Справа № 600/4631/24-а
Головуючий у 1-й інстанції: Боднарюк Олег Васильович
Суддя-доповідач: Мацький Є.М.
18 листопада 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Мацького Є.М.
суддів: Сушка О.О. Залімського І. Г.
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області на рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
І. ІСТОРІЯ СПРАВИ
1. ОСОБА_1 звернулася до Чернівецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
2. В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за наявності достатнього пільгового обсягу стажу, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, однак відповідачем відмовлено у призначенні пенсії, у зв'язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. Вказані дії позивач вважає протиправними, оскільки відповідний пільговий стаж підтверджується трудовою книжкою останнього та додатковими довідками.
3. Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2025 року адміністративний позов задоволено.
3.1. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 03.06.2024 р. №2416700767742 про відмову в призначенні пенсії.
3.2. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.01.2024 р. про призначення пільгової пенсії, з урахуванням висновків суду.
4. Апелянт, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить його скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
5. В обґрунтування апеляційної скарги вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області правомірно прийнято рішення про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до пунктом 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку з відсутністю необхідного стажу оператора машинного доїння.
6. Крім того, зазначає, що заява позивача відповідно до екстериторіального розподілу єдиної черги завдань, розглядалася Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, відтак дії зобов'язального характеру щодо призначення пенсії має вчиняти територіальний орган Пенсійного фонду України визначений за принципом екстериторіальності.
ІІ. ВИКЛАД ОБСТАВИН, ВСТАНОВЛЕНИХ СУДОМ ПЕРШОЇ ІНСТАНЦІЇ
7. Судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ст. 114 розділу XIV Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
8. Розгляд заяви здійснювався Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, за результатами розгляду вказаної заяви прийнято рішення від 03.06.2024 р. №2416700767742, яким позивачеві відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, згідно п.5 ч. 2 ст. 114 Закону №1058. Підставою відмови зазначено, що відсутній необхідний стаж оператора машинного доїння.
9. Згідно записів в трудовій книжці позивача серії НОМЕР_1 від 20 березня 1990 року встановлено, що в період з 01.10.2009 по 24.09.2020 позивач працював оператором машинного доїння.
10. Судом також досліджені довідки видані Товариством з обмежено відповідальністю "АТЗТ Мирне" № 23/05-001/М та № 23/05-02М від 23.05.2024 року, зі змісту яких встановлено, що ОСОБА_1 з 01 жовтня 2009 року по 24 вересня 2020 року, працювала на посаді оператора машинного доїння і повністю виконувала встановленні норми обслуговування тварин.
ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА АКТИ ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ
11. Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
12. Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV).
13. Відповідно до положень пункту 5 частини 2 статті 114 Закону № 1058-IV, на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
14. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
15. За вимогами статті 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та пунктів 1, 2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637 (далі - Порядок № 637), основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. У разі, коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.
16. За змістом пункту 3 Порядку № 637, за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
17. Згідно пункту 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. Додатково в довідці наводяться такі відомості: стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
ІV. ПОЗИЦІЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ
18. Вирішуючи питання про обґрунтованість поданої апеляційної скарги, Апеляційний Суд виходить з наступного.
19. Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 № 7, згідно з яким, до доярок належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам, які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії доярка та свинарка, запроваджена в 1961 році.
20. Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання роботи доярки, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу.
21. Аналогічні правові висновки викладені у постанові Верховного Суду від 21.11.2019 у справі № 701/1232/16-а.
22. Суд наголошує, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, натомість, необхідність підтвердження трудового стажу іншими документами виникає лише у випадку відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
23. Так, судом встановлено, що згідно записів в трудовій книжці ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 20 березня 1990 року встановлено, що в період з 01.10.2009 по 24.09.2020 остання працювала оператором машинного доїння.
24. Судом також досліджені довідки видані Товариством з обмежено відповідальністю "АТЗТ Мирне" № 23/05-001/М та № 23/05-02М від 23.05.2024 року, зі змісту яких встановлено, що ОСОБА_1 з 01 жовтня 2009 року по 24 вересня 2020 року, працювала на посаді оператора машинного доїння і повністю виконувала встановленні норми обслуговування тварин.
25. Визначення принципів, засад і механізмів функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій унормовано Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV.
26. Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
27.Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
28. До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту 2 частини другої цієї статті.
29. Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
30. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
31. При цьому, суд бере до уваги, що матеріали справи містять копію трудової книжки позивачки, при цьому, записи в ній не викликають сумнівів та відповідають вимогам щодо заповнення трудової книжки.
32. Згідно п.2 Постанови Ради Міністрів СРСР «Про трудові книжки колгоспників» від 21.04.1975р. № 310, «Трудова книжка колгоспника є основним документом про трудову діяльність членів колгоспів. Трудові книжки ведуться на всіх членів колгоспів, у тому числі на членів риболовецьких колгоспів, з моменту прийняття їх до членів колгоспу».
33. Відповідно до п. 1 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року №637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
34. За відсутності трудової книжки, або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
35. Так, зміст записів в трудовій книжці вказує на те, а також підтверджуючих довідок, що позивач, як доярка, виконувала норми встановлених на рік людино-днів.
36. Суд вважає за необхідне відмітити в контексті спірної ситуації, що Кабінет Міністрів України не визначав порядок встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах.
37. Відповідно до вказаного, нормою обслуговування належить вважати певну кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, яку вона зобов'язана обслужити упродовж установленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах. А відтак, ураховується виконання норм обслуговування, встановлених на рівні, не нижчому від технічно обґрунтованих норм. У свою чергу, до технічно обґрунтованих норм належать: типові міжгалузеві і галузеві (відомчі) норми обслуговування, затверджені в установленому порядку; норми обслуговування, встановлені на підставі типових міжгалузевих і галузевих (відомчих) нормативів часу на окремі роботи (операції) з урахуванням організаційно-технічних умов обслуговування великої рогатої худоби і свиней у цьому господарстві. Тому, саме адміністрація господарства подає до органу Пенсійного фонду довідку про стаж роботи дояркою (оператором машинного доїння) і про виконання встановлених норм обслуговування.
38. Водночас, не визначення порядку встановлення норм обслуговування, виконання яких повинно враховуватися при призначенні дояркам пенсії за віком на пільгових умовах, та не затвердження (та як наслідок відсутність відповідних документів) норм обслуговування тварин для доярок господарства за вищевказані роки на відповідних підприємствах, де працювала позивачка, на думку суду, не може свідчити про невиконання нею таких норм.
39. Тому посилання відповідача на те, що позивачка не виконувала норми обслуговування є безпідставними.
40. Аналогічні висновки містяться в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 07 лютого 2019 року у справі № 699/155/17.
41. Відповідно до ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка.
42. Додатково архівними довідками підтверджено, що в спірний період позивач працювала дояркою, визначено кількість відпрацьованих та встановлений мінімум на людину.
43. Відтак, на думку суду, підтвердженням (доказом) того, що позивач працювала повний робочий день дояркою в підприємствах сільського господарства більше 20 років є записи в її трудовій книжці та наявні у матеріалах справи довідки.
44. Отже, позивачем надано всі необхідні документи, що підтверджують його статус та є підставою для призначення пенсії. Крім того, відповідачем не заперечується факт досягнення позивачем відповідного пенсійного віку та наявності необхідного страхового стажу.
45. Однак судом першої інстанції не ураховано правову позицію Верховного Суду, висловлену в постанові від 08.02.2024 по справі № 500/1216/23, згідно з якою дії зобов'язального характеру щодо призначення позивачу пенсії має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, яким у цьому випадку є Головне управління ПФУ в Житомирській області.
46. Таким чином, суд першої інстанції, дійшов правильного висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Житомирській області, яким відмовлено у призначенні пенсії є протиправним, однак помилково поклав дії зобов'язального характеру щодо повторного розгляду заяви на ГУ ПФУ в Чернівецькій області, замість ГУ ПФУ в Житомирській області, рішення якого від 03.06.2024 р. №2416700767742 визнано протиправним.
47. Зважаючи на викладене апеляційний суд дійшов висновку про часткове задоволення вимог апеляційної скарги.
V. ВИСНОВКИ АПЕЛЯЦІЙНОГО СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ СКАРГИ.
48. Згідно зі ст.90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
49. У відповідності із ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
50. Відповідно до п.2 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
51. Згідно із ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
52. Зважаючи на те, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, при цьому суд помилково поклав дії зобов'язального характеру на Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, замість органу, який був визначений за принципом екстериторіальності Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, рішення суду першої інстанції у цій частині належить змінити з урахуванням даної постанови.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області задовольнити частково.
Рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 09 жовтня 2025 року змінити, виклавши абзац 3 резолютивної частини рішення в такій редакції:
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 18.01.2024 про призначення пільгової пенсії, з урахуванням висновків суду.
В решті рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Мацький Є.М.
Судді Сушко О.О. Залімський І. Г.