Справа № 127/35927/25
Провадження 2-о/127/663/25
18 листопада 2025 року м. Вінниця
Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Горбатюк В.В., розглянувши заяву ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні,
До Вінницького міського суду Вінницької області надійшла заява ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні.
Вирішуючи питання про прийняття заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, судом враховано, що заява має відповідати як загальним правилам щодо вимог до позовної заяви, встановлених ст. 175, 177 ЦПК України, так і вимогам щодо її змісту, передбаченим ст. 318 ЦПК України. На це також звернув увагу Верховний Суд України в Постанові Пленуму «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.1995 року.
Під час вивчення матеріалів заяви судом встановлено її невідповідність вимогам встановленим ст. 175, 177, 318 ЦПК України, а тому є підстави для залишення її без руху відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України з метою усунення недоліків.
Так, відповідно до ст. 318 ЦПК України у заяві повинно бути зазначено, який факт заявник просить встановити та з якою метою; причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт; докази, що підтверджують факт. До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини, і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Заявник звернувся до суду із заявою про встановлення факту перебування на утриманні та вказав як заінтересовану особу - ІНФОРМАЦІЯ_1 . Водночас, заявник не надав доказів щодо звернення в позасудовому порядку з цього приводу до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Відповідно до пункту 13 Порядку надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 23 вересня 2015 року № 740, рішення про надання (відмову у наданні) статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України приймається місцевим структурним підрозділом з питань ветеранської політики за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) або за адресою фактичного місця проживання (для внутрішньо переміщених осіб) заявника в місячний строк з дня надходження заяви (заяви в електронній формі). Тобто, законодавством України встановлений позасудовий порядок отримання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.
З огляду на викладене, заявнику необхідно надати докази про звернення до відповідного державного органу про надання (відмову у наданні) статусу члена сім'ї загиблого (померлого) Захисника чи Захисниці України.
Крім того, у заяві необґрунтовано визначено як заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки не зазначено яким чином вказаний ТЦК та СП зацікавлений у встановленні цього факту, враховуючи мету заяви - для реалізації права на отримання матеріальних виплат та гарантій, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Матеріали заяви не містять доказів, що заявник звертався до ІНФОРМАЦІЯ_2 зі зверненнями, які б підтверджували його право на отримання відповідних матеріальних виплат та гарантій, а також відсутня відмова на таке звернення, що унеможливлює визначитися із колом заінтересованих осіб у цій справі, на права та обов'язки яких може вплинути прийняте судом рішення.
Відповідно до абз. 5 п.2 постанови Кабінету Міністрів України № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану У разі відсутності особистого розпорядження або за наявності неохопленої особистим розпорядженням частки розміру одноразової грошової допомоги право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги (її частки) мають особи, визначені у частині четвертій статті 118-1 Кодексу цивільного захисту України, частині четвертій статті 98 Закону України "Про Національну поліцію" та пункті 4 статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", крім громадян російської федерації або республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору, у рівних частках.
Пунктом 4 статті 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" передбачено, що до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім'єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Водночас частиною шостою ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами, але не територіальним центром комплектування та соціальної підтримки, який заявник вказує як заінтересовану особу у справі.
Також суд звертає увагу, що відповідно до ч. 4 ст. 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до суду заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою, становить 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (605,60 грн).
Проте заявник не надав доказів на підтвердження сплати судового збору в розмірі 605,60 грн.
Заявнику необхідно сплатити судовий збір у розмірі 605,60 грн за подання заяви в окремому провадженні та надати докази щодо сплати судового збору.
Платіжні реквізити для перерахування судового збору: отримувач коштів: ГУК у Він.обл./м.Вінниця/22030101; код ЄДРПОУ отримувача: 37979858; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); номер рахунку UA318999980313181206000002856.
Згідно із п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України заява повинна містити, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Заявник вказує, що перебував на утриманні брата ОСОБА_2 та до загибелі брата допомога, яка надавалась ним заявнику, була для нього постійним і основним джерелом засобів до існування. Після смерті брата заявник опинився в складних життєвих обставинах. Проте заявник не надав доказів на обґрунтування неможливості заявника самостійно себе забезпечувати (відповідні медичні висновки, виписки з медичної карти, копію пенсійного посвідчення, тощо), а також не надав довідки про свої доходи (відсутність доходів) за 2022-2025 роки.
Отже, заявнику необхідно надати на обґрунтування своїх вимог вказані вище документи.
Відповідно до ч. 3 ст. 294 ЦПК України, справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, а відповідно до ч. 1, 2 ст. 185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, або не сплачено судовий збір, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем ухвали.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що заяву необхідно залишити без руху, а заявникові надати строк для усунення недоліків.
На підставі викладеного та керуючись ст. 175, 177, 185, 318 ЦПК України,
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту перебування на утриманні - залишити без руху.
Надати заявнику п'ятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення зазначених в ухвалі недоліків
Роз'яснити заявнику, що в разі неусунення у встановлений строк недоліків заяви, вона вважатиметься неподаною і буде повернута.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя В. В. Горбатюк