Постанова від 13.11.2025 по справі 580/2260/25

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 580/2260/25 Суддя (судді) першої інстанції: Янківська В.П.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 листопада 2025 року м. Київ

Колегія суддів Шостого апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Кучми А.Ю.,

суддів Безименної Н.В., Бєлової Л.В.

за участю секретаря Ольшевської Ж.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Пивоварений завод» на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року (м. Черкаси, дата складання повного тексту - 01.07.2025) у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пивоварений завод» до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Пивоварений завод» звернулося з позовом до суду, в якому просить:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області № 16167/23-00-07-09-01 від 30.10.2024;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області № 16173/23-00-07-09-01 від 30.10.2024.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідно до розрахунку суми грошового зобов'язання, що додається до податкового повідомлення-рішення №16167/23-00-07-09-01 від 30.10.2024 вбачається, що відповідачем не правильно взято площу нерухомого майна за адресою м. Черкаси, вул. Благовісна, 436, а саме в акті зазначена площа 11 002,6 кв.м., за реєстром речових прав станом на 2017-2022 роки площа становить 9903,8 кв.м. і дана площа змінюється лише з 22.06.2022 та складає 11394,3 кв.м, тобто ревізор здійснила нарахування податку на нерухоме майно з 2017 року по 22.06.2022 на площу, якої у позивача не було, що спричинило неправильне нарахування податку та створює переплату суми податку на 113 620,87 грн. Крім того, контролюючим органом не застосовано п. 266.2.2. ст.266 ПКУ, відповідно до якого не є об'єктом оподаткування: є) будівлі промисловості, віднесені до класу «Промислові та складські будівлі» (код 125) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях В-Б КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку, тому збільшення грошового зобов'язання та нарахування штрафних санкцій відповідно до податкового повідомлення-рішення №16167/23-00-07-09-01 від 30.10.2024 є протиправним. Зазначив, що відносини по оренді землі (сплаті за землю) є договірними, а оскільки перевіркою встановлено, що між позивачем та Черкаською міською радою укладені договори оренди землі, то й регулюються ці відносини в першу чергу умовами договорів оренди землі і стягнення із позивача орендної плати має здійснювати Черкаська міська рада відповідно до умов договору оренди через Господарський суд, а не відповідач, оскільки відповідач не є стороною договору оренди землі.

Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову, зазначив, що оскаржувані податкові повідомлення-рішення винесено на підставі та в межах повноважень.

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Апеляційну скаргу обґрунтовано тим, що рішення суду першої інстанції прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, без повного з'ясування усіх фактичних обставин у справі. Апелянт вказує, що відповідач для нарахування податкових зобов'язань взяв неправильно площу нерухомого майна, яке знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Благовісна, 436, оскільки не врахував, що позивач з 2017 року володів меншою площею (9903,8 кв.м) та до 2022 року вів будівництво (реконструкцію) за вказаною адресою і закінчив будівництво в 2022 році та не врахував, що позивач вів господарську діяльність у червні 2021 року. В акті відповідач зазначає, що вказані будівлі підпадають під визначення будівлі промисловості, що віднесені до класу «Промислові та складські будівлі» (код 125) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023 і вони використовувались позивачем в його господарській діяльності. Оскільки перевіркою встановлено, що між позивачем та Черкаською міською радою укладені договори оренди землі, то й регулюються ці відносини в першу чергу умовами договорів оренди землі і стягнення із позивача орендної плати має здійснювати Черкаська міська рада відповідно до умов договору оренди через Господарський суд, а не відповідач, оскільки відповідач не є стороною договору оренди землі, більш того, одночасне стягнення земельного податку та орендної плати за землю не передбачено законом.

Відповідачем подано заперечення на апеляційну скаргу в яких зазначено про безпідставність доводів апеляційної скарги, відсутність підстав для її задоволення та відсутність підстав для скасування рішення суду першої інстанції.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду - скасуванню в частині.

Згідно з ст. 317 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції скасовує його та ухвалює нове рішення, якщо визнає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи..

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, на підставі наказу Головного управління ДПС у Черкаській області від 23.08.2024 № 1940-п та повідомлення про проведення перевірки від 23.08.2024 № 325/23-00-07-09-01, ГУ ДПС у Черкаській області проведено позапланову невиїзну документальну перевірку ТОВ «Пивоварений завод» з питань дотримання вимог податкового законодавства щодо повноти нарахування та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за 2017-2022 роки та з питань правильності та повноти нарахування плати за землю (орендна плата) за період 2019-2022 роки, з урахуванням ст. 102 Податкового кодексу, відповідно до затвердженого плану перевірки, наведеного в додатку 1 до першого примірника акту перевірки. Повідомлення про проведення перевірки від 23.08.2024 року № 325/23-00-07-09-01 та копія наказу від 23.08.2024 року № 1940-п товариству 23.08,2024 направлені поштою рекомендованим листом із повідомленням про вручення за податковою адресою, який 26.08.2024 вручено платнику. Перевірка проводилась з 24.09.2024 по 30.09.2024.

Під час проведення перевірки ГУ ДПС у Черкаській області направлено запити від 15.07.2020 № 7434/23-00-50-04-012, від 09.06.2021 № 11709/6/23-00-04-03-09 та від 13.09.2022 №10354/6/23-00-04-04 про надання пояснень та їх документального підтвердження щодо неподання податкової звітності з плати за землю (орендна плата) за 2019-2022 роки. Листи платником отримано, однак відповіді не надано, звітність не подано.

За результатами проведеної невиїзної перевірки податковим органом складено Акт «Про результати проведення позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Пивоварений завод» (код ЄДРПОУ 39246219) від 07.10.2024 № 12440/23-00-07-09-01/39246219.

Вказаною перевіркою зафіксовано порушення позивачем:

1) пп. 266.1.1 п. 266.1, пп. 266.2.1 п, 266.2, пп. 266,3.3 п. 266.3 ст. 266 ПКУ, ТОВ «Пивоварений завод» занижений податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на загальну суму 2334911,071 грн (в тому числі: за 4 квартал 2017 року на суму 10268,14 грн; за 1 квартал 2018 року на суму 87466,77 грн, за 2 квартал 2018 року на суму 87466,77 грн, за 3 квартал 2018 року на суму 87466,77 грн, за 4 квартал 2018 року на суму 87466,75 грн, за 1 квартал 2019 року на суму 98038,90 грн, за 2 квартал 2019 року на суму 98038,90 грн, за 3 квартал 2019 року на суму 98038,90 грн, за 4 квартал 2019 року на суму 98038,89 грн, за 1 квартал 2020 року на суму 80283,72 грн, за 2 квартал 2020 року на суму 129890,77 грн, за 3 квартал 2020 року на суму 129890,77 грн, 4 квартал 2020 року на суму 129890,76 грн, за 1 квартал 2021 року на суму 167527,13 грн, за 2 квартал 2021 року на суму 167527,13 грн, за 3 квартал 2021 року на суму 167527,13 грн, 4 квартал 2021 року на суму 167527,11 грн за 1 квартал 2022 року на суму 189666,75 грн, за 2 квартал 2022 року на суму 189666,75 грн., за 3 квартал 2022 року на суму 63222,26 грн);

2) п. 266.7.5 п. 266.7 ст. 266 ПКУ неподання декларацій з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2017-2022 роки;

3) п. 228.1, 288.5 ст. 288 ПКУ, в результаті чого встановлено заниження податкового зобов'язання з плати за землю (орендна плата) за 2019-2022 роки на загальну суму 2516815,20 грн (в тому числі на 70116,08 грн за 2019 рік, на 848289,12 грн за 2020 рік, на 956423,2 грн за 2021 рік та на 641986,98 грн за 2022 рік).

4) п. 286.2 ст. 286 ПКУ в частині неподання декларацій з плати заз землю (орендна плата за землю) за 2019-2022 роки.

На підставі Акту перевірки від 28.11.2024 № 15235/23-00-07-07-01/2355602227, ГУ ДПС у Черкаській області прийнято податкове повідомлення-рішення № 16167/23-00-07-09-01 від 30.10.2024 на суму 2405552,88 грн та податкове повідомлення - рішення № 16173/23-00-07-09-01 від 30.10.2024 на суму 2558698,16 грн.

На переконання позивача, висновки, які зазначені у акті перевірки, є необґрунтованими, а прийняті на їх підставі оскаржувані податкові повідомлення-рішення є такими що підлягають скасуванню, у зв'язку з чим звернувся з даним позовом до суду.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що враховуючи інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на виконання вимог статті 266 Податкового кодексу України, згідно з пунктом 266.7 Кодексу відповідачем правомірно проведено обчислення сум податкових зобов'язань та формування податкового повідомлення-рішення з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. При цьому, перевіркою встановлено порушення вимог п. 288.1, п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України в частині заниження податкового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку державної/комунальної власності за 2019-2022 роки на загальну суму 2516815,20 грн.

Колегія суддів частково погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюється Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).

Відповідно до статті 8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори. До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом. До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних, міських рад у межах їх повноважень і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Згідно з ст. 10 ПК України до місцевих податків належать: податок на майно; єдиний податок. Місцеві ради в межах повноважень, визначених цим Кодексом, вирішують питання відповідно до вимог цього Кодексу щодо встановлення податку на майно (в частині податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки).

Щодо податкового повідомлення-рішення № 16167/23-00-07-09-01 від 30.10.2024 на суму 2405552,88 грн.

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки запроваджено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 №71-VIII, який набув чинності з 01.01.2015.

Порядок оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначено статтею 266 ПК України.

За змістом підпункту 266.1.1 пункту 266.1 статті 266 ПК України платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.

Об'єктом оподаткування є об'єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка (підпункт 266.2.1 пункту 266.2 статті 266 ПК України).

Базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток (підпункт 266.3.1 пункту 266.3 статті 266 ПК України).

База оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності (підпункт 266.3.2 пункту 266.3 статті 266 ПК України).

Відповідно до підпункту 266.5.1 пункту 266.5 статті 266 ПК України ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.

Обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об'єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку (підпункт 266.7.1 пункту 266.7 статті 266 ПК України)

Згідно з частиною першою підпункту 266.7.2 пункту 266.7 статті 266 ПК України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Відповідно до пункту «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України не є об'єктом оподаткування будівлі промисловості, віднесені до класу «Промислові та складські будівлі» (код 125) Класифікатора будівель і споруд НК 018:2023, що використовуються за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується у секціях B-F КВЕД ДК 009:2010, та не здаються їх власниками в оренду, лізинг, позичку.

Отже відповідно до змісту підпункту «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки, не підлягає нарахуванню на об'єкт нерухомості за одночасної наявності трьох обов'язкових умов:

1) таким об'єктом нерухомості мають бути будівлі промисловості, віднесені до групи «Будівлі промислові та склади» (код 125) Державного класифікатора будівель та споруд ДК 018-2000;

2) такий об'єкт нерухомості має використовуватися за призначенням у господарській діяльності суб'єктів господарювання, основна діяльність яких класифікується усекціях B-F КВЕД ДК 009:2010;

3) такий об'єкт нерухомості не повинен здаватися їх власниками в оренду, лізинг, позичку.

Сама собою специфіка об'єкта оподаткування - наявність спеціального статусу будівлі, а саме статусу будівлі промисловості не може бути достатньою підставою для звільнення від оподаткування. Обираючи за вихідне поняття «промисловість», у зв'язку з яким застосовується аналізована податкова пільга, законодавець пов'язує звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не тільки і не стільки із його статусом (придатністю його застосування у виробничому промисловому циклі господарської діяльності без конкретизації видів промислового виробництва та організаційних форм, в яких воно здійснюється), а й з використанням будівлі з метою провадження виробничої діяльності, тобто з використанням такої за цільовим призначенням для виготовлення промислової продукції.

Оскільки «будівлі промислові», які є у складі об'єктів нежитлової нерухомості, виступають загальним критерієм визначення об'єкта оподаткування (підпункт «ґ» підпункту 14.1.129-1 пункту 14.1 статті 14 ПК України), то встановлення пільги шляхом звільнення від оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, «будівель промисловості», зокрема виробничих корпусів, цехів, складських приміщень промислових підприємств (підпункт «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПК України) не свідчить про недостатню чіткість податкового законодавства, оскільки увівши певний загальний критерій «будівлі промислові», законодавець визначив спеціальний об'єкт (об'єкти), який звільнено від оподаткування, і зі змісту норми зрозуміло, яких об'єктів стосується така пільга. При цьому, оскільки саме законодавець приймає рішення про встановлення пільг, то він може в подальшому змінити норму, яка встановлює преференцію, не змінюючи загального критерію, про який йшлося вище. Отже, підстав для застосування компенсаторних правозастосовних нормативних механізмів - презумпції правомірності рішень платника податку (у даному випадку відповідно підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4, пункту 56.21 статті 56 ПК України) не виникає, оскільки немає колізії нормативно-правового регулювання.

Провівши аналіз наданих копій документів та даних інформаційної бази ДПС встановлено, що ТОВ «Пивоварений завод» в період 2017-2022 роки мало право здійснювати наступні види діяльності: 11.07 Виробництво безалкогольних напоїв; виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки, 73.20 Дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки, 68.10 Купівля та продаж власного нерухомого майна, 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними і молюсками, 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту, 77.11 Надання в оренду автомобілів і легкових автотранспортних засобів, 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна, 46.44 Оптова торгівля фарфором, скляним посудом і засобами для чищення, 77.39 Надання в оренду інших машин, устатковання та товарів, н.в.і.у., 52.29 Інша допоміжна діяльність у сфері транспорту, 46.32 Оптова торгівля м'ясом і м'ясними продуктами, 52.24 Транспортне оброблення вантажів, 46.36 Оптова торгівля цукром, шоколадом і кондитерськими виробами, 46.75 Оптова торгівля хімічними продуктами, 82.11 Надання комбінованих офісних адміністративних послуг, 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 52.10 Складське господарство, 77.12 Надання в оренду вантажних автомобілів, 46.37 Оптова торгівля кавою, чаєм, какао та прянощами, 46.76 Оптова торгівля іншими проміжними продуктами, 68.32 Управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту, 46.17 Діяльність посередників у торгівлі продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 82.19 Фотокопіювання, підготування документів та інша спеціалізована допоміжна офісна діяльність, 11.05 Виробництво пива, 46.18 Діяльність посередників, що спеціалізуються в торгівлі іншими товарами, 52.21 Допоміжне обслуговування наземного транспорту, 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами, 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, 11.01 Дистиляція, ректифікація та змішування спиртних напоїв, 46.31 (Оптова торгівля фруктами й овочами, 46.34 (Оптова торгівля напоями, 46.35 Оптова торгівля тютюновими виробами, 77.33 Надання в оренду офісних машин і устатковання, у тому числі комп'ютерів.

Відповідно до Класифікації видів економічної діяльності (КВЕД 2010) код діяльності 11.07 «Виробництво безалкогольних напоїв; виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки» відноситься до секції «С» - переробна промисловість.

В ході перевірки встановлено, що ТОВ «Пивоварений завод» не здійснювало діяльність, що класифікується по КВЕД 11.07 «Виробництво безалкогольних напоїв; виробництво мінеральних вод та інших вод, розлитих у пляшки», що підтверджується даними ЄРПН за період з 01.01.2017 по 31.10.2022.

Фактично TOB «Пивоварений завод» в перевіреному періоді отримувало доходи від здійснення такої діяльності: відшкодування витрат на ремонт вод, мережі відшкодування комунальних послуг, продаж товарів (автотранспорт, будівлі, вода природна питна (придбана), ковпачки), оренда приміщень, оренда транспортних засобів, оренда трансформаторних, передавання проектної документації, розміщення антен мобільного зв'язку, суборенда обладнання.

Таким чином, право на пільгу, передбачену пунктом «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу ТОВ «Пивоварений завод» не має, оскільки будівлі, не використовувалися в межах саме власної підприємницької діяльності за функціональним призначенням.

Отже, застосування підпункту «є» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 Податкового кодексу України можливе у разі якщо власниками об'єктів промисловості є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, та за умови (з врахуванням виду їх діяльності) використання таких об'єктів за функціональним призначенням, тобто для промислового виробництва (виготовлення промислової продукції будь-якого виду).

Зазначений висновок узгоджується із правовою позицією, висловленою в постановах Верховного Суду від 11.05.2023 у справі № 440/359/20 та від 17.02.2020 у справі № 820/3556/27.

Таким чином, позивач наполягаючи на наявності пільги зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не підтвердив факту безпосереднього використання ним об'єктів нерухомості у власній господарській діяльності.

Разом із тим, колегія суддів звертає увагу, що відповідач для нарахування податкових зобов'язань взяв неправильно площу нерухомого майна, яке знаходиться за адресою: м. Черкаси, вул. Благовісна, 436, оскільки не врахував, що позивач з 2017 року володів меншою площею (9903,8 кв.м) та до 2022 року вів будівництво (реконструкцію) за вказаною адресою і закінчив будівництво в 2022 році та не врахував, що позивач вів господарську діяльність у червні 2021 року.

Так, відповідач взяв інформацію по площі з реєстру нерухомого майна станом на дату проведення перевірки і нарахування здійснив за 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022 роки на більшу площу, ніж позивач володів станом на вказані роки.

Тобто позивача зобов'язано сплатити податок за площу, якої не існувало фактично на вказані періоди.

На підтвердження того, що у позивача була відсутня площа нерухомого майна позивач надав інформацію, яку має використовувати відповідач, а саме:

- витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 28.12.2017 індексний номер 109503126 та витяг індексний номер 109510405, відповідно до яких вбачається, що в розділі відомості про складові частини об'єкта нерухомого майна йде перелік складових частин, які ще не піддавались реконструкції і загальна площа об'єкта становить 9903,8 кв.м, а в розділі підстава виникнення права власності зазначено договір купівлі-продажу частини комплексу, серія і номер договору від 2017 року, видавник: приватний нотаріус Левицька Е.А.;

- витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 22.06.2022 індексний номер 303293232 та витяг індексний номер 303293770, відповідно до яких вбачається, що в розділі відомості про складові частини об'єкта нерухомого майна йде перелік складових частин, які вже змінені і за площею і за назвою літер та приміщень, а загальна площа об'єкта становить 11 697 кв.м, в розділі підстава виникнення права власності зазначено договір купівлі-продажу частини комплексу, серія і номер договору від 2017 року, видавник: приватний нотаріус Левицька Е.А.; витяг з Реєстру будівельної діяльності ЄДЕССБ, серія та номер: ЧК101220321546, видавник ЄДЕССБ, документ отримано з ЄДЕССБ, технічний паспорт, серія та номер ТІ 01:0469-0206-6564-4414, виданий 10.02.2022, видавник: ЄДЕССБ.

Тобто із наданих доказів чітко видно, що площа нерухомого майна за адресою м. Черкаси, вул.Благовісна, 436 з 2017 року по 2022 рік була змінена, що не було враховано відповідачем.

Таким чином, неправильно взята площа нерухомого майна створює переплату суми податку з нерухомості на суму 113 620,87 грн, оскільки відповідно до суми, вказаної в податковому повідомленні-рішенні №16167/23-00-07-09-01 від 30.10.2024 позивач має сплатити 2 334 911,07 грн податку, а фактично сума становить 2 221 290,20 грн.

При цьому, штрафні санкції розраховані не вірно, оскільки для розрахунку бралась сума 2 334 911,07 грн.

Відповідно до п.266.3.1 ст.266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об'єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.

Відповідно до п.266.3.3. ст.266 ПК України база оподаткування об'єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи із загальної площі кожного окремого об'єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об'єкт.

За таких обставин колегія суддів дійшла до висновку, що податкове повідомлення-рішення №16167/23-00-07-09-01 від 30.10.2024 є протиправним та підлягає скасуванню.

Щодо податкового повідомлення - рішення № 16173/23-00-07-09-01 від 30.10.2024 на суму 2558698,16 грн.

Відповідно до п. 269.1 ст. 269 ПК України платниками плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.

За приписами п. 285.1 ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік.

Умовами п. 285.2 ст. 285 ПК України передбачено, що базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є:

а) дані державного земельного кадастру;

б) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;

в) дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю);

г) дані сертифікатів на право на земельні частки (паї);

ґ) рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв);

д) дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї);

е) дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.

У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельну ділянку, земельну частку (пай), відомості про які відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, нарахування податку фізичним особам здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об'єкт оподаткування.

Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, у сфері будівництва щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У разі подання платником податку до контролюючого органу правовстановлюючих документів на земельну ділянку, відомості про яку відсутні у базах даних інформаційних систем центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, сплата податку фізичними та юридичними особами здійснюється на підставі поданих платником податку відомостей до отримання контролюючим органом інформації про перехід права власності на об'єкт оподаткування.

Пунктом 286.2 ст. 286 ПК України визначено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Згідно з п. 286.5 ст. 286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.

При цьому, умовами п. 288.1 ст. 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

З акту перевірки встановлено, що у період з 01.01.2019 по 31.12.2022 ТОВ «Пивоварений завод» не декларувало податкові зобов'язання з плати за землю (орендна плата).

Перевіркою правильності визначення повноти нарахування та своєчасності перерахування орендної плати за землю відповідно до вимог розділу ХІІІ ПКУ, проведеною за період з 01.01.2019 по 31.12.2022, встановлено заниження орендної плати з юридичних осіб за земельні ділянки державної/комунальної власності на загальну суму 2516815,20 грн (в тому числі на 70116,08 грн за 2019 рік, на 848289,12 грн за 2020 рік, на 956423,2 грн за 2021 рік та на 641986,98 грн за 2022 рік).

На підставі укладених з Черкаською міською радою договорів оренди землі, державна реєстрація 22.11.2019 № 34329108 та 09.03.2006 № 040677500108, ТОВ «Пивоварений завод» є платником орендної плати за землю за земельні ділянки площею 2,7503 га по вул. Благовісна, 436 та площею 0,9709 га, по вул. Хоменка, 15 відповідно.

У зв'язку з переходом права власності на об'єкти нерухомого майна до ТОВ «Черкаське пиво» (код ЄДРПОУ 44750301), що розташовані на орендованій земельній ділянці по вул. Благовісна, 436 (площею 2,7503 га) по договору купівлі-продажу від 11.08.2022, відповідно до ст. 120 Земельного кодексу, зі змінами та доповненнями, та частини 3 статті 7 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV, зі змінами та доповненнями, до ТОВ «Черкаське пиво» одночасно переходить право оренди земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти нерухомого майна, в обсязі та на умовах, що були встановлені для попереднього власника зазначених об'єктів, розміщених на земельних ділянках. Зазначені зміни про припинення речового права внесені до Державного реєстру речових прав 11.08.2022 № запису 34329108.

Згідно договору оренди землі від 16.02.2006 № б/н укладеному між Черкаською міською радою (надалі «Орендодавець») і ПП «Ньютон - Трейд» (надалі «Орендар») передається земельна ділянка, а саме: Орендодавець на підставі рішення Черкаської міської ради від 28 12.2005 № 8 - 946 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку площею 9709,3 (дев'ять тисяч сімсот дев'ять цілих і три десятих) кв. м по вул. Хоменка, 15 під цілісний майновий комплекс будівель. За цільовим призначенням земельна ділянка відноситься до категорії земель житлової та громадської забудови .

Відповідно до додаткової угоди від 26.05.2020 «Про внесення змін 040677500108, зі змінами від 11.09.2007, що зареєстровані у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що вчинено запис від 03.10.2007 № 12; право оренди зареєстровано у ДРРП від 05.04.2018 № 25611382 (на підставі рішення Черкаської міської ради від 28.12.2005 № 8-946).

Черкаська міська рада, надалі «Орендодавець», з однієї сторони, приватне підприємство «Ньютон-Трейд» надалі «Первісний Орендар», з другої сторони, та товариство з обмеженою відповідальністю «Пивоварений завод» в особі керівника Сухіна Сергія Анатолійовича, який діє на підставі Статуту, надалі «Новий Орендар», з третьої сторони (в подальшому разом іменуються «Сторони»), враховуючи договір купівлі-продажу нежитлових будівель від 04.02.2020 № 1200, що посвідчений приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Левицькою Е. А., договір купівлі-продажу нежитлової будівлі від 04.02.2020 № 1196, що посвідчений приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Левицькою Е. А., заяву-згоду на вилучення з користування земельної ділянки від 04.02.2020 № 1210, що посвідчена приватним, нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Левицькою Е. А., Акт приймання-передачі нежитлової будівлі від 04.02.2020, посвідченого сторонами, ухвалу Вищого Господарського Суду України від 06.04.2017 по справі № 904/10675/16, постанову Вищого Господарського Суду України від 24.11.2015 по справі № 910/6339/15-г, науковий висновок по справі № 910/18560/16 та постанови Верховного Суду від 15.01.2019 по справі № 908/7/18, від 10.04.2018 по справі № 915/672/17, від 17.04.2018 у справі № 922/2883/17, від 30.05.2018 у справі № 908/1990/17, від 05.06.2018 у справі № 920/717/17, від 05.09.2018 у справі № 904/9027/17, від 04.10.2018 у справі № 904/326/18, від 06.12.2018 у справі № 902/1592/15, від 07.11.2018 у справі № 910/20774/17, від 14.02.2019 у справі № 916/635/18, ст. 120 Земельного кодексу України, ст. ст, 377, 415, 512, 513, 516, 520 Цивільного кодексу України, ст. 188 Господарського кодексу України, ст. 7 Закону України «Про оренду землі», рішення Черкаської міської ради від 13.05.2010 № 5-656 «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси», від 13.05.2010 № 5-657 «Про плату за оренду землі», рішення Черкаської міської ради від 27.06.2019 № 2-4690 «Про затвердження Положень та ставок місцевих податків і зборів па території міста Черкаси», витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки згідно листа міськрайонного управління Держкомзему у м. Черкаси та Черкаському районі від 11.03.2019 № 2034/0/25-19, уклали додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 16.02.2006, що зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.03.2006 № 040677500108, зі змінами від 11.09.2007, що зареєстровані у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про вчинено запис від 03.10.2007 № 12; право оренди зареєстровано у ДРРП від 05.04.2018 № 2561 І 382 (далі - Договір) про таке:

1. У зв'язку із переходом до товариства з обмеженою відповідальністю «Пивоварений завод» права власності на об'єкти нерухомого майна, а саме:

- нежитлова будівля - будівля колишньої їдальні з підвалом та прибудовою, загальною площею 125,5 кв. м. па підставі договору купівлі-продажу нежитлової будівлі від 04.02.2020 № 1196, що посвідчений приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Левицькою Е.А., дата державної реєстрації права власності - 04.02.2020, номер запису про право власності - 35332199;

- нежитлові будівлі - адміністративно-складське приміщення з прибудовами, загальною площею 3081,0 кв. м, прохідна, замощення, огорожа на підставі договору купівлі-продажу нежитлових будівель від 04.02.2020 № 1200, що посвідчений приватним нотаріусом Черкаського міського нотаріального округу Левицькою Е. А., дата державної реєстрації права власності - 04.02.2020 №35332591, що розташовані на орендованій земельній ділянці площею 0,9709 га по вул. Хоменка, 15 у м. Черкаси, замінити сторону за договором оренди земельної ділянки з приватного підприємства «НЬЮТОН-ТРЕЙД» (Первісний Орендар) на товариство з обмеженою відповідальністю «ПИВОВАРЕІІИЙ ЗАВОД» (Новий Орендар),

2. Перевести до товариства з обмеженою відповідальністю «Пивоварений завод» (Новий Орендар) всі права та приватного підприємства «Ньюто-Трейд» (Первісний Орендар) за Договором.

Моментом переходу прав та обов'язків Первісного Орендаря за Договором до Нового Орендаря є дата переходу права власності на об'єкти нерухомого майна - з 04.02.2020.

3. Пункт 2.1 Договору викласти у новій редакції:

« 2.1 Новому Орендарю товариству з обмеженою відповідальністю «ПИВОВАРЕНИЙ ЗАВОД» надається в оренду земельна ділянка площею 0,9709 га (кадастровий номер 7110136700:05:021:0004).

Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов'язаної з отриманням прибутку), код видів цільового призначення земель -03.10».

4. Пункт 2.4 Договору викласти у новій редакції:

« 2.4 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки встановлюється у розмірі 10306588,95 грн. (десять мільйонів триста шість тисяч п'ятсот вісімдесят вісім гри. 95 коп., 1061,55 грн./м2), згідно листа міськрайонного управління Держгеокадастру у Черкаському районі та м. Черкасах від 11.03.2019 № 2034/0/25-19».

5. Пункт 4.1 Договору викласти у новій редакції:

« 4.1 За оренду земельної ділянки Новий орендар сплачує оренду плату у грошовій формі.

З 04.02.2020 річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у розмірі 3 (три) % від її нормативної грошової оцінки, що становить 309197,67 грн (триста дев'ять тисяч сто дев'яносто сім грн. 67 коп.)».

В разі проведення щорічної індексації нормативної грошової оцінки землі, внесення інших змін на підставі вимог діючого законодавства, а також в разі будь-яких змін Черкаською міською радою розмірів орендної плати та нормативної грошової оцінки, що діють в м. Черкаси, розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.

В інших випадках у встановленому порядку вносяться зміни до цього договору».

6. Пункт 4.3 Договору викласти у новій редакції:

« 4.3 Орендна плата за землю вноситься Орендарем щомісячно до 30 числа місяця наступного за звітним в розмірі 1/12 річної орендної плати шляхом безготівкового перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок».

7. Додаткова угода про внесення змін до Договору набуває чинності з моменту її підписання сторонами та проведення державної реєстрації відповідно до чинного законодавства.

8. Ця додаткова угода є невід'ємною частиною до договору оренди землі від 16.02.2006 року, що зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про що в Державному реєстрі земель вчинено запис від 09.03.2006 № 040677500108, зі змінами від 11.09.2007, що зареєстровані у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України», про вчинено запис від 03.10.2007 № 12; право оренди зареєстровано у ДРРП від 05.04.2018 № 25611382.

9. Новий Орендар зобов'язаний в п'ятиденний термін після проведення державної реєстрації направити копію додаткової угоди до органів, які здійснюють контроль за надходженням орендної плати.

У зв'язку з переходом права власності на об'єкти нерухомого майна до ТОВ «Черкаське пиво» (код ЄДРПОУ 44750301), що розташовані на орендованій земельній ділянці по вул. Хоменка, 15 (площею 9709,0 кв. м) по договору купівлі-продажу від 11.08.2022, відповідно до ст. 120 Земельного кодексу, зі змінами та доповненнями, та частини 3 статті 7 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV, зі змінами та доповненнями, до ТОВ «Черкаське пиво» одночасно переходить право оренди земельних ділянок, на яких розміщені такі об'єкти нерухомого майна, в обсязі та на умовах, що були встановлені для попереднього власника зазначених об'єктів, розміщених на земельних ділянках. Зазначені зміни про припинення речового права внесені до Державного реєстру речових прав 11.08.2022 № запису 25611382.

Відповідно п. 270.1 ст. 270 Податкового Кодексу, із змінами та доповненнями, об'єктом оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

У відповідності зі ст. 1 Закону України «Про оренду землі» від 06.10.1998 № 161-XIV (із змінами та доповненнями), орендна плата землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності і пп. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу, передбачено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Пунктом 288.1 ст. 288 Податкового кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним Кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Стаття 67 Конституції України зобов'язує кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених Законом.

Статтею 629 Цивільного Кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами. Відповідно пп. 271.1.1 п. 271.1 ст. 271 Податкового Кодексу, із змінами та доповненнями, базою оподаткування є нормативно-грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку встановленого розділом XIII Податкового кодексу.

Таким чином, сума орендної плати становить:

1) за період з 04.02.2020 по 31.12.2020 - 254999,22 ((9709,0*1061,55*3 %/12*10)+ (9709,0*1061,55*3 %/12/29*26) - 25766,47 = 257664,72 грн. + 23100,97 - 25766,47) (податкові зобов'язання зменшено на 25766,47 грн. відповідно до п, 524 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу «Не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня 2020 року плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності»).

2) за 2021 рік - 309197,67 грн (9709,0*1061,55*3 %).

3) за період з 01.01.2022 по 10.08.2022 - 207545,66 грн. (К індексації 1,1: ((9709,0* 1061,55*3 %) * 1,1/12*7) + (9709,0*1061,53*3 %/12/31*10) до дати переходу права оренди - 11.08.2022.

За таких обставин колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що перевіркою вірно встановлено порушення позивачем вимог п. 288.1, п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України в частині заниження податкового зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку державної/комунальної власності за 2019-2022 роки на загальну суму 2516815,20 грн, тому податкове повідомлення-рішення № 16173/23-00-07-09-01 від 30.10.2024 є правомірним та не підлягає скасуванню.

Щодо сплати податкових зобов'язань з орендної плати за перевірений період слід зазначити, що станом на 23.10.2025 ТОВ «ПИВОВАРЕНИЙ ЗАВОД» сплачено по особовому рахунку по коду бюджетної класифікації 15010600 «Орендна плата з юридичних осіб» кошти в сумі 2500768,22 гривень. Однак, товариством не задекларовано податкові зобов'язання з плати за землю (орендна плата), тому зазначена сплата рахується переплатою. Нарахування будуть проведені за наслідками перевірки, відповідно результатами судового розгляду.

Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .

Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи

Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

У зв'язку з викладеним, колегія суддів доходить висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно ч.6 ст.139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Таким чином, враховуючи задоволення позовних вимог в частині, колегія суддів дійшла до висновку про стягнення на користь позивача суму сплаченого судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги відповідно до приписів ч.3 ст.139 КАС України.

Керуючись ст. ст. 242, 243, 251, 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Пивоварений завод» - задовольнити частково.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року - скасувати в частині відмови у задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «Пивоварений завод» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області № 16167/23-00-07-09-01 від 30.10.2024.

Прийняти в цій частині нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Пивоварений завод» - задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Черкаській області № 16167/23-00-07-09-01 від 30.10.2024.

В іншій частині рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 червня 2025 року - залишити без змін.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Пивоварений завод» (реквізити) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (реквізити) витрати по сплаті судового збору за подання позовної заяви та апеляційної скарги у розмірі 75700 (сімдесят п'ять тисяч сімсот гривень) 00 коп.

Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст.ст. 328, 329 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 17.11.2025.

Головуючий суддя: А.Ю. Кучма

Судді: Н.В. Безименна

Л.В. Бєлова