Постанова від 17.11.2025 по справі 300/4728/24

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 листопада 2025 рокуЛьвівСправа № 300/4728/24 пров. № А/857/898/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючої суддіХобор Р. Б.,

суддів:Бруновської Н. В.,

Шавеля Р. М.,

розглянувши в порядку письмового провадження у м. Львові апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року, що ухвалив суддя Панікар І.В., у місті Івано-Франківську, у справі № 300/4728/24 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, у якому просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у нарахуванні та виплаті позивачу щомісячної доплати до пенсії, на підставі постанови Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713 та зобов'язати відповідача провести нарахування та виплату щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000 грн., починаючи з 01.05.2024.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року адміністративний позов задоволено.

Визнано протиправними дії відповідача щодо не нарахування та не виплати позивачу щомісячної доплати до пенсії в сумі 2000,00 грн., яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713, в сумі 2000,00 грн.

Зобов'язано відповідача провести нарахування та виплату позивачу щомісячної доплати до пенсії, яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 року № 713, в сумі 2000,00 грн. починаючи з 01.05.2024.

Приймаючи рішення у цій справі, суд першої інстанції виходив з того, що відповідач протиправно припинив виплату позивачу доплати до пенсії у сумі 2000 грн., яка передбачена постановою Кабінету Міністрів України "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" від 14.07.2021 року № 713, оскільки, Кабінет Міністрів України не приймав рішення про збільшення грошового забезпечення відповідної категорії громадян. Збільшення грошового забезпечення позивача, на виконання рішення суду не є тією обставиною з якою закон пов'язує припинення виплати 2000 грн.

Не погодившись із цим рішенням, його оскаржив відповідач, подавши апеляційну скаргу, у якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким у задоволенні позову відмовити.

Вимоги апеляційної скарги обґрунтовує тим, що, здійснив перерахунок пенсії на виконання рішення суду, внаслідок якого пенсія позивача збільшилась, а тому немає підстав для виплати доплати до пенсії в сумі 2000 грн.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, апеляційний суд при розгляді цієї справи виходить з наступних міркувань.

Суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий захист окремих категорій осіб», ГУ ПФУ в Івано-Франківській області з 01.07.2021 здійснено перерахунок пенсії позивача та встановлено щомісячну доплату в розмірі 2000,00 грн.

Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі № 300/1054/24, зокрема, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 із врахуванням основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, визначених станом на 05 березня 2019 року, відповідно до довідки, виданої Західним Міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, з урахуванням проведених платежів.

ГУ ПФУ в Івано-Франківській області на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.03.2024 у справі № 300/1054/24, здійснило з 01.05.2024 позивачу перерахунок пенсії за вислугу років, та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 № 713 «Про додатковий захист окремих категорій осіб» встановлено щомісячну доплату в розмірі 478,33 грн.

ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області із заявою, в якій просив про нарахування та виплату доплати до пенсії, передбаченої постановою КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, у розмірі 2000 грн.

За результатами розгляду вказаної заяви, відповідач, згідно з листом за № 5175-4036/К-02/8-0900/24 від 20.05.2024, повідомив позивача, що у Головного управління немає ні законних підстав, ні відповідних повноважень для проведення перерахунку пенсії відповідно до абзацу першого та другого пункту 1 постанови КМУ «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021 № 713, оскільки розмір пенсійної виплати внаслідок перерахунку на виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду 18.03.2024 у справі № 300/1054/24 збільшився більше ніж на 1521,67 грн., внаслідок чого, з травня 2024 року позивач отримує щомісячну доплату в розмірі 478,33 грн.

Вважаючи протиправною відмову відповідача щодо поновлення нарахування та виплати щомісячної доплати в розмірі 2000 грн, позивач звернувся з цим позовом до суду.

Надаючи правову оцінку правильності вирішення судом першої інстанції даного публічно - правового спору, суд апеляційної інстанції виходить із такого.

Частиною третьою статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за Законом № 2262-ХІІ пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (частина четверта статті 63 Закону № 2262-ХІІ).

Апеляційний суд встановив те, що перерахунок пенсії позивача був зумовлений набранням законної сили рішенням суду, з метою усунення порушеного права позивача на належний розмір пенсії, право на отримання якого у позивача виникло до 01.03.2018 року.

Такий перерахунок, не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

З метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України ухвалив постанову № 713, пунктом 1 якої установив з 01.07.2021 року виплачувати особам, яким призначено пенсію до 01.03.2018 року відповідно до Закону № 2262-ХІІ (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018, щомісячну доплату в сумі 2000 грн, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 01.03.2018 року, щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 грн. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000,00 грн., щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 01.07.2021 року.

Отже, апеляційний суд встановив, що позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в сумі 2000 грн, відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 - поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд в постанові від 04 квітня 2023 року у справі № 380/25987/21.

Апеляційний суд встановив, що виплату спірної доплати до пенсії відповідач припинив з 01.05.2024, здійснивши перерахунок пенсії на підставі рішення суду про перерахунок пенсії, тому, саме з цієї дати дії відповідача щодо припинення виплати спірної доплати необхідно визнати протиправними.

Отже, апеляційний суд прийшов до висновку про те, що відповідач має обов'язок нарахувати та виплати позивачу спірну доплату до пенсії з 01.05.2024.

Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, апеляційний суд приходить до переконання в тому, що суд першої інстанції, правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, апеляційний суд вважає доводи апеляційної скарги безпідставними, та такими, що не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржене рішення суду першої інстанції - без змін.

Оскільки, апеляційний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін, то розподіл судових витрат не проводиться.

Керуючись ст.ст. 308, 311, 315, 316, 321, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 10 грудня 2024 року у справі № 300/4728/24 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках, передбачених пунктом 2 частини п'ятої статті 328 КАС України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту постанови, шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя Р. Б. Хобор

судді Н. В. Бруновська

Р. М. Шавель