Справа № 420/31603/25
Провадження № 2-а/522/522/25
17 листопада 2025 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Чорнуха Ю.В., розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення,-
На адресу Приморського районного суду м. Одеси на виконання ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 18.09.2025 про направлення за підсудністю надійшли матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення, в якій позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2025 про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 34000,00 гривень; зобов'язати виконавчу службу зняти арешт з банківських рахунків позивача після скасування постанови; стягнути з відповідача судові витрати.
Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у справі, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Статтею 2 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» визначено, що суд, здійснюючи правосуддя на засадах верховенства права, забезпечує кожному право на справедливий суд та повагу до інших прав і свобод, гарантованих Конституцією і законами України, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідно з ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.
Право на суд не є абсолютним. Воно може бути піддане обмеженням, дозволеним за змістом, тому що право на доступ до суду за самою своєю природою потребує регулювання з боку держави (п. 53 рішення від 19.06.2001 у справі "Креуз проти Польщі", заява № 28249/95).
Стаття 171 КАС України регламентує дії суду перед вирішенням питання щодо відкриття провадження, зокрема відповідно до п. п. 3, 5, 6 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Під час вирішення питання про відкриття провадження у справі, встановлено, що поданий позов не відповідає вимогам ст. ст. 160, 161 КАС України, у зв'язку з чим підлягає залишенню без руху з огляду на наступне.
Згідно з п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Позивачем не зазначені в позовній заяві:
- повне найменування відповідача, його місцезнаходження;
- ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України;
- відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Відповідно до ч. 1 ст. 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
Однак, ОСОБА_1 до позовної заяви не додав копію позовної заяви з додатками для відповідача в супереч вимогам ч. 1 ст. 161 КАС України.
Приписами ч. 2 ст. 160 КАС України передбачено, що позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Проте, в позовній заяві не зазначено прізвище, ім'я та по батькові особи, яка її підписала
До позовної заяви позивач не додав копію позовної заяви з додатками для відповідача.
У позовних вимогах не зазначено яку саме постанову ІНФОРМАЦІЯ_2 позивач просить скасувати. Безпосередньо у позовній заяві зазначено про постанову від 11.09.2025, тоді як з доданої до позовної заяви копії постанови про відкриття виконавчого провадження вбачається, до примусовому виконання Примосрького відділу державної виконавчої служби у місті Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) пред'явлено постанову від 14.06.2025.
Відповідно до ч. 1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Нормами ст. 286 КАС України чітко визначено, що для звернення до адміністративного суду з позовом щодо оскарження рішень (постанов) суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, зокрема за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, встановлено спеціальний 10-денний строк, який обчислюється з дня ухвалення відповідного рішення (постанови).
Згідно ч. 6 ст. 161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
З викладеного вбачається, позовна заява ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення підлягає залишенню без руху із наданням позивачу десятиденного строку з дня отримання копії ухвали суду про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків адміністративного позову.
Позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом:
- зазначення відомостей про відповідача з дотримання п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України, а саме зазначення: повного найменування відповідача, його місцезнаходження; ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; відомих номерів засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
- надання суду копії оскаржуваної постанови;
- надання суду другого примірника позовної заяви з додатками для відповідача;
- зазначення у позовній заяві хто саме підписав позов в дотримання вимог ч. 2 ст. 160 КАС України;
- уточнення позовних вимог шляхом зазначення яку постанову ІНФОРМАЦІЯ_3 позивач просить скасувати. Суд роз'яснює, що у разі подання уточненої позовної заяви, вона має бути подана до суду у двох примірниках;
- у випадку пропуску позивачем строку на подання позову, позивачу слід подати заяву (клопотання) про поновлення пропущеного строку на звернення до суду з адміністративним позовом щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності із зазначенням поважних причин пропуску строку на звернення до суду з позовною заявою та наданням відповідних доказів.
Згідно з вимогами ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст. ст. 2, 44, 122, 123, 160, 161, 169, 286 КАС України, суд,-
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови у справі про адміністративне правопорушення - залишити без руху.
Встановити позивачу для усунення недоліків строк - десять днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Роз'яснити, що у разі не усунення зазначених недоліків у встановлений строк, позовна заява вважатиметься неподаною та буде повернута позивачу.
Ухвала окремо від рішення суду в апеляційному порядку оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Юлія ЧОРНУХА