Постанова від 17.11.2025 по справі 560/15477/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 560/15477/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Божук Д.А.

Суддя-доповідач - Залімський І. Г.

17 листопада 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Залімського І. Г.

суддів: Мацького Є.М. Сушка О.О. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернулася до суду з позовом, в якому просила:

- визнати протиправними дії Головного управління ДПС у Хмельницької області щодо відмови у видачі довідок за формою додаток 1 до Порядку та додаток 2 до Порядку із урахуванням внесених змін, затверджених постановою Кабінетом Міністрів України від 12.07.2024 №823, зі змінами, що вносяться до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб.

- зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області видати довідки, виходячи із заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування для призначення пенсії державного службовця за формою додаток 1 до Порядку та додаток 2 до Порядку, із урахуванням внесених змін, затверджених постановою Кабінетом Міністрів України від 12.07.2024 №823, із змінами, що вносяться до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб.

Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 24.03.2025 позов задоволено.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати таке рішення, прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм права, невідповідність висновків суду обставинам справи, що призвело до неповного з'ясування обставин справи і, як наслідок, невірного вирішення справи та прийняття необґрунтованого рішення.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що юрисдикція Головного управління ДПС у Хмельницькій області поширюється на територію Хмельницької області, тоді як юрисдикція Славутської об'єднаної державної податкової інспекції, на момент звільнення позивача з посади, поширювалась виключно на територію району. В штатному розписі Головного управління ДПС у Хмельницькій області на 2024 рік відсутні посади, які можна прирівняти до посади завідувача сектору оподаткування юридичних осіб Славутської об'єднаної державної податкової інспекції.

Крім того, відповідач вказує, що в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області у 2024 році оплата праці на основі класифікації посад не здійснювалась.

Позивач не подав відзиву або письмових пояснень на апеляційну скаргу.

Ухвалою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, з урахуванням п.3 ч.1 ст.311 КАС України, суд вирішив розглядати дану справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 з 09.03.2011 звільнена з посади заступника начальника Нетішинського відділення - завідувача сектору оподаткування юридичних осіб Славутської об'єднаної державної податкової інспекції.

Позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

На звернення позивача щодо видачі довідок про складові заробітної плати, відповідач, листом від 26.09.2024, повідомив, що Головне управління ДПС у Хмельницькій області є правонаступником Головного управління ДФС у Хмельницькій області. У вказаному листі відповідач також зазначив, що відповідно до п.1 Положення про Головне управління ДПС у Хмельницькій області, затвердженого наказом ДПС від 12.11.2020 №643, ГУ ДПС забезпечує реалізацію повноважень ДПС на території Хмельницької області. Згідно з п.7 Положення у складі ГУ ДПС діють ДПІ, які є його структурними підрозділами.

Оскільки юрисдикція Славутської об'єднаної державної податкової інспекції поширювалась на територію району, в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області відсутні посади, до яких можна прирівняти посаду заступника начальника Нетішинського відділення - завідувача сектору оподаткування юридичних осіб Славутської об'єднаної державної податкової інспекції.

Позивач не погодилась із вказаною відмовою та звернулася до суду.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що дії Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо відмови у видачі довідок про заробітну плату державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі є протиправними.

Колегія суддів погоджується із вказаним висновком суду першої інстанції та враховує наступне.

01.05.2016 набув чинності Закон України від 10.12.2015 N 889-VIII "Про державну службу" (Закон № 889-VIII).

Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій.

У зв'язку з набранням чинності Законом №889-VІІІ з 01.05.2016 втратив чинність Закон №3723-VIII окрім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Відповідно до пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Згідно із пунктом 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII в порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини першої статті 37 Закону №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статті 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини першої статті 28 Закону №1058-IV, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно із пунктом 5 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб" (Порядок № 622), довідки про заробітну плату державних службовців, визначені за формами згідно з додатками 1-6, видаються виключно для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України від 10 грудня 2015 р. №889-VIII "Про державну службу" пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу" та не є підставою для перегляду раніше призначеної пенсії державного службовця.

Пунктом 6 Порядку № 622 визначено, що у разі ліквідації державного органу довідки видаються органом, який є правонаступником, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.

У разі перейменування посад, зокрема відсутності відповідних посад державної служби у штатних розписах на дату звернення особи за призначенням пенсії державного службовця, прирівняння (встановлення відповідності) посад державної служби після 1 січня 2024 р. здійснюється на основі визначеного державним органом класифікаційного коду, зазначеного в штатному розписі на дату звільнення особи.

За посадами державної служби, які не визначені класифікаційним кодом на дату звільнення особи, прирівняння (встановлення відповідності) посади працюючих державних службовців не здійснюється. Довідки видаються державним органом відповідно до умов, що діяли до 1 січня 2024 р. з урахуванням пункту 4 цього Порядку.

Встановлено, що позивач 09.11.2011 звільнена з посади заступника начальника Нетішинського відділення - завідувача сектору оподаткування юридичних осіб Славутської об'єднаної державної податкової інспекції.

Листом Головного управління ДПС у Хмельницькій області №14371/6/22-01-10-02-14 від 26.09.2024 позивачу повідомлено, що відповідач позбавлений можливості видати спірні довідки, з огляду на відсутність у штатному розписі посади з посадовими окладами районного рівня, які б відповідали прирівняній посаді, яку ОСОБА_1 займала на момент звільнення.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.03.2018 №296 "Про реформування територіальних органів Державної фіскальної служби" реорганізовано деякі територіальні органи Державної фіскальної служби шляхом їх приєднання, як структурних підрозділів до відповідних територіальних органів служби, зокрема, Славутську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління ДФС у Хмельницькій області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 "Про утворення Державної податкової служби України та Державної митної служби України" утворено Державну податкову службу України та Державну митну службу України, шляхом реорганізації Державної фіскальної служби шляхом поділу на дві окремі державні служби. Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов'язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України 06.03.2019 №227 "Про затвердження положень про Державну податкову службу України та Державну митну службу України" затверджено положення про ДПС України та ДМС України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 №537 "Про утворення територіальних органів Державної податкової служби", утворені як юридичні особи публічного і права територіальні органи Державної податкової служби, зокрема, Головне управління Державної податкової служби у Хмельницькій області.

Відповідно до додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019, №537, Головне управління ДФС у Хмельницькій області реорганізовано шляхом приєднання до Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.09.2020 №893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовані як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби. Права та обов'язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідувалися, перейшли до Державної податкової служби та її територіальних підрозділів у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.

Наказом Державної податкової служби України від 30.09.2020 № 529 утворені відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи, зокрема, Головне управління ДПС у Хмельницькій області.

Відтак, Головне управління ДПС у Хмельницькій області (ЄДРПОУ 44070171) є правонаступником прав та обов'язків Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області (ЄДРПОУ 43142957), яке в свою чергу є правонаступником Славутської ОДПІ ГУ ДФС у Хмельницькій області.

Отже, Головне управління ДПС у Хмельницькій області уповноважене видати позивачу довідки про заробітну плату для призначення пенсії.

В обґрунтування підстав для відмови у видачі позивачу довідок відповідач посилається на пункт 3 Порядку №750 за змістом якого обов'язок щодо видачі довідки для призначення пенсії особам, у яких останнє місце роботи на посаді державної служби було у відповідних державних органах, юрисдикція яких поширювалася на територію області або району, виникає у відповідних структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у разі ліквідації державного органу без правонаступника.

Відтак, зазначена норма не може бути застосована до правовідносин щодо видачі довідок для призначення пенсії позивачу, яка звільнилась з посади державної служби в Славутській ОДПІ.

Згідно із пунктом 3 Порядку № 622 право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 цього Порядку, якщо до набрання чинності Законом України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу" не призначалася пенсія відповідно до Закону, мають, зокрема, жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, довідки про заробітну плату для призначення пенсії видаються особі за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу державної служби, передбаченого пунктом 2 Порядку №622 та відповідного віку.

Постанова №823 набрала чинності з дня її опублікування, а саме 20.07.2024, та, згідно пункту 3 останньої, підлягає застосуванню з 01.01.2024, а отже, поширювала свою дію на відносини, котрі виникли у зв'язку зі зверненням ОСОБА_1 до ГУ ДПС у Хмельницькій області із заявою про видачу довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.

З урахуванням наведеного у сукупності апеляційний суд погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що дії Головного управління ДПС у Хмельницькій області щодо відмови у видачі довідок про заробітну плату державного службовця на відповідній (прирівняній, рівнозначній) посаді та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі є протиправними.

На підставі викладеного, судова колегія вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права і прийшов до обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог, а доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції.

Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 315 та статті 316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Таким чином, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 24 березня 2025 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий Залімський І. Г.

Судді Мацький Є.М. Сушко О.О.