілок. Громадяни, які потребують поліпшення житлових умов, беруться на облік для одержання жилих приміщень у будинках державного і громадського житлового фонду та вносяться до єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов, порядок ведення якого визначає Кабінет Міністрів України.
Пунктом 13 вищевказаних Правил також встановлено, що потребуючими поліпшення житлових умов визнаються громадяни, зокрема, забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається виконавчими комітетами обласних, Київської і Севастопольської міських Рад народних депутатів разом з радами профспілок. Цей рівень періодично переглядається вказаними органами.
Оспорюваним рішенням Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 07 березня 2023 року № 154 знято з квартирного обліку ОСОБА_1 у зв'язку з поліпшенням його житлових умов, у зв'язку з тим, що йому належить житловий будинок АДРЕСА_1 , житлова площа якого - 40,8 кв.м. на підставі договору дарування №2751 від 18 жовтня 2013 року.
З матеріалів справи вбачається, що позивач, починаючи з 1983 року і по теперішній час проживає в межах однієї адміністративно-територіальної одиниця у м. Бровари, місця проживання не змінював.
Будинок, у зв'язку із належністю якого на праві приватної власності позивачу його знято з квартирного обліку, знаходиться у Чернігівської області.
Враховуючи викладене, відсутні підстави вважати, що відповідач надав докази того, що у позивача за його місцем проживання відбулось поліпшення умов проживання, внаслідок якого відпали підстави для надання йому іншого жилого приміщення.
Таким чином, зняття позивача з квартирного обліку відбулось із порушенням норм чинного законодавства, а також те, що сама по собі наявність у його приватній нерухомого майна, отриманого у дар, не є у розумінні норм ЖК України свідченням про поліпшення умов проживання позивача і не може бути самостійною підставою для зняття позивача з квартирного обліку.
Крім того, апеляційний суд враховує, що за змістом пункту 25 Правил, виконавчі комітети місцевих Рад народних депутатів, підприємства, установи, організації щороку в період з 01 жовтня по 31 грудня проводять перереєстрацію громадян, які перебувають на квартирному обліку, в ході якої перевіряються їх облікові дані. Виявлені зміни вносяться в облікові справи громадян і книгу обліку осіб, які перебувають у черзі на одержання жилих приміщень. Зміни з питань, що належать до компетенції виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів, адміністрації підприємства, установи, організації (органу громадської організації) і профспілкового комітету, провадяться після прийняття рішень цими органами. Про внесені зміни заінтересованим особам направляється письмове повідомлення.
Позивачем набуто у власність житловий будинок АДРЕСА_1 , 18 жовтня 2013 року.
Однак відповідачем ухвалено оспорюване рішення про виключення ОСОБА_1 з квартирного обліку 07 березня 2023 року, тобто через десять років з моменту набуття позивачем будинку у власність.
В оспорюваному рішенні Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 07 березня 2023 року № 154 не обґрунтовано підстави виключення позивача з квартирного обліку після спливу десяти років з часу набуття у власність житла в іншій області, а також не зазначено інших підстав, які виникли станом на час ухвалення такого рішення.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , а тому рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 17 грудня 2024 року підлягає скасуванню з ухваленням нового судового рішення про задоволення позову.
При цьому апеляційний суд не вбачає підстав для задоволення позову в частині зобов'язання відповідача поновити ОСОБА_1 у списку на одержання житла у першу чергу як члена сім'ї ОСОБА_2 , оскільки після досягнення повноліття він набув самостійне право на одержання житла, а тому відноситься до загальної черги квартирного обліку.
Щодо судових витрат
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 382 ЦПК України у резолютивній частині постанови суду апеляційної інстанції зазначається новий розподіл судових витрат, понесених у зв'язку з розглядом справи у суді першої інстанції, - у випадку скасування судового рішення, та розподіл судових витрат, понесених у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції.
Таким чином, оскільки позовна заява задоволена частково, то з відповідача на користь позивача слід стягнути судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1 073 грн 60 коп. та за подання апеляційної скарги у розмірі 1 610 грн 40 коп.
Керуючись статтями 367, 369, 374, 375, 381-384 ЦПК України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 17 грудня 2024 року скасувати з ухваленням нового судового рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області від 07 березня 2023 року № 154 в частині зняття з квартирного обліку ОСОБА_1 .
Зобов'язати Виконавчий комітет Броварської міської ради Броварського району Київської області поновити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на загальній черзі на квартирному обліку у Виконавчому комітеті Броварської міської ради Броварського району Київської області з 14 листопада 1983 року.
В іншій частині відмовити.
Стягнути з Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області на користь ОСОБА_1 судовий збір за подання позовної заяви у розмірі 1 073 грн 60 коп., та за подання апеляційної скарги у розмірі 1 610 грн 40 коп.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Дата складення повного судового рішення 17 листопада 2025 року.
Головуючий Г.І. Мостова
Судді Р.В. Березовенко
О.Ф. Лапчевська