Справа № 560/6891/25
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Гнап Д.Д.
Суддя-доповідач - Капустинський М.М.
18 листопада 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Капустинського М.М.
суддів: Сапальової Т.В. Шидловського В.Б. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року у справі за адміністративним позовом Селянського фермерського господарства "Татьяна" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,
Селянське фермерське господарство "Татьяна" звернулося до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, в якому просило:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області, викладене в листі від 15.04.2025 за №5974/6/22-01-04-04-14 щодо відмови у підтвердженні селянське фермерському "Татьяна" статусу платника єдиного податку четвертої групи у 2025 році;
- зобов'язати Головне управління ДПС у Хмельницькій області підтвердити селянсько фермерському господарству "Татьяна" статус платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, про що видати довідку.
В обґрунтування вимог зазначило, що позивач є платником єдиного податку четвертої групи як особа, що підтверджується письмовими доказами долученими до матеріалів справи. Вказує, що позивач, маючи намір підтвердити статут платника єдиного податку 4 групи на 2025 рік, відповідно до підпункту 1 п. 8 ст.298 ПК України, подав до ГУ ДПС у Хмельницькій області необхідний пакет документів.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року позов задоволено.
Не погоджуючись з рішенням суду, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позовних вимог відмовити.
Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що актом про результати камеральної перевірки податкової звітності щодо переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу єдиного податку четвертої групи на 2025 рік від 20.03.2025 року № 5433/22-01-04-04/23827742 встановлено, що СФГ "ТАТЬЯНА" (податковий номер 23827742) порушено граничний строк подання податкової звітності для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, який визначено пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295, пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Податкового кодексу України, а саме: не своєчасно подано розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва №9059106077 від 11.03.2025, граничний строк подання розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва - 20.02.2025 року. З огляду на викладене вище та із врахуванням вимог пп. 295.9.1 п. 295.9 ст. 295, пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298, пп. 5 п. 299.10 ст. 299 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755- VI (зі змінами та доповненнями) Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області прийнято рішення про виключення СФГ «ТАТЬЯНА» (податковий номер 23827742) з Реєстру платників єдиного податку четвертої групи на 2025 рік (лист платнику від 15.04.2025 №5974/22-01-04-04-14).
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Проаналізувавши вимоги та підстави апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи в їх сукупності, проаналізувавши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає, з огляду на наступне.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, що Селянсько фермерське господарство "Татьяна" є юридичною особою та перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Хмельницькій області на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності - єдиному податку 4 групи, що підтверджується довідками №8539/6/22-01-18-10-11 від 23.07.2021, №3786/6/22-01-18-10-11 від 20.04.2022, №10682/6/22-01-04-09-12 від 01.09.2023, №11655/6/22-01-04-09-11 від 29.07.2024.
Селянсько фермерське господарство "Татьяна" з метою щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подано до Головного управління ДПС у Хмельницькій області засобами електронного зв'язку в електронній формі пакет документів, а саме:
- загальну/звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи за 2025 рік, реєстраційний №9038780950 від 20.02.2025;
- відомості загальну/звітну про наявність земельних ділянок (Додаток 1 до податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи загальної), реєстраційний №9031137996 від 20.02.2021;
- розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, реєстраційний №9038780950 від 20.02.2025;
- звітну податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, реєстраційний №9038784643 від 20.02.2025;
- відомості про наявність земельних ділянок реєстраційний №9038784643 від 20.02.2025;
- розрахунок загального мінімального податкового зобов'язання за податковий (звітний) 2024 рік, реєстраційний №9038784643 від 20.02.2025;
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва №9059106077 від 11.03.2025.
Однак, рішенням №5974/6/22-01-04-04-14 від 15.04.2025 Головне управління ДПС у Хмельницькій області відмовило Селянсько фермерському господарству "Татьяна" у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік.
Вказане рішення було мотивовано тим, що згідно з актом камеральної перевірки від 20.03.2025 №5433/22-01-04-04/23827742 СФГ "Татьяна" порушено граничний строк подання податкової звітності для щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2025 рік, а саме несвоєчасно подано розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва за 2024 рік.
Вищевказані обставини стали підставою для звернення до суду з даним позовом.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції виходив з обґрунтованості вимог позивача, відтак і наявності підстав для задоволення позовних вимог.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції по суті спору та, відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідача.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до підпункту 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 ПК України, сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року:
- загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ), - контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
- звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи);
- розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику;
- відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Згідно з статтею 294 ПК України податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку четвертої групи є календарний рік і починається він з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду та закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду.
Положеннями пункту 299.10 статті 299 Податкового кодексу України, визначено, що реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у разі:
1) подання платником податку заяви щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування у зв'язку з переходом на сплату інших податків і зборів, визначених цим Кодексом, - в останній день календарного кварталу, в якому подано таку заяву;
2) припинення юридичної особи (крім перетворення) або припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем відповідно до закону - в день отримання відповідним контролюючим органом від державного реєстратора повідомлення про проведення державної реєстрації такого припинення;
3) у випадках, визначених підпунктом 298.2.3 пункту 298.2 та підпунктом 298.8.6 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
4) якщо у податковому (звітному) році частка сільськогосподарського товаровиробництва юридичної особи платника єдиного податку четвертої групи становить менш як 75 відсотків;
5) якщо платником єдиного податку четвертої групи не подано податкову звітність, передбачену підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу;
6) набуття платником податку статусу резидента Дія Сіті - в останній день календарного кварталу, в якому платник податку набув статус резидента Дія Сіті;
7) втрати платником єдиного податку третьої групи статусу електронного резидента (е-резидента);
8) наявність щодо платника податку рішення про застосування спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), прийнятого у порядку, встановленому Законом України «Про санкції»: щодо платників першої і другої груп - в останній день місяця, у якому прийнято таке рішення; щодо платників третьої і четвертої груп - в останній день кварталу, у якому прийнято таке рішення.
Отже, однією із підстав для анулювання реєстрації платником єдиного податку є неподання платником єдиного податку четвертої групи податкової звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 ПК України.
Згідно з п.п. 295.9.1. п. 295.9 ст. 295 ПК України, платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Відповідно до п.п. 298.8.1. п. 298.8 ст. 298 ПК України сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають не пізніше 20 лютого поточного року: загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ);
- контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку); звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки - контролюючому органу за місцем розташування такої земельної ділянки (юридичні особи); розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва (юридичні особи) - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; відомості (довідку) про наявність земельних ділянок - контролюючим органам за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок.
Водночас, вимогами чинного Податкового кодексу України не передбачено порядку відмови контролюючим органом у підтвердженні статусу платника єдиного податку четвертої групи за результатами подання вказаних у п.п. 298.8.1. п. 298.8. ст. 298 ПК України документів.
З огляду на приписи п.п. 5 п. 299.10. ст. 299 ПК України, враховуючи подання позивачем податкової звітності, передбаченої підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 статті 295 та підпунктом 298.8.1 пункту 298.8 статті 298 цього Кодексу, у відповідача були відсутні підстави для скасування статусу платника єдиного податку четвертої групи з мотивів несвоєчасного подання, оскільки таке скасування можливе лише у випадку неподання її (звітності) взагалі, а тому таке рішення підлягає скасуванню.
Так, у постанові Верховного суду від 10.12.2019 у справі №806/499/16 судом було зроблено висновок про те, що податковим законодавством не передбачено пропуск, встановленого пп. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 ПК України, строку подання пакету документів для підтвердження статусу платника єдиного податку у якості підстави для не підтвердження такого статусу у відповідному періоді та виключення з реєстру платників.
Єдиним законним способом реалізації владних управлінських функцій спрямованих на анулювання товариству статусу платника єдиного податку є проведення документальної перевірки на підставі якої встановлюється, що платник податків не може перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку), як наслідок - приймається рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку, шляхом виключення з реєстру платників такого податку.
Крім цього, перед прийняттям рішення про позбавлення товариства статусу платника єдиного податку 4 групи контролюючий органом мав би провести документальну перевірку платника податків та прийняти рішення про анулювання реєстрації шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку.
Таким чином, без дотримання всіх вимог передбачених Податковим кодексом України прийняття рішення про анулювання реєстрації платника єдиного податку четвертої групи є неможливим.
Разом з тим, відповідачем не доведено факт прийняття рішення про анулювання реєстрації позивача, а спірним рішення відповідач зазначив, що позивача вже виключено з реєстру платників єдиного податку четвертої групи без анулювання реєстрації, що не відповідає суті повноважень податкового органу.
Зазначене відповідає правовій позиції викладеній в постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 816/543/17 та від 29.03.2018 у справі № 804/2321/17.
Підсумовуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Хмельницькій області залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Капустинський М.М.
Судді Сапальова Т.В. Шидловський В.Б.