Справа № 727/8372/22
Провадження № 2/727/341/25
03 листопада 2025 року м. Чернівці
Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:
головуючого судді Терещенко О.Є.
при секретарі Аниськовій К.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом При-ватного підприємства «Порядок в домі», в інтересах якого діє адвокат Дубіцький Ана-толій Валентинович до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за житлові послуги,-
встановив:
Позивач звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборго-ваності за житлові послуги.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що з 01.09.2018 року ПП «Порядок в домі» на-дає послуги з управління багатоквартирним житловим будинком АДРЕСА_1 на підставі рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради №413/16 від 07.08.2018 року та договору №5 про надання послуг з управління ба-гатоквартирними житловими будинками в місті Чернівці від 10.08.2018 року, а також договору №17/32 від 01.10.2019 року, укладених в порядку ч.5 ст.13 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» від імені співвласників багатоквартирних житлових бу-динків із Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради.
У вищезазначеному багатоквартирному будинку розташовані нежитлові примі-щення першого поверху загальною площею 120,50 кв.м., які належать на праві приват-ної власності відповідачу ОСОБА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 15.12.2005, посвідченого приватним нотаріусом Іпатовою М.М. та зареєстрованим в реєстрі №6375.
Відповідно до умов зазначених договорів, послуга з управління багатоквартир-ним будинком, яка надавалась відповідачу включає: - забезпечення утримання спіль-ного майна багатоквартирного будинку; - купівлю електричної енергії для забезпечен-ня функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; - поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку.
Для забезпечення надання послуг з управління багатоквартирними житловими будинками в належній кількості та належної якості позивач у період з 01.09.2018 року по день звернення до суду з позовом уклав ряд договорів із підрядними організаціями, зокрема: договори із КП «Чернівціміськліфт» - на технічне обслуговування та ремонт ліфтів; із АТ «Чернівціобленерго» на розподіл та постачання електричної енергії до місць загального користування та живлення ліфта; із ФОП ОСОБА_2 - на пере-вірку димових та вентиляційних каналів будинків; із ФОП ОСОБА_3 - на проведення робіт із дезінфекції, дезінсекції та дератизації; із Чернівецьким КП «Муніципальний інфоцентр» на обслуговування інформаційної мережі комунальних платежів.
Додатком №1 до Договору №5 від 10.08.2018, додатком №5 до договору №17/32 від 01.10.2019, зокрема пунктом 10 цього договору визначено ціну послуги з управ-ління на місяць за 1 квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення в будинку, яка становить - 2216 гривень.
Пунктом 11 Договору №17/32 від 01.10.2019 визначено обов'язок кожного спів-власника, в т.ч. й відповідача вносити плату за послугу з управління щомісяця не піз-ніше 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим.
Факт надання послуг з управління будинком за період з 01.09.2018 року по даний час підтверджується забезпеченням відповідача безперебійними послугами електропо-стачання, водопостачання та водовідведення, теплопостачання через загальнобудин-кові мережі, які утримуються позивачем у належному стані.
Також факт надання позивачем послуг з управління будинком та факт спожи-вання цих послуг відповідачем за період з 01.09.2018 року підтверджується відсутні-стю з боку співвласників будинку будь-яких претензій, оформлених відповідно до ст. 27 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги».
Однак, відповідач своїх зобов'язань по сплаті за надані послуги з управління бу-динком не виконує, у зв'язку з чим станом на 01.09.2022 року утворилась заборгова-ність у сумі 11365 грн. 44 коп.
Просив стягнути з ОСОБА_1 на користь ПП «Порядок в до-мі» заборгованість за надані послуги в розмірі 8997 грн. 64 коп. та понесені судові ви-трати.
Ухвалою Шевченківського районного суду м.Чернівці від 28.09.2022 року від-крито провадження та вирішено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
15.11.2022 року ухвалою Шевченківського районного суду м. Чернівці провад-ження по справі зупинено через перебування відповідача на військовій службі.
Ухвалою суду від 03.09.2025 року провадження по справі поновлено.
Представник позивача в судове засідання не з'явився, направив заяву, згідно якої просив розглянути справу без його участі. Позовні вимоги підтримав та просив їх за-довольнити.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином у встановленому законом порядку.
Згідно положень ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допо-могою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до ст. 280 ЦПК України суд може ухвалити заочне рішення на підста-ві наявних у справі доказів за одночасного існування таких умов: відповідач належним чином повідомлений про дату, час і місце судового засідання; відповідач не з'явився в судове засідання без поважних причин або без повідомлення причин; відповідач не подав відзив; позивач не заперечує проти такого вирішення справи.
Відповідно до довідки про вручення поштового відправлення, копія ухвали про відкриття провадження у справі та копія позовної заяви разом з копіями доданих до неї документів, які направлялись за адресою місця проживання відповідача, зареє-строваного у встановленому законом порядку, повернулись до суду із відміткою про відсутність адресата за вказаною адресою. При цьому, оскільки від відповідача на адресу суду надходило клопотання про зупинення провадження справи, суд констатує, що відповідач ОСОБА_1 був обізнаний про перебування справи у провадженні Шевченківського районного суду м. Чернівці.
У відповідності до ст.ст. 174, 178 ЦПК України відповідач не скористався своїм правом та не направив суду відзив на позовну заяву, із викладенням заперечень проти неї.
За даних обставин, суд вирішує справу за наявними матеріалами, що передбачено ч.8 ст. 178 ЦПК України.
З урахуванням викладеного, а також наявністю згоди позивача на проведення заочного розгляду даної справи, суд вважає за можливе на підставі ст. 280 ЦПК Укра-їни розглянути вказану справу у відсутності відповідача, на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч.4 ст.19 ЦПК України, спрощене позовне провадження призна-чене для розгляду малозначних справ, що виникають з трудових відносин, справ не-значної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно ч.1 ст.274 ЦПК України, у порядку спрощеного позовного провадження може бути розглянута малозначна справа.
У відповідності до ч.8 ст. 279 ЦПК України при розгляді справи у порядку спрощеного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у за-явах по суті справи, а у випадку розгляду справи з повідомленням (викликом) учасни-ків справи - також заслуховує їх усні пояснення та показання свідків. Судові дебати не проводяться.
Положеннями ст. 174 ЦПК України закріплено, що при розгляді справи судом у порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Подання заяв по суті справи є правом учас-ників справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фак-тичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом було встановлено наступні фактичні обставини справи та спірні правовідносини.
Так, спір між сторонами виник із приводу надання послуг з управління багато-квартирним житловим будинком АДРЕСА_1 .
Відповідач ОСОБА_1 є власником нежитлових приміщень першого поверху загальною площею 120,50 кв.м. Зазначена обставина підтверджується інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 20.08.2021 року.
Рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради №413/16 від 07.08. 2018 року було вирішено за результатами проведеного конкурсу призначити упра-вителем багатоквартирних житлових будинків по лоту №7 ПП «Порядок в домі».
Приватному підприємству «Порядок в домі» після укладення договору про на-дання послуг з управління багатоквартирними будинками у м.Чернівцях негайно роз-містити в кожному конкретному будинку виграного ним лоту на інформаційних стен-дах у під'їздах будинків та біля них, оголошення про обрання його управителем, в яких зазначено повне найменування управителя, адресу, його контактні телефони, номер та дату укладення, ціну послуги.
Також зобов'язано ПП «Порядок в домі» в місячний термін з дня набрання чинності рішенням укласти угоди на вивіз твердих побутових відходів з підприєм-ствами - виробниками послуг, угоди на розрахунки за спожиту електроенергію для ос-вітлення місць загального користування з Чернівецьким міськрем, угоди на перевірку димовентиляційних каналів та ремонт їх оголовків із спеціалізованими підприєм-ствами, угоди на експлуатацію та обслуговування ліфтів з КП «Чернівціміськліфт».
Як вбачається з додатку до вказаного рішення, ПП «Порядок в домі» було при-значено управителем багатоквартирних житлових будинків за переліком, в тому числі і по АДРЕСА_1 .
10.08.2018 року між Виконавчим комітетом Чернівецької міської ради в особі заступника директора Департаменту ЖКГ міської ради Бурака О.К. та ПП «Порядок в домі» було укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирними бу-динками у м.Чернівцях, згідно з яким управитель зобов'язується надавати співвласни-кам будинків, зазначених у додатку №1, послуги з управління будинками, спорудами та житловим комплексом, об'єктами благоустрою, що розташовані на прибудинкових територіях, для забезпечення сталого функціонування відповідно до цільового призна-чення, збереження його споживчих властивостей та організації забезпечення потреби власників, співвласників, наймачів, орендарів окремих житлових і нежитлових примі-щень, у своєчасному отриманні житлово-комунальних послуг відповідної якості. Послуги з управління об'єктом надаються управителем за цінами, запропонованими у конкурсній пропозиції .
У подальшому, 01.10.2019 року між сторонами було укладено договір №17/32.
Згідно умов вказаного договору, управитель зобов'язується надавати співвласни-кам послугу з управління багатоквартирним будинком, що розташований в АДРЕСА_1 , а співвласники зобов'язуються оплачувати управителю послугу з управління, згідно з вимогами законодавства та умовами цього Договору.
Послуга з управління полягає у забезпеченні управителем належних умов про-живання і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців будинку шляхом утримання та ремонту спільного майна будинку та його прибудинкової території. По-слуга з управління включає: - утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньо-будинкових систем, утримання ліфтів, тощо; - купівлю електричної енергії для забезпечення функціону-вання спільного майна багатоквартирного будинку; - поточний ремонт спільного май-на багатоквартирного будинку.
Ціна послуги з управління становить 2216 гривень на місяць за 1 кв.м. загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку та включає: - витрати на ут-римання будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна бу-динку в розмірі 1619 гривень та винагороду управителю в розмірі 486 гривень на мі-сяць.
Плата за послугу з управління нараховується щомісяця управителем та вноситься кожним співвласником не пізніше 20-го числа місяця, наступного за розрахунковим.
Відповідно до статті 11 Закону «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором. Вартість послуг з управління багатоквартирним будинком визначається за рішенням зборів співвласників (загальних зборів об'єднання співвласників багатоквартирного будинку) і згодою управителя та зазначається у договорі з управителем. Умови договору про надання послуг з управ-ління багатоквартирним будинком повинні відповідати умовам типового договору, за-твердженого Кабінетом Міністрів України.
Якщо зборами співвласників прийнято рішення про укладення договору про на-дання послуг з управління багатоквартирним будинком, такий договір (зміни до нього) підписується співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням зборів співвласників. Такий договір підписується на умовах, затвердже-них зборами співвласників, та є обов'язковим для виконання всіма співвласниками.
Управитель протягом одного місяця після підписання з ним договору про надан-ня послуг з управління багатоквартирним будинком (змін до нього) зобов'язаний нада-ти або надіслати рекомендованим листом кожному співвласнику примірник такого до-говору (змін до нього), завірений підписом управителя.
Відповідно до ч.5 статті 13 Закону у разі якщо протягом одного року з дня на-брання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління бага-токвартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її ви-конавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єк тами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на кон-курсних засадах таким органом.
У такому разі ціна послуги з управління багатоквартирним будинком визнача-ється за результатами конкурсу, який проводиться в порядку, встановленому цен-тральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної житлової політики і політики у сфері житлово-комунального господарства, а договір про на-дання послуг з управління багатоквартирним будинком строком на один рік від імені співвласників підписує уповноважена особа виконавчого органу відповідної місцевої ради, за рішенням якого призначено управителя. Якщо за один місяць до закінчення зазначеного строку жодна із сторін не повідомить письмово другу сторону про відмову від договору, договір вважається продовженим на черговий однорічний строк.
У період від оголошення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку до моменту визначення переможців конкурсу і укладення договорів про на-дання послуг з управління багатоквартирним будинком послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій продовжують надавати у відповідних багатоквар-тирних будинках виконавці таких послуг, які надавали відповідні послуги до початку проведення конкурсу.
Якщо протягом дії договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладеного за результатами конкурсу, співвласники приймуть рішення про зміну форми управління багатоквартирним будинком або про обрання іншого управи-теля, співвласники мають право достроково розірвати такий договір, попередивши про це управителя, призначеного на конкурсних засадах, не пізніш як за два місяці до дня розірвання договору.
Відповідно до пункту 6 Порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку, затвердженого наказом Міністерства регіонального роз-витку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13 червня 2016 року № 150, протягом п'яти календарних днів з дня прийняття виконавчим органом місцевої ради рішення про призначення управителя з переможцем конкурсу уклада-ється договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком.
Договір про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що вхо-див в об'єкт конкурсу, строком на один рік від імені співвласників багатоквартир-ного будинку підписує уповноважена особа виконавчого органу місцевої ради, за рі-шенням якого призначається управитель.
Інформація про управителя, з яким укладено договір про надання послуги, дово-диться до відома співвласників багатоквартирного будинку шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та в кожному конкретному бу-динку (на прибудинковій території), зокрема на інформаційних стендах у під'їздах бу-динків та біля них, відповідного оголошення. Оголошення має містити інформацію про повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) управителя, його контактні теле-фони, номер та дату укладання договору, ціну послуги.
За змістом ст.12 Закону витрати на управління багатоквартирним будинком включають: 1) витрати на утримання, реконструкцію, реставрацію, проведення поточ-ного і капітального ремонтів, технічного переоснащення спільного майна у багато-квартирному будинку; 2) витрати на оплату комунальних послуг стосовно спільного майна багатоквартирного будинку; 2-1) витрати, пов'язані з виконанням зобов'язань за кредитним договором, укладеним за програмами Фонду енергоефективності; 3) витра-ти на сплату винагороди управителю в разі його залучення; 4) інші витрати, передба-чені рішенням співвласників або законом. Витрати на управління багатоквартирним будинком розподіляються між співвласниками пропорційно до їхніх часток співвлас-ника, якщо рішенням зборів співвласників або законодавством не передбачено іншого порядку розподілу витрат. Невикористання власником належної йому квартири чи не-житлового приміщення або відмова від використання спільного майна не є підставою для ухилення від здійснення витрат на управління багатоквартирним будинком.
Враховуючи, що співвласники будинку АДРЕСА_1 станом на 01 липня 2016 року не визначили форму управління багатоквартирним бу-динком, згідно із Законом, тому Виконавчим комітетом ЧМР на підставі проведеного конкурсу з призначення управителя багатоквартирними будинками, в тому числі у будинку за адресою: будинку АДРЕСА_1 , призначено управителем ПП «Порядок в домі».
Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують ци-вільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини (пункт 1 частини 2 статті 11 Цивільного кодексу України).
Частиною 1 статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визна-чено, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги; виконавець комунальної послуги - суб'єкт гос-подарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору.
Положеннями статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» вста-новлено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-ко-мунальних послуг належить: 1) затвердження та виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та виконанні відповідних державних і регіональних програм;
2) встановлення цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до закону;
3) затвердження норм споживання комунальних послуг;
4) інформування населення відповідно до законодавства про стан виконання місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, а також про відповід-ність якості житлово-комунальних послуг нормативам, нормам, стандартам та прави-лам;
5) здійснення моніторингу стану виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства;
6) встановлення одиниці виміру обсягу наданих послуг з поводження з побуто-вими відходами;
7) прийняття рішення про початок та закінчення опалювального періоду з ураху-ванням кліматичних умов згідно з будівельними нормами і правилами, правилами тех-нічної експлуатації теплових установок і мереж, державними санітарними нормами і правилами та іншими нормативними документами;
8) передача відомостей до електронного реєстру багатоквартирних будинків;
9) зберігання та забезпечення доступу до технічної та іншої передбаченої законо-давством документації на багатоквартирні будинки та їх прибудинкові території, зо-крема документів за обов'язковим переліком, визначеним центральним органом вико-навчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері житлово-комунального господарства, документів, на підставі яких багатоквартирний будинок прийнято в експлуатацію, технічних паспортів будинків, планів інженерних мереж, документів, що засвідчують право власності чи користування земельними ді-лянками, документації щодо проведення робіт з капітального ремонту в багатоквар-тирних будинках;
10) зберігання примірників рішень (протоколів) загальних зборів співвласників багатоквартирних будинків та розміщення на своїх офіційних веб-сайтах інформації про рішення, прийняті такими зборами.
За змістом ст.5 Закону до житлово-комунальних послуг належать: 1) житлова по-слуга - послуга з управління багатоквартирним будинком.
Послуга з управління багатоквартирним будинком включає: забезпечення утри-мання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньо-будинкових приміщень та прибудинкової території, якщо прибудинкова територія, за даними Державного земельного кадастру, знаходиться у власності або користуванні співвласників багатоквартирного будинку відповідно до вимог законодавства, вико-нання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів з обслуго-вуванням внутрішньобудинкових систем про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; ку-півлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багато-квартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного бу-динку; інші додаткові послуги, які можуть бути замовлені співвласниками багатоквар-тирного будинку.
ПП «Порядок в домі» є уповноваженим управителем з управління багатоквар-тирним будинком.
Пунктом 5 частини 1 статті 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що співвласник багатоквартирно-го будинку - це власник квартири або нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку.
Згідно з пунктом 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» праву споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-ко-мунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг кореспондує обов'язок споживача оплачувати житлово-кому-нальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Таке ж положення міститься і в пункті 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 року № 572, в якому зазначено, що власник та наймач (орендар) квартири зобов'язаний оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.
Згідно ст. 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випад-ків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (та-рифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону. Вартість послуг з управління бага-токвартирним будинком визначається за домовленістю сторін, крім випадку обрання управителя органом місцевого самоврядування. Якщо управитель визначений органом місцевого самоврядування на конкурсних засадах, ціна послуги з управління багато-квартирним будинком визначається на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропо-зиції переможцем конкурсу. Така ціна протягом строку дії договору управління може змінюватися виключно за погодженням сторін з підстав та в порядку, визначених та-ким договором.
Ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється догово-ром про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним бу-динком, та включає:
1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кош-торису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних дого-ворів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здій-снюється виконавцем;
2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Згідно з ч. 1 ст. 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України власникові належать пра-ва володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Згідно з ч.ч.1-3 ст.319 Цивільного кодексу України власник володіє, користу-ється, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обов'язків власник зобов'язаний додержуватися моральних засад суспіль-ства. Усім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
Відповідно до ст. 322 Цивільного кодексу України власник зобов'язаний утриму-вати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Аналіз вищенаведених положень свідчить про те, що споживачі зобов'язані оп-латити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними, а від-сутність індивідуально укладеного договору на надання житлово-комунальних послуг з окремим споживачем не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.
На підставі викладеного, у відповідача виникли зобов'язання щодо сплати за-боргованості за надані комунальні послуги. Не укладення письмового договору із нею про надання послуг не є підставою для звільнення відповідача як споживача від оплати відповідних послуг.
Аналогічну правову позицію викладено в постанові Верховного Суду України від 20 квітня 2016 року у справі № 221/515/15-а, згідно з якою, споживачі зобов'язані оп-латити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користуються ними, і від-сутність договору про надання житлово-комунальних послуг в такому випадку не мо-же бути підставою для звільнення споживача від їх оплати у повному розмірі, а також у постанові Верховного Суду від 18 березня 2019 у справі № 210/5796/16-ц.
У Постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.07.2020 у справі № 712/ 8916/17 викладено наступні висновки щодо застосування норм права:
Відносини між учасниками у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах (частина перша статті 19 Закону України «Про жит-лово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року). Надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах (частина перша статті 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року).
Договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоут-римувачем або уповноваженою ним особою (частина перша статті 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 24 червня 2004 року). Договір про надання ко-мунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання елек-тричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку (частина перша статті 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 9 листопада 2017 року).
Споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фак-тично користувалися ними. Факт відсутності договору про надання житлово-кому-нальних послуг сам по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оп-лати послуг у повному обсязі.
Таким чином, відсутність укладеного між сторонами договору про надання жит-лово-комунальних послуг, виходячи з висновків Великої Палати Верховного Суду, са-ма по собі не може бути підставою для звільнення позивачки від оплати послуг, що надаються відповідачем.
Також вказані положення закону свідчать про те, що споживачі зобов'язані своє-часно і в повному обсязі оплачувати витрати на утримання будинку, споруд і прибу-динкової території.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 509 Цивільного кодексу України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати по-слугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вима-гати від боржника виконання цього обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, вста-новлених статтею 11 цього Кодексу.
Згідно зі ст.525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'я-зання або одностороння зміна його умов не допускається.
Відповідно до ст.526 Цивільного кодексу України, зобов'язання має виконува-тись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших ак-тів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до зви-чаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 1 ст. 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (не-належне виконання).
Відповідач не виконує обов'язки, покладені на нього чинним законодавством та Договором, у зв'язку з чим у нього утворилася заборгованість перед ПП «Порядок в домі» за надані послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території за адресою, де він є власником вказаних нежитлових приміщень.
Згідно з наданим позивачем розрахунком заборгованості, заборгованість відпові-дача за надані послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, за адресою: АДРЕСА_1 , за період з 07.2019 по 01.09.2022 стано-вить 8 997 грн. 64 коп.
Зазначене свідчить про неналежне виконання відповідачем зобов'язань, а тому порушує право позивача на одержання плати за надані послуги з утримання будинку та прибудинкової території.
Доказів того, що послуги відповідачу не надавались, що він не користувався на-даними послугами і потреби в таких послугах не мав - матеріалами справи не під-тверджено.
При цьому, суд зазначає, що відповідно до вимог частини 3 статті 12, частини 1 статті 81 Цивільного процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та мате-ріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі не-можливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.
Згідно з частиною 2 статті 12 Цивільного процесуального кодексу Укра-їни учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом.
Вказані положення означають, що закон встановлює рівні можливості сторін і гарантує їм право на захист своїх інтересів. Принцип рівності учасників судового про-цесу перед законом і судом є важливим засобом захисту їх прав і законних інтересів, що унеможливлює будь-який тиск однієї сторони на іншу, ущемлення будь-чиїх про-цесуальних прав. Це дає змогу сторонам вчиняти передбачені законодавством проце-суальні дії, реалізовувати надані їм законом права і виконувати покладені на них обо-в'язки.
У відповідності до частини 1 статті 12 Цивільного процесуального кодексу Ук-раїни цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Принцип змагальності тісно пов'язаний з процесуальною рівністю сторін і забез-печує повноту фактичного й доказового матеріалу, наявність якого є важливою умо-вою з'ясування обставин справи. Відповідно до вказаного принципу, особи, зацікав-лені в результаті справи, вправі відстоювати свою правоту у спорі шляхом подання до-казів; участі в дослідженні доказів, наданих іншими особами шляхом висловлення своєї думки з усіх питань, що підлягають розгляду у судовому засіданні. Змагальність є різновидом активності зацікавленої особи (сторони). Особи, які беруть участь у справі, вправі вільно розпоряджатися своїми матеріальними і процесуальними правами й ак-тивно впливати на процес з метою захисту прав і охоронюваних законом інтересів.
Положеннями частин 1 та 3 статті 83 Цивільного процесуального кодексу Ук-раїни унормовано, що сторони та інші учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду. Відповідач, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог що-до предмета спору, повинні подати суду докази разом з поданням відзиву або письмо-вих пояснень третьої особи.
Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків що-до доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом (частина 7 статті 81 Цивільного процесуального кодексу України).
Відповідачем не надано належних та допустимих доказів на спростування наве-дених вище висновків, як і не надано належних доказів на підтвердження відсутності боргу чи прострочення ним виконання своїх обов'язків зі своєчасної оплати наданих послуг.
Таким чином, на підставі всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених належними та допустимими доказами, перевіреними в судовому засіданні, встановив-ши правовідносини, які випливають із встановлених обставин та правові норми, які підлягають застосуванню до цих правовідносин, суд приходить до висновку, що по-зовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню.
У відповідності до ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Таким чином, з відповідача підлягають стягненню понесені позивачем судові ви-трати по справі.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 10, 18, 80, 89, 141, 259, 263-265, 273, 354 ЦПК України, суд,-
ухвалив:
Ухвалити заочне рішення.
Позов Приватного підприємства «Порядок в домі», в інтересах якого діє адвокат Дубіцький Анатолій Валентинович до ОСОБА_1 про стягнення за-боргованості за житлові послуги- задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Приватного підприємства «Порядок в домі» (код ЄДРПОУ: 42152566, м. Чернівці, вул. Південно-Кільцева, буд. 5), заборгованість за надані жит-лові послуги в сумі 8997,64 (вісім тисяч дев'ятсот дев'яносто сім) гривень (шіст-десят чотири) копійки.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Приватного підприємства «Порядок в домі» (код ЄДРПОУ: 42152566, м. Чернівці, вул. Південно-Кільцева, буд. 5) витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 2481,00 (дві тисячі чотириста вісімдесят одна) гривня.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішен-ня може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну части-ну судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судово-го рішення.
Повний текст рішення суду складено 13 листопада 2025 року.
Суддя: Терещенко О.Є.